גם עצמאים יכולים לקבל כסף מהמדינה

גם עצמאים יכולים לקבל כסף מהמדינה

לקראת סוף השנה מפקידים עצמאים רבים כסף בקרנות השתלמות ומקבלים הטבת מס משמעותית. בסיוע בית ההשקעות אנליסט, הכנו עבורכם מדריך הכולל את כל מה שצריך לדעת, כדי לא לפספס את ההטבה

מאת: מערכת סיקסטיז
סגנון חיים סיקסטיז

לקבל כסף מהמדינה? אולי נשמע לכם מוזר, אבל אפשרי. ה-31 בדצמבר הוא היום האחרון בו עצמאים יכולים להפקיד כספים לקרנות ההשתלמות שלהם עבור שנת המס הנוכחית. במטרה לעודד חיסכון באמצעות הפקדות לקרנות ההשתלמות, מעניקה המדינה הטבות מס משמעותיות על ההפקדה אליהן, ומדובר בהטבה ששווה מאות שקלים בכל שנה, וזאת בהתאם למדרגת המס שאתם משלמים.

רגע לפני שהשנה מסתיימת, ובעזרתו של נאור שומראי, סמנכ"ל לקוחות באנליסט קופות גמל, ריכזנו 10 שאלות ותשובות חשובות, שיאפשרו לכם למקסם את ההטבה המגיעה לכם. לגזור ולשמור.

1. מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני, שאת הכסף הנצבר בה אפשר למשוך שש שנים לאחר פתיחתה (למעט במקרים מיוחדים הקבועים בחוק) בהטבה מיוחדת: פטור מתשלום מס רווחי הון על הסכום שנצבר בקופה (עד תקרת ההפקדה שנקבעה בחוק – כ-18,200 שקל בשנה) בעת ביצוע משיכה כדין. עצמאים נהנים מהטבה משמעותית נוספת, והיא העובדה שחלק מההפקדות נחשבות כהוצאה מוכרת.

2. איך עצמאים יכולים לפתוח קרן השתלמות?

עצמאים יכולים לפתוח את הקרן בקלות ובמהירות, באמצעות מילוי הטפסים המתאימים, צירוף תעודת עוסק מורשה או זעיר, וצילום תעודת זהות.

3. איך בוחרים את קרן ההשתלמות?

קיימות בשוק מגוון קרנות השתלמות, עם מסלולי השקעה שונים. כשמבקשים לבחור את הקרן המתאימה, יש לבדוק שני פרמטרים עיקריים. הראשון הוא מבחן התשואה הטובה לאורך שנים – ניתן להיכנס לאתר הגמל נט, לראות את התשואות של הקרנות השונות ולהשוות ביניהן. הפרמטר השני הוא רמת הסיכון שבקרן – כאשר מומלץ לחפש את מסלולי ההשקעה שמתאימים לרמת הסיכון המועדפת עליכם, בין אם היא גבוהה, בינונית או נמוכה.

4. אילו הטבות מגיעות לעצמאים?

בעבר, כאשר עצמאי היה מפקיד 7% מההכנסה שלו בקרן השתלמות, הוא נהנה מהוצאה מוכרת של 4.5% מגובה הכנסתו. ואולם, לאחר שהחיסכון לפנסיה נהפך לחובה עבור עצמאים, חל שינוי – וכעת ניתנת הכרה במס כבר מהשקל הראשון המופקד בחיסכון – עד גובה של 4.5% מההכנסה.

כך, לדוגמה, עצמאי שהכנסותיו ב-2018 הסתכמו ב-150 אלף שקל – מתחת לתקרת ההכנסות – יכול להפקיד 4.5% מהכנסתו השנתית, כלומר 6,750 שקל – שייחשבו הוצאה מוכרת. ברף הכנסה זה מוטל על העצמאי מס שולי בגובה 20% – כך ששווי הטבת המס שלו יהיה 1,350 שקל (20% מתוך 6,750 שקל).

לעומת זאת, עצמאי שהכנסותיו השנתיות ב-2018 היו 400 אלף שקל – מעל לתקרה – יכול להפקיד 4.5% מההכנסה, ולא יותר מ-11,754 שקל – הסכום המרבי שעבורו יוכל לקבל הטבת מס. מדרגת המס השולי שלו היא כ-35% – כך ששווי הטבת המס שיקבל יהיה 4,110 שקל (35% מתוך 11,745 שקל).

5. איך מבצעים את ההפקדה בפועל?

ניתן להפקיד כספים באמצעות העברה בנקאית לחשבון קרן ההשתלמות, במסלול ההשקעות שבחרתם, או בהמחאה לפקודת החברה המנהלת, בצירוף פרטים אישיים ופרטי קרן ההשתלמות שלכם. אפשרות נוספת היא הוראת קבע חודשית שתפזר את ההוצאה על פני השנה. רוצים ליהנות מהטבות המס השונות?

6. איך מקבלים את ההטבות בפועל?

החברה המנהלת את קרן ההשתלמות מצרפת לדו"ח השנתי אישור על סכומי ההפקדה בשנת המס. את האישור יש לצרף לדו"ח השנתי המוגש לרשויות המס.

7. כמה כדאי לי להפקיד לקרן השתלמות?

על מנת לקבל את הטבת המס האופטימלית, מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון, זאת מאחר שגובה הטבת המס תלוי בהכנסה של החוסכים באותה שנה. נכון ל-2018, תקרת ההפקדה לצורך מס היא 7% מ-261 אלף שקל. במילים אחרות, אם ההכנסה השנתית שלכם מגיעה ל-261 אלף שקל, כדי לקבל את מלוא הטבת המס תצטרכו להפקיד 11,754 שקלים. אולם, בהפקדה של 18,240 שקל, תיהנו מפטור ממס על רווחי הון – הטבה נוספת שנועדה לעודד את ההפקדות לקרן ההשתלמות. חשוב לציין כי עצמאי יכול להשתמש בקרן ההשתלמות כאפיק חיסכון פיננסי ולהפקיד מעבר לסכומים המצוינים, אבל הם יהיו חייבים במס רווחי הון.

8. באיזו תדירות צריך להפקיד להפקדות סוף שנה?

אחד היתרונות הגדולים של קרן ההשתלמות לעצמאים הוא העובדה שאין חובה להפקיד מדי חודש בחודשו, וניתן גם לבצע הפקדות חד-פעמיות, למשל, אחת לשנה. עצמאים רבים מעדיפים לבצע הפקדה לקראת סוף השנה מאחר שבשלב זה הם כבר יודעים אם יש להם הון נזיל שניתן להפקיד.

9. האם אפשר לדרוש הטבות מס על שנים קודמות?

לא, הטבת המס ניתנת במקביל להגשת הדו"ח השנתי של מס הכנסה ולא ניתן לדרוש אותה על שנים קודמות.

10. האם יש הטבות מס נוספות המגיעות לעצמאים על הפקדות לחיסכון?

החל משנת 2017, המדינה מחייבת עצמאים להפקיד כספים לחיסכון פנסיוני. על מנת לעודד זאת, היא מעניקה הטבות מס שונות – כמו למשל הטבת המס בקרן השתלמות שהזכרנו למעלה, עם הוצאה מוכרת של 4.5% על הפקדה לקרן. קיימת גם הטבת מס בחיסכון הפנסיוני – עצמאי שלא מקבל הכרה על הוצאות בגין ביטוח אובדן כושר עבודה, נהנה מעוד חצי אחוז של זיכוי במס – כלומר, 16.5% מהכנסתו מוכרים במס (עד לתקרה הקבועה בחוק). הטבת מס קיימת גם בקופת גמל – בה אפשר להפקיד עד 16.5% מההכנסה השנתית, וליהנות מהחזר מס של 35% על ההפקדות המוכרות לזיכוי, וכן מניכוי מס עבור הפקדות אלה.


האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני, או כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי המתחשב בנתונים ובצרכיו המיוחדים של כל אדם.

תגובות