ענבים בכחול ולבן

ענבים בכחול ולבן

חברת ביוהרווסט, בראשותה של המנכ"לית ד''ר יוכי חגי, ויחד עם צוות מדענים, פיתחה תהליך ייחודי, מסחרי ופורץ דרך, ראשון מסוגו בעולם, המאפשר גידול של תאי ענבים אדומים במערכת הנקראת BIOFARM. ראיון על פיתוח וגאווה ישראלית

מאת: ענת יפה (צילומים: יח"צ)
סחר ועסקים תוצרת הארץ

חברת ביוהרווסט היא חברה ביוטכנולוגית ישראלית שהוקמה בשנת 2007 עם בסיס מדעי רחב. הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת לייצר אבקת תאי ענבים באופן מסחרי וזמין, המכילה פוליפנולים – החומרים הפעילים ביין אדום וענבים אדומים, ללא אלכוהול וסוכר. את ה"יין" שמייצרת החברה, כבר "לוגמים" ברחבי העולם, לבריאות.

מהיכן ההשראה וההכוונה לפיתוח מיוחד שכזה?

"ההשראה לפיתוח טכנולוגיה ייחודית זו הנקראת ביופארמינג (biofarming), שפותחה על ידי ביוהרווסט, באה לאחר שהבנו שני עקרונות בסיסים. ראשית, צמחים מכילים מרכיבים חשובים שהם הכרחיים לבני אדם, שאנחנו לא מסוגלים לייצר ולכן חייבים לצרוך אותם מהצמחים. חומרים אלה משמשים כמזון וכן כחומרים פעילים המשמשים גם לתעשיית התרופות.

שמעון פרס בביקורו בחברה הביוטכנולוגית ביוהרווסט עם ד"ר יוכי חגי

"שנית, הטבע הוא המעבדה המשוכללת ביותר בעולם שמבוסס על מיליארדים של שנים של מחקר ופיתוח שזו למעשה האבולוציה. כתוצאה מכך החומרים הפעילים בצמחים בטבע נמצאים במבנה ובהרכב אופטימלי ונכון, המאפשר ספיגה טובה לגוף ולכן לפעילות מקסימלית, שהרי במקרים רבים חומרים שאינם במבנה הנכון אינם נספגים, או נספגים בכמות קטנה, ולכן אינם פעילים.

"בעקבות ההבנה הזו, החלטתנו לפתח טכנולוגיה שתאפשר לנו להעתיק את הטבע ולייצר מוצרים ממקור צמחי, ובעיקר לשמור על המבנה הנכון והפעיל של החומרים הפעילים הנמצאים בצמחים. כיום ביוהרווסט מפתחת באמצעות טכנולוגיה זו מספר מוצרים הנמצאים בשלבי פיתוח שונים, כאשר המוצר הראשון VINIA, שנערכו עליו מחקרים מדעיים רבים, נמכר בהצלחה בישראל", מסבירה ד"ר יוכי חגי, מנכ"לית החברה.

ספרי על המוצר הראשון והמוביל שלכם?

"כאמור, המוצר הראשון נקרא VINIA והוא מתבסס על 'הפרדוקס הצרפתי' – תופעה שהתפרסמה בעיתונות המדעית ונחקרה בשנות ה-90. התופעה מדברת על כך ששכיחות מחלות הלב בצרפת היא מהנמוכות בעולם המערבי, למרות התזונה העשירה בשומן. נמצא שתופעה זו מיוחסת לשתייה מתונה של יין אדום (1-3 כוסות יין אדום) על בסיס יומי. שתייה מעבר ל-3 כוסות יין אדום מזיקה, בגלל האלכוהול והסוכר. החומרים הפעילים ביין אדום ובענבים אדומים זוהו, אופיינו ונקראים פוליפנולים. נמצא שיין אדום וענבים אדומים מהווים את המקור העיקרי לרסברטרול, שהוא פוליפנול חשוב למניעת מחלות לב וסוכרת".

הראש הישראלי ממציא לנו פטנטים, מי האנשים מאחורי?

"זה קרה בעקבות פריצת דרך משמעותית בשנת 2001, בנושא חשיבות יין אדום במניעת מחלות לב, עם פרסומו של מחקר מדעי שגילה את הפוליפנולים, כחומרים הכימיים הפעילים שנמצאים ביין אדום ובענבים, שהם בעלי השפעה במניעה של מחלות לב. שני מדענים שעבדו במכון למדעי הצמח במשרד החקלאות שאלו את עצמם 'כיצד נביא לעולם את החומרים הפעילים הקיימים ביין אדום, ללא המרכיבים השליליים, כמו אלכוהול וסוכר'. הם ערכו מחקרים מקיפים ולבסוף הגיעו לזן מיוחד של ענב עשיר בפוליפנולים.

"צוות המדענים של ביוהרווסט המשיך את המחקר ופיתח את הטכנולוגיה היחידה בעולם המאפשרת לייצר אבקת תאי ענבים המכילה רמה גבוהה של פוליפנול ייחודי הנקרא פיסאיד רסברטרול, הנמצא בטבע בעיקר בקליפת הענבים וביין אדום, שידוע בספרות המדעית כשומר על בריאות הלב, כלי דם וסוכרת".

כיצד מתייחסים לפיתוח בעולם?

"הטכנולוגיה מוצגת לחברות בינלאומיות, ואנו מקבלים הערכה עצומה לטכנולוגיה ייחודית פורצת דרך זו, שהיא ראשונה מסוגה בעולם. הציעו לנו להקים מרכז לחדשנות ולמצוינות בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת אולבני שבמדינת ניו-יורק, ושיתופי פעולה חשובים אחרים. טכנולוגיה זו מציגה את החדשנות הקיימת בישראל בתחום הביוטכנולוגיה והחקלאות, וחברות בעולם מעריכות חדשנות זו".

על איזה פיתוחים נוספים עובדת החברה?

"טכנולוגיה חדשנית זו היא פלטפורמה למוצרים חדשים נוספים, המתבססת על הרעיון של חיקוי והעתקה של הטבע ליצירת מוצרים טבעיים, עשירים במרכיבים בריאותיים, למניעת מחלות והארכת תוחלת החיים. מוצרים עתידיים נוספים הם חומרים בטבע שידוע שיש להם חשיבות בריאותית אבל בטכנולוגיות הקיימות כיום חומרים אלה מגיעים עם רמת ספיגה ופעילות נמוכה, ובאמצעות הטכנולוגיה שלנו אנחנו מביאים את החומרים האלה בדרגת ספיגה ופעילות גבוהה, כפי שקיימת בטבע".

היכן תהיה החברה בעוד עשור?

"באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וצוות מסור של מדענים ודוקטורים, אנו מעתיקים ומשדרגים את הטבע לטובת האנושות. החזון שלנו הוא הפיכת BioHarvest לחברה מובילה בעולם בתחום הבריאות, ולייצר מגוון מוצרי BIOFOOD לאוכלוסיית העולם, על מנת להקטין תחלואה ולשפר את איכות החיים. כיום אנו מייצרים כ-2 טון VINIA בשנה, ואנחנו מתכננים להקים מפעל ייצור גדול, כחול-לבן בישראל, ולספק את הדרישה העולמית".

מה החזון של חברת ביוהרווסט?

 "החזון שלנו מכוון לשפר את איכות החיים ותוחלת החיים, לא על ידי תרופות. גילינו את הפוטנציאל העצום הגלום בתחום, הנקרא נוטאסאוטיקל, הכולל מזון פונקציונלי, תוספי תזונה ומזון רפואי, שיש להם חשיבות בשמירה על הבריאות ומניעה של גורמי סיכון למחלות".

תגובות

Comments are closed