Eco-news

Eco-news

מאת: מערכת Eco-Trend
Eco-Trend סגנון חיים

צילום: Fotolia

במפחמות ברשות הפלשתינית יש חומרי בעירה שיספיקו לשנתיים

"שריפת העצים בשומרון, הגורמת לזיהום סביבתי חמור באזור מועצת מנשה וחדרה, חייבת להיפסק. כמה ילדים חלו במהלך השנה שבה אנחנו עוסקים בנושא?" – כך שאל ח"כ דודי אמסלם, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, בדיון שנערך באחרונה בכנסת בנושא מפגע המַפְחֵמוֹת. לדבריו, "אישה בת 30 שחלתה בסרטן ריאות רודפת את מנוחתי, מאז שמעתי את סיפורה. מפקירים אזרחים".

ועדת הפנים והגנת הסביבה תשלים בחודש הקרוב את תקנות היערות, כך שהחקלאים יהיו אחראים לפסולת הגזם במקרה של גיזום או עקירת מטעים. החקלאים יידרשו לרסק את הגזם בתחומם או להעבירו לאתרים מורשים – אחרת יוטלו עליהם סנקציות – ובכך תיפסק מכירתו למפחמות ביו"ש.

במהלך הדיון התברר שגם אם נראה כי בעיית הוצאת העץ לשטחי יו"ש תיפתר במהרה, הרי שבמפחמות יש חומרי בעירה שיספיקו להן לשנתיים, ולכן תיפתר בעיית זיהום האוויר הקשה רק אם תיאסר הכנסת פחמים אלה לשטח ישראל.

לדברי ח"כ יעל פארן, תושבת פרדס חנה, "אני נושמת כל יום אוויר כאילו אתמול היה ל"ג בעומר. לא רק עץ נשרף שם. אני מתחננת לאשר את התקנות עכשיו. לאותת לחקלאים לשנות דיסקט".

"למה הצבא לא הורס את המפחמות?", שאל ח"כ אמסלם, "אם מובן שאזרחים ישראלים נפגעים, האם הצבא בכלל מקיים דיון? יש פה מאה אלף איש בסכנה בריאותית. זה לא מעניין את הצבא? האם הרמטכ"ל מודע לנושא? ואם היו מרעילים בארות, הצבא היה אדיש?".

בתשובה, אמר עדי שוסטר נציג המנהל האזרחי, כי "התקיימו לא מעט דיונים בהקשרים אלה, אך על-מנת לאכוף צריך דרג מדיני. אנחנו דורשים את הנחיית הדרג המדיני".


פי 50 יותר תוצרת. חממת 'עלינו' (צילום: נתנאל שלזינגר)

פי 50 יותר תוצרת. חממת 'עלינו' (צילום: נתנאל שלזינגר)

ח"כ מקלב: "חממת 'עלינו' — בשורה גדולה לישראל ולעולם"

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ביקרה לאחרונה במיזם חקלאות עירונית – חממת 'עלינו' הממוקמת על גג באזור התעשייה במישור אדומים, ומניבה פי 50 יותר תוצרת לעומת גידולי קרקע. במהלך הסיור ציין יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, כי "הפרויקט תפס אותנו מאוד, כמשהו בתחילת דרכו שאנחנו יכולים לסייע בו ממש. מדובר בבשורה גדולה למדינת ישראל שיכולה לפתח חקלאות חסכונית ובריאה כמעט בכל גג; ובבשורה בכלל לעולם כפיתוח ייחודי בעל פוטנציאל ייצוא למדינות המפותחות, שאנחנו יודעים כמה השטחים בהן מצומצמים".

מדובר בחממה בגודל כ-4 דונמים, בה מגודלים למעלה מ-20 מינים של ירקות עלים ותבלינים – כולם בתעלות פלסטיק מיוחדות, וללא כל אדמה. בן ציון קבקוב, מקים החממה, דיווח לחברי הוועדה כי כמות הירקות שמניבה החממה שווה ל"כמות הירקות שנקטפת מ-200 דונם קרקע באמצעות השיטות החקלאיות המקובלות". זאת, כאשר כל חלקי החממה מתופעלים אוטומטית באמצעות פיתוחים עצמאיים שלו, וכולם מגודלים ללא ריסוס וללא חשש ממזיקים עקב הריחוק מהקרקע והטיפול החדשני.

בן ציון קבקוב: "בדורות האחרונים התרחקנו ממקורות האוכל, וקובעי המדיניות מתחבטים בשאלה זו. בנוגע לירק, הפרויקט שלנו מלמד איך ניתן לעשות זאת בצורה תעשייתית, אך כדי לאשר את התחום נדרשות גם חקיקה ותקנות. זהו תחום חדש, לא במרחק מאות קילומטרים אלא בתוך המתחם העירוני, אך לא נוכל לקדם זאת אם לא יכירו בנו".


צילום: יח"צ

חדש: +AirVaccine015 מחסל 99% מהמזהמים

חברת Korean Link החלה בחודשים האחרונים לשווק בישראל מכשיר חדשני, +AirVaccine015 , מסוגל לבצע חיסול של 99% מהמזהמים – חיידקים, וירוסים, אלרגנים כגון הפרשות קרדית האבק, חומרים כימיים הנפלטים מרהיטים, חומרי ניקוי וחומרי בנייה, חלקיקי עשן סיגריות, ועוד. בנוסף לכך, המכשיר מחסל ריחות בלתי נעימים של חיות בית או של עישון, בישול וטיגון, וכדומה.

ייחודיותו של המכשיר היא בכך שהוא מסוגל להשמיד מזהמים עד גודל מינימלי של 0,001 מיקרון, והוא למעשה היחיד כיום בשוק שיודע לעשות זאת. זוהי גם הסיבה שהמכשיר נכנס לקטגוריה החדשה 'מחטא אוויר' ואינו מוגדר כמסנן אוויר. כמו כן, המכשיר אפקטיבי בשטח גדול של עד 120 מ”ר, כשטחו של בית ממוצע בישראל.

הסיבה ליכולתו הגבוהה של ה-+AirVaccine015 טמונה ברדיקל חופשי – אלמנט טבעי לחלוטין אשר שואף להפוך לחמצן או למים ולכן נתפס לכל מה שיש באוויר, ובכך מצליח לחטא את האוויר בצורה יעילה הרבה יותר מהמתחרים שמוצעים כיום בשוק הישראלי.


צילום: יח"צ

צילום: יח"צ

'דיאטת שובע' עושה זאת נכון

בזמן ששיטות דיאטות רבות מנסות שוב ושוב היכן שאחרות כבר נכשלו בניסיון להפחית במשקל וגם לשמור עליו, פועלת בהצלחה מזה 10 שנים שיטת הרזיה בריאה שבאמצעותה בחרו כבר עשרות אלפי ישראלים לנצח את הרעב ולרזות באופן בריא – 'דיאטת שובע', שזכתה לכינוי 'הדיאטה הבריאה'.

מדובר בדיאטה היחידה שמבטיחה 100% קונג'אק טבעי וטהור (Grade A), שתורם ישירות לתחושת שובע אמיתית וסולל מסלול קצר, בטוח ויציב להרזיה קלה וגם בריאה. זאת, בזכות סיב תזונתי בשם גלוקומנן שנמצא בצמח הקונג'אק, אשר סופח אליו מים עד פי 200 ממשקלו כאשר שותים את הצמח עם מים. כתוצאה מכך, מאותת הגוף למוח על תחושת שובע – ובכך מאפשר לאדם לצמצם מאוד את כמות המזון שהוא אוכל ולשלוט בדחף לאכול מעבר למידה שגופו צריך. לקונג'אק יש יתרון נוסף וגדול, בזה שהוא גם מפחית עם הזמן את ההרגל המזיק לאכול פחמימות ריקות, מתוקים וגלוטן – ובכך מסייע להיגמל מנשנושים בין הארוחות.

מעבר להרזיה המהירה והבטוחה, מתברר של'דיאטת שובע' – המאושרת על ידי משרד הבריאות וה- FDA האמריקאי – יש עוד מגוון תועלות בריאותיות. כך, בשני מחקרים חדשים נחשף לאחרונה כי סיבים תזונתיים כמו סיב-העל גלוקומנן תורמים ליצירת שובע גם לאחר שהמזון שהכיל אותם התפנה מהקיבה כמעט לחלוטין – תופעה המכונה 'שובע פנטום' – וכי הם גם תורמים לשינה בריאה.

תגובות

Comments are closed