תרדמת חורף? דווקא זמן להתעורר

תרדמת חורף? דווקא זמן להתעורר

עונות השנה מכתיבות עכשיו עיצוב מתכנס, חם, מכיל ומחבק. תתעוררו!

מאת: עדי סדן, מעצבת פנים (צילום: רונן טופלברג)
סגנון חיים שמנת

עונות הסתיו והחורף מופיעות במחוזותינו לאחר תקופה קיצית, סוערת ועמוסה בחגים. הסתיו והחורף מביאים עימם אתגר למעצבים ולמלבישי הבתים, במיוחד לנוכח תכונת ההתכנסות, ההפחתה באנרגיה, השינויים בשעות המוארות, הגשמים ומצב הרוחות.

רגע לפני ההתרפקות על נפלאותיו של מזג האוויר החורפי, מוטב להקדיש זמן, תכנון ומעשה לטובת עיצוב מתכנס, המכיל את בני הבית מחד, אך גם מאפשר אינטימיות מחבקת מאידך.

השהות בתוך הבית יחד עם בני המשפחה מחדדת את הצורך ביצירת הפרדה בחלל המשותף, הנהוגה בלא מעט בתים ודירות מבוססי שיטה מודרנית וכאלה המקיימים חללים פתוחים ומתמזגים, כמו המטבח והסלון.

כיאה לחללים משותפים, המתמזגים זה בזה, הסגנונות מתקרבים, ויחד עם זאת, מקפידים על שמירת מרחק מכבדת ונאותה, המאפשרת לכל חלל להביע את אופיו, חוזקותיו, סגנונו ותכונותיו. המטבח זונח את גווני הלבן או האפור המונוכרומטיים, ומעז להתהדר בגוונים ובשילובי חומרים כמו ברזל, קוריאן וזכוכית. ארונות המטבח משלבים פתרונות אחסון גם בחלל הסלון, והסגנון העיצובי מתוכנן בהתאם.

עושים מקום למשפחה

פינת המשפחה זוכה לתשומת לב מיוחדת בעונה הקרה. הילדים משחקים בה, מארחים בה, אוכלים בה ולעיתים אפילו נרדמים בה. לכן יצירת פינה אינטימית כזו, במיוחד בדירות קטנות, יכולה לסייע בתחושת ה"ללכת עם ולהרגיש (קצת) בלי". כשכל בני הבית נמצאים בו, כי בחוץ יש סערה, טוב ונוח כשהילדים שוהים בחלל קרוב לסלון ולמטבח, תוך הקפדה על הפרדה בין החללים, המתבצעת לרוב על ידי ריהוט ופחות באמצעות קירות.

ומי אמר שרק הקטנים אוהבים לשחק ולרבוץ על השטיחים? אפשר להודות שגם המבוגרים נהנים מרגעים של שקט, בעידן שכולו זמין ונגיש כל הזמן. חללי הפנאי למבוגרים, כמו חדר יין, חדר בר, חללי קולנוע וחללי משחק, זוכים להתייחסות מיוחדת בתקופה זו של השנה. אפשר להסיר את האבק, לרענן את הריהוט ולשהות בחללי הפנאי, בלי רגשות אשם!

בסגנון שחור מרזה. צילום: רפאל בן דור

רגע קולינרי

פינת האוכל, שנזנחה בשנים האחרונות לטובת איים במרכז המטבח, זוכה לעדנה: אנו זקוקים ליותר ספייס לאכול בו, ולחילופין, לארח בו. המטבח שם דגש על פתרונות מגוונים מאוד לנוחות השימוש וארגונומטריה אופטימלית. ניכר שבעולם לא רק אוהבים תכניות בישול, אלא גם מקדישים למטבח אבזור עד הפרטים הקטנים. תערוכת העיצוב העולמית במילאנו, שהתקיימה בחודש מאי השנה, הדגימה יצירות פרזול משוכלל וחלוקות חכמות המסייעות לארגן את האחסון והעבודה במטבח בצורה מיטבית.

גם משטחי העבודה במטבח מגוונים מאוד, ומגיעים בחומרים קרמיים ופלסטיים מתקדמים העמידים לחום. אלה מאפשרים שימושים שונים, לרבות הטענת מכשירים חשמליים על גבי המשטח ללא צורך בחיבור פיזי של כבל. בעזרת אותם חומרים ניתן להמשיך את אזור המטבח לחללים נוספים, כגון פינת העבודה בבית.

חומרים קרמיים אלו מגיעים במלוא עוזם גם בעולם החיפויים המאפשר לחפות קירות, כולל בחללים רטובים, הודות לשימוש בחומר עמיד. חומרים אלו יכולים לדמות חומר אחר, כמו עץ או בטון. משטחים כאלה ידועים בדקיקותם, והם מאפשרים חיפוי על גבי החיפוי הקיים ללא צורך בשינוי מפתחי הדלתות.

הפרטים הקטנים

מלגו ומלבר – החוץ נכנס פנימה

שעות הבילוי במרפסת ובגינה מתקצרות גם הן באופן טבעי, וכדי למקסם את השהייה בחוץ רבים בונים פרגולות מקורות באופן מלא או חלקי.

שימוש בקמינים צובר תאוצה בשנים האחרונות. מגיעים אל מחוזותינו קמינים מארצות קרות, קמינים מגוונים, מעוצבים וידידותיים, המשלבים חומרים מעודכנים כמו בטון וזכוכית. ישנם קמינים שניתן להיאסף סביבם, כאלה המחדדים את תחושת מדורת השבט, לצד קמינים ניידים המאפשרים מודולריות בשימוש בהם. בנוסף, מושם דגש על הכנסת הגינה אל הבית, בצורת עציצים מגוונים ועם סגנונות שונים שעשו קאמבק, וכמובן גידול צמחי תבלין. אלו מקבלים ביטוי מראש בתכנון המטבח, למשל על ידי כלי קיבול מיוחדים המהווים חלק אינטגראלי מהתכנון.

תאורה מפנקת

הלבשת הבית – צאו מהקופסה

בכל שנה בתקופה זו מתגבר הצורך להכניס אל הבית חומרים ש"יחממו" אותו ואת יושביו. השטיחים, הטפטים והווילונות מצליחים תמיד ליצור תחושת חום והתכנסות. השנה מוצאים את ביטויים חומרים כמו קטיפה, משי וצמר.

אם בגוונים עסקינן, הרי שלאחר שנים ארוכות בהן הוכתבו הסגנונות, כמו במקרים של וינטג' ומינימליזם, נראה שנפרצו החוקים, ובפתח עידן שבו הכל אפשרי ואפילו הכרחי. דווקא ההעזה והיצירתיות הן שיצרו סגנון אינדיבידואלי, אישי, מקורי וייחודי. הנה כי כן, הברזל תופס מקום של כבוד במקום הנירוסטה, והזכוכית מחזקת את מעמדה ונראית גם צבועה בטכניקות שונות ובאזורים שונים בבית: בדלתות הפנים, בחזיתות המטבחים וכמחיצות הפרדה בין חללי הבית.

תאורה, המכונה "התכשיט של הבית", תקבל משנה חשיבות בתקופה הזו. שעות השימוש בתאורה ארוכות ורבות יותר. וגם השוק נערך לכך, ומציע פתרונות מגוונים לתאורה צמודת תקרה או תלויה, שניתן בקלות להחליף ולחדש אותה מבלי להיתקע עם גופי התאורה הקיימים השקועים בקיר.

ואגב, אם טרם שמתם לב, אפילו כבלי מכשירי החשמל הביתיים, שסרבלו את חיינו, הפכו לאייקוני אופנה – ובכך פתחו בפנינו אפשרויות עיצוב רבות.

אז מי אמר תרדמת?

תגובות

Comments are closed