גירושים בגיל השלישי

גירושים בגיל השלישי

"מערכת המשפט איננה מקום לבלות בו בערוב ימיך", אומרת עו"ד רות דיין-וולפנר, שמשרדה מדורג מזה שנים רבות בצמרת המשרדים המתמחים בדיני משפחה, "וככל שמשכילים להגיע להסכמות מרוויחים מזה - גם בהיבט הבריאותי והמשפחתי". ראיון אישי

מאת: שרלי שטרית
סגנון חיים סיקסטיז

"איש עסקים מבוגר, מאוד מצליח ומאוד עשיר, בא אליי כי רצה להתגרש ובמשך שעה וחצי דן איתי לפרטי-פרטים בכל עניין הרכוש ומה אפשר לעשות. בשלב מסוים שאלתי אותו 'למה, בעצם, אתה מתגרש?'. הוא ענה שהיא אהבת חייו אבל תיאר איזושהי בעיה – שלא נראתה לי עילת גירושים – ואמר 'זהו, החלטתי לחתוך'. 'בוא נחשוב הלאה לרגע', אמרתי לו, 'היא עוזבת, אתה נשאר עם הבית ומכיר מישהי, נניח בת 40, מן הסתם גרושה עם ילדים שיבואו לחיות איתך, יהיו בבריכה בבית שלך וייפגשו עם הילדים שלך'. הוא הזדעזע מהרעיון, היה בהלם, אמר 'לא, לא חשבתי על זה'. אמרתי לו: 'מאהבת חיים לא מתגרשים כל כך מהר. אם יש בעיה, תטפלו בה ותעשו הכל לפני שתפרקו את המשפחה, עם הילדים, הנכדים, עם הכל'. למחרת קיבלתי זר, הכי גדול שקיבלתי בחיי, עם המילה 'תודה'".

    עו"ד רות דיין-וולפנר
    (צילום: יח"צ)

עשרות שנותיה בדיני משפחה לימדו את עו"ד רות דיין-וולפנר כי "תפקידנו כעורכי דין הוא לאו דווקא 'לנצח' בפסק דין, אלא לעשות הכל כדי שהלקוח ייצא עם התוצאה הכי טובה לו – וזה יכול גם להיות הסכם שהוא טוב עבורו. הליכים משפטיים – לא רק בגיל השלישי, אבל במיוחד בו – אינם דבר שמאריך חיים, וככל שבני זוג משכילים להגיע להסכמות הם מרוויחים מזה, לא רק משפטית אלא גם בהיבט הבריאותי והמשפחתי. למרבה המזל, רבים מבינים זאת ומשתדלים שלא להגיע למלחמות. בגיל השלישי, אם כבר מחליטים להתגרש, הניצחון הוא בלהתגרש יפה".

לאפשר לשני הצדדים להתקיים בצורה נאותה

רוב מקרי הגירושים בארץ הוא בגילי 30-50. שיעור הגירושים בגיל השלישי הוא נמוך. לפי נתוני הלמ"ס, שיעור המתגרשים בקרב בני 55 ומעלה בשנת 2015 עמד על 2.5% מכלל המתגרשים בישראל. הסיבות לגירושים בגיל מאוחר מגוונות, החל מהחשש לפגוע בילדים הצעירים או בהורים המבוגרים של בני הזוג, ועד לחשש מהשלכות הפירוק של מסגרת הנישואים על חייהם של בני הזוג. סיבות נוספות נובעות ממשבר בזוגיות עקב תחושת הריקנות שלאחר עזיבת הילדים את הבית, וממשבר אמצע החיים כשמתחילה לחלחל המודעוּת לזמן ההולך ומתקצר של החיים.

"הרבה פעמים נשארים ביחד כי 'בגיל הזה לא מתגרשים'", מסבירה עו"ד דיין-וולפנר, "אבל כשכבר מחליטים להתגרש בגיל השלישי, זה סימן שנמצאים בנישואים מאוד רעים. אנשים שרוצים להתגרש בגיל הזה אומרים לי פעמים רבות שהם לא מוכנים לחיות את מה שנשאר להם כשמרגישים כל כך רע, ושמצבם הנוכחי פחות טוב מאשר להיות לבד: זה עד כדי כך רע – שהם מעדיפים להיות לבד ולא עם 'הדבר הזה'".

מה מאפיין גירושים כאלה? על מה בעצם יש מחלוקת?

"בגיל הזה, הילדים לרוב כבר גדולים ואין מלחמות על מזונות או על משמורת, ורוב המקרים מסתיימים בהסכמות ולא במלחמות כי יש יתרון בגיל הזה, שכבר מבינים על מה חשוב לריב ועל מה לא. המחלוקות העיקריות הן על חלוקת הרכוש ועל יכולת הקיום – קצבאות, פנסיות, הכנסות וכדומה. אבל כמו בכל סוגי הגירושים, גם בגיל השלישי יש אנשים שהרגשות עדיין מציפים אותם והם בוחרים להילחם".

איך פותרים את המחלוקות?

"המטרה היא למצוא פתרון שיאפשר לשני הצדדים להמשיך להתקיים בצורה נאותה. לא תמיד זה אפשרי, ואז מחפשים פתרונות יצירתיים. אם יש רק דירה אחת, למשל, לא בהכרח מוכרים אותה אלא מעבירים אותה לילדים ואחד הצדדים יוצא לשכירות על חשבון משהו אחר. וכשיש רכוש, פעמים רבות בוחרים בגיל השלישי להעביר אותו כבר בשלב הזה לילדים".

עד כמה מעורבים הילדים בגירושים?

"בדרך כלל, כשמחליטים בגיל השלישי להתגרש, מגיעים יחד עם אחד הילדים. על פי רוב בגיל הזה הילדים מעורבים, הם כבר גדולים ורוצים לעזור, ולא פעם קורה שהם מתפצלים בתמיכה בין ההורים – אבל לא בהכרח: לפעמים מאוד חשוב לילד לא לפגוע בקשר עם שני ההורים, וייתכן מצב שהוא עוזר מאחורי הקלעים להורה שאותו הוא תופש כחלש יותר, כזקוק להגנה, מבלי שזה יפגע ביחסים שלו עם ההורה השני.

"לפעמים הגירושים עצמם הם ביוזמת אחד הילדים, כשהוא רואה התנהגות מזעזעת של אחד ההורים ואומר 'די, זה לא שווה את זה'. לפעמים הם נותנים את הכוח להורה החלש יותר לעשות את השינוי הזה, שהוא לא פשוט באף גיל. עם זאת, הילדים מעורבים רק עד למידה שההורה מאפשר. ילד לא יכול לנהל את תיק הגירושים של ההורה, אלא אם ההורה מאפשר לו את זה".

איך מתבצעת חלוקת הרכוש, לוקחים בחשבון את הילדים?

"לילדים אין שום זכות ברכוש הוריהם. ניתן לקחת בחשבון את השיקול שלפיו הילדים אמורים לקבל את הרכוש בבוא הזמן, אבל אין שום מחויבות לכך. במקרים רבים הורים בוחרים לנשל את הילדים דווקא בגלל גירושים. אם המשפחה התפלגה, יכול להיות שרק אחד הצדדים יוריש לילדים והאחר ינשל אותם, או יוריש דווקא לילד שנשאר איתו בקשר".

"זכות מאוד גדולה"

את משרדה, המדורג מזה 11 שנה בצמרת המשרדים המתמחים בדיני משפחה, הקימה דיין-וולפנר לפני כ-20 שנה. 10 עורכות דין וצוות פרה-משפטי, המועסקות במשרד הנחשב כיום לגדול בארץ בתחום הגירושים, מטפלות במקביל בלמעלה מ-140 תיקים, וזוכות להוקרה: "יש אנשים שנקרים בדרכך לא סתם", ציינה אחת הלקוחות, "וחיי שנגמרו חצי שנה לפני הפגישה עם רות, התחילו מחדש אחריה. מודה על הרגע האחד ההוא בו נכנסת לחיי ופתחת והארת את הדרך מחדש".

עושה רושם שאת בעצם גם מעין פסיכולוגית עבור הלקוח.

"אלה ברכות שאנחנו מקבלים כל הזמן. העבודה בתחום דיני המשפחה חייבת תמיד לכלול גם את האספקט הרגשי. אנחנו לא מספקים רק ייעוץ משפטי אלא מעטפת רחבה שמדברת גם על משמעויות ההליך וכיצד להתמודד איתו, ואם הלקוח מוכן לזה הוא גם מופנה לאנשי מקצוע. אנחנו עם הלקוח 24 שעות באחד המסעות הכי לא פשוטים עבורו, מלווים אותו יד ביד בכל דבר. זה סיפוק וזו זכות מאוד גדולה".

תגובות