יורדים מהעץ – עוברים לאלומיניום

יורדים מהעץ – עוברים לאלומיניום

מעבר לפתרונות החדשניים והמתקדמים בעולם בתחומי ההצללה והקירוי, משלימה חברת סולריס מהפכה של ממש במעבר ממוצרי הצללה מעץ לאלומיניום, על שלל יתרונותיו. יש (והרבה) חדש תחת השמש

מאת: שחר בן-פורת
סגנון חיים סחר ועסקים

 

עברו הימים בהם נהגנו להתקין בביתנו פרגולה העשויה מעץ. נכון שעד לפני מספר שנים הייתה הפרגולה העשויה מעץ חלק בלתי נפרד מהתכנון של גינות פרטיות רבות בישראל, אבל כיום תופסת את מקומה במהירות רבה פרגולה העשויה מחומר גלם שונה לחלוטין – אלומיניום.

"אחד המעברים הבולטים והחשובים בשוק הפרגולות בעולם היה המעבר מעץ לאלומיניום", מסביר רמי בכר, סמנכ"ל שיווק ומכירות של חברת סולריס. "פרגולות אלומיניום מאפשרות הגנה אולטימטיבית מפני גשם, הצללה איכותית בכל ימות השנה ויכולת לשלוט בזרימת האוויר ובכמות הצל באמצעות גגות חשמליים מתכווננים".

השינוי הזה בדרישת הצרכנים, לאור ההיצע בשוק, דומה למעבר הזכור לרבים מאיתנו מחלונות ודלתות העשויים מעץ לכאלה העשויים מאלומיניום. בדיוק כפי שהיום לא קיימת, כמעט, דרישה לחלונות מעץ, כך מסתמן המצב גם בתחום הפרגולות.

צילום: יח"צ סולריס

סוכך מסך מותקן על פרגולטו ג׳ניוס ליצירת חלל נפרד

עידן האלומיניום

חברת סולריס הוותיקה, המשווקת סוככים ופרגולות מאלומיניום מזה 30 שנה, מציעה מגוון רחב של פתרונות הצללה חכמים, תוך שהיא מייצגת בלעדית את מיטב החברות בעולם. לדברי בכר, הגידול המשמעותי בביקושים לפתרונות מאלומיניום נובע משלוש סיבות. "הסיבה הראשונה היא שהתברר כי פרגולות עץ דורשות תחזוקה וטיפול לאורך זמן, שכן העץ מתבקע ונפגע ממזג האוויר וממזיקים. לכן צריך לצבוע אותן מחדש כל שנה ולתת לפרגולות טיפול שיהפוך אותן לעמידות בפני מזיקים. בעוד שלעץ יש מגבלות, אלומיניום לא דורש תחזוקה – הוא תמיד נראה חדש, ויש לו עמידות בפני פגעי מזג האוויר".

הסיבה השנייה קשורה בחוק הפרגולות, שנכנס לתוקף באוגוסט 2014. "החוק החדש קובע שלא צריך לבקש היתר בנייה לפרגולה מראש, אלא אפשר להתקין אותה ואז לדווח על ההתקנה לרשויות. החוק קובע כי הפרגולה חייבת להיות מבנה ללא קירות, הבנוי מחומרים קלים, כשהמרווחים בין החלקים האטומים של משטח ההצללה מחולקים באופן שווה ומהווים לפחות 40% ממנו.

"כדי לעמוד בדרישות החוק, פרגולות העשויות מעץ לא מתאימות, כי הן אינן מגנות מפני גשם או שמש מבלי להפר את החוק. לעומת זאת, ניתן להתקין מערכת העשויה מאלומיניום המחוברת לרשת החשמל, אותה ניתן לפתוח ולסגור בהתאם לצורך. כך ניתן לקבל בזכותה הגנה מפני השמש והגשם ובו-זמנית לעמוד בדרישות החוק".

הסיבה השלישית והאחרונה קשורה בעובדה שהבנייה לגובה תופסת תאוצה בישראל. בבנייה זו יש לא מעט דירות עם מרפסות גדולות ופנטהאוזים, הדורשים פתרונות הצללה. "לא מתאים להתקין פרגולה העשויה מעץ בדירה הנמצאת בקומה ה-40", מסביר בכר. "פרגולה מעץ נותנת מראה כפרי, וזה יותר מתאים לדירת קרקע. בבנייה רוויה, האלומיניום הוא הפתרון המתאים היחיד".

צילום: יח"צ סולריס

פרגולטו Athena רפפות מתכווננות לשליטה בכמות ההצללה

שלוש הסיבות אלו הביאו לתנופה משמעותית לתחום הפרגולות בכלל, ובאופן ספציפי לפרגולות העשויות מאלומיניום.

כאשר אנו מסתכלים על הנעשה בעולם בתחום זה, אפשר לראות שהמגמה בישראל תואמת למגמה הכלל עולמית. זאת, חרף העובדה שאין נתונים מסודרים על השוק. "יש מעט מאוד נתונים רשמיים על היקפי השוק והמגמות המתרחשות בו", מסביר בכר. "הסיבה העיקרית לכך היא שמדובר בתחום שנבנה לפי דרישה, ולכן יש מעקב אחר חומרי גלם ולא אחרי התוצרים הסופיים. אנו עובדים עם אחת החברות הגדולות בעולם, חברת BAT, המייצרת פרגולות מאלומיניום, והיא מעידה על גידול משמעותי בביקוש". כדאי להבין כי הביקושים אינם גדלים בכל המדינות. "אנו מתייחסים בעיקר לאזור הים התיכון, שבו האקלים דורש הצללות מסוג זה. בארצות צפון אירופאיות קרות, הפרגולות פחות פופולאריות מאחר שתרבות השהייה בחוץ היא אחרת".

 

צילום: יח"צ סולריס

פרגולטו Xtesa – יריעת הצללה הנאספת במלואה

כשסטנדרט הבנייה עולה

13 אלף יחידות בתים צמודי קרקע נבנו בישראל בשנת 2014, כך על פי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. זאת, מתוך סך כולל של 43 אלף התחלות בנייה באותה השנה. על פי הלמ"ס, ההוצאה על אלומיניום בבתים אלו היא השנייה בהיקפה לאחר ההוצאה על בניית השלד. לדוגמא, בבנייה של בית בשטח של 200 מ"ר על פני 2 קומות, ההוצאה על השלד תהיה כ-332 אלף שקלים, ועל אלומיניום – כ-124 אלף שקלים. בתחום זה פועלת סולריס דרך חברת כוכב, המתמחה בפתרונות מתקדמים מבוססי אלומיניום לחלונות ולדלתות. "השוק הזה יציב, אבל כוכב נהנית מגידול מאוד משמעותי בהיקפי הפעילות שלה", מספר בכר. "סטנדרט הבנייה העולה בישראל מגדיל את הביקושים לדברים מתוחכמים יותר".

בעוד שכוכב מתמחה בדלתות ובחלונות, סולריס מספקת פתרונות הצללה מסוגים שונים למצבים שונים, כולל מוצרים העמידים בפני רוחות חזקות וגשמים. "אלומיניום, בגלל שהוא חומר מתכתי, מאפשר ליצור פרופילים דקים מאוד בהשוואה לעץ. כך מתקבל מראה נקי בצבעי לבן, אפור וקרם, המשתלב בארכיטקטורה המודרנית", אומר בכר.

סולריס מייבאת כאמור מוצרים של חברת BAT האירופאית, שהיא הגדולה בעולם בתחומה. בין מוצרי החברה: פרגולות יוקרה בסגנון אירופאי, המשלבות פתרונות תאורה, סוככים מעוצבים, כולל סוככי מסילות בסגנון אלגנטי, מרקיזות וסוככים קבועים, סוככי מסך, סגירות חורף, מרפסות וחדרי שמש.

לחברת סולריס יש בישראל חמישה מרכזי מכירה ושירות בפריסה ארצית, שבכולם אולמות תצוגה, בהם מוצגים מוצריה.

בישראל יש לחברה מפעל בו מבצעים התאמות לגודל הרלבנטי של כל בית או דירה. "כך אנו מבטיחים ללקוחות שלנו מוצר בנוי כהלכה, עם כל החלקים והחיבורים המתאימים, שיחזיקו מעמד לאורך שנים רבות. אנו מנהלים מעקב אחר ההזמנות וההתקנות, ואם וכאשר יש צורך בכך, אנו יכולים לספק גם חלקי חילוף כדי לוודא שהלקוחות שלנו ימשיכו להיות מרוצים לאורך שנים רבות", מסכם בכר.

פרגולטו אקסטזה – יריעת הצללה נאספת במלואה. צבע פרופיל אלומיניום מותאם לפי בחירה


לפרטים: www.solaris-ltd.co.il, טל' 1-800-666-686

תגובות