כל מרפסת צריכה ערוגה

כל מרפסת צריכה ערוגה

אליה ונפתלי רדזינר, בעלי 'ערוגה', חיפשו דרך להפוך את גידול גינות הירק לקל ונגיש לכול. הפתרון, שכמו במקרים רבים נולד במקרה: ערכה לגידול גינת ירקות אורגנית בחצר, על הגג או במרפסת

מאת: רונית שנבאי
Eco-Trend סגנון חיים

הם רצו להקים בשנה שעברה גינת ירק במצע מנותק עבור הוריהם, כפתרון הלכתי לשנת השמיטה, והתוצאה: גינת ירק יפהפייה שהניבה תוצרת רבה. אחרי שבמשך שנים הם חיפשו דרך להפוך את גידול גינות הירק לקל ונגיש לכול, פתאום הנגישות והקלות היו בהישג יד: הרעיון להקמת ערכות מוכנות לגינות ירק אורגניות הפך למציאות: מכאן קצרה הייתה הדרך להקמת 'ערוגה' – עסק שהתפתח מתוך ההבנה שכל מרפסת יכולה להפוך לחווה אקולוגית קטנה, החל מגינת ירק, בוסתן פירות בעציצים, ועד גידול תרנגולות בלול ביתי.

אלו הם אליה (32) ונפתלי (30) רדזינר, שני אחים שנולדו וגדלו בכליל, כפר אקולוגי בגליל המערבי, שהוקם בשנת 1979 עוד הרבה לפני שנושאי הסביבה והקיימות הפכו לחלק מרכזי בשיח הציבורי. כמו רבים מתושביו הראשונים של כליל, גם הורי האחים לבית רדזינר השתדלו לחיות קרוב לטבע, ייצרו לעצמם חשמל סולארי, גידלו ירקות בגינה ואכלו ביצים מהלול בחצר. אלא שאחרי הצבא פנו הבנים לכיוונים שונים. אליה למד בפקולטה לחקלאות והפך לאגרונום, ואילו נפתלי שנמשך לתחום הנגרות, למד בבית הספר 'עץ לדעת' ומתעסק כיום בבנייה בעץ.

לפני כשנתיים חזרו שני האחים למשק של הוריהם, ובליבם חלום משותף להקים במקום חווה אקולוגית שלימים תיקרא 'מקומי – חווה בכליל'. הרעיון המקורי היה בכלל של ענבר, אשתו של אליה, מורה לחינוך מיוחד שחלמה להקים מרכז לגינון טיפולי עבור אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. "כשחזרנו", נזכר אליה, "היה כבר כרם זיתים של כ-20 דונם, גינת ירק גדולה ובוסתן עצי פרי לשימוש עצמי, אבל לא הרגשנו שזה מספיק כדי להיקרא חווה".

מאז, יחד עם חברים ושותפים לרעיון ולדרך, הם הקימו במקום לול תרנגולות גדול, דיר עיזים קטן ומחלבה, מכוורת קטנה ועוד המון גינות ירק. “הרעיון הוא לעסוק בכמה שיותר ענפים של חקלאות ויצרנות מקומית", מספר נפתלי, "על-מנת לספק את צורכי השותפים בחווה ולמכור עודפים בכמויות קטנות בשוק המקומי. ישנם עוד תחומים רבים שאנו שואפים להגיע אליהם כגון יקב, מבשלת בירה זעירה, קוסמטיקה טבעית, ועוד ועוד".

אליה ונפתלי רדזינר (צילום: גיל נחושתן)

בד בבד, מתוך רצון לפרנס את המשפחה בכבוד ובאהבה, וגם כדי להפוך את גינת הירק לדבר פשוט וידידותי כך שכל אחד יוכל לגדל אוכל בפתח הבית, הקימו השניים באחרונה את 'ערוגה' – "הענף של החווה שיוצא כלפי חוץ ולוקח את מה שאנו מאמינים בו לכל מקום בארץ…", כדברי נפתלי. במסגרת 'ערוגה', הם מקימים גינות ירק ולולי תרנגולות עבור אנשים פרטיים, מסגרות חינוכיות ובתי עסק ברחבי הארץ, ואפילו מעבירים קורסים שנתיים של גידול ירקות בבית.

"ועכשיו אנחנו מרגישים הגיע הזמן לשלב הבא", הם אומרים בהתלהבות – ומתכוונים להקמה של 'בית ספר לחקלאות ביתית וקיימות מעשית' בתחומי החווה. "אנחנו רוצים לצאת החוצה. לא ליצור מקום שבו אנו עונים לעצמנו על כמה שיותר צרכים ולהתנתק מהסביבה, אלא בדיוק להיפך – ליצור מקום שהופך למרכז של לימוד, הדגמה והדרכה של כל התחומים שאותם אנו מנסים לחיות".

בבית הספר שיוקם הם מתכוונים לארח סדנאות וקורסים בתחומי האקולוגיה והחקלאות הביתית, קורסי Permaculture ויערות מאכל. הסדנה הראשונה תצא לדרך כבר בנובמבר הקרוב, ותעסוק בבנייה בבוץ. “מלבד הקורסים והסדנאות", מסביר אליה, "אנחנו מתכוונים ליצור שיתופי פעולה עם מסגרות חינוכיות באזור, וללמד כאן את הקורס שלי – חקלאות ביתית. בכלל, הקורסים הם הפעילו שאהובה עליי יותר, כי בה – במקום לתת לאנשים את הדגים עצמם – אני נותן להם חכה, שילמדו לדוג בעצמם".


לפרטים: אתר- www.aruga.co; ערוגה בפייסבוק; או בטלפון 052-8138172 (אליה)

תגובות

Comments are closed