הווי של חוויה

הווי של חוויה

כשאנרגיה וספונטניות של קמפוס מלא סטודנטים צעירים נפגשות עם עיצוב תוסס וחוויית שהות קהילתית, מתקבל מלון שמרגיש כמו בית

מאת: אודית לורן בלקין (צילום: Kasia Gatkowska)
Designer סגנון חיים

בשנים האחרונות מחפשים תיירי כל העולם ערך מוסף בעת השהייה שלהם בבתי מלון. לא עוד מקום לינה עם ארוחת בוקר, תהיה עשירה ככל שתהיה, אלא כזה שיהווה חוויית נופש ייחודית, מפתיעה, חדשנית ומתקדמת. בעלי רשתות ומלונאים מבינים היום, שכדי למשוך אליהם עוד ועוד אורחים, עליהם להציע מיתוג קונספטואלי ושלל גימיקים ואלמנטים מקוריים. מסתבר שמגבות ומצעים רעננים, שירות חדרים ופינוקים קטנים לפני השינה זה אומנם נחמד, אבל בתחרות כמו בתחרות, צריך לעבוד קשה כדי לזכות בהערכה.

בסיטואציה הזו נראה שכבודם של מלונות הבוטיק הקטנים והיוקרתיים עדיין ניכר, אך לצידם, מלונות הקונספט הולכים וצוברים תאוצה משמעותית ויוצרים סקרנות בקרב תיירים. מלונות מסוג זה נבנים סביב נושא מסוים, בין אם מדובר בסגנון העיצוב, במבנה ייחודי או בשירות מיוחד. מלונות המשרתים סוג מסוים של קהל יעד ייחודי, שאמור לשהות בהם לצורך מטרה מסוימת, היו מראשוני מלונות הקונספט. אלו בנויים כך שהם מציעים שירותים ייעודיים, התפורים לפי אופיים של האורחים ונותנים מענה ישיר וספציפי לצורכיהם.

במטרה לכוון, בין היתר, לקהלי יעד צעירים, כמו סטודנטים, חייב עולם המלונאות להמציא את עצמו כל פעם מחדש, ליישר קו עם טרנדים עכשוויים ולהעצים את חוויית השהייה בבית המלון.

רשת The Student Hotel, המונה ארבעה בתי מלון ייעודיים לסטודנטים בהולנד, מציעה קונספט המשלב בין שירותים המיועדים לאורחים מביני עניין בתחום העיצוב לבין מגורים לטווח ארוך, על כל הכרוך בכך. פתרונות יצירתיים, מגמות אופנתיות ועיצוב מעורר עניין הם רק חלק מהמרכיבים שנלקחו בחשבון על מנת לספק את אורחיהם הצעירים.צילום: Kasia Gatkowska

בית רחוק מהבית

כמו בארץ, גם בעולם, צעירים שמגיעים לגיל המתאים נאלצים פעמים רבות לנדוד לארץ או לעיר אחרת כדי להתקרב לאוניברסיטה בה הם רוצים ללמוד. החוויה הזו, לצד תקופה מאתגרת ברמה האישית, הופכת נעימה הרבה יותר כשתנאי המגורים אידיאליים. מלון הסטודנטים באמסטרדם, שמהווה, לפחות לתקופה, בית רחוק מהבית, משמש בראש ובראשונה כמעין מרכז קהילתי וסביבה מעצימה למילוי מצברים חברתיים ואינטלקטואלים. ככזה, הוא עוצב בסגנון צעיר, רענן ותוסס, במטרה לעורר השראה ולמלא את אורחיו הסטודנטים באנרגיות חיוביות.

(לחצו להגדלה)

"המקום, המשמש כיציר כלאיים שבין מלון בוטיק, אכסניה ומלון דירות, עוצב במטרה להסיר גבולות, לייצר קהילה ולהכין את דייריו לתקופה עמוסה, אך מרתקת, של חיים סטודנטיאליים", מסבירים בסוכנות העיצוב ההולנדית Staat, האמונה על התאמת המלון בעיקר לסטודנטים, מתמחים וחוקרים. הסטודיו קיבל על עצמו להגדיר ולאפיין את כל החבילה האסטרטגית של המלון, הכוללת אדריכלות, תכנון שטחי חוץ ופנים, מיתוג וזהות ויזואליים ומיתוג יצירתי. "האתגר הגדול היה לייצר נוחות של בית, ובו-בזמן – להתמקד בכל מה שנדרש מבית מלון", אומרים בסטודיו.

צילום: Kasia Gatkowskaשלוש שכבות

כדי לעורר את כל הרעיונות הללו לחיים, בנה הסטודיו, עבור השטחים הציבוריים בקומת הקרקע, קונספט המורכב משלוש שכבות עיצוב הנשענות זו על זו. בשכבה הראשונה קובצו רהיטים שמקור ההשראה להם בא ממגורי סטודנטים צנועים, האוספים מכל הבא ליד. כך חוברו להם יחד ספות וכורסאות, שטיחים ושולחנות צד, בגוונים ובסגנונות שונים, היוצרים שילוב בין עיצוב ישן וחדש, עיצוב בסגנון וינטאז' ועיצוב מודרני.

השכבה השנייה מוקדשת לנגיעות אמנותיות, כמו שימוש בגוונים עזים ועשירים, גרפיקה מפתיעה וציורי קיר. מרכיבים אלו הם שמקנים לחלל את אופיו העוטף והופכים את מסגרת הבטון התעשייתית של המבנה למקום שמרגיש כמו בית. כאן מופיעים טיפוגרפיה בולטת ואיורי גרפיטי, הלקוחים מתרבות המועדונים ואמנות הרחוב, לצד איורים ישנים שמקורם בספרי לימוד.

בשכבה השלישית הוכנסה מערכת שילוט יצירתית, שעליה ציטוטי ענק, בהם, למשל: "חוף הים משעמם" ו"כולם צריכים לחבב את כולם" בחדר הלימוד המשותף, או "יותר מדי אגו יאפיל על הכישרון שלך" באחת מפינות ההסבה. בנוסף, עוצבו פינות המשמשות לספרייה, צפייה בטלוויזיה ושיחה, אותן ניתן לסגור באמצעות וילון. את התמונה הכיפית והרעננה משלימים גופי תאורה וניאונים.צילום: Kasia Gatkowska

מרכז קהילתי

המלון החווייתי מהווה מרכז למפגש ומשחק עם חברים חדשים, ואזוריו הציבוריים מותאמים להיכרויות של סטודנטים מרקעים שונים מרחבי העולם. בין היתר, יש בו פינות ישיבה שובבות למפגשים ערניים, אזורי לימוד משותפים שעיצובם שקט וסולידי יותר, בית קפה, מסעדה, בר, מועדון לילה, חדר כושר, חדר משחקים, בריכת שחייה ומכבסה. אופניים העומדים לרשות האורחים מזמינים אותם להגיע במהירות ובקלות אל שלל האטרקציות הנמצאות במרחק קצר. גם חדרי האורחים עוצבו כך שהם מרוהטים לחלוטין, ולהם מטבחים משותפים, בהם ניתן לבשל ולפגוש חברים חדשים. מי שמעדיף יותר פרטיות יכול ליהנות מסוויטות שכוללות חדרי רחצה ומטבחים אישיים.

המלון זכה בפרס מלון הקונספט הטוב ביותר לשנת 2012 והמלון החדשני הטוב ביותר לשנת 2014.

צילום: Kasia Gatkowska


[email protected]

תגובות