תכנון הוליסטי על פי עצמון אדריכלים

תכנון הוליסטי על פי עצמון אדריכלים

מבני ציבור, בתים פרטיים ועיצוב פנים יוקרתי - כל אלה מזוהים עם עבודת משרד הבוטיק הוותיק עצמון אדריכלים. ככה זה עובד באמת

מאת: מיכל אסף
Architecture סגנון חיים

תפיסה הוליסטית בכל עבודת התכנון והעיצוב, הלוקחת בחשבון את כל ההיבטים ומביאה אותם לידי ביטוי – זו תמצית תפיסת העולם המקצועית של צוות עצמון אדריכלים, משרד בוטיק ותיק ועתיר הכרה וניסיון, שאנשיו – אדריכלים והנדסאים – כבר רכשו לעצמם מקום של כבוד בפנתיאון האדריכלות הישראלית.

את המשרד הקים בשנת 1996 משה (מוישיק) עצמון, בשותפות עם האדריכל יוסי באשי. זה קרה לאחר שעצמון פרש מתפקידו כאדריכל אוניברסיטת תל אביב וכמרצה בכיר בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. ברזומה המקצועי של עצמון נרשמו כבר אז שתי זכיות משמעותיות בפרסים יוקרתיים: הראשונה, בשנת 1992, בפרס רכטר על תכנון תוכנית-אב לקמפוס אוניברסיטת תל אביב; השנייה, בשנת 1993, בפרס רוקח על תכנון כיכר אנטין – כיכר הכניסה לקמפוס.

צוות עצמון אדריכלים (צילום: יח"צ)

באותם ימים התמחה המשרד הצעיר בתכנון מבני ציבור ותוכניות-אב לקומפלקסים מורכבים, כמו המכללה למינהל בראשון לציון, מרכז הירידים – תוכנית-אב וביתן 1, המכללה להנדסה, שדה התעופה בהרצליה, ועוד פרויקטים ידועים. תנופת העשייה עמה מזוהה המשרד מאז הקמתו, התרחבה עם הצטרפותה של מיכל עצמון ספיר, בתו של מוישיק, שהחלה את דרכה כשותפה במשרד מ-1999 ועזיבתו של באשי.

תחת ניהולה של מיכל נוספו למשרד פרויקטים רבים, ביניהם של דיור מוגן, הכולל גם עיצוב פנים, ליווי תכנון לגשרים ולמחלפים, תכנון בתי ספר ומרכזי ספורט, וכמובן תכנון פרויקטים למגורים, בתים פרטיים ושכונות שלמות, בשיתוף האדריכלית פולי חיל מטיאוויס שהצטרפה לפני כשנתיים כשותפה מלאה במשרד.

תוצאה קולעת

המוניטין שרכש לעצמו המשרד עם השנים מבוסס, בין השאר, על התמודדותו במספר תחרויות בהן זכה בפרסים: אחד מהם הוא המקום הראשון בתחרות קריית הלאום בירושלים, בנוסף עלה המשרד לגמר בתחרות פומבית לתכנון מוזיאון מאנה כץ והיכל אליהו בחיפה, פרס שני בתחרות לתכנון כיכר מגדיאל, ציון לשבח בתחרות לתכנון חוף הרצליה, מקום ראשון בתחרות לתכנון מרכז ספורט בריזה בחולון (בביצוע) ועוד ועוד פרסים נחשבים.

בית פרטי בהוד השרון (צילום: שי אפשטיין. לחצו להגדלה)

עבודת התכנון, כפי שתופסים אותה אנשי צוות עצמון אדריכלים, היא הגשמת חלום המשותף ללקוחות ולמי שאמונים על התכנון. "אנו רואים במזמין שותף מלא לתכנון, וכאדריכלים האחריות שלנו היא להגשים את חלומנו המשותף", אומרת מיכל. כחלק מהרצון להציג את התוצאה הקולעת ביותר מסבירה עצמון ספיר את החשיבות שהיא ואנשי המשרד מייחסים לתפיסה ההוליסטית בתכנון על פיה הם פועלים.

"תכנון נכון ומלא נשען על התפיסה הזו וכולל, בין השאר, מבט כלפי חוץ וכלפי פנים, התייחסות לסביבה (לעתים כולל אדריכלות נוף), ועיצוב פנים של החללים (במקרים רבים אנחנו מבצעים גם את תכנון הפנים של הפרויקטים שלנו)", אומרת מיכל עצמון ספיר. "אם נדרש – אנחנו מטפלים בתב"ע ומתכננים תוכנית בינוי המתייחסת לבנייה עתידית".

החיבור לפרויקטים מגוונים ולסוגי בנייה רבים מסביר אולי את העובדה שעצמון אדריכלים חתום על פרויקטים בולטים שרובנו נתקלים בהם. בין אלה נציין את ביתן 1 במרכז הירידים בתל אביב, המרכז הלאומי לשחייה במכון ווינגייט, שכונת המגורים "נאות גלים" בזיכרון יעקב, ועיצוב הפנים המרשים ברשתות הדיור מוגן "עד 120" ו"פאלאס".

מהו האני מאמין המקצועי שלכם?

"חשוב לנו מאוד שכל פרויקט יקבל ביטוי שיתאים למקום, לדרישות הלקוח ולמשתמשים, וגם למטרה לה מיועד המבנה. אנו גאים מאוד שהמבנים שאנו מתכננים הינם בעלי חומרים וקנה מידה ייחודיים, הכל בהתייחס לתפישה המתאימה להם".

אילו פרויקטים עומדים על הפרק?

"בשנתיים האחרונות אנחנו עובדים על מספר רב של פרויקטים בעיצוב פנים, תחום שהופתענו לגלות שהוא עשיר במיוחד ויש בו מקום רב לביטוי. כיום אנחנו מתכננים מספר פרויקטים של דיור מוגן ברמה מלונאית, כשבעתיד השאיפה היא להיכנס גם לתכנון של מלונות יוקרה. במקביל נמצאים בתכנון כרגע מגוון פרויקטים: מגשר להולכי רגל ובית ספר גדול בחריש, דרך מספר מרכזי ספורט, מועדונים ובריכות שחייה".


אתר: www.atsmon-arch.co.il | טל. 03-9074242

תגובות