זיהוי מוקדם בזמן-אמת

זיהוי מוקדם בזמן-אמת

מתמר אופטי של Biop Medical הישראלית מציע בדיקה מהפכנית לזיהוי מוקדם של סרטן

מאת: טל בר טור
MedTech בריאות ורפואה טכנולוגיה והייטק

חברת הסטארט-אפ הישראלית Biop Medical – אשר הוקמה ב-2013, והיא בוגרת המחזור הראשון של ה-Alpha Zone Accelerator של IBM – פיתחה טכנולוגיה המאפשרת דיוק של כ-90% באיתור תאים סרטניים וטרום-סרטניים בזמן-אמת, ומכוונת לשפר משמעותית את פניה של הסקירה המוקדמת של סרטן צוואר הרחם כפי שהיא מיושמת כיום.

"הטכנולוגיה שלנו מתמקדת כיום בזיהוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם, ויכולה לשמש כפלטפורמה עתידית לזיהוי מוקדם של סרטנים נוספים", מסבירה ד"ר דלית מלוא לנדסמן, המשמשת כ-Chief Biologist של החברה. הפתרון של Biop מאפשר זיהוי מוקדם של סרטן כבר בשלב בו התאים משתנים מורפולוגית ממצב נורמלי והופכים לטרום-סרטניים. זיהוי של סרטן צוואר הרחם (וסרטן בכלל) בשלבים מוקדמים הינו קריטי להצלת חיים ובעל הסיכויים הגבוהים ביותר לריפוי המחלה. סרטן צוואר הרחם נחשב לאחת המחלות הקטלניות ביותר בקרב נשים, ובעיקר בקרב נשים צעירות. מדובר בסרטן אשר עשוי להתפתח על פני מספר שנים, והתפתחותו מלווה בשינויים מוקדמים בתאי צוואר הרחם. זיהוי מוקדם משמעותו הצלת חיים של מיליוני נשים.

מה-PAP ועד עכשיו

במדינות מפותחות נעשה שימוש באיתור המחלה בבדיקת ה-PAP smear. אך זוהי שיטה מיושנת, אשר הומצאה בשנות ה-40 של המאה הקודמת ורמת הדיוק שלה נמוכה מאוד. לפיכך, נשים רבות אשר עוברות את בדיקת ה-PAP נשלחות הביתה לאחר שאובחנו כבריאות, אך למעשה הן נושאות את המחלה בגופן. תוצאות ה-PAP אינן מתקבלות בזמן-אמת, אלא רק לאחר מספר שבועות, ואם התוצאה חיובית, האישה נשלחת לבדיקה נוספת, באמצעות מכשיר הנקרא קולפוסופ. בדיקת הקולפוסקופיה מוגבלת מבחינת מהימנות ודיוק, ותוצאותיה תלויות בהכשרת הרופא ושוב האישה נאלצת לחכות מס' שבועות עד לקבלת תשובה. בהרבה מקרים, נלקחות ביופסיות שלא לצורך העלולות לגרום לדימום ולזיהומים, ובטווח הארוך יותר אף להפלות, ומצד שני, לא נלקחות ביופסיות מהאזורים החשודים.

Biop Medical פיתחה מתמר אופטי, שבתוכו מותקנות מצלמות הסורקות את כל אזור צוואר הרחם ואוספות מידע אופטי (חותם אופטי), אשר עובר ניתוח online בענן ומסייע לרופא לקבל החלטה לגבי המשך הטיפול, בהתאם למצבם המדויק של התאים. החותמים האופטיים מוזנים למודלים של למידת מכונה (machine learning) באמצעות אלגוריתם חכם. החברה מבססת את תהליכי ניתוח התמונה, ארכוב הצילומים והניתוח האנליטי של תמונות הדמיה, על טכנולוגיית הענן של IBM ובראשן פלטפורמת BlueMix. שם פועל האלגוריתם המבצע את תהליך הניתוח של תופעות אופטיות שונות. הפענוח מתקבל בתוך דקות ספורות ומגיע אל הרופא עוד במהלך הבדיקה, ומאפשר לזהות "אזורים חשודים", אשר מהם הרופא יכול לקחת ביופסיה. באופן זה האלגוריתם מסייע בקבלת החלטה על המשך הטיפול היעיל ביותר, מעקב מדויק אחר המטופלת לאורך זמן, מאפשר לחזות סיכונים עתידיים ולהמליץ על בדיקות נוספות.

ובעתיד

ברובד הבא, מתעתדת החברה להציע את הבדיקה למדינות מתפתחות. במדינות כמו סין והודו, אחוזי התמותה מסרטן צוואר הרחם גבוהים מאוד בשל אי זמינות הבדיקות לזיהוי מוקדם של המחלה לנשים באזורים מרוחקים, וכן בשל היעדר רופאים בעלי מיומנות לביצוע הבדיקה וניתוח התוצאות.

באמצעות בדיקה פשוטה ומהירה ע"י המתמר של Biop Medical (ללא צורך בכוח אדם מיומן, מעבדות וציוד נלווה) ובעזרת טכנולוגיית הענן, אשר ניתן לבצעה גם באזורים מרוחקים ע"י אחות – ניתן יהיה לשלוח את הנתונים לניתוח ע"י רופא הנמצא באזור מרוחק מהמיקום בו מתבצעת הבדיקה המקורית. כך אפשר גם להשוות כל בדיקה מול בדיקות אחרות – להציע רמת דיוק משופרת בתהליכי האבחון והטיפול ולאתר קבוצות סיכון עתידיות.

"הייחודיות של ביופ טמונה ביכולתה של החברה לפתח מתמר אופטי אשר מפיק מידע רפואי ייחודי המוזן לאלגוריתם ויכול לנתח כל זאת תוך שימוש בכלים סטטיסטיים ו-Big Data", מדגיש עוז סעדיה, המשמש כארכטיקט המערכת של החברה מיום היווסדה.

ביופ מסיימת בימים אלו את שלב פיתוחו של המכשיר המסחרי שלה. במקביל היא מבצעת ניסויים קליניים במרכזים רפואיים באירופה ובארץ. ניסויים אלו הדגימו תוצאות טובות ומבטיחות עד כה.
"החיבור בין אנשים מוכשרים ממגוון דיסציפלינות והאווירה המיוחדת בחברה מסייעים לביופ לעמוד בכל אבני הדרך שהיא הציבה לעצמה עד היום", מסכמת טל בר-טור, מנהלת התפעול.

הצוות של Biop Medical – החיבור בין האנשים הוא הגורם המרכזי להצלחת החברה (צילום: Biop Medical)

על החברה

במהלך שלוש וחצי שנות פעילותה, זכתה החברה במספר פרסים ובין היתר ייצגה את ישראל בתחרות יוקרתית של חדשנות רפואית בקליבלנד קליניק, שם זכתה להיות אחת הפיינליסטיות.

Biop Medical הוקמה על-ידי אילן לנדסמן המשמש כמנכ"ל החברה. יו"ר החברה, מר סידני ברג'ינסקי, אשר כיהן במשך שנים כמנכ"ל אולימפוס ארה"ב. משרדי החברה ממוקמים ברמת גן והיא מעסיקה 12 עובדים בתחומים מערכות מידע, אלגוריתמיקה, פיזיקה, ביולוגיה וחומרה, וכן עובדת בשיתוף פעולה רציף עם יועצים מקצועיים רבים מהארץ ומהעולם.Biop Medical השלימה סבב גיוס ראשון לפני כחצי שנה, אשר יאפשר את השלמת פיתוח המוצר המסחרי והשלמת הניסויים הקליניים.

תגובות