ניחוחות מחבל קוניאק

ניחוחות מחבל קוניאק

"הכרנו לקהל הישראלי את עולם הקוניאק האמיתי", אומר דימה מושקוביץ', מבעלי חברת ODV, יבואנית מותגי בוטיק איכותיים של קוניאק ויין מצרפת ומאיטליה

מאת: שרלי שטרית (צילומים: יח"צ)
אקדמיה וחברה מטריושקה

דימה מושקוביץ' הוא מנהל תוכנה בכיר בחברת סטארט-אפ בתחום ההייטק, אשתו אדריכלית פנים; יולי קוסינובסקי הוא מנהל חומרה בכיר, אשתו רופאת ילדים בכירה ומנהלת חדר מיון ילדים בבית החולים לניאדו. שני זוגות חברים, עולי ברית המועצות לשעבר, עם אהבה משותפת לקוניאק – שלפני 3 שנים הפכה ל-ODV, יבואנית מותגי בוטיק איכותיים של קוניאק ויין מצרפת ואיטליה.

דימה עלה ארצה בתחילת שנות ה-90, במהלך לימודי בנייה אזרחית ואדריכלות במולדובה. יולי, שעלה שנה קודם מבלרוס, היה כבר אז מהנדס לאלקטרוניקה צעיר וניסה להשתלב בעבודה בתחום גם בארץ, וחווה לא מעט קשיים. קשיי הקליטה לא פסחו גם על חברו דימה: "היה קשה כמו לכולם". מכיוון שהיה בן 19 התגייס לשירות מקוצר בצה"ל, ולאחר מכן למד הנדסאות תוכנה.

"תהליך העלייה מברית המועצות היה אז מאוד מורכב", הוא מסביר. "היית מקבל דף שבו נכתב באילו חדרים עליך לעבור, אילו מסמכים עליך להגיש ואילו חתימות עליך למלא, כשליד כל חדר היה רשום סכום שעליך לשלם. כדי לממן את כל זה, כולל הרבה שוחד, חברים מהארץ שלחו לנו כסף כך שלמעשה הגענו לכאן עם חוב – שאותו החזרנו להם מסל הקליטה. כלומר, העלייה שלנו הגיעה בלי גרוש ביד, ומתרבות שכל ההתנהלות הכלכלית בה שונה לחלוטין".

לפני כ-10 שנים החלו דימה ויולי לטוס פעם בשנה, עם נשותיהם, לצרפת לטיולי יין וקולינאריה. בטיולים אלה התעצמה החיבה לקוניאק ואז החלו לחפש אחר בתי הקוניאק הכי טובים, שמייצרים את הקוניאק האולטימטיבי. ארבעה אנשים, לכל אחד מותר להביא 1 ליטר משקה, אז ארבעה ליטרים הם כל מה שיכלו להביא. היבוא היה בלתי אפשרי כי המס היה מטורף, והזמנה בדואר הייתה כמו לקנות בקבוק מזהב.

האחראי להקמת החברה ODV לפני 3 שנים היה יאיר לפיד, שר האוצר דאז, ששינה את שיטת המיסוי על משקאות חריפים. "פתאום זה נהיה אפשרי וראינו בזה הזדמנות, כי כמה בקבוקים עוד אפשר לסחוב הביתה במזוודות? ייבאנו 50 בקבוקים במזוודות, עברנו במסלול האדום, שילמנו את המס ואז הזמנו את חברינו לטעימות סביב שולחן. אחרי שטעמנו, לגמנו וחווינו את חוויית הקוניאק, ביצענו הזמנה משותפת לכל החברים. אמרנו שנייבא פעם בשנה כמה ארגזים לכולנו, וזה יספק את הצריכה הפרטית שלנו".

עם הזמן גדלו ההזמנות, ואם במשלוח הראשון הגיעו כ-140 בקבוקים, בחודשיים האחרונים כבר הוזמנו 2,000 בקבוקים. "כיום הפורטפוליו שלנו ענק, אנחנו מייבאים מ-9 בתי קוניאק ומ-5 בתי ארמניאק. אנחנו יבואנים שהבחירה שלנו את הקוניאק מגיעה מאהבה ולא משיקולים מסחריים. המשקאות שאנו מייבאים מיוצרים בבתי קוניאק לא מסחריים, בעבודת יד ולא באופן תעשייתי. לכן, קהל הלקוחות שלנו סומך על הבחירות שלנו ללא פשרות. אני חושב שהצלחנו לשנות את מדף הקוניאק בארץ, זאת בזכות הייבוא וכן בגלל הטעימות המודרכות שאנו מעבירים לקהל הרחב".

 מה היית מייעץ היום לעולה החדש?

"להפנים שהגעת הביתה".


לפרטים נוספים: odv.co.il

תגובות