מגדילים את קהילת הסטארט-אפים בנגב

מגדילים את קהילת הסטארט-אפים בנגב

הסיפור המשמעותי שמאחורי SilicoNegev - מהתחרויות המשמעותיות לסטארט-אפים בישראל בכלל ובנגב בפרט - הוא החיבור בין קהילה טכנולוגית צעירה שרוצה להגדיל את היצע המשקיעים בדרום, ובין עמותת מט"ע לקידום חזון פיתוח הנגב על-ידי השקעה במיזמים טכנולוגיים

מאת: יותם צוקר, TECH7
SilicoNegev טכנולוגיה והייטק

כבר למעלה משנתיים שאנחנו בקהילת Tech7 מקדמים את הפעילות היזמית הדרומית ומרכזים את קהילת ההייטק באזור באר-שבע והסביבה. אחד הדברים שאנחנו עמלים עליו ללא הפסקה הוא הניסיון לחבר גופי השקעה לקהילה ולעודד השקעות בסטארט-אפים דרומיים. עד כה המאמצים שלנו הסתכמו באירועיSpeed Dating בין סטארט-אפים מקומיים לבין קהילת משקיעים שלרוב מגיעה מהמרכז. הכל השתנה לפני יותר מחצי שנה, כאשר פגישה אקראית בין נציגי קהילת Tech7 לבין נציגי עמותת מט"ע (מרכז טכנולוגיות עתידיות) וגדעון שביט העומד בראשה, יצרה את אחת התחרויות המשמעותיות ביותר לסטארט-אפים בישראל בכלל ובדרום בפרט.

שותפים משמעותיים

תחרות הסטארט-אפים SilicoNegev יצאה לדרך לפני ארבעה חודשים עם הכרזה והזמנה של כל המיזמים הטכנולוגיים היושבים בנגב להירשם לתחרות, שבסופה ייבחר המיזם שיזכה בהשקעה של עמותת מט"ע בסך של עד 500,000 שקלים. אל המיזם הצלחנו לרתום שותפים משמעותיים שסייעו לנו לקדם את החזון ואת הרעיון, הן בסקטור הציבורי-ממשלתי – עם תמיכה של גופים כמו הרשות לפיתוח הנגב ועיריית באר שבע – והן בסקטור הפרטי עם תמיכה של גופים מכובדים כמו: קבוצת לוצאטו, פועלים הייטק, PayPal, כי"ל, Taboola, IBM קבוצת לוצאטו,CDI Negev, פועלים הייטק וחברת WebBaker. ההרשמה הייתה פתוחה לכלל המיזמים הטכנולוגיים היושבים בנגב, אך שמנו דגש גם על קבלת מיזמים בשלים יותר ומוכנים להשקעה ולאו דווקא על מיזמים שעדיין נמצאים בשלב הרעיון.

לתחרות נרשמו עשרות מיזמים שונים ומעניינים, שכולם יושבים בנגב, ובאחריות ועדת השיפוט היה לסנן לכדי נבחרת את 20 המובילים של SilicoNegev אשר הציגו בערב Pitch Night מיוחד בו השתתפו מאות חברי קהילת Tech7 וחבר שופטים מכובד, שכלל נציגים מכלל החברות התומכות בתחרות. לאחר הערב נבחרו עוד עשר חברות שהיה עליהן להציג תוכנית עסקית מפורטת ובסופו של דבר נשארנו עם נבחרת הגמר שכוללת חמש חברות, כולן מעולות והכי חשוב – כולן מהנגב.

חזון הנגב המתפתח

הסיפור של התחרות הוא החיבור בין הקהילה הטכנולוגית הצעירה, אשר מחפשת כל הזמן כיצד להגדיל את היצע המשקיעים באזור הדרום וליצור עוד הזדמנויות עבור חברות סטארט-אפ טכנולוגיות להקים וליצור את הפעילות שלהן בדרום, לבין עמותת מט"ע, אשר רואה לנגד עיניה את חזון הנגב המתפתח ורוצה לעשות זאת על-ידי השקעה במיזמים טכנולוגיים שיסייעו להגדלת קהילת הסטארט-אפים הגדלה בנגב. קהילת Tech7 מונה היום מעל ל-14,000 חברים ומעל ל-100 חברות אשר אודות לתחרות זכו לחשיפה משמעותית, שתניב עוד הרבה הזדמנויות מעניינות, הן למשקיעים חדשים להגיע לדרום והן לסטארט-אפים מקומיים, אשר רוצים להמשיך ולחזק את הסצנה הטכנולוגית המתפתחת באזור.

העולות לגמר

הנה פרטים על חמש החברות הפיינליסטיות:

צילום: אורי רבין

Croosing – ממציאים מחדש את ההיפרלינק והופכים אותו לסופרלינק

הסטארט-אפ הישראלי שממציא מחדש את ההיפרלינק והופך אותו לסופרלינק בעל "כוחות-על". לעומת ההיפרלינק הוותיק, הסופרלינק ממשיך ללוות את המשתמשים גם אחרי שהם מקליקים עליו, מוביל אותם בין מספר דפים ואתרים שונים, מבצע עבורם פעולות בתוך הדפים ומתקשר עמם לאורך הדרך בטקסט, אנימציות, אמוג'י וסאונד.

הסופרלינק הינו האבולוציה הראשונה של ההיפרלינק, שמלווה אותנו מתחילת ימי הווב, אי-אז בתחילת שנות ה-90' של המאה הקודמת. יוצרי סופרלינקים יכולים להוביל את הגולשים העוקבים אחריהם דרך מספר עמודי אינטרנט שונים באמצעות קידום ושיתוף של לינק בודד, כאשר הם מוסיפים את הנגיעה האישית שלהם לכל אתר, ואף יכולים לגלול את העמוד בצורה אוטומטית עבור המשתמשים ולהוביל אותם במדויק לנקודות עניין ספציפיות שהיוצרים תכננו מראש, לצד הוספת אנימציות ופסקול תואם. לדברי החברה, סופרלינקים מתאימים בעיקר למותגים ולמובילי דעת קהל, שרוצים להדריך את קהל היעד שלהם דרך שכבות תוכן רבות, תוך כדי שליטה טובה יותר במסע שלהם וקבלת ערך גבוה יותר מכל לינק.

3.4 מיליארד משתמשים מקליקים על לינקים מדי יום, והיקף שוק היעד של החברה נאמד ב-200 מיליארד דולר בשנה. החברה משתפת פעולה עם ספקי טכנולוגיה גלובליים ומותגים בין-לאומיים לביצוע פיילוטים מסחריים, וכן עם גופי אקדמיה להרחבת המחקר בתחום החדשני של גלישה אוטונומית. הטכנולוגיה הינה קניינית ונמצאת בשלבים מתקדמים לרישום פטנטים.

www.croosing.com

צילום: איתי אילוז

HC Vision – הדור הבא של המצלמות הסלולריות

הסטארט-אפ מפתח את הדור הבא של המצלמות: רגישות יותר לאור, מדויקות יותר בצבע ובעלות יכולת ל"חישת חומרים" – ניתוח ההרכב הכימי של כל אובייקט מצולם. צילמת את ארוחת הערב? תוכל לדעת כמה קלוריות יש במנה. המצלמות שמפתח הסטארט-אפ גם יוציאו תמונות בהירות בצבע מושלם גם כשחשוך. כל זה בעזרת מכשיר בגודל ומחיר של מצלמה סלולרית.

לדברי יזמי הסטארט-אפ, שהם צוות של חוקרים וסטודנטים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב המתמחים בתחום הראיה החישובית: "אנחנו מאמינים שהטכנולוגיה שלנו היא הצעד הבא בפיתוח מצלמות דיגיטליות. אנחנו רוצים להכניס לכיס של כל אחד ואחת את הדור הבא של המצלמות הסלולריות, עם שימושים ויישומים שעד כה רוב המשתמשים אף לא דמיינו שניתן ליהנות מהם, בין אם במצלמות בכלל ובין אם בטלפון הנייד בפרט".

משלחת של סמסונג שנפגשה עם היזמים בימים האחרונים התלהבה מאוד מהטכנולוגיה החדשנית שמתפתחת החברה וכבר יש דיבורים על בחינת הפיתוח של HC Vision במעבדות של סמסונג.

siliconegev.com/entity/hemulsion

צילום: רפאל מויסא

Consis Medical – אופציה מהירה ובטוחה יותר לבדיקות הקולונוסקופיה

חברת קונסיס מדיקל הוקמה ב-2016 על-ידי אולג פופוב ורפאל מויסא, שניהם מייסדים ומנכ"לים משותפים בחברת ההנדסה המובילה "אייבקס טכנולוגיות" היושבת בבאר-שבע. החברה מפתחת מכשיר קולונוסקופ חד-פעמי חדשני המשמש לסקירה וטיפול מעי הגס המבוסס על מערכת דמוית בלון שמאפשרת למכשיר להתקדם במעי באופן עצמאי. המכשיר פותח בליוויו של ד"ר אריק סגל, מומחה גסטרו ומנהל יחידת המיקרוביוטיקה בבית החולים סורוקה בבאר-שבע.

המכשיר עתיד להוזיל משמעותית את עלויות ההקמה והתפעול של מכוני הגסטרו, ולהוות אופציה מהירה, נעימה ובטוחה יותר לבדיקות הקולונוסקופיה הנערכות כיום, תוך שהוא מפחית משמעותית את הסיכוי לזיהומים בין מטופלים. החברה שואפת להשלים את פיתוח המכשיר והניסויים הקליניים הנדרשים לו, לשם השקת מוצר חד פעמי אטרקטיבי עבור השוק העולמי, שהוא בעל פוטנציאל של מיליארדי דולרים.

בעתיד, תשאף החברה להרחיב את הפלטפורמה הטכנולוגית לסדרה שלמה של מוצרים בתחום האנדוסקופיה ולהוות בחירה ראשונה עבור מכוני גסטרו קיימים וחדשים ברחבי העולם. סביר כי טכנולוגיה חדשנית זו תעורר עניין גם בקרב חברות מכשור רפואי בינ"ל והחברה תשאף ליצור עימן בעתיד הסכמי שיתוף פעולה אסטרטגים. צוות החברה מתגורר בבאר שבע והסביבה, שאיפתם היא להמשיך ליצור ולהתפתח בסביבה בה הם חיים, כאשר גם הפיתוח והייצור העתידי יתבצעו ככל שניתן בעיר מגוריהם.


צילום: דוד אמסלם

BIGVU – הופכת בקלות כל אחד לעורך וידיאו מקצועי

חברת הסטארט-אפ BIGVU פיתחה פלטפורמה חדשנית המאפשרת לערוך במהירות סרטוני וידיאו שהעריכה שלהם בעבר נמשכה שעות. החברה הוקמה על-ידי עולים חדשים ופועלת ממשרדים במתחם WeWork בבאר-שבע. פלטפורמת יצירת תכני הווידיאו של BIGVU מיועדת למובייל או ל-web ומאפשרת לחברות וליצרני תוכן לערוך במהירות ובקלות סרטונים מקצועיים לשימוש מסחרי ושיווקי, לרשתות חברתיות, למערכות הדרכה ולשימוש פנים ארגוני.

"התבלין הסודי" של BIGVU הוא הדרך החדשנית שהיא מציעה ליצירת סרטוני וידיאו בדומה ל"פאואר פוינט של וידיאו", אשר מהווה חלופה לשיטת הסרטונים מבוססי ה-Time-Line, שהינה שיטה שגוזלת זמן רב ומחייבת כישורי עריכה מקצועיים. הפלטפורמה של BigVU אשר מוגנת בפטנט, מבוססת על אלגוריתם מתחום הבינה המלאכותית המאפשר יצירת StoryBoarding באמצעות רצף של כרטיסי סצנות המורכבים ממגוון סרטונים, תמונות, או ציוצים, אותם הופכת הפלטפורמה לסרט וידיאו ערוך אחד. למעשה, עם BIGVU כל אחד יכול להיות עורך וידיאו מקצועי בקלות.

על-פי ההערכות של IBM שוק הווידיאו מבוסס הענן יגיע לשווי של כ-105 מיליארד דולר בשנת 2019, כאשר יותר ויותר חברות מבינות כי הן זקוקות לפלטפורמה חדשה, שתאפשר להן לייצר בקלות וביעילות תכנים ויזואליים. BIGVU מתכוונת להפוך את היצירה המסחרית של תכני וידיאו לנגישה יותר, בדומה למה שעשו הפלטפורמות של מיקרוסופט בתחום ניהול הפרויקטים ו-WIX בתחום הקמת אתרים.

bigvu.tv

צילום: פיני הובר

SIGA – "צ'ק-פוינט" של עולם התשתיות הקריטיות

המוצר של חברת Siga – Siga Guard- הינו מוצר ייחודי ובלעדי בעולם לכלל המערכות והתשתיות הקריטיות (חשמל, גרעין, מים, תחבורה, פרמצבטיקה, מזון וכדומה), אשר רגישות ברמה היום-יומית לתקיפות סייבר ותקלות מערכת אשר מסוגלות להשבית ערים ומדינות. המוצר הייחודי יודע לזהות כל חריגה בפעילות השגרתית של המערכות, שנגרמת כתוצאה מתקיפת סייבר או תקלה טכנית חמורה, ומאפשרת זמן תגובה למפעיל המערכת להתערב ולמנוע החמרה. לדברי היזמים, שכולם תושבי הדרום: "השאיפה שלנו להיות צ'ק-פוינט של עולם התשתיות הקריטיות – חברה ישראלית מובילה בעולם בתחומה שהפכה למותג. הפתרון שלנו הוא כזה ואנו מעוניינים שיהפוך לתו התקן במפעלים ובתשתיות קריטיות".

www.sigasec.com

תגובות

Comments are closed