על חדשנות, בנייה ירוקה ועיר חכמה

על חדשנות, בנייה ירוקה ועיר חכמה

מהפכת החדשנות של שיכון ובינוי, שהושקה לפני כשנה, כבר מניבה תוצאות עם סדרה של פיילוטים שמיושמים בשטח. על ההמצאות החדשות שנקלטו באתרי הבנייה של החברה ועל חזון הקיימות שפוגש את חזון העיר החכמה

מאת: יואל צפריר
טכנולוגיה והייטק ערים חכמות

תוכנית החדשנות של שיכון ובינוי, "BuildUp", הושקה לפני פחות משנה וכבר מניבה תוצאות בשטח. הרעיון המכונן מאחורי התכנית, הוא לפתוח את שערי החברה בפני יזמים וסאטרט-אפיסטים, במודל של "Open Innovation" (חדשנות פתוחה), וזאת במטרה לשלב וליישם רעיונות חדשניים בפעילות השוטפת של שיכון ובינוי.

"BuildUp" מהווה חלק ממהלך נרחב עליו הכריזה לאחרונה שיכון ובינוי בנושא חדשנות. מהלך זה נועד לאפשר ליזמים מחוץ לארגון לשלב טכנולוגיות חדשניות ופורצות-דרך פרי המצאתם, במסגרת פעילויותיה של הקבוצה, שנחשבת לחברה המובילה בתחום התשתיות והנדל"ן בישראל. מדובר על שיתופי פעולה אופרטיביים עם חברות צעירות, סטארט-אפים ויזמים לבחינת רעיונות שעשויים להיות מיושמים בענף הבנייה, שנחשב לענף שמרני, ולבדוק אותם הלכה למעשה בפרויקטים של שיכון ובינוי.

ירוק וחכם הולכים ביחד

כל זה מתחבר היטב הן לחזון הערים חכמות, שם מושם דגש על הטמעת טכנולוגיות חדשניות במרחב העירוני, והן לחזון הקיימות, ששם דגש על מזעור נזקים סביבתיים ושיפור איכות החיים של תושבי הערים, חזון אותו מקדמת שיכון ובינוי בשמונה השנים האחרונות.

בשיכון ובינוי מדגישים, כי חזון הקיימות מחובר היטב לחזון העיר החכמה וזאת בשורה של ממשקים. לדוגמא, נושאי החיסכון וההתייעלות האנרגטית, שמהווים מרכיב חשוב בכל מהלך יישומי של מודל העיר חכמה, ובה בעת נמצאים בלב-ליבו של חזון הקיימות והבנייה הירוקה.

מצד אחד, מסבירים בחברה, כאשר מדברים על עיר חכמה השאלה היא לא רק "מה?" אלא גם "איך?" – איך מתנהלים בשטח, איך מנהלים אתר העבודה, איך מיישמים טכנולוגיות חדשות ועוד. בכלל, במודל העיר חכמה יש לא מעט אספקטים סביבתיים, כולל סילוק אשפה אופטימלי ומיחזורה, מניעת דליפות מים, הקטנת צריכת אנרגיה בתשתיות עירוניות ועוד. מצד שני, במודל הבנייה הירוקה משולבות לא מעט טכנולוגיות חכמות, שמקדמות את חזון העיר החכמה. זה מתחיל בתכנון המבנים בצורה אופטימלית, שמביא לחיסכון אנרגטי, עובר דרך מיחזור פסולת במתקנים מתקדמים ונגמר בתאורת רחוב חכמה. בקיצור, ירוק וחכם הולכים ביחד יד ביד.

אתר בנייה דיגיטלי

נחזור לפרויקט החדשנות. אחד הפרויקטים המעניינים שכבר מיושמים בשטח הוא אתר בנייה דיגיטלי, ממוחשב כולו, שבו אין עוד מקום לתוכניות מנייר. באתר בנייה טיפוסי מצטברים היום ערימות על ערימות של תכניות בנייה מנייר שלא תמיד מתעדכנות בזמן אמת. לעומת זאת, באתר הבנייה הדיגיטלי, כל התוכניות נמצאות בתוך הטאבלט ומעודכנות באופן שוטף. ניתן לשלב בתוכן תמונות שמצולמות בשטח, לשלוח אותן לכל הגורמים הרלוונטיים, להדביק מזכרים על גבי התוכניות הקיימות ועוד ועוד. התוצאה היא שיפור ניכר באיכות הניהול של אתר הבנייה, תוך אפשרות למעקב אחר ביצוע, יצירת חיסכון תפעולי, מניעת תקלות ובכלל – קפיצת מדרגה בניהול הבנייה, שנחשב לתהליך מסורבל, מורכב ועתיר זמן.

התוכנה שנמצאת בבסיס אתר העבודה הדיגיטלי פותחה על-ידי חברת Ridartech הישראלית, לאחר שבשיכון ובינו בחנו כמה תוכנות, כולל מארה"ב, והגיעו למסקנה שהתוכנה הישראלית עדיפה ולא רק בגלל השפה העברית.

התוצאות בשטח טובות מאוד. כולם מבינים שהמערכת החדשנית מייעלת את העבודה, מקצרת תהליכים ומשפרת את הניהול, בתחום שהוא מאוד מורכב. זה במיוחד נכון כשבונים פרויקט ענק שמשתרע על פני אלפי מ"ר. בשיכון ובינוי ממשיכים לבחון את המערכת החדשה בפרויקטים נוספים ובודקים כיצד לשלב אותה בעתיד באתרי בנייה נוספים.

פיילוט נוסף שמשולב כיום בפרויקטי בנייה של שיכון ובינוי הוא מערכת דיגיטלית היודעת לזהות דפוסי צריכת מים ולאתר חריגות כתוצאה מכך. היופי שטמון בהמצאה החדשה הוא שהיא גם יודעת לעצור את זרימת המים לאחר שהיא מגלה תקלה, או דליפה. המערכת כבר שולבה בשני אתרי עבודה של "שיכון ובינוי סולל בונה תשתיות", חברת הבת, וזוכה להצלחה מרובה. היא במיוחד חשובה כדי להבטיח מניעת דליפת מים בקומות שבנייתן כבר הסתיימה ונפרסו בהן שטיחים, ריהוט וציוד משרדי יקר ערך. שימוש במערכת עשוי למנוע נזק כספי רב ולא רק חיסכון במים.

ערך ללקוחות הסופיים

עוד פיילוט ראוי לציון הוא אפליקציה לניהול ועד בית, שתיבחן בפרויקט של החברה בראש העין כבר באוקטובר הקרוב. מדובר באפליקציה היודעת לנהל את תהליכי ועד הבית, כולל ביצוע הצבעות שכנים, קבלת חיווי על צריכת מים ואנרגיה ותוך גישה למסמכים משפטיים. במקום לקבל צ'קים באופן ידני ולנהל ויכוחים בחדרי המדרגות, נהנים מאפליקציה שעושה את הכול באופן דיגטלי ומהיר.

נכון לעכשיו, ממוקדים בשיכון ובינוי בפיתוח פתרונות טכנולוגיים ליצירת בית חכם ובעתיד הם צופים להרחיב את העשייה למתחמי בנייה גדולים יותר. המטרה, מבהירים בחברה, היא לשלב כמה שיותר אמצעים דיגיטליים, שיקנו ערך ללקוחות הסופיים, ולייצר עבורם בית חכם אמיתי. כל זה אמור להשתלב במרקם של עיר חכמה. בחברה אף מדגישים, כי יפעלו מתוך מטרה לשלב בבתים שהם בונים את מיטב הטכנולוגיות החדשניות לתועלת הלקוחות הסופיים.

תגובות