לשפר את מסוגלות האדם ליהנות מיכולות מחשוב אדירות

לשפר את מסוגלות האדם ליהנות מיכולות מחשוב אדירות

בשנה החולפת כבשה IBM את הפסגה במירוץ לפיתוח יכולות הבינה המלאכותית. "הפתרונות החדשניים שמפתחת החברה יסייעו לשפר את חיינו בשלל תחומי חיים", אומרת מזי גלאור, סמנכ"ל שיווק ותקשורת IBM ישראל, המספרת על חוזקות החברה בניהול פרויקטים מורכבים

מאת: יואל צפריר | עינת פרידמן יחסי ציבור
מנהלים סחר ועסקים

IBM הינה תאגיד טכנולוגיות המידע הגדול בעולם. החברה פועלת בישראל משנת 1949, והייתה הראשונה שהקימה סניף במדינה שזה עתה נולדה. מאז תורמת החברה להתפתחות של "אומת הסטארט-אפ" במגוון תחומי המשק והכלכלה בארץ, לרבות הכנסת טכנולוגיות חדשניות למשרדי הממשלה, מוסדות פיננסים ורפואיים, שלל ארגונים עסקיים ואף הקמת תשתית טכנולוגית למטה הסייבר הלאומי של ישראל.

IBM גם הייתה החברה הטכנולוגית הראשונה להקים מרכז מדעי בישראל כבר לפני יותר מ-40 שנה. המרכז המדעי התפתח בהמשך למעבדת המחקר של החברה בחיפה, שהיא כיום מעבדת המחקר הגדולה ביותר של החברה הגלובלית מחוץ לארה"ב, ובה מאות חוקרים מתחומים שונים. תרומתה של המעבדה המקומית לפעילות הגלובלית משמעותית למדי וכוללת הנפקת מאות פטנטים חדשים מדי שנה והובלה עולמית במחקר טכנולוגיות בינה מלאכותית, האינטרנט של הדברים ורפואה.

ניהול פרויקטים מורכבים

במהלך השנים IBM רכשה בישראל סטארט-אפים רבים שהפכו ברבות השנים למעבדת פיתוח לפתרונות אחסון ומערכות מידע ומעבדת פיתוח תוכנה בתחומי אבטחת ענן, בינה מלאכותית, בריאות וסייבר ועוד. שלושת מרכזי המו"פ בישראל מספקים שירותים לחברה העולמית הפעילה בכ- 170 מדינות ובעלת פורטפוליו של אלפי פתרונות טכנולוגיים. כדי ללמוד עוד על החברה ופעילותה בישראל שוחחנו עם מזי גלאור, סמנכ"ל שיווק ותקשורת IBM ישראל.

מהם לדעתך החוזקות כיון של החברה?

"לצד יצירת הפתרונות החדשניים שיסייעו לשפר את חיינו בשלל תחומי חיים, החוזקה המוכחת של החברה מתבטאת גם בניהול פרויקטים מורכבים, הטמעת טכנולוגיות והפיכת ארגון לדיגיטלי ומותאם למציאות הטכנולוגית. כאן טמון פוטנציאל עצום עבור כל ארגון גדול לנהל טוב יותר את נכסיו, להביא ערך מהדאטה שברשותו ולספק חוויית לקוח מותאמת אישית. זאת כמובן, תוך אבטחת מידע וניהול הסיכונים בארגון ומחוצה לו.

"כל אלו מתאפשרים הודות לחוזקה המשמעותית ביותר לדעתי הקיימת ב- IBM והיא ההון האנושי. בחברה עובדים מומחים בעלי שם עולמי במגוון תחומים, עם ניסיון של שנים רבות ואמינות גבוהה בקרב מקבלי ההחלטות בארגונים ציבוריים ועסקיים".

ספרי על אתגר ניהולי עימו התמודדת.

"השינויים המתמידים וההתפתחות בעולם הטכנולוגי מכתיבים שינויים דחופים גם בעולם השיווק. כמי שאחראית על פעילות השיווק בחברה, בכל תחומי פעילותה, עלי לוודא הטמעות של טכנולוגיות חדשות בקרב מחלקות השיווק השונות, לבצע אופטימיזציות לתהליכים חדשים ולהפיק עוד ועוד תובנות על פעילות הלקוחות שלנו. ואולי זהו האתגר המרכזי של מנהלים בימינו: היערכות מחדש באופן מתמיד. בארגון גדול כמו IBM זוהי אינה משימה פשוטה.

"האתגר הניהולי הזה מקבל נדבך נוסף ומרגש בעיניי, ניהול קבוצת אנשים שונה ומגוונת למדי. בקבוצת השיווק ב- IBM Israel יש תמהיל של גיקים של טכנולוגיה, אנליסטים, מדעני נתונים, אנשי ניהול השיווק וקריאייטיב – אנשים שונים עם צרכים שונים, הפוגשים בכל שבוע כלים ושיטות עבודה המתחדשים ללא הפסקה. כשאת מצליחה לתמרן בין כל אלה ולהמשיך להצמיח את מערך השיווק – זו סיבה מצוינת לקום בבוקר עם חיוך".

כיצד מסכמים בחברה את 2018? מה היו האתגרים המרכזיים?

2018 הייתה שנה משמעותית מאוד לחברה – הן ברמה הגלובלית והן ברמה המקומית. מלבד זכיה במכרזים משמעותיים של המדינה (לדוגמה, פרויקט הענק 'איתן' לניהול מודרני של מרשם האוכלוסין הלאומי ומחשוב רשות האוכלוסין ומשרד הפנים), הייתה זו השנה בה כבשה IBM את פסגת המירוץ אחר פיתוח יכולות הבינה המלאכותית.

ביוני 2018 הציגה IBM את קפיצת המדרגה העולמית בתחום הבינה המלאכותית כשהשיקה את פרויקט דיבייטר – המערכת הראשונה בעולם המסוגלת לנהל דיון מעמיק, תוך בניית טיעוני נגד, נימוקים ועובדות וכל זה בזמן אמת. היכולת החדשה הזו תסייע להניע קדימה את התקשורת שבין אדם למכונה ותשפר את המסוגלות שלנו, בני האדם, ליהנות מאותם יכולות מחשוב אדירות. הפרויקט נולד ופותח על-ידי צוות חוקרים מוכשר הפועל ממעבדת המחקר שלנו בחיפה.

"תחום מאתגר נוסף, הוא המחשוב הקוונטי. בגדול, מחשב קוונטי חזק יהיה מסוגל לפתור בעיות חישוביות שכלל מחשבי העל יחד אינם מסוגלים. הדבר יוביל לפיתוח חומרים ותרופות חדשות ולפריחה בתעשייה. השנה השיקה IBM, לראשונה בעולם, מחשב קוונטי לשימוש תעשיות שונות המונגש על גבי הענן, דבר אשר היה שמור בעיקר למעבדות ומרכזי מו"פ. מהלך זה יוביל לשימוש גובר של הטכנולוגיה החזקה הזו והטמעתה בשלל תחומים בחיינו".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

   מזי גלאור
   (צילום: מירי דוידוביץ)

שם ומשפחה: מזי גלאור.

גיל ומצב משפחתי: בת 53, נשואה+2.

מקום מגורים: רמת גן.

תפקיד: סמנכ"ל שיווק ותקשורת IBM ישראל.

השכלה: בעלת תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת ברדפורד.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

אתגר המעבר לענן

מהם האתגרים והאיומים המסתמנים ב-2019?

"אתגר משמעותי שימשיך ללוות את השוק הוא המעבר של ארגונים גדולים לתחום הענן. לשמחתי, IBM נערכה לאתגר הגדול הזה על-ידי רכישת חברת הענן ההיברידי Red Hat – עסקה שצפויה לצאת לפועל בשנה הבאה ולהפוך את IBM לספק הענן ההיברידי הגדול בעולם. הענן ההיברידי מאפשר לשנות מודלים עסקיים קיימים, לבנות במהירות מוצרים ושירותים חדשים, להצמיח חדשנות בארגון ולהביא את הפעילות לרמת יעילות שלא היכרנו. זוהי מבחינתי ההזדמנות הגדולה של 2019.

"אתגר נוסף הוא מעולמות הבינה המלאכותית, למידת מכונה ומחשוב אנליטי. אנחנו מדברים על אפשרויות חדשות לניצול נתונים שמעולם לא מינפנו אותם. אנחנו מדברים על כיוונים שלא יכולנו לחשוב עליהם, פשוט משום שלא היינו מסוגלים לצלול אל הנתונים שיש בארגון, או כאלה שזמינים לשימושו ממקורות חיצוניים.

"אשר לאיומים, אנו ניצבים בפני אתגר של כוח אדם מיומן וכישורים. הביקוש הולך וגדל וההיצע לא מדביק את הקצב. תופעה זו בולטת במיוחד בתחומים כמו בינה מלאכותית, למידת מכונה ואבטחת סייבר. הפתרון לכך טמון בשני עוגנים: ראשית, פיתוח מיומנויות חדשות, הגברת מאמצי החינוך וההשכלה בעולמות מדעי המחשב ועידוד נשים להיכנס לתחום הטכנולוגי.

"שנית, פיתוח כלים טכנולוגיים, שיסייעו לאדם להתמודד עם כמויות הדאטה העצומות. קח לדוגמה את עולם ההגנה בסייבר. ארגון גדול מתמודד בממוצע עם 200,000 ניסיונות תקיפה ביום. היכולת האנושית להתמודד עם היקף כזה בעלות סבירה אינה קיימת. פיתחנו כלים ממוחשבים הפועלים כעוזר אישי חכם, המנצל את יתרונות הבינה המלאכותית לסינון ניסיונות תקיפה ומייצר דרכי תגובה שמגיעים לידי האנליסט בארגון כהמלצה לפעולה. אין ספק שבשנה הבא אנו נראה עוד ועוד כלים מהסוג הזה בתחומים שונים. יהיה מעניין, זה בטוח!".

תגובות

Comments are closed