ד"ר, אני רק שאלה: טיפול בפסוריאזיס

ד"ר, אני רק שאלה: טיפול בפסוריאזיס

ד"ר, אני בת 29 וסובלת מפסוריאזיס בפנים ומתקשה לקיים קשר רומנטי. שמעתי על תרופה ביולוגית חדשה לטיפול בפסוריאזיס. האם היא באמת יכולה לעזור?

מאת: פרופ' ארנון כהן
בריאות ורפואה מגזין ביו

בישראל יש כרבע מיליון חולי פסוריאזיס, מרביתם במצב קל יחסית, עם קשקשים המופיעים בעיקר במרפקים, בברכיים ובקרקפת. אך בקרב חלק מהחולים המחלה קשה, עם קשקשים על חלק ניכר מפני העור או באזורים רגישים כמו הפנים ואברי המין. אין ספק שפסוריאזיס על פניה של בחורה צעירה הינה מחלה בעלת משמעות רבה לחיים.

בשנים האחרונות חלה פריצת דרך בטיפול בחולי פסוריאזיס. בזכות הטיפולים החדשים ניתן להגיע למצב של ניקוי מלא, או כמעט מלא, של העור. הטיפול המקובל בחולי פסוריאזיס מבוסס על טיפול מקומי במשחות שונות (למשל, קסמיל), פוטותרפיה, טיפול בים המלח, טיפול בכדורים (למשל מתותרקסט או ניאוטיגסון), וטיפולים ביולוגיים המבוססים על מתן זריקות.

הטיפול במחלת הפסוריאזיס השתנה באופן משמעותי בעשור האחרון, עם כניסת השימוש בתרופות הביולוגיות. תרופות אלה ניתנות בזריקה ופועלות באופן ספציפי כנגד מנגנוני הדלקת הקיימים בתוך התאים הנמצאים בנגעים על העור של חולי פסוריאזיס.

הדור הוותיק של התרופות הביולוגיות מכונה נוגדי TNF. לאחר תחילת השימוש בנוגדי TNF נכנסו לשימוש תרופות ביולוגית הנוגדות את הפעילות של אינטרלאוקין 12/23. התרופה החדשה ביותר שנכנסה לשימוש בארץ היא תרופה מהקבוצה של התרופות הביולוגיות החדשות הנוגדות את הפעילות של אינטרלאוקין 17. התרופה מכונה טאלץ (Taltz) והיא אחת משתי התרופות הנוגדות את הפעילות של אינטרלאוקין 17, הקיימות בארץ (בארצות הברית קיימת תרופה שלישית הנמצאת בשימוש). התרופה ניתנת בזריקות, תחילה אחת לשבועיים ובהמשך אחת לחודש, ונחשבת יעילה מאוד, עם הופעה של שיפור מהיר במצב העור, תוך שבועיים מתחילת השימוש.

התרופה נמצאת בסל התרופות שנקבע על ידי משרד הבריאות ומיועדת לחולים עם פסוריאזיס מפושט מאוד או פסוריאזיס המופיע באזורי עור רגישים (למשל, הפנים). מכיוון שמדובר בתרופה חדשה, תמיד עולה השאלה האם התרופה הזו גורמת לתופעות לוואי. ומכיוון שמדובר בתרופה המשפיעה על מערכת החיסון, תמיד קיים סיכון אפשרי להופעת מחלות זיהומיות, סרטן או תופעות לוואי אחרות. עם זאת, במחקרים שבוצעו עד כה בתרופות אלה לא נמצא סיכון מהותי לתופעות לוואי אלה. בכל מקרה, יש לקרוא את העלון לצרכן לפני תחילת הטיפול.


הכותב הוא מומחה ברפואת עור ומין.

תגובות