לראשונה בארה"ב: מערכת ישראלית לטיפול בשפכים

לראשונה בארה"ב: מערכת ישראלית לטיפול בשפכים

מערכת 'ביו-דיסק' מבית 'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה', הפועלת בשנה האחרונה בווירג'יניה, הוכתרה בארה"ב כ"game changer בתחום הטיפול בשפכים". ירמי ויסמן, מנכ"ל ומייסד החברה: "טיהור השפכים - מהמרכיבים החיוניים להשגת איכות חיים גבוהה יותר בארץ ובעולם"

מאת: רונית שנבאי (צילומים: ליאור דיטור)
מגזין מים סחר ועסקים

"game changer בתחום הטיפול בשפכים המהווה תוצאה של שילוב תהליכים שבטבע עם טכנולוגיה חדשנית לטיהור שפכים" – כך הכתירה עיתונות ארה"ב באוקטובר האחרון, את מערכת 'ביו-דיסק' החדשנית של EPC-AMERICA, חברת-בת של 'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה' הישראלית אשר פיתחה במשך שנים ארוכות מתקן ראשון מסוגו לטיפול בשפכים סניטריים, בטכנולוגיה ש"עשויה לשנות את הפיתוח באזורים הכפריים של אמריקה" ובמקומות רבים אחרים בעולם.

מערכת ביו-דיסק, שהושקה בנובמבר 2017 בווירג'יניה ולמעשה הינה הראשונה מסוגה בארה"ב, מספקת פתרון המבוסס על תהליך טיהור שפכים חדשני, אמין ואיכותי לאוכלוסייה של עד 4,500 נפש. תהליך הטיהור מתבצע תוך חיסכון ניכר בעלויות התפעול והאחזקה השוטפת, כאשר צריכת החשמל של המתקן קטנה ב-90% מהצריכה של הטכנולוגיה המסורתית.

    ירמי ויסמן,
    מנכ"ל החברה

"המתקנים הפועלים כיום בארה"ב, שקיבלו את אישורי הרגולטור שם, הם פטנט המבוסס על מחקר ופיתוח שבו אנחנו עוסקים רבות בשנים האחרונות", מציין ירמי ויסמן, מנכ"ל ומייסד החברה המשווקת הבלעדית של מערכת הביו-דיסק. המערכת מורכבת מרכיבים חדשניים הכוללים דור חדש של מערך מיקרו-פילטרציה לסינון ומערכות טכנולוגיות מתקדמות, אשר הופכים אותה ליעילה יותר וזולה בהרבה ממתקני הטיפול המסורתיים.

"מערכת הביו-דיסק שפיתחנו", אומר ליאור דיטור, מהנדס החברה, "מקנה פשטות תפעולית מאוד גדולה, מצטיינת בעלויות חסכוניות, וזו מערכת שתחזיק 30-40 שנה בזכות חומרי מבנה שתוכננו במיוחד לעמוד בתנאים הקשים של השפכים. יתרונותיה הגדולים ביותר שלה הם בעלויות התפעול והמימון, אך ובראש וראשונה באיכות התהליך הביולוגי".

לצד אלו, הטכנולוגיה שבבסיס המערכת מאפשרת בין השאר גם צריכת אנרגיה נמוכה במיוחד – כעשירית מהטכנולוגיות השמרניות – ופעולה שקטה לחלוטין, ללא ריחות-לוואי ומטרדים סביבתיים; מודולריות המאפשרת התקנה בסמוך למגורים, הרחבה של המתקן לפי הצורך, קומפקטיות הדורשת שטח קטן במיוחד, וכמויות מזעריות של בוצה לפינוי.

"המדיניות בארץ היא למרכז את איסוף השפכים וטיפולם", מסביר דיטור, "כלומר, להגיע למערכות גדולות כמו השפד"ן. בארה"ב, לעומת זאת, ה-EPA, המשרד להגנת הסביבה בארה"ב ו-EDA שזו מינהלת הפיתוח הכלכלי, החליטו שדווקא הטיפול במקור של המפגע הוא יותר אקולוגי ויותר חסכוני. ה-EPA אימץ את התיאוריה ואת המדיניות הזו לפיזור ולכן המערכות שלנו, שמטפלות במפגע בַּמקום, הן אידיאליות לשוק האמריקאי, בזמן הנכון ובמקומות הנכונים.

"למעשה, בארה"ב אנחנו לא משווקים מתקן לטיהור שפכים כמוצר מדף אלא מוציאים לפועל פרויקט רחב בעל קונספט שנותן פתרון למפגעים סביבתיים מצד אחד, ומעודד מצד שני את הכלכלה המקומית בכך שהמקומיים עוברים על ידינו הדרכות לתפעול המתקן – וכל זה תוך העמדת מימון מקרנות שאיתן אנו עובדים. בנוסף, אנחנו מלמדים את אנשי הקהילה המקומית לטפל במערכת, ובעצם מחזירים לקהילה את נושא התעסוקה – וכמובן, הדאגה לסביבה. מעין סגירת מעגל של קהילה וסביבה".

מודעות לאיכות הסביבה ולשימוש חוזר במים מושבים

'ט.ל. החברה לאיכות הסביבה' הינה חברה פרטית שלאורך 25 שנות פעילות הקימה בארץ למעלה מ-120 מט"שים, והיא מתמחה בייזום, שיווק ופיתוח של פתרונות ושירותים בתחומי איכות הסביבה. במהלך השנים, צברה מוניטין מקצועי רב כחברה בעלת חזון ומעוף ארוך-טווח המעמידה לרשות לקוחותיה פתרונות יצירתיים ואיכותיים, בזכות צוות שאחראי לתכנון תהליכי, הקמת המתקנים, ליווי רגולטורי מלא מול משרדי הבריאות והגנת הסביבה, ושירות מקצועי ומתמשך לאורך שנים, המבטיח אחזקה נכונה ותפעול של המתקנים ברמה גבוהה ביותר.

עד כה, תכננה והקימה החברה מתקנים לכמויות שפכים של עד 1,500 מ"ק/ליום בשורה ארוכה של ישובים, מפעלי תעשייה, תחנות דלק, אתרים מסחריים, אתרי תיירות ונופש, גני אירועים ועוד. החברה הינה ספק מוכר של משרד הביטחון, של האו"ם ושל הצבא האמריקאי, ומחזיקה בתקן האיכות הבינלאומי ISO 9001:2015 לשיווק, מכירה, התקנה ושירות למתקני טיפול במים אפורים ובשפכים סניטריים ותעשייתיים, תמיכה מקצועית וניהול פרויקטים.

"בבסיס פעילותנו", אומר ויסמן, "עומדים חזון ותפישת עולם כוללת שרואה בשמירה על הסביבה מרכיב חיוני להשגת איכות חיים גבוהה יותר בישראל ובעולם. כחלק מהחזון שמניע אותנו, אנחנו פועלים להגברת המודעות לשמירה על איכות הסביבה בישראל – באמצעות קשרי עבודה הדוקים עם משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, נציבות המים, הקרן הקיימת לישראל, ורשות שמורות הטבע והגנים".

ויסמן, ממייסדי איגוד המים הישראלי ובעל ניסיון עשיר בתעשיית האקולוגיה, נחשב בשני העשורים האחרונים כאיש חזון בתחום הסביבתי וכמי שמוביל בפיתוח, ייצור ושיווק של פתרונות סביבתיים. "למעשה", הוא אומר, "אנחנו החברה הפרטית היחידה שנשארה בענף טיהור השפכים, לאחר שכל האחרות נמכרו".

היעד: השוק האמריקאי

"מערכת ביו-דיסק היא אומנם המוצר המרכזי שלנו ועיקר עיסוקנו ביום-יום", מציין דיטור, "אבל בנוסף יש לחברה ספקטרום נרחב של פתרונות להציע בכל הקשור לטיפול בשפכים, ביניהם מתקנים לטיפול במים אפורים, מתקני דאף לטיפול בשפכי תעשייה ולטיפול ברפתות, ועוד".

אחד המתקנים הללו הוא ה'ביו-רובי' – קבוצת מתקנים קומפקטיים, המוגנת בפטנט מלא, לטיפול בשפכים סניטריים. זו כוללת בתוכה מספר דגמים של מתקני טיהור חדשניים, מהמתקדמים מסוגם בעולם, המבוססים כולם על תהליך אקולוגי ומהפכני שפותח על-ידי ט.ל. החברה לאיכות הסביבה.

מדובר בתהליך ייחודי שגם הוא רשום כפטנט, המאפשר טיהור איכותי ואוטומטי של שפכים סניטריים במקומות מבודדים, לאוכלוסייה של עד 300 נפש – תוך חיסכון ניכר בעלויות התפעול והאחזקה השוטפת, אמינות טכנולוגית גבוהה, עלויות התקנה נמוכות ותחזוקה פשוטה וקלה ביותר. טכנולוגיית ביו-רובי מציעה יתרונות נוספים כגון תהליך יציב, ללא מטרדים סביבתיים וריחות לוואי, מודולריות, איכות מים גבוהה, והיעדר הצטברות של בוצה עודפת.

מתקני ביו-רובי, אשר אושרו על-ידי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, מהווים פתרון אידיאלי לאתרים שאינם מחוברים למערכות ביוב מרכזיות, ביניהם תחנות דלק, מתקני נופש ותיירות, גני אירועים, מחנות צבא ובתי אריזה. בנוסף למתקנים הקבועים, מציעה החברה מגוון רחב של מתקנים ניידים, ומתקנים המספקים פתרון איכותי גם לטווח קצר ובינוני – כפתרון זמני לשלבי הקמה של אתרים, כגיבוי בעת החלפה או הרחבה של מערכות אחרות, וכפתרון מהיר להרחבת היכולות הקיימות.

למעלה מ-120 מתקני החברה לאיכות הסביבה שתוכננו והוקמו בידי צוותיה המקצועיים, בגדלים וסוגים שונים, פועלים כיום בישראל אולם בחברה מכוונים כעת את עיקר הפעילות לחו"ל. "בזכות האמינות הטכנולוגית והיכולות של מערכת הביו-דיסק שהתקנו בווירג'יניה", מסכם דיטור, "נפתחו בפנינו השווקים בארה"ב. עבור השוק האמריקאי, שהוא שוק שיש בו צורך עצום למתקנים מקומיים, זה משהו שמתאים בעיתוי הנכון ובחדשנות הטכנולוגית".

תגובות

Comments are closed