הייטק ברוח הזמן

הייטק ברוח הזמן

סקר אחרון של חברה המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לחברות סטארט-אפ ולחברות הייטק, מצביע על גידול במספר המשרות המוצעות בהשוואה לרבעון הרביעי אשתקד

מאת: מיכל אסף
אקדמיה אקדמיה וחברה

בוגרי אקדמיה רבים מסיימים את הלימודים ומבינים שלא בחרו את התחום הנכון עבורם. אחרים חשים את אותה ההרגשה לאחר מספר שנים של עבודה בתחום אותו למדו. כמו כן, אי אפשר להתעלם מהעובדה שאנשים משתנים וגם הביקוש וההיצע של המקצועות במשק משתנים.

מספר שנים עברו מאז החלו הלימודים לתואר וישנו פער משמעותי בין המקצוע הנבחר לפני שלוש או ארבע שנים, בעת תחילת לימודי התואר, לבין המצב בו נמצא בוגר טרי שיוצא עכשיו לשוק עכשיו ומתעניין בתחומים חדשים, או פשוט מעוניין להתאים את הכשרתו למקצועות הנדרשים במשק.

התחום המהווה מושא לקנאת רבים הוא תחום ההייטק. זה לא סוד שהתחום קוסם לצעירים רבים, הן בגלל תנאי העבודה והשכר המשופרים והן מבחינת העניין, החדשנות, האתגר והיצירתיות.

תוכניות הכשרה מהפכניות

ההזדמנות להשתלב בתחום ההייטק טובה עכשיו מתמיד, וזאת מאחר שהמחסור בכוח אדם בתחום ההייטק בכלל ובתחום פיתוח התכנה בפרט, גדול מאי פעם. על פי תוצאות סקר שערכה לאחרונה חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התכנה לחברות סטארט אפ ולחברות הייטק, חל גידול כמעט בכל התחומים במספר המשרות החדשות שנפתחו בהשוואה לרבעון הרביעי אשתקד. עליות שכר נרשמו ברוב התחומים, כשהשכר הממוצע טיפס מ-24,674 ל-25,094 שקלים לחודש, עלייה של 2%.

"הגידול בגיוסים הטכנולוגיים, כמו גם בשכר הממוצע לא מפתיע", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, "אם זוכרים ששנת 2016 הסתיימה בשיא של השקעות בחברות הסטרטאפ בישראל. כידוע, קיים מחסור גדול במועמדים טובים בתחומי התכנה, ולכן החברות נמצאות בתחרות קשה על המועמדים הטובים. העלייה בשכר הממוצע, מן הסתם, משקפת את התחרות הזאת". אגב, חברת see.V דיווחה עוד כי ברבעון הראשון של 2017, 21% מהגיוסים בתחומי התכנה היו גיוסים של נשים.

לצד המחסור הגדול מאוד בעובדים איכותיים בתחום ההייטק, קיימות אופציות מעשיות לעשות את ההסבה המקצועית היוקרתית ביותר, לתפקידים נחשקים בהייטק וזאת בתקופה יחסית קצרה. Infinity Labs R&D מקבוצת מטריקס מציעה תכנית הכשרה מהפכנית המיועדת לבוגרי אקדמיה מצטיינים, ממקצועות ההנדסה והמדעים המדויקים, ללא ניסיון בהיי טק, המעוניינים בהסבה מקצועית לתחום פיתוח התכנה. היא מעבירה אותם, על חשבונה, מסלול הכשרה שנחשב מהפכני מסוגו: בשיטות העבודה שלו, המשלבות משימות פיתוח מתקדמות, תוך יישום מתודולוגיות מתחום האימון ומדעי הלמידה, בדרישות הקפדניות שהוא מציב למשתתפיו ובניסיון המעשי הרב, שהם צוברים במהלך תקופת ההכשרה הקצרה אך האינטנסיבית. בתום ההכשרה, צוברים המשתתפים ניסיון שווה ערך לשלוש שנות עבודה בהייטק ומשולבים בחברות הייטק ובחברות סטארט אפ רבות.

חיים גירון, מנכ"ל אינפיניטי לאבס: "מגיעים אלינו צעירים ה'צמאים' ללמוד את תחום פיתוח התכנה ומוכנים להשקיע בכך 28 שבועות אינטנסיביים, במהלכם הם מתנסים בעבודה מעשית ומתמודדים עם משימות ברמה הגבוהה ביותר, המצריכות חשיבה רב מערכתית ויצירתיות רבה".

ג'ון ברייס הדרכה – זרוע ההדרכה של חברת מטריקס, מציעה מגוון רחב של קורסי הסבה להייטק, המתאימים לאקדמאים וגם לתלמידים ללא השכלה אקדמית, המעוניינים להשתלב בתחום ההייטק. קורסים לדוגמה: מפתחFULL STACK, מגן בסייבר, Data Scientist (מדען נתונים), ניהול רשתות, קידום אתרים, QA (בדיקות תוכנה).

מוטי חדד, מנהל מכללת ג'ון ברייס מסביר: "קורסי הסבה הם קורסים מקצועיים ממוקדי פרקטיקה ודרישות שוק, אשר מקנים מיומנויות וכלים להשתלבות במקצועות השונים בעולם ההייטק, ללא ניסיון קודם בתחום. חלק לא מבוטל ממשתתפי הקורסים הם אקדמאים שלא מוצאים עבודה או לא מרוויחים מספיק בתחום אותו למדו. בניגוד לאקדמיה, קורסי ההסבה הם מעשיים וכוללים עבודה במעבדות HANDS ON, כך שבוגרי הקורסים יכולים להשתלב בעבודה כבר בסיום לימודיהם, תוך סיוע, ללא עלות, של מחלקת השמת הבוגרים שלנו".

===========================================================================

חושבים לעשות הסבה לתחום ההייטק?

התחילו ללמוד כמה שיותר מוקדם ובחרו את התחום המתאים לכם – אם אינכם נהנים או רואים אופק בעבודתכם, ואתם מעוניינים להיכנס לעולם ההייטק, ניתן ללמוד במסלול ערב במקביל לעבודה הקיימת. מומלץ לחפש תחום שיש לכם אליו נטייה טבעית ולבחור מקצוע מבוקש שיגביר את הסיכויים למציאת עבודה בתחום. אבטחת מידע, QA, או פיתוח למובייל, לדוגמה, הם מקצועות שצפויים להיות רלוונטיים גם בשנים הקרובות.

חפשו הסמכות בינלאומיות – בידקו כי מוסד הלימודים, שבו תבחרו לעבור את קורס ההסבה להייטק, מוסמך על ידי החברות המובילות בעולם וכי ההסמכה שניתנה לו היא הסמכה ללמד ולא הסמכה למכור רישיונות או לתת תמיכה טכנית. הסמכת הדרכה שונה לגמרי מהסמכות אחרות בתחום ההייטק והיא מאשרת כי מוסד הלימודים עומד בסטנדרטים של שוק העבודה.

מציאת עבודה עם תום הקורס – בידקו מראש אלו הכשרות ואיזו תעודה אתם מקבלים במסגרת קורס ההסבה. רצוי שזו תהיה תעודה מוכרת של מוסד לימודים ידוע ומוביל בתחומו, אשר יש לו קשרים ענפים בעולם ההייטק ויסייע לכם במציאת עבודה, לדוגמה באמצעות סדנאות לכתיבת קורות חיים והכנה לראיונות עבודה. בקורות החיים הדגישו את היתרון שהנכם אקדמאים וכי יש לכם ידע רחב ומקיף בתחומים נוספים, יתרון שיעבוד לטובתכם.

 באדיבות מוטי חדד, מנהל מכללת ג'ון ברייס

===========================================================================

תגובות