מלבישים את העט בחוכמה

מלבישים את העט בחוכמה

עטי אינסולין המצוידים בתוספת חכמה כמו EYE-PEN הם הדבר הבא בתחום הטיפול בסוכרת. ה-EYE-PEN מעביר נתונים, שומר אותם, מציגם בעת הצורך, ואפילו יוצר התראות על הזרקות שגויות וחשיפה לטמפרטורה המשפיעה על יעילות התרופה. מדע בדיוני? ממש לא!

מאת: יובל בן משה (צילומים: אינסולין מדיקל)
סגנון חיים סיקסטיז

ההערכות מספרות כי ההוצאה בגין טיפול במחלת הסוכרת מגיעה ליותר מ-950 מיליארד דולר בשנה. נתון זה גדול מ-10% מכלל ההוצאה על בריאות בעולם המערבי. הממוצע העולמי של החולים הסוכרתיים נאמד בכ-8%-10% מכלל האוכלוסייה (סוג 1 וסוג 2 – כמובן שככל שהגיל עולה כך גם הסבירות לסוכרת סוג 2 עולה). מדובר על כ-425 מיליון סוכרתיים, מתוכם כמעט 45% אינם מאובחנים. שני סוגי הסוכרת העיקריים הקיימים הם סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) וסוכרת מסוג 2.

החולים הסוכרתיים שסובלים מבעיה קשה של איזון גליקמי מגיעים למצב שבו הם נדרשים להזריק אינסולין. סוכרתיים מסוג 1 מחויבים בשימוש באינסולין מאחר שאין בגופם כל ייצור של אינסולין, ואילו בחולים עם סוכרת מסוג 2 רק חלקם נדרשים להגיע לשימוש באינסולין.

שני סוגי האינסולין העיקריים הנמצאים כיום בשוק התרופות הם אינסולין בזאלי (שחרור מושהה) לשימוש פעם ביום, ואינסולין לארוחות (מוזרק לפני כל ארוחה). ההערכה היא כי מספר הסוכרתיים בעולם, שאמורים להזריק אינסולין הוא כ-100 מיליון, בעת שבפועל מזריקים בערך 50 מיליון סוכרתיים אינסולין מדי יום, מתוכם כ-20 מיליון מזריקים מספר פעמים ביום.

EYE-PEN מותאם ומולבש על אחד מעטי האינסולין המשווקים בשוק

טכנולוגיה ואינסולין

אתגר השימוש המושכל והמיטבי בעטי אינסולין ניצב על שולחנן של חברות הביוטק. אחת מהן היא חברת אינסוליין, הנסחרת בבורסה בתל אביב. החברה עוסקת בשני תחומים עיקריים: פיתוח מוצרי ביוטק, ופעילות של מימון חוץ בנקאי. החברה משקיעה בפיתוח פעילות הביוטק בדגש על מוצרים המייעלים את הטיפול באינסולין ובתרופות אחרות, ופעילות זו מהווה מבחינת החברה מנוע צמיחה בהווה ובעתיד.

תחום הביוטק באינסוליין פועל במטרה להביא לשוק טכנולוגיות ומוצרים מתקדמים שיסייעו בשיפור מתן תרופות באופן של הזרקה תת-עורית, וזאת על ידי ייצוב אזור ההזרקה בגוף (ISTS). החברה עובדת על פיתוח הקו העתידי של מוצריה, כך שיהיו בעלי יכולת קישוריות והתממשקות למערכות IoT (Internet of things), זאת כדי לספק מידע למערכות ניהול מחלה וניהול מתן תרופות.

בתחום האינסולין פיתחה החברה את Insupad2. מדובר במכשור רפואי לביש, ידידותי וקל לשימוש, שאינו פולשני, אשר מבוסס על טכנולוגיה, מוגנת בפטנטים, המטפלת בייצוב אזור ההזרקה. המוצר מבוסס על טכנולוגית ה-ISTS, ומיועד לסוכרתיים המזריקים אינסולין מהיר, לזמן ארוחה, בעזרת מזרק או עט אינסולין. Insupad3 הינו דור ההמשך של Insupad2 ומתווספות לו יכולות נוספות הכוללות מדידת פעילות הסוכרתי וקישוריות לאפליקציה.

מוצר נוסף שהינו תוספת חכמה לעטי ההזרקה הקיימים כיום הינו ה"אייפן" (PEN-EYE) שמתלבש על עט ההזרקה ומאפשר לקרוא את נתוני העט, פעילותו, מיקומו וחשיפה לטמפרטורות העלולות לפגוע ביעילות התרופה.

לפקוח עין

פיתוח האייפן נועד לסייע לאנשים הנוטלים אינסולין אך עדיין לא משיגים שליטה ברמת הסוכר, לעתים מדלגים על זריקות, ואינם מקבלים הכוונה מדויקת למינון הספציפי הנכון. מדובר באתגרים איתם מתמודדים החולים הסוכרתיים עצמם, המטפלים השונים והחברות בתחום.

פתרונות דיגיטליים מאפשרים למטופל לקבל שליטה טובה יותר בניהול הסוכרת, ולמעקב ולחיבור טובים יותר עם מטפליו. חברות מובילות בעולם – כולל ווטסון, גוגל; חברות מדידת סוכר,  כמו רוש; וחברות המייצרות אינסולין – מחפשות פתרונות נוספים לניהול טוב יותר של המחלה. לפלטפורמות רבות לניהול המחלה הקיימות היום בשוק מתפתח זה, נדרש פתרון טוב יותר של ניהול ההזרקות במטרה לעזור לחולה לקבל שליטה טובה. אחת הדרכים היא באמצעות חיבור עטי אינסולין לפלטפורמות לניהול המחלה הקיימות בשוק. עטי אינסולין חכמים, או כאלה המצוידים בתוספת חכמה כמו ה-EYE-PEN, ישלחו נתונים ישירות לטלפונים החכמים שיריצו את פלטפורמת ניהול הסוכרת.

מעבר לכך ברור כי הפלטפורמות ייהנו ממידע רחב יותר הכולל את מדידות הסוכר ואת כמויות האינסולין המוזרקות ואת הזמן. אגרגציית המידע וניתוחו ישמשו להעמקת הידע ולשיפור הטיפול.

השימוש במכשיר פשוט: המשתמש בעט ההזרקה ילביש את ה-EYE-PEN על עט ההזרקה במקום המיועד לכך. מבחינת המשתמש אין צורך לעשות כל פעילות נוספת. ה-EYE-PEN יתקשר ישירות עם האפליקציה בטלפון החכם להעברת הנתונים, שמירתם והצגתם. האפליקציה תוכל להציג את הנתונים ואף לייצר התראות מתאימות. לדוגמה, תזכורת לביצוע הזרקה, התראה על הזרקות סמוכות מדי, התרחקות לא מתוכננת מעט ההזרקה, או חשיפה מתמשכת לטמפרטורה המשפיעה על יעילות התרופה. המכשיר נמצא בשלבי פיתוח אחרונים ובחינות איכות, והחברה מתכננת לצאת לשלבי מסחור ראשונים במהלך המחצית הראשונה של שנת 2019.

בעתיד

כמו בתחומים אחרים של ניהול מחלה כרונית, העולם הולך לכיוון של רפואה מותאמת- אישית לכל מטופל ומטופל. הטיפול בסוכרת בעולם המערבי כיום מצריך רמה גבוהה ודיוק רב בניהול המידע האישי על המטופל, שכן הטיפול המקיף כולל תחומים רבים ביניהם גם תזונה, פעילות גופנית, אורחות חיים ותרופות.

במקביל, מאחר שההוצאות על מחלת הסוכרת הן עצומות, מופנים משאבים רבים למציאת פתרונות למחלה בניסיון לרפא אותה על ידי ייצור עצמי של אינסולין על ידי גוף האדם הסוכרתי עצמו. למרות זאת, וכפי שמראים דוחות ה-IDF, ההערכה היא כי עד שנת 2045 יתווספו עוד 50%  סוכרתיים בעולם (629 מיליון), ומתוכם רבים עדיין ישתמשו במזרק לצורך קבלת האינסולין ולמוצרים שישפרו את ניהול המחלה הכרונית.

תגובות