תלונת שווא על הטרדה מינית

תלונת שווא על הטרדה מינית

אחרי מאבק של שמונה שנים זוכה אריה איטח, עובד בכיר בעיריית אשדוד, מתלונות שווא של הטרדה מינית. עו"ד ארז אבוהב, שייצג אותו אומר: "בדיקה העלתה כי שלוש הנשים המתלוננות הן פעילות פוליטיות, שקשרו קשר יחדיו לצורך נקמה"

מאת: גלית שפיר (צילום: תמר מצפי)
הפרקליטים סחר ועסקים

אל"מ (מיל.) אריה איטח, שעבד במשך שנים כמנהל מחלקת הביטחון בעיריית אשדוד וגם היה אחראי על ריכוז כוחות החירום בתקופת "עופרת יצוקה", הופתע בוקר אחד לגלות כי מתנהלת נגדו חקירה ביאח"ה. סעיפי האישום שבהם נחשד: עבירות של הטרדת מינית וביצוע מעשים מגונים בשלוש נשים שעבדו תחת ניהולו בתקופות שונות.

עם פתיחת החקירה הגלויה הוא נעצר, הובא כבול באזיקים לבית המשפט, שמו פורסם בכלי התקשורת והוגשה בקשה להרחיקו מבניין העירייה. במשך שמונה שנים הוא ניהל מאבק ארוך לטיהור שמו ולפני כשנה בית המשפט זיכה אותו. לאחרונה הוא הגיש תביעת פיצויים של מאות אלפי שקלים כנגד המשטרה ושלוש המתלוננות. עו"ד ארז אבוהב, שליווה את איטח מתחילת הפרשה, בתחילה כעו"ד שכיר במשרדו של עוה"ד מנחם רובינשטיין ובהמשך כעצמאי, מספר כיצד הוביל לזיכוי.

מיפוי של כל העדים

מה הוביל לתפנית ולזיכוי?

"חקירה מעמיקה של העדויות בתיק העלתה כי קיים קשר בין שלושת הנשים המתלוננות, שחברו יחדיו על מנת לנקום באיטח. בכתב האישום שהוגש לבית המשפט צוין, כי ישנו מידע מודיעיני חסוי, שהוביל לפתיחת החקירה. לאור ההבנה שלנו, כי מדובר בתלונה ממניעים פוליטיים, חשיפת המקור המודיעיני הייתה הכרחית לתיק ההגנה.

"שופטת בית המשפט השלום באשדוד, גילת שלו, קבעה בהחלטה שלאור נסיבות המקרה על הפרקליטות להיעתר לבקשת גילוי הראיה. בפרקליטות סירבו ובעקבות זאת כתב האישום בוטל והוא זוכה. אך כאן לא תם הסיפור. הפרקליטות הגישה ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע והתיק חזר לשלום, ושם הצלחנו לקעקע את אמינותן של שלוש המתלוננות והוא שוב זוכה".

איך התכוננת לתיק?

"השלב הראשון כלל בחינה מעמיקה של העדויות בתיק. הכנתי מיפוי של כל העדים לפי תפקיד בעירייה, מחלקה ושייכות פוליטית. כבר בשלב הראשון היה ברור, כי מדובר בקנוניה שבה השלוש חברו יחדיו, בסיוע של גורם נוסף, להגשת תלונת השווא. בשלב השני, אספנו את החומרים על המתלוננות כולל התיקים האישיים ותיעוד על התנהגות לא נאותה שלהן בעבודה שהובילה את איטח להעביר אותן מתפקידן. בנוסף, קישרנו ביניהן לבין המקור המודיעיני והיריבות הפוליטית נגדו. מכל החומרים שאספנו הבנו שהמפתח לפיצוח הפרשה זה אותו מקור מודיעני, שככל הנראה יש לו אינטרס פוליטי מובהק".

כיצד החקירה והדיונים שנמשכו שמונה שנים השפיעו על הלקוח שלך?

"מדובר באיש ביטחון מכובד, אב שכול, שהפרשה הזאת ריסקה אותו מבחינה אישית, אך הוא הצליח להתמודד ולהילחם. זה לא פשוט".

לא לשתף פעולה עם החקירה

עו"ד ארז אבוהב יוצא מחלקת אבטחת האישים בשב"כ עבר לתחום עריכת הדין הפלילי ועבירות צווארון לבן לפני כעשור. הוא החל את עבודתו בתחום במשרדו של עו"ד מנחם רובינשטיין ובשנת 2014 הוא פתח משרד עצמאי בתל-אביב.

איך נכון להתכונן לתיק שמורכב רק מגרסה מול גרסה, במקרים של תלונות על הטרדה מינית?

"כשמדובר בתלונות עכשוויות, אני מבצע מספר פעולות במטרה לאושש את גרסת הנאשם ולהגיע לחקר האמת. אני מגיע לזירות שבהן נטען לאותם מעשים ובודק איך נראה המקום, מצלם את המקום ויורד לפרטים הקטנים כדי לבחון האם קיים היגיון בתלונה. בחקירה נגדית במשפט, אני מעמת את המתלוננות עם הפרטים ועם חוסר ההיגיון בגרסתן.

"בנוסף, אני בודק האם היו אנשים מחוץ לאותו חדר ומה הייתה התנהגותה של המתלוננת בסמוך למועד שבו היא טענה לאותם מעשים. האם מישהו ראה אותה מתנהגת בצורה שונה, או האם שיתפה חברה או קולגה במשרד. בהמשך, מאתרים את המניע להגשת התלונה וכך מנסים לערער את אמינות המתלוננת במשפט. יש לא מעט מקרים של תלונות שווא מכל מיני סיבות: נקמה, יריבות כסף ועוד".

מה העצה שלך במקרה שגבר נעצר בחשד לעבירות מין?

"העצה הכי חשובה זה לא לשתף פעולה עם החקירה, ולבקש מיד לראות עו"ד. במקרה שישנן רק שמועות והדבר עדיין לא הגיע לחקירה, חשוב לתעד הכל וגם לפנות במיידי לעו"ד. היה לי מקרה של בחור שסיפר לי כי בת זוגתו לשעבר איימה כי תתלונן עליו תלונת שווא אם לא יחזור אליה והכל גם תועד בהודעה בטלפון הנייד. המלצתי לו במיידי להגיש תלונה במשטרה. למחרת היא מימשה את האיום והמשטרה עצרה אותו בחשד לביצוע עבירות מין בבתה של החברה. בעצתי, הוא הציג לחוקרים את התלונה שהגיש והראיות שהיו לו והוא שוחרר במקום ועוד קיבל התנצלות מהמשטרה".

בשנים האחרונות אנחנו עדים לעלייה במודעות בכל הקשור לנושא הטרדות מיניות, מה לדעתך יש לשנות בתחום מבחינת חקיקה?

"קודם כל, אני חושב שהשינוי החברתי הוא מבורך, אבל אין לו נגיעה לעולם המשפט ואסור שזה ישפיע על עולם המשפט. שנית, בפן הראייתי אני חושב שנדרש שינוי ואסור שתתאפשר הרשעת נאשם על סמך עדות יחידה בפלילים".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד ארז אבוהב: תעודת זהות

מצב משפחתי: נשוי + 2.

השכלה: תואר ראשון במשפטים מהמכללה למינהל.

שם הפירמה: ארז אבוהב משרד עורכי דין.

שנת הקמה: 2014.

תחום פעילות: פלילי וצווארון לבן.

לקוחות מפורסמים: יצחק אברג'יל בפרשת 512, ערן מזרחי הברוקר מסביון, ח"כ לשעבר אמנון כהן, ראש עיריית דימונה.

במה היית עוסק אם לא היית עו"ד: "כנראה בתחום הביטחוני".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות