חדש: טכנולוגיה למניעת סרטן המעי הגס

חדש: טכנולוגיה למניעת סרטן המעי הגס

חברת צ'ק-קאפ הישראלית פיתחה מערכת ייחודית, שנועדה להקל את ביצוע הבדיקות ולאתר פוליפים טרום-סרטניים, וכן גידוליים סרטניים בשלבים ראשוניים של התפתחות המחלה, בטכנולוגיה ידידותית יותר למשתמש

מאת: ניר צליק
MedTech בריאות ורפואה טכנולוגיה והייטק

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בישראל ובעולם. זהו סוג הסרטן השלישי בשכיחותו, לאחר סרטן הערמונית בגברים וסרטן השד בנשים, והשני מבין גורמי המוות בעולם המערבי. על פי נתוני משרד הבריאות, אובחנו בישראל בשנה האחרונה 3,200 מקרי סרטן חדשים של סרטן מעי הגס, כאשר שכיחות המחלה עולה מעל לגיל 50, ועם התקדמות הגיל עולה הסיכון לחלות. העלאת המודעות לבדיקות ואבחון מוקדם של גידולים סרטניים ופוליפים טרום סרטניים עשויה להקטין משמעותית את מקרי המוות מהמחלה ולהציל חיים.

סרטן המעי הגס הוא בין היחידים שניתן למניעה ולא רק לטיפול וריפוי. לכ-30% מהאוכלוסייה מעל לגיל 50 יש פוליפים במעי הגס, הגדלים בקצב של 1 מ"מ בשנה. הסרת פוליפים אלו (שרובם שפירים), יכולה להבטיח שנים של שקט נפשי ומניעה של המחלה. גילוי מוקדם מעלה דרמטית את הסיכוי להחלמה, אלא שכיום, הבדיקות הקיימות דורשות הכנה מוקדמת (ניקוי של המעי) או שהן אינן נעימות, ולכן מרבית החולים נמנעים מלבצע בדיקה מוקדמת, ומגלים מאוחר מדי כי הם חולים בסרטן שעלול להיות סופני. על פי האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן, מתוך כ-50,000 חולים המתים בכל שנה מסרטן המעי הגס בארה"ב – כ-32,000 יכלו להינצל לו היו מבצעים בדיקות שגרתיות בהתאם להנחיות לבדיקות הנהוגות כיום.

הבדיקות

כיום קיימות בשוק שתי בדיקות עיקריות לאיתור סרטן ופוליפים במעי הגס. הראשונה: בדיקת דם סמוי בצואה, אותה מומלץ לבצע כל שנה עד גיל 75. בדיקה זו מיועדת לאיתור דם שמקורו בפוליפ מדמם או בגידול סרטני במעי, אולם מדובר בשלב מאוחר יחסית בהתפתחות המחלה, שבו סיכויי ההחלמה נמוכים יותר.

הבדיקה השנייה היא קולונוסקופיה, אותה מומלץ בדרך כלל לבצע אחת ל-10 שנים (למעט לקהל מקבוצת סיכון ספציפית). בדיקה זו מבוצעת ע"י החדרת צינור גמיש ומצלמה לאורך המעי. בדיקה זו הינה פולשנית ומצריכה הכנה בת יומיים של המעי, על ידי בליעת תרופות משלשלות וצום, ורבים מן הנבדקים מדווחים על אי נעימות רבה, בעת הבדיקה החודרנית, ולכן פחות מ-30% מאוכלוסיית היעד בישראל אכן נבדקים, למרות חשיבות הבדיקה.

צילום: חברת צ'ק-קאפ

צילום: חברת צ'ק-קאפ

קפסולה ידידותית

חברת צ'ק-קאפ הישראלית, שהוקמה בשנת 2005, פיתחה מערכת ייחודית, שנועדה להקל את ביצוע הבדיקות ולאתר פוליפים טרום סרטניים מבעוד מועד, וכן גידולים סרטניים בשלבים ראשוניים של התפתחות המחלה, בטכנולוגיה ידידותית יותר למשתמש, וכך לעודד עלייה בהיקף הבדיקות המקדימות.

בלב הטכנולוגיה נמצאת קפסולת הדמיה המבוססת על קרינת X-Ray ברמת אנרגיה נמוכה. הקפסולה נבלעת (ככל גלולה אחרת), ועוברת במשך כ-2-3 ימים בטבעיות במערכת העיכול. במהלך ימי הבדיקה ממשיך הנבדק בשגרת יומו, בעוד הקפסולה סורקת את המעי הגס מצדו הפנימי, ומעבירה באמצעות ערוץ תקשורת את המידע למקלט המוצמד לגבו. הבדיקה אינה מחייבת הכנה של המעי והנבדק ממשיך לאכול כרגיל לפני ובמהלך ימי הבדיקה. התהליך כולו ללא אשפוז, ללא כאב, ללא תרופות, ללא טשטוש ואינו חודרני.

עם תום הבדיקה, המערכת מודיעה לנבדק כי הקפסולה יצאה מגופו (באופן טבעי), והמידע ממקלט הגב מועבר לתחנת עבודה המעבדת אותו וממירה אותו לתמונות דו-מימדיות ותלת מימדיות. התמונות מוצגות לרופא ומאפשרות לו לנתח את נתוני הבדיקה.

המידע ממקלט הגב מועבר לתחנת עבודה, המעבדת וממירה אותו לתמונות דו-מימדיות ותלת-ממדיות (לחצו להגדלה)

החברה עצמה מנוהלת כיום על ידי ביל דנזל, אשר ניהל בעבר את חברת ביקון אנדוסקופיק (כיום חלק מקובידיאן), והוקמה על ידי ד"ר יואב קמחי, המדען הראשי של החברה, שהוא בעל רקע בתחומי הפיזיקה וההנדסה הביו-רפואית.

בפברואר 2015 הנפיקה החברה לראשונה את מניותיה ב-NASDAQ והפכה לציבורית. עד היום הושקעו בחברה כ-56 מיליון דולר, ובין משקיעיה ניתן למנות את ענקית הרפואה ג'נרל אלקטריק, עמה התקשרה החברה לאחרונה לצורך תכנון ופיתוח מערך הייצור של הקפסולות לקראת תחילת שיווקן לקהילה הרפואית. החברה נמצאת כיום בשלב של ניסוי קליני במספר מרכזים מובילים בישראל, ביניהם בית החולים רמב"ם, איכילוב, העמק, בני ציון ולניאדו. נכון להיום, המערכת עדיין אינה מאושרת לשיווק, אולם החברה צופה כי בשנת 2017 תוכל לקבל אישור לשיווק המוצר באירופה, ולאחריו היא תפעל לקבל אישור לשיווק המוצר גם בישראל.

השוק העיקרי אליו פונה החברה הוא השוק האמריקאי, בו ממוקם אבחון סרטן המעי הגס גבוה בסדר העדיפויות. הממשל האמריקאי שם לעצמו למטרה כי עד לשנת 2018, רמת ההיענות לבדיקות סריקה לסרטן המעי תגדל ל-80% מהציבור שנמצא בסיכון. כיום רק כ-65% מהציבור האמריקאי מבצעים את הבדיקות המקדימות הקיימות. 134 אלף איש מאובחנים כחולי סרטן המעי הגס בארצות הברית מדי שנה, ו-49 אלף איש מהחולים שאובחנו עם סרטן לא מחלימים ממנו.

המערכת החדשנית של צ'ק-קאפ מביאה בשורה חדשה לתחום האבחון המוקדם של סרטן המעי הגס, ומטרתה לסייע לציבור הרחב לנפץ את המחסומים לבדיקות מקדימות ובכך לסייע בהצלת חיים.


www.check-cap.com

תגובות