מצוקה קשה של כוח אדם בענף האבטחה

מצוקה קשה של כוח אדם בענף האבטחה

לקראת כנס האבטחה של ישראל (ISC), מתפרסמים לראשונה נתונים רשמיים על ענף האבטחה בישראל. מהנתונים עולה כי הענף מעסיק 105,000 איש וההוצאה עליו עומדת על 9.2 מיליארד שקל. זאת, על רקע מצוקה קשה של כוח אדם בענף ועל רקע גל הטרור

מאת: נמרוד גזית
טכנולוגיה והייטק רשת ביטחון

לקראת כנס האבטחה של ישראל (ISC), בו יישאו דברים גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך, השר לשעבר דן מרידור והמפכ"ל לשעבר, שלמה אהרונישקי, מפרסמים, לראשונה, מארגני הכנס שורה של נתונים מספריים אודות ענף האבטחה בישראל. הנתונים מתפרסמים על רקע מצוקה קשה של כוח אדם בענף האבטחה, זאת על רקע גל הטרור הפוקד את ישראל מאז אוקטובר 2015.

על-פי נתונים רשמיים, מועסקים כיום על-ידי חברות האבטחה בישראל כ-105,000 איש, מתוכם כ-33,000 מאבטחים חמושים, בוגרי הכשרה מתאימה לתפקידם, אשר אושרו על-ידי המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל. שירותי האבטחה ניתנים על-ידי חברות האבטחה למשרדי ממשלה, גופי תשתית (חשמל, מים, גז), מתקני משטרה ומערכת הביטחון, רכבת ישראל, מוסדות החינוך, רשתות קמעונאיות, מרכזי בידור וספורט, בתי מלון, התחבורה הציבורית וגופים רבים נוספים במגזר הציבורי והפרטי. שיעור המועסקים בענף האבטחה מכלל העובדים במשק הישראלי עומד על 2.84%.

סך ההוצאה הכוללת לאבטחת מכלול הגופים במדינת ישראל, עומדת כיום על כ-9.2 מיליארד שקלים, הכוללת הוצאות שכר, תקורות ונלוות. ענף האבטחה הינו המעסיק השלישי בגודלו במשק הישראלי, כאשר עלות האבטחה במדינת ישראל עומדת על 1% מהתל"ג.

השכר החודשי הממוצע במכלול תפקידי האבטחה עומד על 5,000 שקלים נטו בחודש והגיל הממוצע של מאבטח בישראל הוא 32. הקורס הבסיסי להכשרת מאבטח הינו בן שישה ימים. מאבטחים המיועדים לתפקידי אבטחה מתקדמים, מתקנים אסטרטגיים וכדומה, עוברים הכשרה ארוכה יותר, עד כדי שבועות מספר ושכרם נע בין 7,000 עד ל-10,000 שקלים נטו בחודש.

גיבוש תפיסת אבטחה לאומית

פיני שיף, מנכ"ל הארגון הארצי של חברות האבטחה בישראל, אומר כי "גל הפיגועים שהחל באוקטובר 2015, הביא לעלייה משמעותית בדרישה להצבת מאבטחים בגופים השונים, במגזר הציבורי והפרטי. תפקידי אבטחה מאופיינים כיום בשכר ממוצע הולם לאוכלוסיות עובדים מגוונות מאוד, בהן חיילים משוחררים, לוחמים ותומכי לחימה, סטודנטים, גמלאים צעירים ומבוגרים, ואני קורא למועמדים לעבודה לקחת כיום חלק באבטחת 'המרחב הציבורי' בימים אלה של פיגועי בודדים. אני מצר על כך שממשלת ישראל לא מצאה לנכון לכלול עד כה את ציבור המאבטחים במסגרת של עבודה מועדפת. יש לראות בכך את צו השעה".

עירד גיל, מנכ"ל קבוצת האבטחה הסמת וחבר ועדת ההיגוי של כנס האבטחה של ישראל: "החלטנו השנה שכנס האבטחה יעסוק בחשיבות שיש לגיבוש תפיסת אבטחה למדינת ישראל. למרות ששנים ארוכות ניסו שרים ושרים לשעבר, כמו דן מרידור, לגבש תפיסת אבטחה לישראל, עד היום לא התקדם דבר בעניין וצורך זה נותר לא ממומש. גיבוש תפיסת אבטחה לישראל הוא נושא ברמת חשיבות לאומית עליונה וכל כל מקבלי ההחלטות לגבש החלטה בנושא בהקדם".

כנס האבטחה של ישראל, שמתקיים זה השנה השנייה ברציפות ביוזמת מגזין "מצודה" בעריכת עירד גיל, מנכ"ל קבוצת האבטחה הסמת, ידון השנה בנושאים הנוגעים לגל הטרור ובצורך בגיבוש תפיסת אבטחה לישראל. בכנס האבטחה שייערך במרכז התרבות שביישוב יד בנימין, ב-12 באפריל 2016, ישתתפו שורה של בכירי מערכת הביטחון וענף האבטחה בישראל.

תגובות