ד"ר, אני רק שאלה: אבחון סרטן

ד"ר, אני רק שאלה: אבחון סרטן

מה הן ההשלכות במקרים של איחור באבחון סרטן?

מאת: עו"ד ויקי בקשי
בריאות ורפואה מגזין ביו

אנשים רבים מפחדים מהאבחנה של 'סרטן', ובצדק. מדובר במחלה שאנשים עלולים למות ממנה. למי מאיתנו אין קרובים או מכרים שחלו במחלה ולא יכלו לה? למרות ההתקדמות בטכנולוגיה ובידע הרפואי, עדיין קיימים סוגים של סרטן בהם סיכויי הריפוי נמוכים והסטטיסטיקה של החולים בהם עגומה. יחד עם זאת יש סוגי סרטן בהם סיכויי הריפוי טובים ואפילו טובים למדי, במידה שהמחלה מאובחנת במועד.

באילו מקרים איחור באבחון סרטן עשוי להקים עילת תביעה?

לא כל איחור באבחון סרטן מקים בהכרח עילת תביעה. טיפלנו במשך השנים במקרים רבים של מטופלים אשר מחלתם אובחנה באיחור. היה זה גבר צעיר שהתלונן במשך תקופה ארוכה על נקודת חן חשודה וחריגה בשוק הרגל שהופיעה פתאום וגדלה, אולם לא זכה לכל התייחסות רצינית; הייתה זו אישה שביצעה צילום חזה ובו אובחן ממצא מדאיג שחייב העמקת בירור, אולם תשובת הבדיקה מעולם לא הובאה לידיעתה; טיפלנו באשה אשר בדיקת PAPS שבוצעה לה אובחנה באופן שגוי כתקינה, למרות שלימדה על קיומה של מחלה טרום-ממאירה שחייבה טיפול (פשוט יחסית), אולם זה לא ניתן לה.

בכל הדוגמאות אותן הבאתי, התנהלות הצוות הרפואי המטפל לא הייתה סבירה, אפשר גם לומר רשלנית, אך הדבר אינו מקים באופן מיידי עילת תביעה. על מנת שתקום למי מהמטופלים הנ”ל עילת תביעה, יש צורך להוכיח (באמצעות חוות דעת מומחה) כי כתוצאה מאיחור באבחון המחלה נגרעו מהמטופל סיכויי החלמה משמעותיים. בית המשפט העליון קבע לאחרונה בפסק דין תקדימי, כי מקום בו יוכח שכתוצאה מהתנהלותו הרשלנית של הגורם המטפל, אובחנה מחלת הסרטן אצל התובע באיחור ונגרעו ממנו סיכויי החלמה של מעל ל- 51% – אזי במקרה זה יהיה הניזוק זכאי לפיצוי על מלוא נזקיו (בשיעור 100%).

באילו מקרים צריכות להידלק אצל המטופל “נורות אזהרה”?

מטופל צריך לדעת להקשיב לגופו ולתחושותיו הפנימיות. לעתים רבות המטופל אינו סתם “מתלונן סדרתי”, אלא תלונותיו באות על רקע תחלואה מתפתחת והולכת. במידה שהתסמינים עליהם מלין המטופל אינם משתפרים ואף מחמירים, יש מקום ואף צריך לדרוש העמקת בירור. לעתים המערכת הרפואית חוסכת על חשבון המטופל ומפנה אותו לבדיקות זולות יותר, שאינן בהכרח מתאימות לבירור מצבו. עצתי לאותם מטופלים: לא לוותר!! עליהם לדרוש כי רופא המשפחה יפנה אותם לבדיקות שיסבירו, לטוב או לרע, את הסיבה לתלונותיהם.

לא להתבייש לפנות לייעוץ נוסף. לעתים עין חדשה, שבוחנת את המקרה, עשויה לחשוב בכיוון אחר ורלוונטי יותר. במידה שעשיתם ביופסיה של ממצא חשוד וזו אובחנה כתקינה, לעתים בחינה נוספת של הדגימה באופן פרטי עשויה להיות ההבדל בין חיים ומוות. ממומלץ להיות חשדנים, לא פרנואידים, אבל בהחלט לשאול ולדרוש לקבל תשובות הגיוניות.

חליתי בסרטן שאובחן באיחור – מה גובה הפיצוי שמגיע לי?

בדיני נזיקין הפיצוי שניתן הינו על היקף הנזק שנגרם כתוצאה מהאיחור. חומרת רשלנותו של הגורם המטפל אינה רלוונטית לשיעור הפיצוי. כפי שציינתי בתחילה, לא כל איחור באבחון סרטן, גם אם נגרם בשל רשלנות רפואית, מקים עילת תביעה, ומדוע? מקום בו האיחור לא גרם לנזק – לא תקום עילת תביעה. יש סוגי סרטן שמתפתחים באופן מאוד אטי ובהם איחור של חודשים רבים אינו משפיע על הפרוגנוזה או על היקף הטיפולים (ולפיכך לא נגרם למטופל כל נזק בגין האיחור); מנגד, יש סוגי סרטן מאוד אלימים מלכתחילה, בהם גם אבחון מוקדם של מספר חודשים לא היה משנה את הפרוגנוזה הקשה. צריך לבדוק כל מקרה לגופו ולהיוועץ עם אונקולוג העוסק בסוג הסרטן הספציפי ממנו סובל המטופל, לצורך בירור היקף שיעור אובדן סיכויי ההחלמה.


הכותבת היא מומחית בתביעות רשלנות רפואית, שותפה במשרד כספי סרור ושות'.

תגובות