ניסיון בניהול מערכות ציבוריות גדולות

ניסיון בניהול מערכות ציבוריות גדולות

אורנה הוזמן בכור החלה בפעילותה הציבורית בגיל 25 כעוזרת פרלמנטרית של ח”כ סילבן שלום. מאז היא ניהלה ארבעה משרדי ממשלה וכיום, כיו"ר נמל אשדוד, היא משתי הנשים היחידות בארץ שעומדות בראש דירקטוריון חברה ממשלתית, ובתפקיד שנשים בודדות בעולם מחזיקות בו

מאת: גלית שפיר (צילום: רונן אקרמן)
סחר ועסקים פורצות דרך

פעילות נמל אשדוד בשנת 2017: "היקף המכולות שעברו בנמל אשדוד בשנת 2017 הסתכם בכ-1.525 מיליון מכולות TEU, שונעו כ-22.5 מיליון טון מטען ונפרקו כ-161 אלף רכבים. ההכנסות בשנה זו עמדו על כ-1.23 מיליארד שקלים".

האג’נדה והחזון: “אני רואה חשיבות רבה להשקעות מאסיביות בתחום התשתיות, שהנן חיוניות להתמודדות עם התחרות הבין-נמלית והתאמתם לשינויים בענף הספנות – מעבר להובלה באניות ענק כתוצאה מבריתות בין חברות ספנות שחולקות קווי סחר. כבר בשנה הראשונה לכהונתי כיו”ר הדירקטוריון, הובלתי לאישור תקציב ההשקעות בסך 1.5 מיליארד שקלים לחמש השנים הקרובות”.

תוכניות עתידיות לנמל: “דירקטוריון החברה אישר תכנית אסטרטגית מקיפה עד שנת 2028, הכוללת תוכנית השקעות בתשתיות בהיקף של כ-2.4 מיליארד שקלים. בכוונתנו לקדם טכנולוגיות חדישות, שמייעלות את עבודת הנמל ומקצרות את זמני ההמתנה של האניות והמשאיות. בכדי להוריד את יוקר המחיה אנו מתכננים הקמת מסוע חדיש מהנמל לממגורות אשדוד בעלות של למעלה מ-200 מיליון שקלים. כמו כן, הכרזנו על שנת 2018 כשנת השירות ללקוח והצבתו במרכז”.

התהליך הניהולי הרצוי: "מובנה וכולל הכרה לעומק של הארגון, ניתוח פעילות הארגון, הצבת מטרות ויעדים שהינם אגרסיביים, אך גם ריאליים, וחתירה להשגתם".

לסחוף נשים נוספות לעמדות בכירות

השר לשעבר סילבן שלום: "את הפעילות הציבורית שלי התחלתי בגיל 25 כעוזרת פרלמנטרית של ח"כ סילבן שלום, שאותו ליוויתי במשך 21 שנה. למדתי ממנו שהצלחה הנה תוצאה של השקעה, נחישות והתמדה. הדגש הוא לא לפחד מהפחד – להעז".

רגע מרגש בקריירה: "במהלך כהונתי כמנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל הובלתי להקמת הפקולטה לרפואה בצפת, ברוח חזונו של שמעון פרס ז"ל. ביום שסילבן שלום החליט שהפרויקט הינו בר-מימוש, מוניתי לעמוד בראש הוועדה הבין-משרדית ליישום והוצאה לפועל של מפעל חשוב זה. בזכות הפרויקט הזה הצלחנו להחזיר ארצה סטודנטים שלמדו בחו"ל, ליצור אלפי מקומות עבודה ולשדרג את ההון האנושי בבתי החולים בגליל".

שאיפות לעתיד: "אני שואפת להמשיך ולהוביל תאגידים ציבוריים ועסקיים במדינת ישראל ולשתף כמה שיותר אנשים בניסיון שצברתי בהבנת מערכות ציבוריות גדולות, שדורשות התמודדות עם רגולציה. בנוסף, הצבתי לעצמי מטרה לסחוף נשים נוספות לעמדות בכירות במשק".

לקפוץ לבריכה של העשייה

מיעוט נשים בתפקידים בכירים: “בכדי להגיע לראשות פירמידה ארגונית, יש להשקיע תשומות זמן ומחשבה בלתי נדלים. נשים מעצם טבען צריכות להשקיע יותר מגברים. הטבע חנן את הנשים ביכולת ללדת ובאחריות המורכבת לנהל משפחה. אני חושבת שלנשים יש נטייה מובנית של הססנות ואני קוראת לנשים לקפוץ לבריכה של העשייה. אני שמחה להגיד שאני מבחינה בתהליך בו יותר ויותר נשים משתלבות בתפקידים ציבוריים. תפקידנו כנשים מובילות הוא לבנות זירות בהן אנו מעודדות נשים אחרות, לעמוד בחזית הניהול הציבורי והעסקי”.

נשים בנמל אשדוד: "אני גאה בעובדה שמחצית מחברי הדירקטוריון בנמל הן נשים".

נשים מנהלות: “אישה בתפקיד ניהולי צריכה להפעיל את כל מערך האינטליגנציה הרגשית שלה ולייצר מערך של מודעות המניח בצד את האגו. פעילות זו מאפשרת זרימה בין-אישית חיובית ויצירת אינטראקציה נכונה עם המנהלים הסובבים אותה. מחקרים מצאו שנוכחות נשית בדירקטוריונים מובילה לתוצאות עסקיות טובות יותר, ביחס לתאגידים בהן יש רק גברים”.

טיפ לנשים צעירות: “המוטו שלי לנשים הצעירות – אל תפחדו מהפחד. עליכן להעז. בעיני מאד חשוב לייצר מערך פרגון ותמיכה בין-נשי. חשוב שנשים צעירות יתגייסו לשירות הציבורי שמאפשר מרחב של השפעה על האג’נדה הלאומית בחברה הישראלית”.

 

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: אורנה הוזמן בכור

מצב אישי: 48, נשואה + 2

השכלה: תואר ראשון במינהל עסקים מאוניברסיטת עמק התמזה (Thames Valley University) כיום אוניברסיטת מערב לונדון ותואר שני (EMBA) במנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן.

תפקיד: יו"ר דירקטוריון חברת נמל אשדוד.

שנת ההקמה: 1965

סוג החברה: ממשלתית.

מספר עובדים: 1,360

משהו אישי שלא יודעים עלייך: “בגיל 18 עבדתי בהפקות אירועים בהם ההופעות של מייקל ג’קסון וטינה טרנר”.

תפקידים קודמים: מנכ"לית 4 משרדי ממשלה: משרד הפנים, משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, המשרד לשיתוף פעולה אזורי והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות