מאירה את החלל

מאירה את החלל

מעצבת הפנים מאירה מעייני אוהבת לשלב בחללים שהיא מעצבת טקסטורות וצבעים טבעיים, אבל בעיקר להעניק להם אווירה ביתית, חמה ומזמינה. לטובת המטרה היא גם משלבת חומרים בלתי שגרתיים, צבעוניים והומוריסטיים, והתוצאות בהחלט מפתיעות

מאת: שחר בן-פורת (צילומים: נויה שילוני-חביב, עדי כהן צדק)
Designer סגנון חיים

   מאירה מעייני

שנים ארוכות של ריקוד ועיסוק באומנות מביאה איתה מאירה מעייני לעבודתה כמעצבת פנים. היא בת 57, רקדנית, בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. בהמשך עסקה בעיצוב אופנה, נכנסה לעולם הציור והקדרות, אך בשלב מסוים החליטה להקדיש את עיקר עיסוקה לעיצוב פנים. את התחום למדה אצל ברברה ברזין, וכן לימודי "הום סטיילינג" בשנקר, ובעבודות שלה באים לידי ביטוי העולמות השונים והמגוונים מהם היא מגיעה.

"המחול מגדיר קו, חלל וניקיון צורני, אותם למדתי לראות ולזהות תוך כדי ריקוד, וזה עובר איתי גם לעיצוב. כאשר אני נכנסת לחלל אותו התבקשתי לעצב, אני לומדת קודם כל מה הם הצרכים הטכניים של הלקוח, כדי לתכנן את החלל כך שיאפשר לו התנהלות נוחה ויעילה. מתוך זה אני ניגשת לעיצוב: אני בוחנת מה הקו המדויק שנוצר מנקודת המפגש של החלל, החומר והצבע, עם הצרכים של הלקוח".

הבית בשדרות יהודית

עיצוב מגוון

מאירה החלה את דרכה כמעצבת פנים לפני 20 שנה. היא פתחה עם קולגה וחברה סטודיו משותף לאדריכלות ולעיצוב פנים, ובמשך 17 שנה הן עבדו יחד, כאשר מעייני אחראית על עיצוב הפנים. לפני כשלוש שנים השותפה הלכה לעולמה, והיום מאירה פועלת לבד, תחת השם "מאירה מעייני עיצוב פנים". "מדי פעם אני עושה שיתופי פעולה עם אדריכלים שונים ועם מעצבים שונים. אני מאוד אוהבת שיתופי פעולה".

בשנותיה הרבות בתחום עיצבה מאירה סוגים שונים של בתים וחללים. בצד דירות ובתים פרטיים, עיצבה חללים מסחריים שונים, כולל משרדים, אולמות תצוגה, קליניקות לרופאי שיניים ולרופאי ילדים, חדר כושר, סטודיו לכלות ומספרה גדולה. "אני שמחה לעצב את כל סוגי הפרויקטים", היא אומרת, "ובכל פעם שיש לי פרויקט אני לומדת אותו".

מאירה מעייני, צילום: עדי כהן צדק

  הבית ברחובות (לחצו להגדלה)

הלמידה, היא מסבירה, היא שלב הכרחי בתהליך. "אחד הדברים שאני עושה במפגש הראשון הוא להקשיב למה שהלקוח אומר לי, מה הצרכים שלו, החלומות שלו, והתקציב העומד לרשותו. וכשאתה מצליח למקסם את הצרכים הטכניים עם החלומות העיצוביים והתקציב של הלקוח – אז נוצר הקסם".

עיצוב, היא מספרת, מחזיר אותה לריקוד. "מאז שהעמידו אותי לראשונה ליד הבר בסטודיו לריקוד, כשהייתי בת חמש, המחול הגדיר קו, ניקיון צורני ודיסציפלינה שלימדה אותי להיות עקבית. כך אני מתייחסת לפרויקטים שאני מעצבת – לראות חלל ולצקת לתוכו תנועה".

לצבע יש מקום מרכזי בעיצובים שלה, נושא שמרתק אותה מגיל צעיר מאוד. "מיום שאני זוכרת את עצמי אני צובעת כל דבר שאפשר לצבוע – צלחות, תיקים, בגדים. הצבע מרתק אותי – הפרופורציות, ערבוב הצבעים, החלוקה של הצבע בחלל". ההשראה לצבעוניות, היא אומרת, מגיעה ממקום מפתיע – אימוני הריצה שלה.

"אני מתאמנת לאיירון-מן, וכחלק מהאימונים אני רצה הרבה. מה שאני עושה בזמן הריצה הוא להביט בטבע – אני רצה בפרדסים, ואחרי כל ריצה חוזרת הביתה עם עושר צבעוני חדש. בניגוד למי שחושב שהצבעוניות מתחלפת עם עונות השנה, בפועל הצבעוניות מתחלפת כל יום, עם משחקים של אור וצל, האופן בו קרני השמש נוגעות בעצים ובפרחים. זה מגיע איתי הביתה ונכנס איתי לסטודיו".

כל זה מתגבש והופך לחזון העיצובי, המנחה את מאירה ביצירותיה. "אני עוסקת בטקסטורות ובצבעים טבעיים הנותנים הרגשה של ביתיות נעימה. אני אוהבת להשתמש בחומרים טבעיים – ברזל, עץ, בטון – ותמיד לעשות טוויסט עם חומרים חדשים, מפתיעים, צבעוניים, שיתאימו לפרויקט. בעיניי, עיצוב צריך להיות עם הומור. אנחנו צריכים להיכנס למקום ושיהיה בו משהו שיגרום לנו לחייך, בין אם זה בבית ובין אם זה בעסק".

הבית ברחובות

עיצוב פנים כמתנה

מבין הפרויקטים הרבים שהיא חתומה עליהם, מאירה מספרת על בית דו-משפחתי ברחובות, אשר נבנה על ידי היזם של הפרויקט. "האימא של בני הזוג נתנה להם כמתנה את שירותי עיצוב הפנים שלי", היא מספרת. "הם קנו בית מאוד גדול ויפה ולא ידעו באיזה כיוון עיצובי לבחור. הם אמנם באו עם אג'נדה אבל היו פתוחים למשהו אחר, והעבודה הייתה מרתקת, עיצובית ואישית. עבדתי איתם כשנה וחצי, כמעט יום-יום, זמן בו ירדנו לכל הדקויות האפשריות.

"למשל, תכננתי מדרגות מיוחדות מברזל, שיתאימו בקומפוזיציה שלהן לבית. היה חשוב להתחשב באופן בו רואים את הברזל מהבריכה שבחצר, איך רואים את המעקה של המדרגות מתוך הבית. כל דבר דרש חשיבה, הן על החומר והן על הצבע. כך, הפרגולה נעשתה גם היא מברזל, שדומה למדרגות ולמעקות. בהתאם גם נבחר הגינון לבית, שממשיך את אותו הקו. מאחר שיש הרבה ברזל, הייתה חשיבה כיצד מכניסים עץ לטובת תחושה של חום. מתוך זה עיצבתי להם כל פריט נגרות בבית, למעט המטבח. הריהוט הגיע מ-Part-living, שמביאים ריהוט מצפון-אירופה, המאופיין בסגנון שמביא שקט לחלל".

הבית בשדרות יהודית

בשדרות יהודית שבתל אביב לקחה על עצמה פרויקט אחר: משרד ישן ומרופט שהיה צריך להפוך אותו לבית מגורים, מקום אותו רכשה בעצמה. "התאהבתי בו – ראיתי עץ ממולו וידעתי שהבית ייבנה סביב זה. פירקתי את המקום לגורמים, כולל הריסה של התקרה המונמכת, הוצאת המזגנים והחלפת התשתיות. פתחתי כל חלון אפשרי כך שיביט אל העץ, ויצרתי חלל המשלב מטבח וסלון עם פינת עבודה קטנה, שני חדרי שינה, חדר שירותים ומקלחת. מאחר שהוצאתי את האמבטיה, הצלחתי ליצור שירותי אורחים קטנים. התוצאה היא דירה לא גדולה שנותנת תחושה מרווחת מאוד".

פרויקט נוסף וייחודי שעיצבה הוא אולם התצוגה החדש של "אליטה ליווינג", בו התבקשה לעשות את הסטיילינג. "זה דרש עבודה אחרת, המבוססת על תכנון התנועה בחלל, שכן זה אולם גדול. ישבתי שם הרבה זמן כדי ללמוד איזה קהל נכנס לחנות, כדי לעצב אותו בהתאם". היא מדגישה בפרויקט הזה את שיתוף הפעולה שלה עם מאירה סיטון, יצרנית מצעים המשלבת חומרים טבעיים וצבעוניות מרוככת. בנוסף, רכשה פריטים ב"זארה הום" ושטיחים מ"צמר שטיחים", כך שכל פינה בחלל הגדול קיבלה את הסגנון הייחודי שלה, הודות לשילוב מוקפד בין חומרים, מרקמים וצבעים.


052-341-6726

Meira Maayany מאירה מעייני - עיצוב פנים

תגובות

Comments are closed