גיוון תעסוקתי: ההיגיון הניהולי

גיוון תעסוקתי: ההיגיון הניהולי

כיצד נראה הגיוון התעסוקתי דרך משקפיהם של מנכ"לים ומנהלי חברות? מהם בעיניהם היתרונות שגיוון מייצר עבור הארגון שלהם? אילו פעולות מיוחדות הם נוקטים על מנת לאפשר שילוב עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה בחברה שלהם? שמונה מנכ"לים משיבים

מאת: יואל צפריר
Diversity Works אקדמיה וחברה

===========================================================================

רון ווליכמן

  צילום: פלי פלד הנמר

“גיוון מאפשר שילוב זוויות ראיה ודעות המגוונות המייצר ראיה רחבה יותר של הנושאים שבטיפול והגעה למגוון פתרונות רחב ושלם יותר, כולל פתרונות יצירתיים” | רון ווליכמן, מנכ”ל בינת סמך

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

“גיוון בתעסוקה מבחינתי הוא, בראש ובראשונה, אמצעי לעמידה ביעדי החברה. בבינת סמך, לדוגמא, הגיוון התעסוקתי משרת את המטרות העסקיות של החברה. סמך מפעילה מספר מוקדים עסקיים טכניים הפעילים במתכונת של 24/7. על-פי סעיף 7 לחוק שעות עבודה ומנוחה, לכל עובד מגיעות 36 שעות רצופות של מנוחה במהלך השבוע, כאשר לגבי עובדים יהודים מנוחה זו כוללת את יום השבת. העסקת בני מיעוטים – נוצרים ומוסלמים – מאפשרת לנו לספק ללקוחותינו את השירות לו הם מצפים, תוך כדי עמידה בדרישות החוק.

"אנו מאמינים, בנוסף, בשילוב אוכלוסיות מגוונות כתרומה לחברה. שתי אוכלוסיות עליהן אנו שמים דגש מיוחד הן אנשים עם מוגבלות (עוד טרם תקופת החוק) ועובדים בגילאי 45+. אוכלוסיות אלה מתקשות למצוא את מקומם בשוק העבודה גם אם הם בעלי כל הכישורים הנדרשים”.

התוכל לספר על שילוב מוצלח של עובד/ת מאוכלוסייה מרוחקת מעולם העבודה?

“אני שמח שבתחום הגיוון יש לי הרבה סיפורי הצלחה ומעט מאוד סיפורים פחות מוצלחים. באחת המוקדים של בינת סמך, מועסק עובד עם מוגבלות, שנקלט לחברה לפני למעלה משש שנים. עובד זה הוא אחד העובדים המוצלחים, הנעימים והנוחים לניהול שיש לנו, בחור שמתמיד בעבודתו ומבצע אותה על הצד הטוב ביותר כל יום מחדש. גולת הכותרת הייתה לפני כשלוש שנים שהעובד נבחר לאחד משמונת העובדים המצטיינים בחברה (מתוך כ-400 עובדים) וזכה להוקרה מיוחדת על כך בערב חגיגי שנערך בחברה.

"מהניסיון העשיר שלי בתחום השילוב, אני יודע שכשיש מצד העובד יכולת ובעיקר רצון חיובי ונכונות להתאמץ אין כמעט שום מגבלה שיכולה למנוע השתלבות תקינה של העובד בעבודה המתאימה לו”.

האם ישנן פעולות מיוחדות שאתם נוקטים על מנת לאפשר קליטת עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה אצלכם בחברה?

“קליטת עובדים מאוכלוסיות מגוונות כרוכה לעיתים בביצוע התאמות מיוחדות. הנושא בולט במיוחד בהעסקה של אנשים עם מוגבלויות ונשים חרדיות. העסקת נשים חרדיות עשויה להיות כרוכה בביצוע מספר התאמות, כמו מקום ישיבה מופרד וללא גברים, מטבח כשר למהדרין כולל מיקרו וטוסטר כשרים, התארגנות להיעדרות כוללת בתקופות החגים, כאשר בפעילות בה נדרשת המשכיות יש להיערך מבעוד מועד כדי שלא לפגוע ברמת השירות.

"מקרה פחות מוכר והרבה יותר מגוון הוא של העסקת אנשים עם מוגבלויות. במקום עבודתי הקודם (נס טכנולוגיות) קלטתי לעבודה עובדת עם מוגבלות משמעותית בראיה, על סף העיוורון. במקרה זה נדרשו התאמות מיוחדות וחריגות כמו תוכנה מיוחדת שמגדילה כל קטע במסך פי-15, מקום עבודה מבודד ושקט שיאפשר לה להתרכז ולעיתים, התחשבות בשעות העבודה, כדי שלא תסתובב בשעות החשיכה בחוץ. השיא היה כששלחנו את העובדת, שמקום העבודה הרגיל שלה היה בלוד, לקורס מנהלים שהתקיים בעתידים. נס הקפידה להזמין לעובדת בכל שבוע מונית שתיקח אותה מלוד לעתידים ומונית נוספת שתסיע אותה בסוף הקורס לביתה ברמלה.

"אני שמח, שבאופן מקרי, הזדמן לי לעבוד בשתי חברות (נס טכנולוגיות ובינת סמך) מהמובילות בשוק בתחום הגיוון ושילוב אוכלוסיות, חברות שהן בית חם ומצוין לכל עובדיהן המגוונים וכל הקרדיט פה להנהלות הוותיקות והמצוינות של החברות”.

טיפ או המלצה שהיית מעניק למנכ”ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

“היתרון המרכזי בגיוון, לטעמי, הוא בכך שאנשים שהגיעו ממקומות שונים, רקעים שונים ותרבויות שונות נוטים לראות דברים בצורה שונה. שילוב זוויות הראיה והדעות המגוונות מאפשר לחברה ראיה רחבה יותר של הנושאים שבטיפול, הפריה הדדית רבה יותר והגעה למגוון פתרונות רחב ושלם יותר, כולל פתרונות יצירתיים יותר.

"אני גם מאמין שלאנשים שעובדים בסביבת עבודה מגוונת מפתחים יכולת טובה יותר להסתגל לשונה מהם וזה מאפשר להם להתאים עצמם גם למגוון משימות רחב ושינויים בסביבה העסקית בצורה קלה יותר”.

===========================================================================

===========================================================================

זיו מנדל

   צילום: יח"צ

"גיוון תעסוקתי מייצר סביבת עבודה דינמית וייחודית, המאפשרת לארגון להתמודד עם האתגרים מולם הוא ניצב, תוך גילוי יצירתיות, מצוינות, חדשנות, הובלת שוק, הרמוניה ומינוף" | זיו מנדל, מנכ"ל ג'ון ברייס הדרכה ומטריקס גלובל

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"אנו במטריקס גלובל ובג'ון ברייס הדרכה, חרטנו על דגלנו לשלב אוכלוסיות מגוונות בשוק העבודה בכלל ובתחום ההיי-טק והמחשוב בפרט. כפועל יוצא מכך, אנו מציעים קורסים למגזרים שונים כגון: אתיופים, דרוזים, ערבים, חרדים, אנשים עם מוגבלויות ועוד, וכן יוצרים מיזמים תעסוקתיים שקולטים עובדים ועובדות מהמגזרים השונים, תוך יצירת סביבות עבודה שמתאימות לכל אחד ואחת.

"על-פי השקפתנו, הון אנושי המורכב מאוכלוסייה מגוונת מהווה יתרון לכל עסק, חברה או ארגון ומאפשר גישה לאוכלוסיות נוספות בעלות פוטנציאל וכישורים, דבר שהוא מאוד חשוב, בעיקר לאור המחסור הגדול הקיים כיום בכוח אדם טכנולוגי והקושי בגיוס טאלנטים ועובדים לארגונים בתחום המחשוב וההיי-טק. מניסיון אישי, חברה שיש בה גיוון תעסוקתי מייצרת סביבת עבודה דינמית וייחודית, המאפשרת לארגון להתמודד עם האתגרים מולם הוא ניצב, תוך גילוי יצירתיות, מצוינות, חדשנות, הובלת שוק, הרמוניה ומינוף.

"תרבות ארגונית של שילוב אנשים ממגוון מקורות ומגזרים יש לה תרומה לקהילה והיא תורמת לארגון, הן ברמת האנרגיות והמוטיבציה של כלל העובדים והן ברמת ההערכה והמשוב החיובי של הלקוחות. כל זה, בסופו של דבר, מתורגם לתוצאות עסקיות טובות יותר ולחיזוק הקשר בין הארגון, העובדים, הלקוחות והקהילה".

התוכל לספר על שילוב מוצלח של עובד/ת מאוכלוסייה מרוחקת מעולם העבודה?

"במטריקס גלובל ובג'ון ברייס הדרכה יש הרבה מאוד סיפורי הצלחה בתחום, כדוגמת הקמת מיזם תלפיות, החברה המובילה כיום בישראל בתחום מיקור-חוץ של שירותי פיתוח ו-QA לתעשיית ההיי-טק עם מאות מפתחות ובודקות מהחברה החרדית, שמאפשרת לחברות ההיי-טק והסטארט-אפ בישראל ובעולם לעמוד באתגרי הפיתוח המתקדמים ביותר. החברה מבוססת על ההון האנושי והטאלנטיות של נשים מהחברה החרדית ומשלבת את הטובות ביותר בתחום במסגרת המיזם. המיזם הייחודי הזה שהוקם לפני כ-12 שנה מהווה דוגמא למיזם עסקי שתורם לכל הצדדים – ללקוחות, לעובדים, לחברה ולבעלי החברה.

"סיפורי הצלחה נוספים מבוססים על עבודה משותפת עם עמותות ליצירת מסלולי הכשרה ייחודיים לאנשים ממגזרים שונים, כך שבסוף מסלול ההכשרה אנו עוזרים, בשיתוף העמותה, למצוא ללומדים עבודה במסגרת כלל הלקוחות שלנו. שיתוף הפעולה מתחיל באיתור המועמדים על-ידי העמותה, בניית מסלול הכשרה שמתאים לאותה אוכלוסייה ובסיום המסלול, פעילות משותפת של מציאת מקומות תעסוקה רלוונטיים. בשנים האחרונות הכשרנו במסלולים מסוג אלו מאות אנשים ממגזרים מגוונים וסללנו את הדרך לכניסתם של משתתפי הקורסים לעולם ההיי-טק וה-IT".

טיפ או המלצה שהיית מעניק למנכ"ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

"החברה צריכה להגדיר את נושא הגיוון התעסוקתי כחלק מהחזון והמדיניות התעסוקתית שלה ולתרגם את הנושא לתרבות ארגונית שפתוחה לגיוון תעסוקתי מצד אחד, ולהגדיר תהליכים וסדרי עדיפויות שיעזרו במימוש המעשי של הנושא גם ברמת החינוך של הארגון, גם ברמת יצירת עדיפות לנושא וגם ברמת מעקב אחר יעדים בתחום שיוגדרו לכל הדרגים בארגון (החל מההנהלה, דרך דרג ניהול הביניים ועד לרמת העובדים) מצד שני.

"חשוב להבטיח את מחויבות ההנהלה לנושא ולעבוד עם גוף משאבי האנוש של הארגון ביחד עם הגורמים הרלוונטיים בממשלה (שמאוד-מאוד עוזרים, וכאן המקום גם לשבח את משרדי הממשלה הרלוונטיים) ועם עמותות רלוונטיות וגורמים נוספים בקהילה, שיכולים לעזור בקידום הנושא. חשוב להבין שזה אפשרי וזה תלוי אך ורק בארגון ובהנהלה שלו".

 ===========================================================================

===========================================================================

יאיר ברימן

  צילום: יח"צ

"ככל שהפרטים שונים יותר כך נוכל למצוא חשיבה רחבה יותר ונגיע בקלות יותר לפריצות דרך, היות ויש פחות קיבעון מחשבתי" | יאיר ברימן, סגן נשיא בכיר ומנכ"ל החטיבה הגלובלית למערכות מידע ברפואה בפיליפס

מהו גיוון בתעסוקה בעינייך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"גיוון זה מבחינתי הבדלים במין, רקע תרבותי ולאום. היתרון בא לידי ביטוי בכך שככל שהפרטים שונים יותר נוכל למצוא חשיבה רחבה יותר, יותר נקודות מבט ונצליח להגיע בקלות יותר לפריצות דרך, היות ויש פחות קיבעון מחשבתי. בישיבת הנהלה האחרונה, אחרי שהצוות השתנה והתרחב, הפידבק העיקרי מצד המנהלים היה שהגיוון בצוות הינו יוצא דופן ומקדם את מטרות הארגון והעובדים. האתגר הוא לנהל אנשים מרקע תרבותי שונה בצורה יעילה, תוך התאמה של עצמי לתרבות שלהם וללא ניסיון לכפות את התרבות שלי עליהם".

האם ישנן פעולות מיוחדות שאתם נוקטים על מנת לאפשר קליטת עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה אצלכם בחברה?

"בהנהלה שירשתי מקודמי בתפקיד, לא היו נשים בכלל. החלטנו על קו מנחה – במקרה של שני מועמדים בעלי אותו פוטנציאל, תינתן עדיפות לנשים. לראיה, בצוות שלי היום יש שבע נשים. יש בצוות אישה מהודו, מברזיל, גבר מסקוטלנד, מאנגליה, ומאיטליה וכמו כן ישראלים ואמריקאים שעובדים יחד כצוות הומוגני ויעיל".

טיפ או המלצה שהיית מעניק למנכ"ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

"ההולנדים עובדים הכי טוב בסביבה של ערכים הולנדים וההודים בסביבה הודית וכדומה. כדי להפיק מירב מאנשים ולשמר אותם לאורך זמן, הדרך היחידה היא לעבוד איתם בצורה מגוונת ולא לנסות להפוך אותם לכמוך. לא משתמש בביטויים של אנחנו-אתם. יש לשאוף לטפח את השונות ולשמר אותה".

 ===========================================================================

===========================================================================

ניל קורני

  צילום: יח"צ

"נושא הגיוון התעסוקתי אינו הבחירה הקלה לארגונים אבל זו הבחירה שבמכלול הדברים מביאה עמה יתרונות רבים לטווח הארוך ולטעמי, שווה את המאמץ" | ניל קורני, מנכ"ל סיטי ישראל

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"סיטי, קבוצת הבנקאות הבין-לאומית הגדולה ביותר בישראל, המציעה שירותי בנקאות עסקית ובנקאות השקעות לחברות ולקוחות מוסדיים, מייחסת חשיבות רבה לנושא גיוון בתעסוקה ומקדמת את הנושא באמצעים שונים וגם שוקדת על העלאת המודעות לנושא בקרב מנהלי ועובדי הארגון. אין ספק שהעסקה מגוונת מעודדת חדשנות ויצירתיות, , ערכים המהווים בסיס להצלחה ולקיום של ארגון מוביל. גיוון בתעסוקה הוא לא הבחירה הקלה לארגונים, אבל היא הבחירה שבמכלול הדברים מביאה עמה הרבה יתרונות לטווח ארוך ולטעמי, שווה את המאמץ".

התוכל לספר על שילוב מוצלח של עובד/ת מאוכלוסייה מרוחקת מעולם העבודה?

"שילוב של אוכלוסיות מגוונות הוא מאתגר ומספק כאחד. תמיד מלווה אותנו החשש שאולי זה לא יצליח, אבל אנחנו נדהמים כל פעם מחדש מהפתיחות שהעובדים מגלים ומההירתמות של הצוותים לקליטה נכונה, מקצועית ואמיתית של אותם העובדים. אגב, כל שנה, ממש כמו מסורת, סיטי מציינת ברחבי העולם את שבוע העסקה המגוונת – diversity week. כל מדינה בוחרת את הדגשים שלה, אבל היעד ברור – לציין ולהוקיר את החשיבות של הארגון לנושא באמצעות פעילויות שונות, תוך שיתוף מלא של העובדים".

טיפ או המלצה שהיית מעניק למנכ"ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

"לגייס עובדים מקשת רחבה של רקעים ויכולות היא הבסיס לקיום של כל ארגון ערכי מצליח. בעיניי, כל תפקיד צריך להיות מאויש על-ידי המועמד המתאים ביותר, המביא עימו לתפקיד מגוון רחב של יכולות, כמובן מקצועיות אבל גם כאלה שתורמות לאווירת הצוות, הדיון הפתוח והיכולת לחשוב מחוץ לקופסא".

 ===========================================================================

===========================================================================

שי בסון

   צילום: יח"צ

"לגיוון התעסוקתי יש גם החזר כלכלי זאת בזכות תרבות ארגונית בריאה, חשיבה יצירתית ופורצת דרך" | שי בסון, משנה למנכ"ל מגדל, מנהל חטיבת הטכנולוגיות והממונה על תחום האחריות החברתית בקבוצה

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"גיוון בתעסוקה הוא מאמץ מכוון ויזום של הנהלת החברה לייצר תמהיל של עובדים המשקף ייצוג הולם וראוי של הרכב האוכלוסייה הכללית, תמהיל אשר גם שואף לייצוג יתר של אוכלוסיות מוחלשות. מבחינתי זהו ערך-על חברתי, שעיקרו חיזוק המארג האנושי בחברה הישראלית. לשמחתנו, אנו רואים בעשור האחרון מגמה של האצת העסקה מגוונת גם מצד הרגולטורים וזאת באמצעות מתן תמריצים למעסיקים ולגופים במגזר השלישי הפועלים בכיוון זה.

"אין לי ספק כי לגיוון התעסוקתי ולשבירת הסטיגמות בהעסקת עובדים יש גם החזר כלכלי בחברה עסקית כמו מגדל. זאת בזכות תרבות ארגונית בריאה, חשיבה יצירתית ופורצת דרך, ומינוף יכולות ייחודיות, המתלווים כ'עסקת חבילה'. מתוקף תפקידיי כחבר הנהלת הקבוצה מצד אחד, וכשותף לגיבוש האסטרטגיה של מגדל בתחום האחריות החברתית וכחבר בוועדת התרומות של הקבוצה מהצד השני, אני יכול להעיד על הזנה הדדית שבין גיוון תעסוקתי לבין רווחיות עסקית".

התוכל לספר על שילוב מוצלח של עובד/ת מאוכלוסייה מרוחקת מעולם העבודה?

"במסגרת המעורבות של מגדל בקהילה, אנו שותפים לתכנית מלגות לסטודנטים ממוצא אתיופי הלומדים במכללה למנהל. תכנית המלגות היא על-שמה של טופז אבן חן ז"ל, שנספתה באסון הכרמל. הסטודנטים זוכים במלגה כספית ממגדל וחשוב לא פחות מכך, הם זוכים לליווי אישי של מנהל בכיר ממגדל כמנטור. במסגרת זו אני מלווה מזה מספר שנים סטודנט שלמד במכללה ושהקליטה שלו בארץ אינה פשוטה. לפני כשנה הוא קיבל את ההזדמנות להיקלט בחטיבת הטכנולוגיות של מגדל, כתכניתן בסביבות הפיתוח המתקדמות ביותר. תוך פרק זמן קצר הוא הפך למפתח מן המניין בשדרת הפיתוח.

"הליווי שלי אמנם פתח לו את הדלת וסייע בקבלתו לעבודה, אולם ההצלחה המקצועית וההשתלבות המדהימה הם שלו! לעיתים נדרש ליווי אישי של מנהל כדי לסייע לעובד מקבוצות מוחלשות בכדי להגשים את כישוריו ויכולותיו. כמוהו קיבלו בחטיבת הטכנולוגיות של מגדל הזדמנויות גם עובדים מקבוצות מוחלשות אחרות בחברה הישראלית. בחטיבה זו אנו מעסיקים כ-60 עובדים בני 50 ומעלה, שהם כ-20% מכלל העובדים השכירים (אחוז לא נמוך בהתחשב בעובדה שמדובר בחברה טכנולוגית). כמחציתם התקבלו לעבודה לאחר גיל 50".

טיפ או המלצה שהיית מעניק למנכ"ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

"הסוד בשילוב תעסוקתי מוצלח של אוכלוסיות מוחלשות הוא במידת המחויבות והרתימה של המנהלים הבכירים. מנהל שמבין ומאמין בצורך ובחשיבות של גיוון תעסוקתי ובגיוס עובדים מאוכלוסיות מוחלשות, או בעלות צרכים מיוחדים, ייתן את התמיכה והרוח הגבית הנדרשת כדי לצאת למהלך כזה. דוגמה אישית של מנהל בכיר רותמת גם את שאר המנהלים וצוות העובדים. זו פעילות המוקרנת ברוב המקרים Top Down, שכן נדרשת דחיפה ראשונית של מנהל עד שזו הופכת לחלק מהדנ"א של הארגון".

 ===========================================================================

===========================================================================

טלי שם טוב

  צילום: שי אוקנין

"היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי הוא בגיוס כוח אדם עם מוטיבציה אדירה, יכולות ורצון עז להצליח" | טלי שם טוב, מנכ"לית קווליטסט

מהו גיוון בתעסוקה בעינייך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"גיוון תעסוקתי מתייחס בעיניי לכמה היבטים. החשוב שבהם הוא לזהות ולהעניק הזדמנויות לאנשים בעלי יכולת גבוהה, פוטנציאל ודרייב חזק להשקיע ולהתקדם, ללא קשר לדת, גזע, או מין. זה בדיוק העיקרון שאנו ב-QualiTest פועלים לפיו. לצד מהנדסים עם ניסיון, אנו מגייסים גם כאלה ללא ניסיון, אך עם יכולות גבוהות ופוטנציאל ומשקיעים בהם בהכשרות והעצמה אישית.

"כאמור, הגיוון יכול לבוא לידי ביטוי בכמה מישורים:

• גיוון מגדרי – מתן הזדמנות שווה לנשים וגברים. אנו מאד מאמינים ביצירת איזון ושוויון ויש אצלנו כוח נשי בתפקידי ניהול. אנו מקפידים לבחור עובדים לפי מקצועיותם והיכולות שלהם בלבד.

• גיוון סוגי אוכלוסיות – מתן הזדמנות לאוכלוסיות בעלות פוטנציאל שאינן מיוצגות או מקודמות מספיק בשוק העבודה.

• גיוון תפקידים – לאפשר לכל עובד בחברה להתקדם לתפקידים שונים ומגוונים, בהתאם ליכולות שלו.

"עבורנו ב-QualiTest היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי הוא בגיוס כוח אדם עם מוטיבציה אדירה, יכולות ורצון עז להצליח, מה שמסייע לנו בקידום המטרות והיעדים העסקיים של הארגון. כמו כן, כוח אדם מגוון מעניק לנו יתרון מול המתחרים ומסייע בהגדלת מאגר הלקוחות".

התוכלי לספר על שילוב מוצלח של עובד/ת מאוכלוסייה מרוחקת מעולם העבודה?

"יש לנו ב-QualiTest לא מעט סיפורי הצלחה מאחר ואנו באמת ובתמים בוחרים אנשים לפי היכולות שלהם ומסייעים בקידומם, וזה מוכיח את עצמו. בחרתי לספר על אחד המנהלים הבכירים שלנו, שהחל את עבודתו בקווליטסט לפני למעלה מעשור. מדובר ב-א', בן העדה הדרוזית, אשר סיים לימודי מדעי המחשב. כל מקום אליו פנה והגיש מועמדות לעבודה סירבו לקבלו בשל חוסר ניסיון.

"באותו הזמן כיהנתי כסמנכ"לית משאבי אנוש בחברה ויצא לי לראיין אותו באופן אישי. מאד התרשמתי מהמוטיבציה והברק בעיניים ומתוצאות המבחנים שערכנו לו והחלטנו לגייסו לשורותינו. א' עבר הכשרה לתחום הבדיקות ולפיתוח אוטומציה ושכנענו את אחד מלקוחותינו האסטרטגיים להכניסו לאחד הפרויקטים שלנו. כמובן שהוא הבריק והתפתח ולאחר שנה הפך לראש צוות. מאז ועד היום הוא ממלא מגוון תפקידים ב-QualiTest, כולל בתפקידו הנוכחי כמנהל חטיבה עסקית. כחלק משלל תפקידיו הוא גם לקח אחריות ודחף את גיוס בני המיעוטים מול לקוחותינו המגוונים. הוא חלק מקבוצת מנהלים בכירים וותיקים ב-QualiTest וחלק מהותי מהצלחת החברה והשגת יעדיה".

האם ישנן פעולות מיוחדות שאתם נוקטים על מנת לאפשר קליטת עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה אצלכם בחברה?

"באוכלוסיות מסוימות, נדרשנו לבצע התאמה מבחינת סביבת העבודה והגורמים שילוו את תהליך קליטתם והכנסתם בצורה מיטבית למעגל העבודה".

טיפ או המלצה שהיית מעניקה למנכ"ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

"על החברה להתייחס לנושא הגיוון התעסוקתי מתוך אמונה אמיתית שגיוון ובחירת האנשים נעשית לפי בחירה מושכלת של יכולת ופוטנציאל. הדבר מאפשר פתרון המשלב יצירתיות, זמן תגובה מהיר ללקוחות וקידום היעדים של הארגון. מה גם שאותם עובדים שנתת להם הזדמנות יחזירו לך כפליים ויעמלו קשה בשביל להצליח. מניסיוני בנושא הגיוון אני מאד ממליצה לקלוט עובדים מאוכלוסיות מגוונות, אך נדרשת מחויבות של ההנהלה לתהליך זה, כמו גם השקעה בהכשרות, ליווי ואימון עסקי".

 ===========================================================================

===========================================================================

דניאל מלכה

   צילום: מירי דוידוביץ

"הגיוון מסייע לנו וללקוחותינו להתמודד עם עולם הטכנולוגיה המשתנה" | דניאל מלכה, מנכ"ל IBM

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"המשמעות של גיוון בתעסוקה הינה גיוון אנושי – ככל שישנה שונות גבוהה בקרב העובדים בארגון, נוצרת סביבת עבודה עשירה, המאופיינת בגיוון מחשבתי ובעלת פוטנציאל גבוה לחדשנות וליצירתיות. למעשה, גיוון תעסוקתי הוא אחד מערכי הליבה של IBM. יישום ערך זה מאפשר לנו לבנות צוותים מגוונים בהתאם לתחום העיסוק ולענות בצורה הוליסטית ומדויקת יותר על צרכי הלקוחות שלנו. מעבר לכך, תמהיל העובדים בארגון העולמי (המונה כ-400,000 עובדים ב-173 מדינות) המגיעים מרקע שונה, תרבויות שונות וצרכים שונים – מאפשר לנו להעלות סוגיות מהותיות לדיון, ולהציע ללקוחותינו המגוונים פתרונות מגוונים ובכך לסייע להם להתמודד עם האתגרים של עולם הטכנולוגיה המשתנה".

התוכל לספר על שילוב מוצלח של עובד/ת מאוכלוסייה מרוחקת מעולם העבודה?

"לאחת מחטיבות הפיתוח של IBM בישראל, הגיע לראיון עבודה אדם עם לקות ראייה קשה למשרה שבה נדרשה רמה גבוהה של ניתוח ויזואלי. לאור התרשמות מהיכולות הטכניות הגבוהות של המועמד, צוות הגיוס והצוות המקצועי הפנו אותו למשרה חלופית, שניכר היה כי יוכל לבצע אותה באמצעות תוכנות וכלים תומכים. המועמד עבר בהצלחה את שלבי המיון וגוייס למשרה בצוות תמיכה טכני בכיר. טרם קליטתו, נערך הצוות הניהולי המגייס, בסיוע משאבי אנוש והממונה על עובדים עם מוגבלות, להכנת הקרקע ויישום ההתאמות הנדרשות לצורך קליטה מיטבית: מינוי חונך, סיור מותאם במשרדים, עזרה בממשקים ארגונים ועוד.

"ההתאמות נשאו פרי ותוך זמן קצר החל העובד לקחת חלק פעיל ואקטיבי כחבר צוות מן המניין. כיום הוא נחשב לאחר מן העובדים המשמעותיים בצוות, הודות לרמתו המקצועית ולהשתלבותו בארגון, ללא קשר להיותו אדם עם מוגבלות".

האם ישנן פעולות מיוחדות שאתם נוקטים על מנת לאפשר קליטת עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה אצלכם בחברה?

"IBM בישראל מבצעת באופן תדיר הכשרות למנהליה בנושא גיוון והכלה, תוך ביצוע שינויים מבניים להנגשה מלאה של המבנה הפיזי. החברה אף רוכשת על חשבונה אמצעי עבודה לטובת עובדים עם מוגבלות על-פי דרישה (מדפסות מיוחדות, תוכנות, מקלדות וכדומה). מעבר לכך, מחלקת משאבי אנוש, גיוס וקשרי קהילה מקיימים קשרים הדוקים עם עמותות וגופים שונים המקדמים העסקת עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה, מבצעים אירועי חשיפה, סדנאות ייעודיות, אירועי גיוס ממוקדים ועוד".

טיפ או המלצה שהיית מעניק למנכ"ל ליישום מוצלח של תהליך גיוון?

"אל תסתפקו בהצהרות על גיוון והכלה. מנו צוות לטובת יישום אותו ערך חשוב, ציידו אותו בסמכויות ומדדים למעקב, ובעיקר – הלהיבו את העובדים להתגייס למשימה מתוך הבנה כי כולם יצאו נשכרים מכך".

 ===========================================================================

===========================================================================

אופיר גוטמן

  צילום: רמי זינגר

"יצירת תרבות מכילה היא מנוע עסקי-כלכלי חשוב" | אופיר גוטמן, מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל ישראל

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

"המשרד הישראלי של פרוקטר אנד גמבל התבלט מימיו הראשונים בגיוון המגדרי בין העובדים: אצלנו יש מעל 60% נשים במשרות הבכירות יותר, והן מרוויחות שכר שווה לגברים. במהלך 14 שנות הפעילות בישראל הבנו שהצוות שלנו אינו משקף את הרבדים של החברה הישראלית. זה לא חריג למשק בישראל, עם פחות מאחוז אחד של עובדים מגוונים במשרות ניהוליות במשק. בתהליך המקיף בשנתיים האחרונות 10% מהעובדים שלנו במשרות ניהוליות הם מהמגזר החרדי והערבי.

"בעיני יש טעות רווחת והיא לראות את הגיוון כ'פרויקט' של משאבי אנוש. יצירת תרבות מכילה היא מנוע עסקי-כלכלי חשוב, והוא צריך להיות מובל על-ידי שכבת מנהלים חדורי מטרה, שעובדים בשיתוף פעולה להגמיש את עקרונות הגיוס ושימור העובדים. אנחנו שומרים על הרף הגבוה ביותר, אבל מסייעים לאוכלוסיות נוספות לקבל שוויון הזדמנויות בתוך התהליך הסדור.

"הרבה חברות עסקיות מדברות היום על גיוון והכלה, כולן מחויבות כלפיהן – אבל גם בנושא הזה צריך ליצור תהליכים ברורים. אחד הדברים החשובים אצלנו הוא שאין משא ומתן על השכר בכניסה. יש מערכת מוגדרת של תנאים והגדרות שקובעת את השכר לאורך כל הדרך. זוהי נקודת פתיחה שמייצרת שוויון לכל אורך הדרך.

"בסופו של דבר מספר העובדים בישראל קטן, וברור שבאמצעות גודל לא נצליח לחולל את השינוי שאנו רוצים לחולל בכלכלת ישראל. החלטנו להרחיב את היעד אל מחוץ לכותלי החברה שלנו ולשתף אותו עם חברות עסקיות, תעשייתיות, יצרניות נוספות. בשנה האחרונה שיתפנו את המודל העסקי שלנו עם יותר מ-100 חברות בפורומים שונים. הקמת קואליציית החברות המעוניינות לצאת למסע הזה היא צעד ראשון נכון בדרך".

 ===========================================================================

===========================================================================

גיא שמש

  צילום: יח"צ

"אני מאמין שגיוון מייצר סביבת עבודה עשירה, בעלת פוטנציאל גבוה לחדשנות וליצירתיות" | גיא שמש, Vice President, CloudBand, Applications & Analytics Business Group, NOKIA

מהו גיוון בתעסוקה בעיניך? מה היתרון המשמעותי בגיוון תעסוקתי עבור הארגון שלך?

“נוקיה, כחברה גלובלית גדולה, רב-גונית ורב-תרבותית, מתייחסת לגיוון בתעסוקה כחלק אינהרנטי מהדנ"א שלה. אצלנו בנוקיה, חלק נרחב מהעבודה השוטפת מתבצע בצוותים גלובליים, פעילות החוצה מדינות ותרבויות שונות ומשלבת יחד אנשים שאינם מכירים זה את זה באופן אישי. דבר זה יוצר סביבת עבודה שבה חזות חיצונית, סממנים, פערים תרבותיים ומגבלות פיזיות כאלה ואחרות אינם מהווים כל מחסום או מגבלה, ההיפך הוא הנכון!

"אני מאמין שגיוון מייצר סביבת עבודה עשירה, בעלת פוטנציאל גבוה לחדשנות וליצירתיות. היכולת לקלוט ולשמר עובדים מרקעים ותרבויות שונות מביא יתרונות תחרותיים משמעותיים לארגון שלנו. צוותי עבודה מגוונים יכולים להגיע לתוצאות מעולות. היכולת למצוא פתרונות יצירתיים, תוך חשיבה 'מחוץ לקופסא' ופתיחות לשונות הם המאפשרים יכולת פתרון בעיות ומציאת חלופות ראויות במקום שבו צוותים הומוגניים לעתים 'נתקעים'".

האם יש פעולות מיוחדות שאתם נוקטים על מנת לאפשר קליטת עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה אצלכם בחברה?

"על מנת להבטיח קליטה מוצלחת של עובדים מאוכלוסיות מרוחקות מעולם העבודה שלנו, הורכב פורום ייעודי הכולל נציגים ממשאבי אנוש ומקבוצת הפיתוח, אשר תפקידו לקדם ולעקוב אחר התהליך ולספק מענה לאתגרים, ככל שישנם כאלה. כמו כן, המנהלים הבכירים בארגון רתומים באופן מלא לתהליך והם שותפים ואחראיים באופן אישי להצלחת קליטת עובדים אלה בקבוצותיהם השונות".

 ===========================================================================

 

תגובות