אש בחזית

אש בחזית

אש מסמלת את כוח הבריאה והחיים עצמם, ובעיצוב הפנים העכשווי נחשבת לאחד האמצעים המובילים ליצירת בית מרשים, חם ומזמין. להבת האש הפכה גם לכלי שרת בידי אדריכלים ומעצבים, שבוחרים לשלב קמינים מעוצבים, ובעזרתם להציג את הלהבה הרוחשת במלוא הדרה

מאת: מיכל אסף (צילומים באדיבות 'אורטל מערכות חימום')
Designer סגנון חיים

משחר ההיסטוריה שימשה האש כמקור אנרגיה הישרדותי, ובד בבד כגורם המהווה מוקד של לכידות חברתית. במציאות העכשווית, הדרך האולטימטיבית לשלבה בבתים היא באמצעות קמינים מעוצבים המשמשים כאלמנט ויזואלי פיסולי, מרשים ומכריע ביצירת חלל עוטף ועשיר.

   תכנון שירלי דן
   (צילום גלעד רדט)

לאלה המתעתדים להתקין בביתם קמין, ממליצה האדריכלית עדי ארונוב לבחור נקודת מרכוז, שתהווה את מקור האווירה בחלל, ושם למקם את הקמין. לדבריה, "חשיבות המיקום היא מעל לכל פונקציונלית, זאת בכדי למקסם את פיזור החום, אך לא פחות חשוב להשתמש במקור האש כמוקד סביבו מתכנסים בני הבית, לזמן איכות, רוגע ושיחה אחרי יום גדוש משימות ופעילויות. אש משדרת עוצמה ובמקביל גם משרה שלווה שנחוצה לכולנו.

"הקמין המודרני משרת את המעצב ככלי למינון וויסות מדויק של אלומות האור", מוסיפה ארונוב. "הקמינים החדישים לא גונבים פוקוס מהעיצוב הכללי אלא משתלבים בו באופן הרמוני. אני מקפידה לבחור בקמין מתוך מספר רב של מידות ומתוך מגוון צבעים וחומרים בהתאם לקונספט העיצוב בחדר. כך, למשל, את קמיני הגז של חברת 'אורטל מערכות חימום' ניתן להטמיע כחלק אינטגרלי גם בפרטי נגרות, חיפויים, ושלל מוטיבים לא רגולרים נוספים, המשמשים את המעצב ליצירת חלל ייחודי ושונה".

לדברי האדריכל אילן גרגיר, מבעלי המשרד "לב-גרגיר", האש המרצדת בקמין הינה אלמנט דינמי וצבעוני המפיח חיים ותנועה בקומפוזיציה האדריכלית הנייחת, הקבועה. לדבריו, "אין בידי האדריכל הזדמנויות רבות לעבוד עם חומרי גלם משני צורה, מקצב וצבע אשר תורמים לחלל ותנועה כמעט מהפנטת וחום. בפרויקטים שלנו, אנחנו מקפידים למקם את הקמין בלב הבית, בחלל המגורים או בפינת המשפחה, לעתים במקום מסך טלוויזיה (או בנוסף אליו), וכך הופך החלל למקום מפגש אינטימי וחם. לאחרונה ניכרת מגמה בה הקמינים 'עולים קומה' ומוטמעים גם ביחידות ההורים ובחדרי המשפחה".

שירלי דן, בעלת המשרד "דן אדריכלים", דוגלת בשימוש בקמין בתמות העיצוב השונות באשר הן. "גם כשמדובר בעיצוב נקי ומינימליסטי, בכוחה של להבת האש לתת אותו טאץ' שמעצים את החלל, מעשיר אותו ומספק לו רבדים וממדים". לדבריה, "הקמינים המודרניים מפתיעים גם בטכנולוגיות החדישות המאפשרות את התקנתם גם בבתים קיימים ולאו דווקא בכאלה הנמצאים בשלבי בנייה או שיפוץ. בקמיני הגז המודרניים של חברת 'אורטל מערכות חימום' ניתן למצוא מגוון עיצובים, ביניהם צורות שונות ומפתיעות כמו מעטפת שקופה או מתכת צבעונית, ובנוסף גם פתרונות בידוד ומערכות אוורור מתקדמות, הפולטות בצורה יעילה את העשן אל מחוץ לבית".

תגובות

Comments are closed