איך הופכים שלד בורסאי לביצת זהב?

איך הופכים שלד בורסאי לביצת זהב?

עם מחזור יומי של עשרות מיליוני שקלים ביום, מניית 'טוגדר' העוסקת בתחום הקנאביס רפואי נחשבת לאחת החמות ביותר בשוק ההון המקומי. המייסד, אריק פילסטיין, מספר על הגלגולים שעברה החברה משלד בורסאי זניח, עם הערת עסק חי, לביצת הזהב של הבורסה בת"א

מאת: יובל גמליאל
אחד העם סחר ועסקים

בחודש אפריל האחרון הדהימה חברת 'טוגדר', באמצעות חברת הפעילות שלה "גלובוס פארמה", את שוק ההון בישראל עם תחזית רווח צפוי של חצי מיליארד שקלים. הרקע לתחזית: דיווחה של טוגדר לבורסה על הסכם למכירת קנאביס רפואי עם חברה קנדית, בהיקף של 50 טונות. תמורת המכירה נאמדה בהיקף שבין 3.17 ל-4.7 דולר עבור 1 גרם תפרחות, ומכאן שמדובר בעסקה המתומחרת בטווח של בין 550 מיליון – 825 מיליון שקלים.

התדהמה, שבעקבותיה זינקו מניות החברה בבורסה, לא באה רק על רקע הרווח העצום הטמון בעסקה, אלא גם ובעיקר בשל העובדה הפשוטה שטוגדר הייתה עד לפני כחצי שנה בלבד חברה ציבורית שפעלה במתכונת של שלד בורסאי עם היקף פעילות נמוך של כ-3 מיליון שקלים בשנה, ועם הערת עסק חי. עסקת המיזוג עם גלובוס המשגשגת הפכה אותה בין לילה לביצת זהב של ממש.

מי שאחראי למהלך המפתיע ויוצא הדופן הזה הוא איש העסקים והיזם הסדרתי אריק פילסטיין, מייסד טוגדר, בקרוב "טוגדר פארמה", אשר בעזרת אופיו היזמי והבנתו כי תחום הקנאביס הרפואי יכול להפוך בידיים הנכונות, לאחד מענפי הייצוא הרווחיים של ישראל, החליט לאחד כוחות עם חברת "גלובוס" החקלאית. במסגרת הליכי המיזוג בין החברות הודיע פילסטיין כי במידה והם ינחלו הצלחה הוא יסיים את כהונתו כמנכ"ל טוגדר וימסור את מושכות הניהול לניסים ברכה, מנכ"ל חברת "גלובוס", וכך אכן נעשה.

אריק פילסטיין (צילום: בנימין אדם)

להפגין רוח יזמית ומנהיגות

עולם היזמות והאקזיטים לא זר לפילסטיין, אשר פעל במשך השנים בתחום ההיי-טק ולאחר מכן בשוק ההון. סטארט-אפ של פילסטיין זכה בשנת 2009 לתואר הסטארט-אפ הבינ"ל הטוב ביותר בעולם על-ידי הבלוג Tech Crunch.

"במחצית שנת 2012 היה לי סטארט-אפ מתחום כוח האדם", הוא משחזר את השתלשלות העניינים שהובילה לעולם הקנאביס הרפואי. "החלטנו להנפיק אותו בבורסה והקמנו חברה ציבורית שיצקה לתוכה את התוכן הזה – סוג של מנוע חיפוש חדשני שמחבר בין עובדים למעסיקים. המיזם הזה הגיע בשיאו, בשנת 2013, לשווי של 80 מיליון שקלים.

"לימים התברר לנו שעלות השיווק של המיזם הזה, שפנה לקהלים גלובליים, היא גבוהה מאוד ולא ריאלית עבור המשקיעים ופנינו למיזם אחר – אתר אינטרנט בשם EbaumsWord ששיווק תוכן וידיאו הומוריסטי בצורה ויראלית. מכרנו את המיזם הזה בסוף 2017 ואז מצאנו את עצמנו ללא פעילות עסקית, עם שווי שוק של 3 מיליון שקל ועם מניה דלת-סחירות במה שקרוי שלד בורסאי. עמדו בפנינו שתי אופציות: האחת, להיכנס לסטטיסטיקה של סטארט- אפים שלא הצליחו ולמכור את החברה, והשנייה להפגין רוח יזמית ומנהיגות וליצוק תוכן חדש ואטרקטיבי לחברה".

פילסטיין, כידוע היום, החליט לא לוותר וללכת על האופציה השנייה. בעצת ידידו עו"ד אילן גרזי הוא נפגש עם ניסים ברכה, מנכ"ל "גלובוס פארמה", חקלאי שהחליט לפנות לתחום המסקרן של גידול קנאביס רפואי. במהלך הפגישה נוצרה בין השניים כימיה גדולה ופילסטיין החליט לפתוח את דלת החברה בפני ברכה, מהלך שיוכיח את עצמו. "במהלך הפגישה, ניסים ואני ראינו עין בעין את המשכה של החברה והבנתי שאני יכול להפקיד בידיו את מפתחות החברה אותה טיפחתי במשך שש שנים וגם ברגעים קשים לא רציתי שתרד לטמיון. את תחום הקנאביס הרפואי הכרתי לפני כן רק דרך עולם האכיפה, כקצין משטרה מתנדב, והתוועדתי לפוטנציאל העצום שטמון בו", הוא מספר.

צמצום התלות ברגולציה הישראלית

בתחילת חודש מאי השנה חתמו שתי החברות על מסמך מיזוג ומאז זורמים דיווחיה החיוביים של החברה לבורסה ומזניקים לא אחת את מחזור פעילותה בשוק ההון. נכון להיום נחשבת מניית טוגדר לאחת המניות הנסחרות ביותר בשוק ההון עם מחזור יומי של עשרות מיליוני שקלים ביום בממוצע בשלושת החודשים האחרונים. "לפני שבועיים רשמה המניה שיא פעילות עם מחזור של 72 מיליון שקלים ביום מסחר בודד, וביום בו עזבתי היא רשמה שווי שוק של כ-חצי מיליארד שקלים לצד רווח גולמי צפוי גבוה במיוחד על-פי תחזיות חברת הפעילות", מציין פילסטיין הנמנה כיום על אחד מבעלי המניות העיקריים בחברה.

מה גורם לחברה להצליח כל כך בענף הקנאביס רווי התחרות?

"אם אתה משווה את יתר חברות הקנאביס הרפואי עם טוגדר אז האסטרטגיה המנצחת שהתוויתי הייתה הבחירה שלא להישען רק על היצוא מישראל, וזאת לאור העיכוב בהסדרת היצוא בארץ, אלא לצאת לשווקים נוספים בחו"ל. כחלק מהאסטרטגיה הגלובלית לצמצום ריכוזיות והתלות בישראל נמצאת כיום החברה בתהליך של הקמת חממה באפריקה, לצד החממה בישראל, מה שיסייע לה לעמוד בביקושים הגואים לקנאביס הרפואי. זהו צינור ייצור בלתי-תלוי ברגולציה הישראלית וככל שהרגולציה בארץ תוגמש ותיטיב עם החברות, טוגדר כמובן שתשמח לייצא את מוצריה גם מישראל. אני מאמין שבתוך זמן הנראה לעין נראה פה חברה משגשגת שתעורר עניין רב בקרב חברות הקנאביס הגדולות בעולם, לא יהיה ניתן להתעלם מטוגדר".

לאור ההצלחה לאן פניך מועדות כעת?

"קודם כל, אל תשכח שאני כאיש עסקים וכיזם עסוק בעוד כמה וכמה עסקים. בעקבות ההצלחה קיבלתי לא מעט פניות והצעות מאנשי עסקים ומיזמים ואני בהחלט שוקל אותן".

זה כולל גם הקמת חברה חדשה בתחום הקנאביס הרפואי?

"הכל פתוח, אני מרגיש שיש משבצת בשוק ההון לטכנולוגיות כחול-לבן בתחום הקנאביס הרפואי".

תגובות