ד"ר, אני רק שאלה: לפני הלידה

ד"ר, אני רק שאלה: לפני הלידה

רגע לפני הלידה, מה הן זכויותיי ומה כדאי לי לדעת?

מאת: עו"ד דניאלה אביבי נחום
בריאות ורפואה מגזין ביו

לידה הינה אירוע משמעותי ומרגש בחיים. נשים מצפות בכיליון נפש למפגש הראשון עם תינוקן, לרגע בו יחלו חיים חדשים של גידול ילד בריא ושמח. מאחר שלידה היא אחד המצבים הייחודיים בו אשה בריאה נכנסת לבית חולים למטרה משמחת, מצבים בהם היולדת או התינוק נפגעים במהלכה, נחווים כטרגיים ומטלטלים במיוחד.

לידה, מטבעה, היא תהליך דינמי, רווי תהפוכות, ומתרחשות במהלכה לא מעט דרמות. לא תמיד דברים מצויים בשליטה. יחד עם זאת, כשם שאשה מעורבת בהחלטות הנוגעות למעקב ההריון, ניתן וחשוב כי יולדת תדרוש להיות מעורבת בתהליך הלידה ובקבלת ההחלטות הנוגעות לה ולעובר.

זכויות האישה בלידה

נשים רבות מגיעות ללדת כשהן אינן יודעות את זכויותיהן כיולדות, ואלה שיודעות – עלולות לשכוח לנוכח ההתרגשות, הכאבים והלחץ הנלווים ללידה, או בשל חוסר נעימות להפריע לצוות הרפואי העסוק ממילא. אולם, כבכל טיפול רפואי, עצתי לנשים המגיעות לחדר הלידה להיות מודעות וקשובות לגופן, ולהיוועץ בצוות הרפואי אף אם הדבר דורש מעט התעקשות מצדן, כאשר הן חשות כי משהו אינו מתנהל כשורה.

על הצוות הרפואי חלה חובה להסביר ליולדת אודות תהליך הלידה הצפוי, ולספק הסבר מפורט על אפשרויות הטיפול וההחלטות הרפואיות בעניינה, עוד בטרם אלה מבוצעות. למעט מקרים מיוחדים בהם קיימת מניעה רפואית, הרי כאשר מצב היולדת והעובר תקינים, זכאית היולדת להיות שותפה לבחירת אופן ניהול הלידה. כך, למשל, יולדת זכאית לבחור האם ללדת בלידה טבעית או לקבל משככי כאבים, להסכים לזירוז הלידה או לפקיעה יזומה של מי שפיר, וכדומה.

לעתים נדרשת קבלת החלטה מיידית, וכאן חשובה זכותה של היולדת לנוכחות מלווה אשר יידע למסור מידע רלוונטי עליה ועל העובר, לקבל הסבר ולעזור ליולדת בקבלת ההחלטה. עצתי ליולדת למקרים אלה היא להיות מודעת ולהיערך מראש לתהליך הלידה. זאת על מנת לאפשר ליולדת חוויית שליטה ואוריינטציה בחדר הלידה וקבלת החלטות שקולה, גם במקרה בו מתפתח מצב הדורש החלטות דחופות.

דוגמה נוספת למוכנות היולדת לתהליך הלידה הינה הצטיידות בתיק מעקב הריון מסודר, אותו מומלץ להציג עם ההגעה לבית החולים, תוך יידוע הצוות הרפואי בבעיות אשר התעוררו במהלך ההריון, כמו גם בהיסטוריה רפואית רלוונטית, כגון הריונות ולידות קודמים. מוכנות מעין זו תפרוש בפני הצוות הרפואי תמונה רפואית רחבה ככל הניתן ותקדם קבלת החלטות טיפוליות מתאימות.

אילו בעיות עלולות להתעורר במהלך הלידה?

כמו בכל הליך רפואי, גם לידה כרוכה בסיבוכים ובסיכונים אפשריים, והתממשותם עלולה להותיר את האם או העובר עם נזקים קשים. סיבוכים שונים, במהלך לידה ולאחריה, מוכרים בציבור ממקרים אשר זכו לחשיפה תקשורתית, כגון אי-זיהוי מצוקה עוברית במוניטור, ניסיונות כושלים לחילוץ העובר בוואקום בניגוד לפרוטוקול, או איחור בהפניית יולדת לניתוח קיסרי. אולם יש גם סיבוכים קשים אחרים, כגון התפתחות תסמונת HELLP אצל יולדת טרם הלידה, או הופעת דימום מסיבי דווקא לאחר הלידה – אשר אינם זוכים למודעות בקרב ציבור היולדות ומומלץ להיות ערים להם.

חשוב לציין, כי לא כל סיבוך או נזק מלמדים בהכרח על רשלנות. יחד עם זאת, כאשר מתעורר חשש שמא ההתנהלות במהלך הלידה או בסמוך לה הייתה לא תקינה, מקום בו היולדת או העובר נותרו עם נזק משמעותי, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי. כמו כן, מכיוון שמרבית המידע הרפואי מצוי בידי בית החולים ואינו נמסר ליולדת, חשוב לדעת כי כאשר מתרחשים תקלה או סיבוך, יולדת זכאית לקבל הסבר מה קרה, מתי קרה, מה הן הנסיבות אשר גרמו לתקלה, וכן אילו צעדים ננקטו כדי שתקלה כזו לא תישנה בעתיד.

לסיכום, מכיוון שניהול לידה יכול להיות משימה רפואית מורכבת, חשוב להקשיב להמלצות הצוות הרפואי, במיוחד כאשר מתעוררת בעיה. יחד עם זאת, תחושות הבטן של היולדת יכולות להיות מדויקות וחשובות. לכן, מומלץ להיערך ללידה ככל הניתן, להיות מודעת וערנית להתרחשויות בחדר הלידה ולדרוש לקבל הסברים על ההחלטות הטיפוליות, כמו גם החלופות הטיפוליות האפשריות.


הכותבת היא מומחית בתביעות רשלנות רפואית, שותפה במשרד כספי סרור ושות'.

תגובות