אתגרי עולם הקריפטו: האקרים ותנודתיות. כיצד מתמודדים?

אתגרי עולם הקריפטו: האקרים ותנודתיות. כיצד מתמודדים?

עולם הקריפטו כאן כדי להישאר, אבל החשש מגניבות של מטבעות והתנודות החדות בשווי שלהם מונע עדיין את האימוץ שלהם על-ידי הקהל הרחב. רואי חריר ואייל שפירא, היזמים מאחורי GemMe.io, בריאיון על האתגרים והפתרונות שבדרך

מאת: נדב בית הלחמי ואסף צור (צילום: יח"צ)
Blockchain טכנולוגיה והייטק

אחד האיומים הגדולים ביותר על כלכלת הבלוקצ'יין החדשה טמון בבעיות האבטחה הרבות שמאפיינות את התעשייה. מה שהופך את הביטקוין, האתריום ושאר מטבעות וירטואליים לכל כך אטרקטיביים למשקיעים הוא העובדה שהעסקאות בהם נעשות באנונימיות מלאה, במערכת מבוזרת לחלוטין. אבל זהו גם הפחד הגדול של חלק גדול ממשקיעים – פרצו לך לארנק? גנבו ביטקוין אחד או כמה מאות? אפשר להגיד שלום לכסף.

כשמדובר בבורסות גדולות שנפרצות ומטבעות בשווי מאות מיליוני דולרים שנגנבים, ההשפעה על הקהילה גדולה עוד יותר ומרחיקה את היום שבו כסף וירטואלי ישמש את כלל האוכלוסייה בחיי היום-יום. מנתונים של ארנסט אנד יאנג עולה, כי 10% מהכספים שגויסו עד היום בהנפקות ICO, אבדו או נגנבו. מדובר בנתון חסר תקדים ביחס לעסקאות שנעשות בכלכלה המסורתית. הפער נובע כמובן מהיותה של תעשיית הקריפטו צעירה מאוד וכזו שבה כללי המשחק והמינהל התקין עדיין מתהווים.

מטרות ממוקדות לתקיפה

לדברי אייל שפירא ורואי חריר, היזמים שעומדים מאחורי חברת GemMe.io, המפתח להבשלת התעשייה וכניסתם של יותר שחקנים, חלקם מוסדיים, טמונה בפתרון שתי בעיות מרכזיות – אבטחה ותנודתיות המטבעות. "עולם הקריפטו הוא צעיר מאוד ומגלגל הרבה מאוד כסף", אומר חריר. "העובדה שכיום אין גוף שאחראי לכסף במידה והוא נגנב, אבד או נפרץ ארנק, יוצרת פחד מפני כניסה של שחקנים חדשים לזירה.

"היום לא ניתן לבטח את הכסף הווירטואלי וכך יוצא שבמקרים של פריצות קטנות אין עם מי לדבר, ובפריצות משמעותיות, כמו לבורסות, הכל תלוי ביכולת הכלכלית והרצון הטוב של המפעילים. כך למשל, בחלק מהפריצות האחרונות לבורסה, היו מי שהחזירו מכיסם חלק מהמטבעות שנגנבו (כמו למשל CoinCheck Inc שהודיעו שיחזירו 90% מהכסף שנגנב בחודש שעבר), שזה צעד חשוב בדרך לבניית אמון בכלכלה החדשה".

איך זה עובד היום?

"בבסיסו של המסחר במטבעות קריפטוגרפיים עומד הארנק הדיגיטלי שמדבר עם הבלוקצ'יין", מסביר שפירא. "לכל ארנק יש מפתח פרטי וציבורי. את הציבורי ניתן להקביל למספר חשבון הבנק בכלכלה הישנה והפרטי הוא מעין מפתח או סיסמא שפותחת את הכספת. כדי לשחזר את המפתח הפרטי, מקבלים גם רצף של מילים. הסיפור טמון במספרים הגדולים – המפתח הפרטי הוא סט ארוך של אותיות ומספרים והסיכוי שמשהו 'יגריל' את אותו המספר הוא מאוד מאוד קטן, אבל עדיין קיים.

"כיום, ישנם לא מעט האקרים שסורקים את הכתובות הקיימות ומחפשים ארנק שיש בו מטבעות (למשל, ethersecret.com). בגלל שהמידע אודות כמות המטבעות בכל ארנק הינו פומבי על הבלוקצ'יין, ההאקרים יכולים לסמן לעצמם מטרות ממוקדות לתקיפה. הם כמובן לא יודעים מי הוא הבעלים של הארנק אבל כן יודעים כמה מטבעות יש בו".

לדברי חריר ושפירא, קהילת הקריפטו והחברות שמקיפות אותה מודעות לבעיה ועובדת באינטנסיביות על מציאת פתרונות חדשים בתחום. כך למשל, הכניסה של ארנקי החומרה, דוגמת ledgers ו -Trezor תרמו באופן משמעותי גם לנוחות השימוש וגם לסוגיית האבטחה, בעיקר לעומת מה שנהוג לכנות "ארנקים חמים", גם אם עדיין לא מדובר בפתרון שחסין לחלוטין לפריצות, או לטעויות בהזנת כתובת שגויה בהעברה.

גישה חדשה להגנה

שפירא וחריר, חברי ילדות שעבדו לאורך שנים בתפקידים בכירים בתעשיית ההיי-טק עד שהחליטו להרים את GemMe.io – מיזם משלהם בתחום הבלוקצ'יין. הוא מציע לעולם כלכלה חדשה המבוססת על מטבע קריפטוגרפי מגובה ברזרבה של יהלומים ואבנים יקרות, לצד פתרונות אבטחה מתקדמים.

"אנחנו מציעים למעשה גישה חדשה להגנה על מטבעות וירטואליים", מדגיש חריר. "מבלי לחשוף את כל הפרטים, מדובר בשכבת הגנה חדשה למטבעות וירטואליים, מה שאנו מכנים ה- Crypto CyberVault, שמאפשרת לאנשים להחזיק במטבעות זמניים ומאובטחים בזמן שהמטבעות המקוריים שמורים היטב בכספת. המטבע שלנו נועד לתת פתרונות לבעיית האמון בעולמות הקריפטו ואנו מאמינים שהטכנולוגיה הזו תוסיף נדבך אבטחה משמעותי לטובת אנשים שמפחדים, ובצדק, מגניבות מטבע. בוודאי לסוחרי יהלומים ואבנים טובות שנדרשים להעברות כספים בהיקפים ניכרים".

GemMe.io צפויה לצאת בעוד מספר חודשים להנפקת מטבע וירטואלי (ICO) לציבור הרחב, ובימים אלה נמצאת בשיאה של המכירה הפרטית למשקיעים, בהתאם לחוקי הרגולציה בכל מדינה שבה היא פועלת.

האם אנחנו קרובים ליום שבו גם גב' כהן מחדרה תוכל לחסוך לילדים כסף במטבעות וירטואליים?

"זה לא יקרה מחר בבוקר, אבל אין ספק שאנחנו בעיצומו של התהליך. התעשייה הזו הולכת ומבשילה. אנחנו עדים לכניסה של משתמשים חדשים מדי יום ומאמינים שזה ילך ויתעצם ככל שהנגישות תגדל ופתרונות האבטחה יהיו טובים יותר", מבהירים חריר ושפירא. "כדי שאכן כל אחד מאיתנו יוכל לחסוך לפחות חלק מהכסף לילדים בארנק וירטואלי, צריך גם לפתור את בעיית התנודתיות החריפה של המטבעות הללו, שזה חלק ממה שאנחנו רוצים לעשות באמצעות מערכת האיזונים והבלמים של GemMe.io".

באיזה שלב של הפיתוח אתם נמצאים?

"אנחנו עובדים על המודלים הכלכליים ומשפרים כל הזמן את התוצאות בסימולציות וכתוצאה מכך גם את האלגוריתמים. רשמנו בארה"ב provisional patent על ה-Crypto CyberVault ואנחנו נמצאים במגעים עם מספר שותפים אסטרטגיים להשלמת הפתרון שלנו. לקראת השלב הפומבי של הנפקת המטבע נוכל לחשוף יותר פרטים על הפתרון שלנו", מספרים השניים.

לדבריהם, במרכז החזון שלהן עומד הרצון להביא לעולם כלכלה יציבה ובטוחה יותר, שתעלה את רמת הביטחון של המשתמשים ותאפשר ליותר ויותר שחקנים להיכנס לזירת הקריפטו.

"אנחנו נמצאים בשיאה של מגמה ואנו מאמינים שיום אחד מסחר בקריפטו ייהנה מאותה רמת ביטחון של מסחר באמצעות חברי בורסה ובנקים, ממש כמו בכלכלה המסורתית. להבדיל מהאקטיביסטים של עולם הקריפטו, אנחנו מביאים לעולם פתרון ביניים היברידי, מחברים את הטוב משני העולמות. מטבע חצי-מבוזר אם תרצו. כל היתרונות שבכלכלה מבוססת בלוקצ'יין, עם אבטחה ורזרבה פיזית למיתון התנודתיות", מסכמים היזמים. "רק חיבור של שני העולמות יביא לפתרון בר-קיימא שיאפשר את צמיחתה והבשלתה של הכלכלה החדשה".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

GemMe.io: תעודת זהות

שנת הקמה: 2017

יזמים: רואי חריר ואייל שפירא

עובדים: 10 (וממשיכים לגדול)

חזון: ליצור פתרון בוגר יותר לעולם הקריפטו באמצעות מטבע המבוסס על כלכלה בטוחה ויציבה.


 אתר: www.gemme.io

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות