מכשירי שמיעה: לא מה שחשבת

מכשירי שמיעה: לא מה שחשבת

על מה אנחנו חושבים כשפוגשים אדם שמרכיב משקפיים? נעזר בהליכון? מרכיב מכשיר שמיעה? לעתים אנחנו שבויים בסטיגמות שלוקחות אותנו למחשבות על זקנה, על נכות ועל חוסר מסוגלות. הדבר עלול להשפיע על הבחירות שלנו ולפגוע באיכות החיים. מבט אחר על מכשירי השמיעה

מאת: מיכל רזניק (צילומים: Audio Service)
בריאות ורפואה מגזין ביו

תקשורת עם בני משפחה וחברים היא צורך קיום בסיסי והיכולת לקיים אותה אינה מובנת מאליה. מי שפגועה שמיעתו, לא מצליח לקיים תקשורת איכותית וברוב המקרים אחד הצדדים מתייאש. האדם לקוי השמיעה ירגיש עם הזמן מחוץ למעגל החברתי: לא מצליח לעקוב אחר השיח, מרגיש מחוץ לעניינים, ההתקדמות בעבודה תושפע, פחות ופחות ייהנה מבילויים דוגמת סרטים, תיאטרון, הרצאות או סתם לשבת עם חברים. לאורך זמן תחושות אלה עלולות לגרום להימנעות ולבדידות, ולעתים יובילו לדיכאון. בנוסף, עם הזמן, הסביבה הקרובה עלולה לפתח אנטי לאדם שלא שומע, "אי אפשר לשוחח איתו, הוא עונה לא לעניין", "כל הזמן שואל 'מה'?"; "אני צריך לחזור על דבריי פעמיים כדי שישמע".

מלבד השפעות אישיות, חברתיות ומקצועיות, הימנעות מהרכבת מכשיר שמיעה כשזקוקים לו עלולה לגרום להחמרה בתפקוד עצב השמיעה, שזקוק לגירוי שמיעה באופן עקבי על מנת לתפקד כראוי. מערכת השמיעה שלנו זקוקה לאימון ולתרגול מתמיד, כמו חלקים אחרים בגופנו. הזנחה של מערכת השמיעה, בין היתר, על ידי אי הרכבת מכשירי שמיעה, עלולה לגרום לכך שמערכת השמיעה תתקשה להתרגל לשמוע מחדש.

חשוב לזכור שברוב המקרים ירידה בשמיעה נוצרת באופן הדרגתי מאוד ובלתי מוחשי. כתוצאה מכך יכולה להיות הרגשה כי לא נוצר כל ליקוי, אך חשוב מאוד לגשת ולהיבדק כאשר מופיע אחד או יותר מהסימנים לירידה בשמיעה. שכן, כמו כל דבר בחיים, ככל שנקדים לגלות את הבעיה ונמצא פיתרון – כן ייטב.

החידושים בעולם מכשירי השמיעה

עולם מכשירי השמיעה לא נשאר מאחור בכל מה שנוגע להתקדמות טכנולוגית. היום, הרבה יותר מאשר בעבר, מכשירי השמיעה מסוגלים להעניק נוחות שמיעה ואיכות חיים. מכשירי שמיעה מודרניים מבוססים על טכנולוגיה חדשנית פורצת דרך, הכוללת עיבוד מהיר ומדויק התומך בדרך העיבוד המוחית של הצלילים, תוך ניטור הסביבה והפרדה בין הצלילים השונים.

בדומה לאוזן האנושית, מכשירי השמיעה חייבים להיות מסוגלים לזהות את הכיוון של האותות הנשמעים, שכן הדבר מאפשר למאזין להתמקד בשותף שיחה מסוים ולחסום כל רעש רקע המסיח את הדעת, גם אם הרעש חזק יותר מהדיבור. מכשירי השמיעה המודרניים הם מכשירי הייטק מתוחכמים ביותר, המסוגלים לבצע משימות מורכבות כאלה. מכשירי השמיעה דוגמים את הסביבה ומזהים באיזו סביבה אקוסטית נמצא מרכיב מכשירי השמיעה, ומשנים את הפרמטרים במכשיר השמיעה.

כל זה מתרחש באופן אוטומטי לחלוטין, במטרה להשיג טבעיות ונוחות שמיעה. מכשירי השמיעה עובדים עם מערכת מיקרופונים מתקדמת, שקולטת את הסביבה, עם מערכת סינון רעשים מתקדמת שיודעת להנמיך רעשי סביבה, ומערכת הדגשת דיבור. על מנת להבטיח את חוויית השמיעה הטובה ביותר עבור כל משתמש, קיימות היום במכשירי שמיעה אסטרטגיות אקוסטיות חדשניות, כגון חילופי נתונים בין מערכת שמיעה ימנית לבין השמאלית, על מנת למטב את עיבוד השמיעה ולהפוך אותו לטבעי ככל הניתן.

בנוסף, קיימת הפונקציה של חיישן תנועה חכמה. בין אם המשתמש דורש קליטה של 360 מעלות בעת רכיבה על אופניים, ריצה או נהיגה, או שהוא מתמקד אך ורק באדם נייח אחד שמדבר אליו – מכשירי השמיעה משתנים באופן אוטומטי למצב המתאים לקבלת התוצאות הטובות ביותר. אפילו בסביבות הקשבה מורכבות יותר – שיחות קבוצתיות ורעשי רקע – מערכות השמיעה מותאמות באופן אוטומטי למצב, תוך התמקדות באותות דומיננטיים, תוך התחשבות בהשפעות חיצוניות אחרות. זה מאפשר למרכיב מכשירי השמיעה להתרכז בשיחה בזמן שהוא שומע את קולות הסביבה.

חידוש נוסף שמאפיין את מכשירי השמיעה המתקדמים הוא אפליקציה ייחודית שמתחברת למכשירי שמיעה. דרך האפליקציה, שמורידים בטלפונים סלולריים, ניתן לווסת את מכשירי השמיעה: לשלוט על הווליום, לבחור תוכנית שמיעה מועדפת, ולשלוט על כיוון המיקרופון. השימוש באפליקציה מעניק עצמאות למשתמש, ומשפר באופן משמעותי את היכולת לשמוע ולהבין בתחומים רבים של חיי היומיום.

מכשירי השמיעה המתקדמים מסוגלים להתחבר באופן אוטומטי ישירות לטלפון הסלולרי ללא כל ציוד נוסף, ובכך לאפשר שידור ישיר של שיחות טלפון לאוזני המשתמש, עם איכות צליל יוצאת דופן. עבור יישומים אחרים, כגון האזנה למוזיקה או חיבור לאפליקציית ניווט, מכשירי השמע פועלים כאוזניות סטריאו. לשם כך המשתמש פשוט מתקין אפליקציה מתאימה שהופכת את הטלפון החכם לשלט הרחוק של מכשירי השמיעה.

יופי של שמיעה

הפן האסתטי התפתח מאוד בשנים האחרונות. בעבר, היה מקובל שככל שהירידה בשמיעה חמורה יותר, כך מכשיר השמיעה צריך להיות גדול יותר. היום, מכשירי השמיעה מזעריים ולא חייבים להיות גדולים כדי לספק עוצמה חזקה. זוהי טכנולוגיה עתירת ביצועים שלא רק מציעה מגוון פונקציונלי מרשים, היא גם אלגנטית ונוחה להרכבה. המזעור מאפשר פתרונות עיצוב קטנים ומושכים. מכשירי השמיעה הקומפקטיים מותאמים לארגונומיה האישית של האוזן וניתן להרכיב אותם בדיסקרטיות או אפילו באופן בלתי נראה לחלוטין. בהתאם להמלצה מקצועית, מכשיר השמיעה מותאם בנוחות מאחורי האוזן או נעלם לחלוטין מן העין בתעלה השמיעתית. קיימים עיצובים יפהפיים, במגוון צורות וצבעים, בדגש על אסתטיקה, התאמה למבנה האוזן ונוחות.

החלק שנכנס לתעלת האוזן לא חייב להיות מחומר קשיח, יש היום פתרונות מעולים עם אוזנייה מסיליקון רך ונעים שכמעט ולא מורגש בתוך האוזן. בנוסף, היום קיימת האפשרות, בכפוף לירידת השמיעה, למכשיר שמיעה בהתאמה פתוחה. התאמה פתוחה למעשה לא אוטמת לחלוטין את האוזן ומשאירה אותה מאוד מאווררת ופתוחה, כך שמכשיר השמיעה כמעט ולא מורגש באוזן. יתרון נוסף של מכשיר זה הוא שהשמיעה ממשיכה להיות טבעית ורק החלק הפגוע בשמיעה מוגבר.

מכשירי השמיעה נחלקים לשני סוגים: מכשירי שמיעה מאחורי האוזן (BTE), ומכשירי שמיעה בתוך תעלת האוזן (ITE). השיקול איזה מכשיר מתאים עבורך, תלוי במספר גורמים שיילקחו בחשבון על ידי קלינאי תקשורת מקצועי, שיוכל לייעץ וליידע אותך על יתרונות של כל סוג.

מה הם התנאים להצלחה עם מכשירי שמיעה?

1. בדיקת שמיעה ואבחון אודיולוגי מקצועי.

2. איתור צרכים ספציפי לאותו אדם שמקיף את כל אורח חייו, המצבים בהם יש קושי בשמיעה, קצב חייו, תחביבים, סביבת עבודה, הרגלי צפייה בטלוויזיה ושיחה בטלפון, סביבה חברתית, פעילויות בשעות הפנאי.

3. התאמה מקצועית שלוקחת בחשבון את בדיקת השמיעה, מבנה האוזן, רקע רפואי ואורח החיים של האדם.

4. סבלנות! בתהליך ההסתגלות, הגעה לפגישות לכיוונונים Fine Tuning עד להשגת נוחות מקסימלית.

5. הגעה לפגישות שירות ותמיכה.


הכותבת הינה אודיולוגית אופטיקנה.
לפרטים: מחלקת שמיעה אופטיקנה, 077-3174955.

 

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

10 סימנים לירידה בשמיעה

1.  צורך להגביר את הקול בטלוויזיה כדי לשמוע.

2.  קושי לשמוע שיחת טלפון.

3.  קושי לעקוב אחר שיחה כאשר שני אנשים או יותר משוחחים.

4.  קושי לשמוע כאשר יש רעש רקע.

5.  תחושה שאחרים מדברים בצורה לא ברורה, או ממלמלים.

6.  מבקש מאנשים לחזור על דבריהם, שואל הרבה: "מה?" או מוותר/ת.

7.  קושי לשמוע ממרחק ולכן משתדל לשבת קרוב לדובר.

8.  קושי להבין דיבור, במיוחד אם הוא מהיר.

9.  קושי להסתדר בהרצאות, בישיבות ובזמן צפייה בהצגות.

10. קושי לשמוע צלילי סביבה מסוימים, כמו, למשל, את הצליל של הקודן באוטו, את צלצול הטלפון הנייד כשזה נמצא

בתיק או במרחק, ציוצי ציפורים וכדומה.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות