חשבון ירוק

חשבון ירוק

אורח חיים אקולוגי איננו בהכרח יקר. כל שנדרש הוא כמה שינויים קטנים שתוכלו לאמץ בקלות, והם שעושים את ההבדל הגדול. ריכזנו עבורכם 37 טיפים להתנהלות בחיי היום-יום, שגם יסייעו לשמירה על הסביבה וגם יחסכו לכם לא מעט כסף. לגזור ולשמור

מאת: שרלי שטרית
Eco-Trend סגנון חיים

הרבה תפישות שגויות נפוצות כיום בכל הנוגע לסגנון חיים אקולוגי וידידותי לסביבה – במיוחד הרעיון שאורח-חיים כזה הוא יקר, מורכב ולא נוח – אך בפועל, אין קל מלהיות ירוק: העניין הוא רק לעשות שינוי פשוט, אחת לכמה זמן. ויש גם בונוס גדול: שינויים קטנים כאלה בסגנון החיים עשויים לרוב גם לחסוך כסף. אומנם מזון אורגני ומכונית היברידית עולים יותר ממקביליהם הקונבנציונליים, כמובן, אבל ישנן מגוון דרכים אחרות להקטין את הבזבוז ולהגן במקביל על כדור הארץ. במובנים רבים, התנהלות ירוקה משמעותה לחשוב כלכלית, לוותר על מתווכים, לפשט פעולות ולעשות יותר דברים במו-ידיכם – מה שמביא בהכרח גם לחיסכון משמעותי בהוצאות. אמצו לעצמכם כמה מהעצות הקלות שלהלן (או כולן), ותהיו ידידותיים יותר לסביבה ולארנקכם.

אור ירוק לצרכנות נבונה

העידן המודרני מזמן לנו בשפע מוצרים זולים ונגישים, אך יש לכך מחיר כלכלי וסביבתי לא קל: פעמים רבות אנחנו קונים יותר משאנחנו צריכים באמת, לעתים בסכום כסף גבוה משיכולנו למצוא בחיפוש פשוט, וגם את מה שקנינו בצדק אנחנו זונחים לא-פעם לאחר שימוש קצר. התוצאה: משק בית ממוצע מנפיק מדי יום כ-2 ק"ג פסולת של מוצרי נייר וקרטון – שייצורם כרוך בכריתת יערות; ושל מוצרי ניילון ופלסטיק – שעל-מנת שיתכלו לחלוטין נדרשות מאות שנים. איך אפשר להפחית את כמויות הפסולת המזיקה וגם לחסוך כסף? הנה כך:

קנו מזון רק בכמות שאתם צריכים לשבוע-שבועיים הבאים. מעבר לטרעניין היות ולשטח האחסון המיותר שתופסת קנייה גדולה, לצרכנות כזו ישנו רווח סביבתי אדיר: פחות קניות = פחות משאיות לחלוקת הסחורה לחנויות = פחות דלק להובלה = פחות זיהום אוויר.

מאותה סיבה, העדיפו לקנות תוצרת מקומית: פחות אוניות לשינוע מוצרים מחו"ל = פחות דלק.

במקום להדפיס על נייר שאתם קונים, קראו את המסמכים על-גבי צג המחשב ושלחו/בקשו לקבל מיילים במקום מכתבים. ואם כבר הדפסתם, השתמשו בדפים להדפסה חוזרת מצידם השני – או לחלופין גיזרו אותם כפתקיות למטבח.

במקום לקנות מגבות מנייר סופג לשימוש רב-פעמי (או מגבות נייר חד-פעמיות), גיזרו פיסות בד בגודל דומה מחולצות טריקו שמיועדות להיזרק.

תינוק בחיתולי נייר מייצר כ-2 טון אשפה (כ-6,000 חיתולים) שצריכים כ-500 שנה כדי להתפרק לגמרי בטבע. במקום זאת, השתמשו בחיתולי בד רב-פעמיים שעשויים 100% כותנה. גם הם נוחים להחתלה מהירה וקלה, אבל להם יש יתרונות נוספים: הם בריאים לעור התינוק, לעומת החד-פעמיים שמכילים רעלנים הנספגים דרך העור וגורמים לעתים לאדמומיות ולתפרחות; הם חסכוניים כי הם ניתנים לכביסה חוזרת, ומחירם נמוך בהרבה: 3 שנות החתלה בחיתולי נייר יעלו לכם כ-5,000 שקל, לעומת כ-2,800 שקל שתשלמו עבור חיתולי בד (באדיבות 'שיח הטבע', מוצרים אקולוגיים שימושיים לתינוק ולמשפחה).

אוהבים לקרוא ספרים? חיזרו לשאול אותם בספרייה העירונית, במקום לקנות עוד ועוד מהם.

דגנים, חטיפים ושאר מוצרי מזון ארוזים העדיפו לקנות רק באריזות גדולות. בכך תפחיתו את כמויות האשפה שלכם, והן גם עולות פחות מהאריזות האישיות.

באותו עניין: אם אתם אוהבים אוכל מוכן ומבושל, קנו אותו טרי לפי משקל – במקום האוכל המוכן שמגיע ארוז ולרוב גם יקר יותר.

את שקיות הסדנביצ'ים לילד שהולך לבית הספר, החליפו בקופסת פלסטיק רב-פעמית; ואת כוסות הקלקר/הקרטון/הפלסטיק, לשתייה החמה/הקרה במשרד או בפיקניק, החליפו לכוסות שעשויות מחומר מתכלה או מזכוכית/קרמיקה. תחסכו המון כסף במצטבר.

כל הדחה של האסלה מזרימה מים בכמות גדולה ולא תמיד הכרחית. קחו בקבוק פלסטי ריק של ליטר וחצי, מלאו אותו במים והניחו אותו פקוק בתוך הניאגרה כאשר היא ריקה ממים. בפעם הבאה היא תתמלא בפחות מים, בהתאם. היא גם תתמלא מהר יותר, במקרה שיידרשו לכם יותר מים.

אתם זקוקים למכשיר, לרהיט או לחפץ כלשהו? חפשו אותו קודם באתרי יד שנייה. גם תחסכו כסף, ויש גם סיכוי שאלמלא הייתם קונים אותו, הוא לא היה נמכר כלל ובסופו היה מצטרף להררי האשפה.

רשת האינטרנט מלאה בשלל אתרים שמציעים פתרונות שונים למחלות ולמכאובים באמצעות 'מתכונים' להכנת מרקחות מחומרים טבעיים או מצמחי מרפא – מה שאנחנו לא-פעם מכנים בזלזול 'תרופות סבתא', ולאו דווקא בצדק. לפעמים תמצאו שהן מועילות לא פחות מאשר תרופות ותוספים שנמכרים בבתי המרקחת, ולרוב הן גם זולות יותר.

החשמל והארנק

ככל שהשימוש בחשמל יקטן, יפחתו הפיח וזיהום האוויר שנובעים מתהליך ייצור החשמל. כך תוכלו לצמצם בצריכת החשמל – וגם בהוצאות:

השתדלו שלא להפעיל מכשירים זוללי חשמל – דוד חשמל, מכונת כביסה, מייבש כביסה ודומיהם – בשעות השיא (בוקר בקיץ, ערב בחורף): הפעילו אותם בשעות שבהן החשמל מוזל (החשמל בלילה זול יותר). כך גם תחסכו כסף וגם תימנעו נפילות חשמל בשעות העומס.

השתמשו בהתקנים שמסייעים לחסוך באנרגיה: חברו טיימר לדוד, למשל, והתקינו עמעמים לגופי התאורה.

יום שמש? יבשו את הבגדים על חבלי הכביסה במרפסת במקום במייבש הכביסה; פתחו את התריסים והחלונות, וכבו את נורות החשמל.

בקיץ העלו את טמפרטורת המזגן במעלה אחת, ובחורף הורידו אותה במעלה אחת. לא תחושו בהבדל משמעותי ברמת הקירור או החימום, אבל בכך תחסכו 10 שקלים בכל חודש (לפי 150 שעות עבודה בחודש, שהן בממוצע 5 שעות ביממה). הטמפרטורות המומלצות: בקיץ 25 מעלות, בחורף 20.

באותה מידה, אם דוד החשמל מכוון ל-60 מעלות – שזו הטמפרטורה שמכוונת ברוב הבתים בארץ – בקשו מהחשמלאי שיוריד אותה ל-45 מעלות. זה חום שיספיק לכם למקלחת, ויחסוך רבע מצריכת החשמל של הדוד בחודש.

הטלוויזיה, הממיר ומערכת הסטריאו דולקים אצלכם בסטנד-ביי כשהם לא בשימוש? זה עולה לכם 25 שקלים בחודש. תכבו.

באותו עניין: סוללת הטלפון הסלולרי התמלאה? ראשית, נתקו אותה מהמטען כי טעינת יתר עלולה לקצר את חייה. שנית, נתקו את המטען מהחשמל. גם הוא צורך חשמל.

ברכישת מכשיר חשמל, העדיפו מכשיר בעל דירוג אנרגטי גבוה. מקרר בעל דירוג A, לדוגמה, צורך חשמל בכ-1/3! פחות ממקרר בן יותר מ-10 שנים.

שוקלים לרכוש מחשב לבית? העדיפו לפטופ. הוא צורך פחות חשמל, ועם תחזוקה נכונה הוא גם שורד לאורך זמן לא פחות ממחשב נייח.

העדיפו מכשיר או התקן שפועל בשיטה היעילה ביותר כדי לספק את השימוש הרצוי: התקינו דוד שמש במקום דוד החשמל, למשל, ולחימום הבית השתמשו במזגן במקום תנור ספירלה, מפזר חום או רדיאטור.

מקמו בתבונה את המכשירים בבית. אל תציבו תנור בישול שפולט חום, למשל, בסמוך מדיי למקרר או למקפיא – מה שמגדיל את צריכת החשמל שלהם פי כמה כדי שיצליחו למלא את תפקידיהם (הטיפים והנתונים באדיבות חברת החשמל).

אתם, האוטו והאוויר

ברשותכם רכב פרטי? הנה טיפים שיחסכו לכם כסף ויקטינו את זיהום האוויר בו-זמנית:

מלכתחילה, השתדלו לנסוע כמה שפחות במכוניתכם. למכולת השכונתית לכו פשוט רגלית, ולמקומות שהם קצת יותר מרוחקים סעו באופניים: על הדרך, גם תרוויחו כושר וגם תנשמו אוויר צח.

השתמשו מדי פעם בתחבורה ציבורית לצורך הגעה למקומות רחוקים. כך, תספיקו לקרוא עיתון או ספר, להתעדכן בסלולר או סתם להשלים שעות שינה, וגם תחסכו מעצמכם עצבנות מהפקקים ומחיפושי החנייה.

אם כבר החלטתם לנסוע במכוניתכם, סעו לאט יותר: צריכת הדלק עולה משמעותית מ-96 קמ"ש ומעלה. ההבדל בצריכת הדלק הממוצעת בין נסיעה במהירות 100 קמ"ש לבין 120 קמ"ש עומד על 20%.

האצת המכונית צורכת דלק. כשאתם מתקרבים לרמזור אדום, הרפו כבר מרחוק מדוושת ההגז: אם הגעתם והצבע התחלף, ההאצה מהילוך שני או שלישי תשרוף פחות דלק. אם הרמזור עדיין לא התחלף – הבלימה ממהירות נמוכה היא קלה ובטוחה יותר, ועל הדרך גם שוחקת פחות את הבלמים.

אם אתם נוסעים במהירות קבועה בכביש בין-עירוני ויש ברכבכם בקרת שיוט (Cruise control), השתמשו בה ובכך תימַנעו מהאצות והאטות שמגבירות את צריכת הדלק.

אם אתם נוסעים בכביש עירוני, ותרו על המזגן ופתחו את החלונות. השימוש במזגן הרכב מעלה את צריכת הדלק ב-10%. ההמלצה לא תקפה, כמובן, כשמדובר במהירות גבוהה משום שנסיעה עם חלונות פתוחים פוגמת בצורה האווירודינמית של הרכב – מה שמעלה את צריכת הדלק שלו.

רכב מונע שעומד ולא נוסע יכול לשרוף עד 2 ליטרים דלק. אם אתם ממתינים למישהו, גם אם לדקה אחת, כבו את המנוע. ולא, זה לא מקלקל או שוחק את הסטרטר, וההתנעה לא צורכת יותר דלק – אלה מיתוסים שהופרכו מזמן. יש כיום רכבים שכבר כוללים מנגנון stop & start שמדומם אותם אוטומטית בעמידה.

לאחד נסיעות: אם אתם צריכים את הרכב לסידורים, השתדלו לרכז את כולם לנסיעה אחת רצופה. נוסעים לעבודה? חפשו קולגה בעל רכב שמתגורר בסביבה, והציעו לו נסיעות משותפות בתורנות – פעם ברכבכם, פעם ברכבו.

תחזוקה ירוקה: בימים חמים הדלק מתאדה במהירות. בדקו שהמכסה של מיכל הדלק סגור ואוטם היטב את המיכל, השתדלו לחנות במקומות מוצלים, ותדלקו את מכוניתכם בשעות הקרירות יותר של היום.

השתמשו בשמן מנוע מהסוג המומלץ על-ידי יצרן הרכב. שימוש בשמן מנוע מסוג שונה עלול לגרום למאמץ יתר של הרכב – ובהתאם מעלה את צריכת הדלק.

לחץ אוויר נמוך בצמיגים מגדיל את צריכת הדלק של המכונית. הקפידו לנפח אותם בקביעות, אחת לשבועיים, עד לגובה הלחץ שמומלץ בספר הרכב. זה גם בטיחותי ומאט את שחיקתם.

רוקנו את תא המטען מכל מיני כלים, צעצועים ושאר חפצים מיותרים שהצטברו בו במהלך הזמן: פחות משקל = פחות דלק = פחות זיהום אוויר.

מותקן על גג מכוניתכם גגון והוא לא בשימוש? פרקו אותו ושימרו במחסן, לשימוש בעתיד. פחות אווירודינמיקה לרכב = יותר צריכת דלק.

תגובות

Comments are closed