מהר יותר, גבוה יותר, מודרני יותר: הביצוע בבנייה לאן?

מהר יותר, גבוה יותר, מודרני יותר: הביצוע בבנייה לאן?

כיצד תראה הבנייה בישראל בשנים הקרובות? האם סוף סוף נזכה לטכנולוגיות שיביאו אותנו לבנייה זריזה, האם התכנון יחזור אחורנית בזמן ומהו הדגש שעליו ישימו הקבלנים את יהבם? שאלנו את בכירי הענף

מאת: רותם עמית
מצוינות בבנייה נדל"ן

סרטונים המציגים רבי קומות הנבנים תוך פחות מחודש במזרח מוצגים ברשת האינטרנט כבר שנים. אצלנו, הישראלים, הם בעיקר מעוררים קנאה ומפיחים תקווה, שלא מתממשת לעת עתה. למרות הזאת, אין ספק שגם כאן ענף הביצוע בבנייה עבר תהפוכות ותמורות לאורך השנים.

הרגולציה הלא פשוטה בישראל, אומנם מכתיבה את הקצב בפרמטרים רבים בענף, אך ללא ספק הגורם הדומיננטי ביותר שמשפיע על קווי האופי של ביצוע הבנייה העתידי בישראל הוא הדרג הניהולי בחברות הבנייה. אלו מצביעים על מספר מגמות אותם אנו צפויים לראות בשנים הבאות ועיקרם, שילוב של טכנולוגיות נדל"ן, חיזוק והטמעת עקרונות הבנייה הירוקה, המשך מגמת התכנון של עירוב שימושים ותחום ההתחדשות העירונית. מבט לעתיד.

משמאל (בכיוון השעון): אסף כהנר, אברהם שמש, טל הרשקוביץ, פולי טטרו, יפה סדן, שי הניג
(צילומים: יח"צ, אלעד גונן, קבוצת תדהר, אחיקם בן יוסף, יוסי אברהמי)

טל הרשקוביץ, תדהר: הפיכת הענף השמרני למהפכני

מנכ"ל תדהר בנייה ומשנה למנכ"ל קבוצת תדהר, טל הרשקוביץ, מאמין שאומת הסטארט אפ לא תפסח על הנדל"ן. "השילוב של אומת סטארט אפ ואומת צמיחה של האוכלוסייה, יוצר דווקא בישראל כר פורה לחדשנות הנכנסת ולתחילתה של מהפכה כפי שקרה בתחומים אחרים. תדהר מאמצת ויוזמת סטארט אפים בתחום, בשילוב עם האקדמיה ועם הרבה מאוד ניסיון ופרקטיקה על מנת לחולל את המהפכה ולהמשיך ולהוביל את ענף הבנייה. אנחנו מאפשרים להפוך את האתרים שלנו למעבדות לחדשנות ולשמש 'בטא סייט' לטכנולוגיות חדשות ובכך מאפשרים כניסה של רוח חדשה לענף המאופיין בשמרנות ולאו-טק".

עדי גייר- עמרם אברהם: טכנולוגיות הבנייה יפרצו

מבחינת הטכנולוגיות שאיתן יבנו הדירות שלנו צופה סמנכ"ל השיווק ופיתוח עסקי בחברת הנדל"ן עמרם אברהם, עדי גייר, כי בשנים הקרובות זה יהיה הדגש. "העתיד כבר כאן ותחום הבנייה בישראל צפוי לשנות כיוון. היזמים והקבלנים ידרשו להתמודד עם אתגרים וקשיים חדשים. לשיטות הבנייה הוותיקות יגיעו יותר ויותר שיטות חדשות שמטרתן להפוך את הבנייה לידידותית לסביבה, למשל הבנייה הירוקה תשאף להפוך את ענף הבנייה ליעיל יותר, לחיסכון באנרגיה ופסולת, ליעל את הבנייה לנוחות ואיכות חיים טובה יותר לדיירים. כמו כן טכנולוגיות הבנייה יפרצו דרך ויביאו לבנייה מהירה יותר, בטוחה יותר עם צמצום עלויות ביצוע נמוכות יותר".

מימין: האחים צחי ועידו חג'ג (צילום: טל צ'יקורל)

עידו חג'ג': העתיד בבנייה הירוקה

עידו חג'ג', מנכ"ל ובעלים משותף של קבוצת חג'ג' צופה כי עתיד הבנייה בישראל יהיה משולב בבנייה הירוקה. לדבריו, "זוהי גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול של הבתים, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בהם. הגישה הזו מביאה תועלת רבה, לדיירים המשתמשים בבתים ע"י הקטנת הצריכה של משאבים ושיפור תנאי המגורים בבתים. מטרת הבנייה הירוקה היא ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה. בקבוצת חג'ג', אנו שמים דגש מיוחד בכל פרויקט שלנו על חדשנות, בנייה ירוקה , איכות סביבה ו well being של הדיירים ומתן פתרון הוליסטי".

שי הניג, אפגד: מחפשים את הטכנולוגיה המתאימה

מנכ"ל חברת הבנייה אפגד, שי הניג, מסביר כי החברה משקיעה בטכנולוגיות שישתלבו בתחום הבנייה הירוקה. "אנחנו החלטנו לחפש את הטכנולוגיה המתאימה ביותר לענף הבנייה בארץ, כזו שמשתלבת במודעות לבנייה ירוקה, לחיסכון באנרגיה לחימום וקירור הבית, וליצירת סביבת עבודה לבניית הפרויקט כסביבה נקייה ומסודרת יותר. לאחר בדיקות שוק התחלנו לייבא לארץ, את טכנולוגיית icf. מדובר בטכנולוגיית בנייה באמצעות תבניות מבודדות לבניית קירות בטון , שיטה זו מייצרת בידוד מעולה מחום וקור, ולחיסכון באנרגיה לחימום וקירור הבית. אחת מתרומותיה של שיטת בנייה זו היא קיצור לוחות הזמנים להקמת הבניינים ויצירת סביבת עבודה נקיה ומסודרת יותר".

פולי טטרו, טופ קפיטל: הגדלת מקורות המימון

פולי טטרו, מנכ"ל משותף בחברת לידר טופ קפיטל, המספקת פתרונות אשראי לענף הנדל"ן, מסביר כי "היקף האשראי החוץ בנקאי המוזרם לענף הולך וגדל בכל שנה, והוא תופס נתח של יותר מ-50% מהיקף המימון בענף. המשמעות עבור הענף היא שכלול אדיר של הגישה למקורות המימון, תחרות בריאה שמאפשרת ליותר גופים מוסדיים לממן פרויקטים איכותיים, ושחרור צוואר בקבוק שהווה חסם משמעותי להתפתחות הענף ויצירת יחידות הדיור הדרושות לו. אם ניקח לדוגמא את ארה"ב, שם היקף המימון הבנקאי בענף הנדל"ן תופס נתח של 30% בעוד שיתרת האשראי מונפקת באמצעות הגופים החוץ בנקאיים. גם כאן אנחנו צופים שבשנים הקרובות המימון החוץ בנקאי יהווה את מרבית האשראי במשק, ובכלל זה גם בענף הנדל"ן".

מימין: אריק טובול, דניאלה פז ארז, גיל גורביץ', ערן סיב
(צילומים: יח"צ, אסף הבר, סיון פרג)

דניאלה פז, פז כלכלה והנדסה: צופים מהפכה בתחבורה

בעלים ומנכ"לית פז כלכלה והנדסה, דניאלה פז, טוענת כי אנו צופים לראות מהפכה בתחום התחבורה. "התחבורה הציבורית תעבור מהפך עם השלמת הרכבת הקלה ובניית מטרו בישראל. כל ההבטחות לרכב אוטונומי וחשמלי יהפכו למציאות יום יומית ומהפכת השיתוף תאפשר לנו להזמין בכל רגע רכב אוטונומי שייקח אותנו למחוז חפצנו בעלות נמוכה ומבלי להזדקק לרכב פרטי. התחבורה ציבורית והרכב האוטונומי השיתופי, יורידו הצורך ברכב הפרטי, בחניונים פרטיים וציבוריים. כך ניתן יהיה להקטין את רוחב הנתיבים, את שטח האספלט בכל עיר ולהגדיל את שטחי הציבור והשטחים הסחירים במקומם".

אברהם שמש, קרדן נדל"ן: הגינות יתנתקו מהקרקע

סמנכ"ל השיווק של קרדן נדל"ן, אברהם שמש, צופה עירוב שימושים מוגבר ואף משרטט מציאות עתידנית. "בסבירות גדולה כמות ומגוון השימושים אף יגדלו, ונראה בתי ספר וגני ילדים נכנסים לבניינים, ואף גינות ציבוריות שיתנתקו מהקרקע ויעברו לקומות ייעודיות בבניינים. היום רשויות מקומיות רבות מבינות שעל מנת לאפשר בנייה למגורים המותאמת לחיים במאה ה-21 תוך שמירה על צביון אורבני, יש צורך לשלב בין שימושים, נראה כי הביקוש למגורים מסוג זה עולה בהתאמה להיצע".

      מגדל בין ערים בתכנון מילוסלבסקי
      אדריכלים ביחד עם אדריכל אמנון שוורץ 3
      (הדמיה: יח"צ)

גיל גורביץ, אזורים: עירוב שימושים

מנהל השיווק והמכירות בחברת אזורים, גיל גורביץ, שם דגש לנושא של עירוב שימושים, מגורים מסחר ומשרדים. "במדינה בה האוכלוסייה גדלה ומלאי הקרקעות מצטמצם, יש חשיבות לניצול מיטבי של מעט הקרקעות הזמינות למספר שימושים ולא למגורים בלבד. אנחנו מזהים שהמגמה של חזרה לבנייה מסוג זה מגיעה מהדיירים שכן הביקוש לגור בפרויקטים שבהם יש עירוב שימושים גדל בשנים האחרונות".

יפה סדן, יוסי אברהמי: הטכנולוגיה תייעל את הליכי התכנון

סמנכ"לית שיווק ומכירות של חברת יוסי אברהמי, יפה סדן, מאמינה שבשנים הבאות תחום הנדל"ן יעבור שינוי בשני מישורים. האחד, התאמת טכנולוגיית הבנייה לטכנולוגיות העתידיות שיהיו בשוק, והצורך בתכנון אורבני מתקדם בהתחשב בצפיפות העירונית.

"בתחום טכנולוגיות בנייה אנחנו נראה בשנים הקרובות התקדמות משמעותית – כניסה של טכנולוגיות שישפרו וייעלו את הליכי הבנייה ואיכות המוצר הסופי. מבחינת התכנון האורבני אני מאמינה שנראה שינוי תפיסתי בכל הקשור לצפיפות והצורך באיכות חיים גם במרכזי הערים. כך נוכל להבטיח שתשתיות שנבנות היום ישפרו את חייהם של הדיירים בפרויקטים העתידיים".

אריק טובול, קבוצת גבאי:

טשטוש בין חברות יזמיות למבצעות

סמנכ"ל הנדסה בקבוצת גבאי, אריק טובול, מאמין כי בעתיד לא תהיה הבחנה בין חברות הביצוע לחברות היזמיות. "אם היום יש חברות יזמיות וחברות מבצעות, ומעט שעושות גם וגם, אין ספק כי בעתיד מרבית חברות הביצוע יהיו יזמיות ולהפך. התחרות הגדולה בענף פשוט תדחק החוצה יזמים שאינם עוסקים בביצוע, ומרווחי הרווח הנמוכים ידחקו החוצה חברות שמבצעות בלבד. עבור לקוח הקצה, הרוכש, יש יתרון עצום בחברה שהיא גם יזמית וגם מבצעת, מהבחינה שחברה שאחראית גם על הייזום וגם על הביצוע מספקת ללקוח כתובת אחת בכל פנייה והקשר עמו אישי יותר".

אסף כהנר, Ewave Nadlan: לוקחים אחריות על הביצוע

מנכ"ל חטיבת השיווק בחברת Ewave Nadlan, אסף כהנר, מאמין כי בעתיד יזמי נדל"ן ייקחו אחריות גבוהה יותר על הביצוע. "בעבר ראינו חברות יזמיות של פרויקטי נדל"ן, שהחיבור ביניהם ובין עולמות הביצוע היה או רופף או כלל לא קיים. כיום אנחנו רואים שהיזמים לוקחים אחריות ברמה גבוהה הרבה יותר על הפרויקט ומקימים גופים שיהיו אמונים גם על תחום ההנדסה של הפרויקט, גם על תחום הפיקוח על הביצוע, וגם על תחום ניהול הנכס לאחר מסירתו. אנחנו בהחלט חלק מהמגמה הזו, וגם אצלנו בבית ביצענו את ההשקעות הנדרשות".

אורטל ליבר, רוטשטיין: חיסכון באנרגיה

סמנכ"לית השיווק של חברת רוטשטיין, אורטל ליבר, מסבירה על יתרונות הבנייה הירוקה. "בין היתרונות הרבים של שיטת הבנייה הירוקה ישנו החיסכון בחשמל הודות לשימוש בבידוד תרמי במעטפת הקירות וזיגוג חלונות כפול, חיישני תנועה בחניון, השולטים בפעולת התאורה ומביאים לחיסכון של כ-30% בעלויות. חיסכון במים מתקבל כתוצאה מהתקנת מערכת אינסטלציה חסכונית, שימוש במערכת השקיה ממוחשבת ובקרה על דליפות מים מהצנרת הראשית. בנייה ירוקה דורשת תכנון רב תחומי של מבנים והשימוש שהם עושים באנרגיה, מים וחומרים. בנייה ירוקה אינה באה לידי ביטוי רק בתכנון המבנה, אלא גם ביצירת סביבת מגורים איכותית: הקמת פארקים וגנים ציבוריים, מועדוני דיירים, מסלולי הליכה ואופניים ואזורי ישיבה מוצלים".

ערן סיב: אבן חיפוי אלסטית

מבחינת הנראות העתיד, לדברי ערן סיב, המשמש יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ומבעלי חברת "אבן סיב" העוסקת בייבוא של אבני חיפוי, יהיה מצופה באבנים. "אחד מהשינויים שיאפיינו את השנים הבאות הוא שימוש באבן חיפוי אלסטית. תחום החיפויים מאוד מתפתח. הרצון לעצב את המתחם הביתי והמשרדי – הן מבפנים והן מבחוץ – נפוץ מאוד כיום ולא מאפיין רק חברות גדולות או אנשים שעוסקים בעיצוב. כפועל יוצא אנחנו נדרשים להציג פתרונות טובים יותר המתבססים על טכנולוגיה מתקדמת. מדובר במוצר יוקרתי שמציע מבחר עצום של סוגי סגנונות וחיפויים, מספק את אותה תוצאה מבחינת היופי והעמידות שלו, אבל מאפשר עבודה מהירה וקלה בהרבה ללא קידוחים, ללא אבק ובזמן קצר משמעותית".

טל הרשקוביץ, מנכ"ל תדהר בנייה ומשנה למנכ"ל קבוצת תדהר, מחזק את דבריו ואומר כי בחברתו "מאפשרים להפוך את האתרים שלנו למעבדות לחדשנות ולשמש 'בטא סייט' לטכנולוגיות חדשות ובכך מאפשרים כניסה של רוח חדשה לענף המאופיין בשמרנות ולואו-טק".

תגובות