השקעות בנדל"ן בינ"ל – הדור הבא

השקעות בנדל"ן בינ"ל – הדור הבא

הוכחת בעלות, שקיפות, ציות לחוק וסחירות. אלו הן חלק מהתועלות שמאפשרת טוקניזציה של נכסי נדל"ן. מייסדי הסטארט-אפ Slice סבורים שבאמצעות טכנולוגיה מבוססת בלוקצ'יין נמצאה הדרך להפוך השקעות נדל"ן לנגישות ונזילות יותר

מאת: רועי נוימן
Blockchain טכנולוגיה והייטק

שוק הנדל״ן העולמי מוערך בשווי של למעלה מ-217 טריליון דולר. אך למרות היקפו העצום, נותר שוק זה מיושן לאורך שנים רבות, כמעט ללא שיפור טכנולוגי. בניגוד להשקעה בניירות ערך, כגון מניות ואג״חים, השקעות בנדל"ן מתנהלות בקצב איטי מאוד, אינן נזילות, מציבות סף כניסה גבוה וכרוכות בעלויות נלוות משמעותיות. מייסדי הסטארט-אפ Slice סבורים שמצאו דרך להפוך השקעות נדל"ן לנגישות ונזילות יותר באמצעות טכנולוגיה מבוססת בלוקצ'יין – Security Tokens.

חשוב לחדד, בשלב זה, שקיים הבדל מהותי בין Utility Tokens לבין Security Tokens, המייצגים שימוש חדש ויעיל בטכנולוגית הבלוקצ'יין. הראשונים, הם מטבעות דיגיטליים אשר מאפשרים למחזיק בהם גישה לאפליקציה, בעוד האחרונים הם מטבעות דיגיטליים (טוקנים) המגובים בנכס ממשי (כגון נדל״ן, יצירות אמנות, רכבי אספנות וכדומה).

״Utility Tokens, שאינם מגובים בנכס ממשי בעל ערך, גרמו לאנשים רבים להתעשר בזמן קצר, אך גם פגעו אנושות במשקיעים תמימים שנקלעו לשוק ספקולטיבי ולא מפוקח״, אומר לנו ארי שפנייה, מנכ"ל Slice. שפנייה הגה את הרעיון העומד מאחורי Slice בשנה שעברה לאחר שחבר לעומר אמזל, מייסד StraightUp, שפיתחה פלטפורמת השקעות בנדל"ן מסחרי. השניים מאמינים כי השקעות נדל״ן בינ"ל (cross-border) צריכות להיות מונגשות לציבור הרחב באמצעות פלטפורמה דיגיטלית, שתאפשר שקיפות ונזילות.

עומר אמזל (צילום: כפיר זיו)                                     ארי שפנייה (צילום: גל טסלר)

ליצור אמון בהשקעה

Slice, שמשרדיה ממוקמים בתל-אביב, לוס אנג'לס וסן-פרנסיסקו הודיעה לאחרונה על השלמת גיוס Seed בסך 1.5 מיליון דולר, בהובלת קרן Spice VC וקרן יזמות הנדל״ן Slice .HAP משתמשת בטכנולוגיה מבוססת בלוקצ'יין כדי ליצור נייר ערך דיגיטלי וסחיר שמייצג בעלות בנכס הנדל"ן המוחשי.

בשלב זה, Slice מתמקדת בטוקניזציה של פרויקטים מסחריים בשווקים גדולים ויציבים. החברה עובדת עם משקיעים מכל העולם, ובימים אלה מקדמת את פרויקט הדגל שלה הממוקם בשכונת צ'לסי בלב מנהטן. "התשתית הטכנולוגית שפיתחנו, תקנה מספר יתרונות לתחום ההשקעות בכלל והשקעות נדל"ן בפרט", אומר עומר אמזל, שותף וסמנכ״ל ניהול מוצר ב-Slice:

◄ גישה – Slice מאפשרת לשוק הבינ"ל גישה להשקעה בפרויקטים מסחריים בערים הגדולות והיציבות ביותר בארה״ב.

◄ הוכחת בעלות – כיום קרנות פרטיות מסתמכות על מרכיב האמון. משקיע קונה נייר ערך פרטי, המונפק על-ידי הקרן ומוכר על-ידה בלבד. אם יועבר נייר הערך לצד שלישי, הוא יהא חסר ערך עד אשר הקרן תוודא את הבעלות על אותו נייר ערך. כך למעשה נוצר מצב בו תהליך הוכחת הבעלות על נייר הערך הוא ארוך ויקר. הטכנולוגיה ש-Slice מפתחת מבטיחה למשקיעים את הבעלות בהשקעה על ידי קבלת נייר ערך דיגיטלי, שקוף ושאינו ניתן לשינוי רטרואקטיבי. כל אלה יוצרים אמון בהשקעה ובהתנהלות החברה. הקרנות הפרטיות מנגד, יכולות לנהל את רשימות המשקיעים שלהם בוודאות גדולה יותר ובעלות נמוכה יותר. הוכחת הבעלות היא הצעד הראשון לעבר שינוי מהותי בשווקי ההשקעות הפרטיות.

◄ נזילות – עד היום, משקיעים שבחרו להשקיע בפרויקטים דומים נאלצו 'לנעול' את כספם בהשקעה לתקופה של שלוש-שבע שנים בממוצע, ללא דרך פשוטה להנזיל את ההשקעה שלהם. לעומת זאת, הטוקנים של Slice יוכלו להיסחר בזירות מסחר כמו tZero (של מייסד overstock.com, המיליארדר פאטריק בריין) ו-OpenFinanace כדי לאפשר למשקיעים נזילות גבוהה.

שקיפות – ב-Slice מאמינים, כי security tokens לא רק מאפשרים נזילות, אלא גם משמשים ככלי חסר תקדים המייצר שקיפות למשקיעים באמצעות הטמעת חוזה חכם המפרט את כל תנאי העסקה.

ציות לחוק – הפיתוח הטכנולוגי של Slice מאפשר הטמעת הגבלות בקוד של ניירות הערך הדיגיטליים, באמצעות חוזים חכמים, על מנת לעמוד במגבלות רגולטוריות של הרשויות ולאכוף מגבלות חוזיות ואת חוקי ניירות הערך המקומיים של כל משקיע.

ערך כלכלי באמצעות טוקניזציה

התחום בו Slice פועלת, נדל"ן מסחרי בארה״ב, נאמד לבדו בשווי של שבעה טריליון דולר. מייסדי החברה מאמינים שניתן להוסיף לשוק זה ערך כלכלי רב באמצעות טוקניזציה שתאפשר מסחר ב"חתיכות" של נדל"ן באמצעות טוקנים. ב-Slice משוכנעים כי הנזילות שתתאפשר באמצעות טוקניזציה תמשוך הון רב יותר להשקעות נדל"ן בארה"ב ותקל על חברות נדל״ן לגייס הון.

״לאנשים רבים קשה עדיין לתפוס את עוצמת ההשפעה שתהיה לטכנולוגיה הזו על חיינו״, מציינים שני המייסדים. "נדל"ן יהיה השוק הראשון שייהנה מתועלות הטכנולוגיה, אך בעתיד הלא רחוק סוגי נכסים רבים, כגון מניות בחברות פרטיות, מניות בקרנות הון-סיכון, השקעות חוב פרטיות ונכסים מניבים אחרים – כולם יגובו על-ידי security tokens כדי לאפשר למשקיעים גישה פשוטה יותר, שקיפות, נזילות וסחירות".


www.slice.market

תגובות