לשם שינוי

לשם שינוי

גם ירוק וגם אדום, גם קטיפה וגם פליז, גם השפעות אתניות וגם ערים גדולות, גם טבע וגם טכנולוגיה: אלה ועוד, תופסים מקומות מרכזיים במצעדי הטרנדים של שנת 2018

מאת: אודית לורן בלקין
Designer סגנון חיים

עיצוב הבית, כמו תחומים רבים בחיינו, מושפע מהלך הרוח הכללי ומגיב לתהליכים המניעים את העולם בתחומי הכלכלה, הפוליטיקה, התרבות, החברה ואפילו מזג האוויר. כך, גם טרנדים בעיצוב מגיבים לאווירה ולמצבי רוח, מפרשים אותם ומהווים תוצר ישיר שלהם. למרות שהיינו מצפים לשינויים עיצוביים דרסטיים יחסית מדי עונה, או לפחות מדי שנה, למעשה מדובר בתהליכים מורכבים ואטיים יחסית, ומוטיבים עיצוביים רבים זולגים בין העונות, מטשטשים את הגבולות ביניהן ומאפשרים לנו להיות די גמישים בבואנו לאמץ אותם.

באופן כללי, ניתן לומר על טרנדים שאת רובם פגשנו כבר בעבר והם חוזרים על עצמם לסיבובים נוספים, עם שינויים כאלה ואחרים. פעמים רבות, כשמתבוננים ומתעמקים ברשימת טרנדים לעונות קרובות, אנחנו מופתעים לגלות שהם מכסים אופציות רבות ואפילו מציעים רעיונות הפוכים. למשל, אם ברור שטכנולוגיה ועתידנות יהיו אלמנטים חזקים בעונה הקרובה, באותה מידה תודגש גם חזרה לתרבויות עתיקות ולמסורת. באופן דומה, אם גוונים ירוקים יבלטו בפלטת הצבעים, כך נראה גם אדומים שיאפשרו לנו אופציות של עיצוב בגוונים קרים וחמים בו-זמנית.

חזאי הטרנדים אוהבים לכנס את רשימותיהם סביב סיפורים שקל לתרגם באופנים שונים, וכך מתקבלת הרגשה לפיה בעצם הכל נכון והכל הולך וכי למעשה הטרנדים מהווים רק רפרנט או מעין רשימת המלצות אותה יכול כל אחד לתרגם כאוות נפשו ולאמץ את מה שנכון בעיניו.

גם הטרנדים הצפויים בשנת 2018 רבים ומגוונים, וכשמשווים בין רשימות של חזאים שונים, מגלים סעיפים רבים שאינם חופפים. ועדיין, בכל זאת יש כמה דגשים מובילים, שככל הנראה יבלטו על פני אחרים, זניחים יותר. ככלל, ניתן להתרשם שהשנה הקרובה תאופיין עיצובית ברצון לייצר חללים מזמינים ועוטפים, שיתרכזו בתא המשפחתי ובסביבה החברית, וישימו דגש על תקשורת, יחסים בין-אישיים, אהבה וחמלה.

דרמה, זה כל הסיפור

  ירוק. H&M
  (צילום: יח"צ. לחצו להגדלה)

הצבעים המאפיינים עונות וקולקציות הם אולי המרכיב הבולט והחשוב כשבאים לדבר על טרנדים בעיצוב-פנים, ולכן אנו מקדישים להם תשומת לב רבה. אחרי עונות רבות של האדרת גוני הפסטל הבהירים, הניטראליים והמונוכרומטיים, בחסות הסגנון הסקנדינבי, מתפנה המקום לקבלת פלטת גוונים עשירה, חמה, אקזוטית ודרמתית הרבה יותר.

מסתבר שהגוונים הבהירים והעליזים לא משקפים עוד את מצב הרוח הכללי, וכי בעקבות "המצב" המעורער כולנו מחפשים לרפד את הקן הביתי בגוונים שיקנו לנו מעט מנוחה, שלווה ובעיקר שקט בעיניים ובלב.

כך, בשנה הקרובה אנחנו צפויים לראות גוני ירוק וחום, כחולים, אדומים, כתומים וצהובים עמוקים. מרחיקי הלכת עם הגוונים הכהים יאמרו ששחור, בעיקר בגימור מט, יתפוס גם הוא מקום של כבוד בעיצוב הפנים השנה, וכך גם חום כהה ושוקולדי. יחד הם יוסיפו לבית מראה יוקרתי, בעיקר בעונות הקרות.

הירוק ימשיך לבלוט גם בשנה הקרובה, בין היתר כיוון שטרם סיים את תפקידו כצבע הנכון לשנת 2017, כפי שנבחר על ידי חברת הצבע הבינלאומית "פנטון". אך לצד ירוק-אבוקדו נינוח ונוסטלגי, יופיעו ירוקים כהים, בהם ירוק-זית, ירוק-בקבוק וירוק המזכיר יער עבות. כצבע, הירוק נחשב למנחם ורגוע אך גם למעצים ומלא אנרגיה. ככזה, הנטייה הברורה היא לשלב אותו עם חומרים טבעיים, כמו עץ ועור, וכן עם נגיעות של מתכת, כיאה לטרנד חשוב נוסף בשנה הקרובה. עוד בהקשר זה, תמשיך להיכנס לבתים ולסביבתם לא מעט צמחייה שתופיע בדמות קירות צמחייה אנכיים, עציצי נוי ואדניות תבלין שיעשירו את החלל בו-זמנית בצבע ובפחמן דו-חמצני.

עוד יהיו חזקים השנה הכחולים, הטורקיזים והסגולים, שיופיעו הרבה גם כשלישייה משלימה כתגובה לעולם הדיגיטל, התקשורת, המחשבים והמסכים למיניהם. לחיזוק מגמה זו יופיעו ככל הנראה גם פריטי עיצוב רבים שעליהם כיתובים, כשהפעם יתהדרו בפונטים המזוהים עם עולם המחשבים, כפועל יוצא מעולם הרשתות החברתיות.

אדומים, על גווניהם השונים, אבל בעיקר בורדו ואדום-עמוק, לצד אדום-כתום עז ונועז, ישחקו תפקיד חשוב ויבלטו בביטחון המופגן הנובע מהם: מחד, כצבע חם, מלכותי ויוקרתי; ומאידך, גם עסיסי, מחוצף, מלהיב, מלא אנרגיה ותשוקה. הוא מניע לפעולה ויוצר אווירה חיובית ושמחה בכל חלל נתון. לעומתו, וכקרוב משפחה רחוק, יבלוט מאוד השנה "ורוד המילניום", בדמות ורוד-פודרה בהיר. כגוון אלגנטי מלא שיק, הוא מתחבר גם למגמה של רכות שקטה ומבורכת מצד אחד, וגם לזיקה למינימליזם הבא לידי ביטוי בפתרונות פשוטים ובדקורציה מעטה.

קטיפה. פנטהאוז רהיטים (צילום: מרידיאני)

עוצמת הרכות

כשהגוונים העמוקים משחקים תפקיד כל כך חשוב בעיצוב, מתבקש שהקטיפה תצטרף אליהם במלוא הכוח. אמנם בשנים האחרונות הקטיפה הופיעה לא פעם כאלמנט עיצובי משמעותי, אבל נראה שהשנה היא תבלוט יותר ותופיע גם כריפוד לרהיטים וגם כחומר גמר מפתיע לפריטי נוי שונים.

הקטיפה – כבדה, יוקרתית ומלאת רכות – תלווה אותנו לאורך החורף אך ככל הנראה תישאר גם אחריו. השנה הקטיפה תגיע בפריטי ריהוט גדולים כמו ספות, כורסאות, כיסאות, הדומים וראשי מיטות, וכן במיני אלמנטים משלימים כמו וילונות מלכותיים וכריות נוי, בצמוד לכריות מרופדות פרווה מלכותית ובדים רכים אחרים.

גימור מתכתי. פלורליס (צילום: יח"צ)

נגיעות מבריקות

גימור המתכת – שיחליף את הברזל והפלדה התעשייתיים, את האלומיניום שמאפיין את מכשירי החשמל במטבח ואת הנחושת הדקורטיבית – יהיה ללא ספק הפליז. בין אם בגוון אדמדם או צהבהב, הפליז יופיע בפרטים הקטנים ובהם רהיטים משלימים, כמו שולחנות צד, גופי תאורה, כלי הגשה ופריטי נוי. כך או כך, הפליז יהווה תוספת זוהרת לכל העמדה עיצובית ויקפיץ את המראה, גם אם יופיע בנגיעות קטנות ובנצנוץ מעומעם יחסית.

וואבי סאבי ומיחזור. תומיק (צילום: בועז לביא ויונתן בלום)

בטבע שלנו

כאמור, הטבע משפיע עלינו מאוד ולעולם יהיה משמעותי ביותר בכל הקשור לעיצוב פנים. מן הסתם, בשנים האחרונות, ככל שמגמת העיור מתרחבת והחיים הופכים קדחתניים ותלויים בטכנולוגיה, כך אנחנו כמהים לחזור לחיים פשוטים יותר. הבתים, שהופכים למעין מקום מפלט טבעי, ממשיכים לזמן חומרים אורגניים ופריטים עשויים עבודת-יד, כשהחומר הראשון עליו אנו חושבים בהקשר הטבעי הוא כמובן העץ. בניגוד לשנים קודמות, בהן שלטו העצים הבהירים (שוב, בהשפעת המגמה הסקנדינבית), השנה יאופיין העץ דווקא בגוני חום כהים שיכניסו תחושה של יוקרה לחללי הבית השונים. עצי סיסם ואגוז יהיו חלק מהאופציות, וכך גם עץ עם דוגמאות כהות ועץ מפוחם בגימור שחור.

מטבחים עשויים עץ כהה, פריטי ריהוט, ואפילו פרקט כהה, דווקא ידגישו אווירה חמה, עוטפת ונוחה, ולצדם יופיעו פריטי עץ במקומות מפתיעים, כמו קערות הגשה, אהילים ופריטי נוי. באופן המנוגד לדיוק ולשלמות של הייצור ההמוני, אל העץ יתחברו גם טכניקות עתיקות של עבודת יד שייצקו אופי ומשמעות לחפצים סביבנו. פריטים קלועים, עשויים קש ורפיה, כמו אהילים, מיני סלים, מקבצי כובעים תלויים על הקיר – יופיעו יותר ויותר. גם פריטים במראה ובהשראת הפילוסופיה היפנית וואבי סאבי, לפיה ניתן למצוא יופי גם בפריטים שאינם מושלמים, יהיו חזקים ביותר השנה וכמובן שגם פריטים ממוחזרים, מחודשים ומשודרגים, שיחשפו שכבות המייצגות רהיטים שכבר עברו כמה גלגולי חיים.

     השפעה מקסיקנית בעיצוב קרן דניס
     (צילום: יפית בשבקין. לחצו להגדלה)

העולם על כף היד

בפן האתני, שאינו פוסח בשנים האחרונות על מגמות עיצוביות, נראה הפעם מעין "שבטיות מודרנית", שתתרגם מסורות עתיקות לעיצוב עכשווי. למשל, מסכות אפריקאיות שאנחנו מכירים כמזכרות מנסיעות ליבשת הרחוקה, יוחלפו במסכות מודרניות הדומות למקוריות בצורה אך עשויות חומרים כמו עץ מוחלק ואפילו מתכת. לצדן יופיעו גולגולות בעלי חיים ואפילו גולגולות אדם – במקום במראה הטבעי שלהן, כיציקות עשויות חומרים חדשים וכשהן צבועות בגוונים עזים ואף מקושטות במיני עיטורים.

עוד בהקשר זה, אנו צפויים לאמץ הלבשות בתים המביאות את העולם ואת התרבויות שלו אלינו, ומעריכות את האותנטיות בחיי אחרים.

כך, נחווה עיצובים בסגנון מרוקאי ובסגנון מקסיקני על השמחה, הנוחות, השכבות, הצבעוניות והמרקמים המאפיינים אותם. ושוב, כתגובה הפוכה, נמשיך להיות מושפעים גם מערי המטרופולין העצומות ונראה עוד ועוד לבנים חשופות, בטון על תצורותיו השונות ואורות ניאון מנצנצים כמעט בכל אחד מחדרי הבית.

חיפוי גיאומטרי. אלוני (צילום: יח"צ חו"ל)

שטח ומשטח

בגזרת החיפויים אנחנו צפויים לשתי מגמות שונות, כמעט הפוכות, שכמו ישלימו זו את זו. מחד, יופיעו טפטים ואריחים שימשיכו זה את זה בהדפסים של צורות גיאומטריות, אך יהיו גם בעלי מרקמים מעניינים וגימורי תלת-ממד. את האריחים הלבנים של הרכבת התחתית, שהיו כל כך פופולריים בשנים האחרונות, יחליפו חיפויים שיכניסו עניין ועומק לחלל, ולעתים יגרמו לו להיראות גדול יותר. מגמה נוספת תגיע ככל הנראה מהעולם הבוטני, בדמות דוגמאות פרחים בקנה מידה גדול במיוחד.


[email protected]

תגובות

Comments are closed