האבולוציה של עולם האחסנה

האבולוציה של עולם האחסנה

מבני אחסנה הם כבר מזמן לא מחסני פח רעועים, אלא מרכזים לוגיסטיים מתוכננים היטב, שהקמתם היא תורה בפני עצמה

מאת: אדר' צדיק אליקים
מרכזים לוגיסטיים נדל"ן

עולם האחסנה בישראל עובר בשנים האחרונות מהפכה מהותית. אנו באליקים אדריכלים ובוני ערים עברנו, יחד עם המשק הישראלי, שלוש תקופות עיקריות בעולם האחסון. ממבני אחסנה בדמות מחסני פח גלי רעועים בדרך כלל בשולי חלקות חקלאיות עם מינימום תנאי בטיחות ושמירה; דרך מחסנים בנויים בדרך כלל כמבני שלד בטון ומילואת בלוקים, מבנים אטומים בטכנולוגיות פשוטות עם קירות קשיחים ומפתחים יחסית קטנים כאשר הדגש היה על השטח ומימד הגובה לא היה משמעותי; עד למרכזים לוגיסטיים עם חללים גבוהים, במפתחים גדולים, עם טכנולוגיות הרמה ושינוע מסוגים שונים. בניינים ייעודיים לצורך אחסנה המצוידים בטכנולוגיות חדשניות המאפשרים להם לפעול כמרכזי לוגיסטיקה יפים ויעילים.

גם אופי המוצרים העוברים דרך המחסנים, המרכזים הלוגיסטיים, השתנה עם השנים. ממחסנים ששימשו בעיקר לתוצרת חקלאית, חלקי רכב ותעשייה עם כתובות יעד מעטות וקהל לקוחות מוגדר, לעולם בו, יחד עם מהפכת המסחר המקוון, יש צורך לשינוע כמות עצומה של מוצרים בכל גודל, מכל סוג, ולקהלי יעד עם אינסוף כתובות קצה והכל בפרקי זמן תחרותיים ביותר. השילוח צריך לעבוד בצורה מושלמת גם אם מדובר במוצר הקטן ביותר, הזול ביותר ויעדו רחוק ביותר. מהפכה זו דורשת מבנים משוכללים היכולים לפעול בו זמנית בזירות רבות עם יכולות מענה גבוהות לדרישות בלתי מתפשרות.

מרלו"ג השיטה (צילום: מיקאלה ברסטו)

מכונות ענק

מרכזים לוגיסטיים בעולם העכשווי, בארץ ובעולם הם למעשה הם מכונות ענק עם תפקיד מוגדר. מעין מגה רובוט עם תכולה גדולה, טכנולוגיה ומכניזם משוכללים ביותר אשר תפקידם לקלוט, למיין, לאחסן, לקטלג, להוציא, לשלוח ועוד עשרות ומאות פעולות אשר במהותם נועדו לאחסן ולשנע מוצרים במקסימום יעילות ומינימום טעויות.

כאשר משרדנו, אליקים אדריכלים ובוני ערים, ניגש לתכנון מרכז לוגיסטי אנו רואים לנגד עיננו את תפקידו זה של הבניין אך מעבר לכך אנו רואים גם את ההצהרה של הבניין. הבניינים מהווים נוכחות פיסית המשדרת עוצמה ויכולת לתת שרות מעולה. במסגרת זו תפקידם הוא, פרט לשרות שהם נותנים גם להעמיד את החברה, בשרותה הם פועלים, בקדמת הבמה כבניין וכסמל ההצלחה של החברה המפעילה אותם. בכך המרכזים הלוגיסטיים, מאחדים באופן שווה לחלוטין שתי תכונות החשובות ביותר בעולם התכנון שהוא הצורה והפונקציה ומערכת היחסים ביניהם.

מרלו"ג סטימצקי (צילום: יח"צ)

פונקציה משלימה לצורה

אנו, באליקים אדריכלים ובוני ערים, מאמינים כי הצורה והפונקציה הם אינם נושאים מתחרים אלא משלימים. הם יוצרים שלמות אדריכלית אחד הבאה לידי ביטוי בבניין השלם, במקרה זה מכונה לאחסן בה. הבניין הלוגיסטי אינו יכול לאפשר לעצמו "להתגנדר" סתם כך מעבר לדרוש ומעבר לתכונותיו הבסיסיות והאמתיות שלו. אנו מאמינים כי המרכז הלוגיסטי צריך לעמוד בסטנדרטים טכניים גבוהים מאד ובעלויות הבנייה הנכונות אשר יוצרים ביחד את הכדאיות הכלכלית ההכרחית להפעלתם כמכונה יעילה וכתדמית החברה נותנת השרות.

לתפיסה זו יש הרבה מאד דוגמאות בעבודות שהמשרד עשה. כך למשל הבניין שתוכנן עובר חברת אוריין באזור המרכזים הלוגיסטיים "לב הארץ" בשטח של כ-28,000 מ"ר תוכנן באופן בו חזית הבניין פרושה לאורך של 165 מטר לאורך כביש 5. הבניין מחולק לארבעה חלקים עם הבלטה של גרעיני הבניין כצריחים בולטים בחזית הפונה לכביש 5. כל פתחי ההפצה מופנים גם הם לכיוון זה. באופן זה הושגה לבניין נוכחות ועוצמה מרשימה באזור הרווי מחסנים תוך שמירה על פונקציונליות מרבית.

בניין אחר לדוגמה שתוכנן עבור חברת סטימצקי, בשטח של כ-7,000 מ"ר תוכנן כשלוש קופסאות המונחות אחד על ולצד השנייה תוך הבלטה של החזית הראשית לכיוון הרחוב המלווה את הבניין. קומת המשרדים העליונה נפתחת למרפסת גדולה הצופה לכיוון מערב ממנה רואים את כל גוש דן ומהווה חלל חשוב לצורך קיום אירועי השקה של מוצרי החברה.

הבניין שתכונן עבור קבוצת זביידה בשטח של כ-14,000 מ"ר מצוי בקצה רחוב בנקודת הקצה של הרחוב ומלווה בארקדה מסחרית. פינת הבניין תוכננה באופן בו קיימת נוכחות מרבית למקום עליו מוצגים כל הסמלים של החברות בקבוצת זביידה. חזית הבניין מהווה מעין מסגרת המדגישה אותם. למרות שהבניין הוא מבנה לאחסנה בעיקרו בחזית הבניין קיימת חנות עם חזית שקופה לחלוטין הפרוסה לאורך הרחוב למוצרים שהחברה משווקת.

דוגמאות אלה, מעט מני רבות שמשרדנו, אליקים אדריכלים ובוני ערים, תכנן באות לשקף את הצורך ליצירתו של המרכז הלוגיסטי כתדמית וכמיכל. אך מעבר לכך יש חשיבות גדולה מאד גם לטכנולוגיית העבודה ובהתאמת הבניין לשיטת העבודה בו.

מרלו"ג סטימצקי (צילום: יח"צ)

התאמה לשיטת האחסון

שיטות אחסון שונות דורשות התאמה שונה למבנה הפיסי של הבניין. קיים הבדל מהותי בין מרכזים לוגיסטיים האמורים לאחסן מוצרים באחסנה פתוחה, במידוף, סוג המידוף, גובה המחסן, בשיטת האחסון וברמת האוטומציה של המחסן. למרות שלמבנים צריכה להיות גמישות מרבית, נוצרים מעין קונפליקטים מובנים בין הצרכים הפונקציונליים של המבנה לבין המבנה האדריכלי וההנדסי שלו.

לדוגמה, אין ספק שמבנה עם מספר המועט ביותר של עמודים עדיף מבחינה פונקציונלית ומאפשר גמישות מרבית. מאידך, ביצוע מבנה גדול עם מספר עמודים מועט יוצר עלויות בנייה גבוהות יותר. במבנים שאנחנו מתכננים אנחנו יוצרים את האיזון באופן עדין ומקצועי כך שרמת הפונקציונליות של המבנה אינה נפגעת מהצורך לעמוד בעלויות הנתונות.

הקמתם של מרכזים לוגיסטיים היא תורה בפני עצמה. כאמור יש בה צרכים מיוחדים, טכנולוגיות מיוחדות והתאמה מושלמת בין צורה לפונקציה. אנו, באליקים אדריכלים ובוני ערים, משלבים תכונות אלה בצורה מושלמת ביחד והראיה עשרות בניינים שתכננה החברה לאורך השנים ברחבי הארץ.


הכותב הוא ממנהלי ומייסדי משרד 'אליקים אדריכלים'.

תגובות