הופכים פסולת מסוכנת למשאב כלכלי

הופכים פסולת מסוכנת למשאב כלכלי

באמצעות טכנולוגיית זיקוק ייעודית, ממחזרת 'דור אקולוגיה' פסולת כימית מסוכנת של תעשיית התרופות, האלקטרוניקה, הצבע ואחרות - ומשיבה אותה כחומר גלם המשווק בחזרה לתעשייה

מאת: רונית שנבאי
Eco-Trend סגנון חיים

בתי הדפוס בישראל פולטים במסגרת עבודתם פסולת של חומרים מסוכנים כגון שאריות של צבעים מומסים, שפכים המכילים כסף, בוצה ממתקן הטיפול בשפכים ועוד. עד כה נהגו להעביר את אלה לאתר הפסולת המסוכנת ברמת חובב, אולם לאחרונה השיקה חברת ‘דור אקולוגיה’ מקבוצת ‘דור’ שירותי מחזור מלאים במיוחד לכך. במסגרת השירותים, החברה אוספת וקולטת את הפסולת המסוכנת של בתי הדפוס, ממחזרת אותה באמצעות טכנולוגיה ייעודית, ומשווקת את תוצרי המחזור כחומרי גלם לתעשיית הצבע.

תהליך מחזור והשבה זה של דור אקולוגיה הינו ייחודי, שכן הוא 'סוגר את מעגל הפסולת' והופך את הפסולת המסוכנת למשאב כלכלי, במקום לשלוח אותה להטמנה או לשריפה. בפעילות זו, תורמת החברה באופן משמעותי למחזור הפסולת המסוכנת במשק, ולצמצום היקפי ההטמנה והשריפה של פסולת מסוכנת.

אם ננסה לכמת את היקף התרומה הזו, הרי שבעוד היא קולטת כ-7% בלבד מכלל הפסולת המסוכנת המיוצרת בישראל, אחראית דור אקולוגיה למחזור של כ-25% (!) מסך המחזור של אותה פסולת מסוכנת בארץ.

85% ניצולת

דור אקולוגיה פועלת מזה כ-15 שנה למחזור ולהשבה של פסולת כימית מסוכנת. במסגרת זאת, קולטת החברה זרמים שונים של פסולת מסוכנת של תעשיות שונות – תרופות ופרמצבטיקה, אלקטרוניקה, צבע ועוד – ובאמצעות תהליכי הפרדה וזיקוק מתקדמים, היא ממחזרת את הפסולת המסוכנת ומשיבה אותה כחומר גלם המשווק בחזרה לתעשייה.

טכנולוגיית הזיקוק של דור אקולוגיה, המבוססת על ידע וניסיון עשיר ומתקני זיקוק מתקדמים, היא בעלת יכולות גבוהות המאפשרים לחברה להשיב ולמחזר מגוון רחב של זרמי פסולת המתקבלת ממגוון רחב של מפעלים ותעשיות. יעילות המחזור של מתקני דור אקולוגיה היא בשיעור של למעלה מ-85% – מה שמאפשר לחברה לספק פתרון סביבתי מלא ללקוחותיה, אשר מצד אחד מצמצמים באופן משמעותי את היקפי הפסולת המסוכנת המועברת להטמנה או לשריפה, ומצד שני יכולים לחסוך ברכישת חומרי גלם באמצעות השבה אליהם של רוב הפסולת המסוכנת כחומרי גלם.

בזכות יכולותיה אלו, קיבלה החברה לאחרונה אישור מנהל רוחבי לקליטה ולטיפול בפסולת מסוכנת. אישור זה מאפשר ללקוחות לשלוח אליה פסולת מסוכנת המכילה ממיסים, ללא צורך באישור פרטני של המשרד להגנת הסביבה עבור כל משלוח ומשלוח.

זאת, כחלק מרפורמה רחבה שמבצע המשרד להגנת הסביבה במדיניות הניהול של פסולת מסוכנת, במטרה לעודד יישום של טיפולים סביבתיים יותר לפסולת מסוכנת כגון מחזור והשבה, אשר עדיפים על-פני שריפה או הטמנה של הפסולת באתר הפסולת המסוכנת רמת חובב.

מחזור והשבה

ככלל, מספקת דור אקולוגיה שירותים ללקוחות בשני אופנים עיקריים:

שירותי השבה (Recovery) – החברה קולטת פסולת מסוכנת של מפעל ספציפי, ולאחר תהליך מחזור ייחודי משיבה בחזרה לאותו מפעל את חומרי הגלם שהופקו מאותה פסולת. תהליך ההשבה יוצר מעגל סגור שבו אותה הפסולת של אותו המפעל חוזרת אליו בתור חומרי גלם.

דור אקולוגיה מספקת שירותי השבה של פסולת מסוכנת מזה שנים למגוון רחב של לקוחות מתעשיית התרופות בישראל כגון טבע, תרו ועוד, אשר מפחיתים באמצעותה את היקפי הפסולת המפונים על-ידם וגם חוסכים ברכישת חומרי גלם לתהליכי הייצור.

שירותי מחזור (Recycling) – החברה קולטת פסולת מסוכנת ממגוון מפעלים ותעשיות שונות, ממחזרת את הפסולת בטכנולוגיה מתקדמת ומפיקה ממנה חומרי גלם שונים הנמכרים כחומרי גלם עבור לקוחות אחרים.

במסגרת זאת, כאמור, החלה דור אקולוגיה לספק לאחרונה שירותי מחזור מלאים לאיסוף וקליטת פסולת מסוכנת של בתי דפוס, ושירות דומה מושק בימים אלה גם לפסולת מסוכנת המתקבלת מתעשיית האלקטרוניקה והמעגלים המודפסים. אותה פסולת ממוחזרת על-ידי החברה, ותוצרי המחזור משמשים כחומרי גלם לתעשיית הדפוס.

תגובות

Comments are closed