ד"ר, אני רק שאלה: גיל המעבר

ד"ר, אני רק שאלה: גיל המעבר

כיצד מתייחסת הרפואה הסינית אל גיל המעבר?

מאת: ערן חיון
בריאות ורפואה מגזין ביו

גיל המעבר (מנופאוזה) הוא התקופה שמעבר לתקופת הפוריות. איברי הרבייה ומערכות נוספות בגוף האשה מכילים קולטנים לאסטרוגן ומושפעים ממנו. בתקופת גיל המעבר חלה ירידה הדרגתית בייצור ובהפרשת האסטרוגן והפרוגסטרון. למרות שגלי חום הם התלונה השכיחה ביותר, תופעות גיל המעבר אינן רק גלי חום ומתבטאות גם בדילול במסת עצם, עצבנות, היעדר פוריות, הפרעות שינה, דיכאון, עליית לחץ דם, השמנה באזור האגן, ועוד.

נקודת המבט הסינית

ככל שאנחנו מתבגרים, הצ'י (האנרגיה) שלנו מתדלדל באופן טבעי. אם לא תתבצע התאמה של הפער שנוצר בין הדרישה של הגוף לבין היכולת לספק אנרגיה זו, הגוף והאברים הפנימיים יושפעו. מחסור באנרגיה בכליות הוא אחד הגורמים העיקריים לבעיות גיל המעבר. הכליות הן שורש היין והיאנג, החומר והאנרגיה, החום והקור, הנשי והגברי. היחלשות באנרגיית הכליות המושפעת מאורח חיים, תזונה, הריונות מרובים ועוד – פוגעת ביכולתן להזין, ללחלח, לווסת ולקרר את הגוף. גלי חום והזעה, הזעות בעיקר אחר הצהריים ובלילה, טיניטוס, נדודי שינה, תחושת יובש כללי ועוד – יעידו על אובדן יין של הכליות.

איבר נוסף המעורב בתופעות גיל המעבר הוא הכבד. מרידיאן הכבד (הערוץ האנרגטי על גביו מתבצע הדיקור) זורם דרך אזור הרבייה, השחלות והרחם. מבחינה סינית הכבד אחראי על הזרימה ההרמונית של הצ'י והדם, ולכן כאשר צ'י הכבד נתקע או חלש – אזור זה יושפע, המחזור יהפוך לדל או לדימומים קשים, תיזמון המחזור יופרע, ייתכנו כאבים בבטן התחתונה, תהיה נטייה למצבי רוח, ועוד.

הרפואה הסינית מטפלת בהצלחה בתופעות גיל המעבר על ידי מגוון שיטות. בעת האבחון, נבדקים האברים הקשורים לתהליך. כחלק מהטיפול בדיקור ניתן תפריט תזונה מותאם לאבחנה, המכיל מזונות מקררים ומזונות מזיני יין, שייתמכו בכליות, כמו עלים ירוקים, בשר בקר וכבש, מוצרי ים (אצות, סרדינים), מלפפון, פחמימות מורכבות (שיבולת שועל, דוחן, קינואה), קטניות (כל סוגי השעועית), זרעים ואגוזים.

צמחי מרפא הם הנדבך התומך בדיקור, הם ניתנים כתוספים (מחזקים את היין) ומורכבים בצורה מדויקת המותאמת לכל אדם בצורה פרטנית. היתרון הגדול בדיקור הוא בהיותו מטפל בשורש הבעיה ולא בסימפטום, לכן מלבד הקלה בהתקפי החום, תורגש הטבה במצב הגופני הכללי.

כולנו נולדים עם יכולת ריפוי עצמי. לנשים יכולת ייחודית בזכות המחזור, השחלות, הרחם והיכולת להעניק חיים.


הכותב הוא מומחה פוריות וגינקולוגיה ברפואה סינית מסורתית.

תגובות