חדשות עיצוב: תערוכות בעולם

חדשות עיצוב: תערוכות בעולם

מאת: אביטל מאור
Designer סגנון חיים

תיק ערב, 2014-15, עיצוב: מיכאל ישראל גלמר, כסף, מתנת המעצב, צילום: Matt Flynn, © Smithsonian Institution

Making – Breaking

היכן: ניו יורק, ארה"ב – Cooper Hewitt Design Museum
מתי: עד 29 באוקטובר 2017
www.cooperhewitt.org

תערוכה זו מציגה לקהל הרחב 43 עבודות חדשות, שנרכשו לאחרונה על ידי המוזיאון ביחד עם תיעוד לגבי התהליך היצירתי של המעצבים. שרטוטים, פרוטוטייפים, צילומי וידאו ועוד מדגימים את תהליך העבודה, וכיצד טכנולוגיות עכשוויות דוגמת מדפסות תלת ממד, מאפשרות לעצב ולייצר רהיטים מורכבים, בגדים עשויים חומרים פלסטיים, כלים רפואיים ועוד. הצורה החומר והפונקציה – שלושת האלמנטים המרכיבים את העיצוב חוברים ליצירתיות אישית, למיומנות ולטכנולוגיה חדישה המשולבת עם עבודה ידנית מסורתית.


בובה בעיצוב Josef Muler-Brockmann                     בובה בעיצוב סופי טויבר-ארפ        (Museum Gestaltung ©)

Turn the Puppets Loose

היכן: ציריך – שוויץ – מוזיאון העיצוב
מתי: עד 10 בספטמבר 2017
www.museum-gestaltung.ch

מוזיאון העיצוב השוויצרי מציג הקיץ תערוכה הכוללת את אוסף הבובות יקר הערך שלו. האוסף כולל בובות שנוצרו עבור תיאטרון הבובות, שנוסד בציריך ב- 1918, עבורו יצרו מיטב האמנים והמעצבים המקומיים. בין היתר מוצגות בובות אייקוניות, שיצרה האמנית השוויצרית האוונגרדית סופי טויבר-ארפ, ממייסדות תנועת הדאדא עבור האופרה "König Hirsch" (המלך הצבי), וכן בובות שיצר האמן אוטו מונארך עבור הבלט "La boîte à joujoux" (קופסת הצעצועים). ז'אנר ייחודי זה, שהגיע לשיאו באותה תקופה, נחשב בדרך הייצוג שלו מהפכני וייחודי. התערוכה כוללת, בנוסף לבובות המקוריות, גם הופעות של תיאטרון בובות, סרטים, רישום וצילומים דוקומנטריים.


מימין: קרטייה, 2013, זהב, כפתור ספיר, רצועת עור של Poinçon de Genève, Photo 2000 © Cartier
משמאל: דגם Crash Wristwatch, קרטייה לונדון, 1967, זהב, כפתור ספיר, רצועת עור (מדמה שעון שנפגע בתאונה), Vincent Wulveryck, Cartier Collection © Cartier

Cartier in Motion

היכן: לונדון, בריטניה – Design Museum
מתי: עד 28 ביולי 2017
www.designmuseum.org

תערוכה זו חושפת את הסיפור הייחודי של חברת "קרטיה", וגישתה היצירתית לעיצוב שעונים בעידן המודרני של שעוני היד. בתערוכה, שאצר אדריכל העל הבריטי לורד נורמן פוסטר, מוצגים מעל 170 פריטים וכן מוצגים רישומים ושרטוטים נדירים, שנמצאו בארכיון חברת קרטיה, המדגימים את תהליך העיצוב של מעצבי הבית. בנוסף לסיפור הפרטני של חברה זו, התערוכה גם חוקרת את השינויים החברתיים בתחילת המאה ה-20 באמצעות מספר נושאים:

  • האבולוציה של פריז והשפעתה על עיצובי קרטיה.
  • הקשר של לואי קרטיה עם אלברטו סנטוס-דומונט ודמויות חלוצות נוספות מהתקופה.
  • הולדת ענידת שעוני היד.
  • האקססוריז היומיומיים, שעוצבו כדי לשרת את – תקופת הזוהר שבין מלחמות העולם.
  • האבולוציה של עיצוב שעוני קרטיה.

צילום: Andrew Bush אישה מחכה ברמזור להמשיך דרומה בפינת שדרות סאנסט והיילנד בלוס אנג'לס, בערך בשעה 11:59, יום אחד בפברואר 1997, Courtesy M+B Gallery, Los Angeles © Andrew Bush

Autophoto

היכן: פריז, צרפת – Fondation Cartier
מתי: עד אוקטובר 2017
www.fondationcartier.com

שלושים שנה אחרי תערוכת "Hommage à Ferrari", מכון קרטיה מפנה שוב את תשומת הלב לתחום עיצוב המכוניות. תערוכה זו מוקדשת ליחסים של עולם הצילום עם עולם המכוניות. מאז המצאתה המכונית עיצבה מחדש את הנוף, הרחיבה את האופק האנושי ושינתה באופן קיצוני את תפיסת הזמן. כל השינויים הללו השפיעו גם על תחום הצילום. תערוכה זו מדגימה כיצד המצאת המכונית סיפקה לעולם הצילום נקודת מבט חדשה ודרך חדשה לחקור את העולם. בתערוכה מוצגות כ- 500 עבודות של כ-100 אמנים עכשווים מכל העולם. אלה תופסים בעדשתם את החזות הגיאומטרית של האוטוסטרדות, את ההשתקפויות במראת המכונית ואת היחסים המיוחדים שבין המכונית, כמושא תשוקה לאדם. בתערוכה מוצגים גם מודלים של מכוניות המתייחסים להיסטוריה של עיצוב המכונית, שנוצרו במיוחד לתערוכה על ידי האמן הצרפתי Alain Bublex.


Serpentine Pavilion 2017, Designed by Francis Kéré, Design Render, Exterior ©Kéré Architecture

Serpentine Pavilion 2017 – Diébédo Francis Kéré

היכן: לונדון, בריטניה – גלריית סרפנטיין
מתי: עד 8 באוקטובר 2017
www.serpentinegalleries.org

כבכל שנה האירוע האדריכלי החשוב ביותר של הקיץ הוא הפבילון, המתקיים בגלריית סרפנטיין שבהייד פארק. התנאי להזמנת האדריכל הוא שעד אותו רגע הוא/היא לא בנו על אדמת בריטניה. זו הפעם ה-17 שהפביליון האדריכלי מוקם והשנה נבחר האדריכל המסקרן Diébédo Francis Kéré, שמוצאו מבורקינה פאסו שבאפריקה, והוא פועל ממשרדו בברלין. בכל שנה נוצר מבנה המוקם לשלושה חודשים ומפורק לאחר מכן. לאחר שורה ארוכה של אדריכלים ידועי שם שהשתתפו בפרויקט זה, מגיע השנה דיאבדו קרה עם עיצוב המתכתב עם העץ המשמש מקום מפגש כפרי, כנהוג במקום הולדתו באפריקה. המבנה מבקש לחבר את האדם עם הטבע ומעוצב כנוף עץ עשוי שדרת פלדה, כאשר הגג והקירות עשויים עץ. המבנה נועד לספק מקום מוגן גם במזג האוויר הלונדוני ההפכפך. במקרה של יום שמשי ניתן ליהנות בחלק הפתוח של המבנה ובמקרה של גשם, מסופק מחסה ותעלות מיוחדות אוספות את המים והופכות אותם למפל גשם.


Andreas Gehrke: ARRIVAL \ 1
© Photo: Andreas Gehrke \ architekturbild

European Architectural Photography Prize 2017

היכן: פרנקפורט, גרמניה – מוזיאון האדריכלות הגרמני – DAM
מתי: עד 06 באוגוסט 2017
www.dam-online.de

פרס הצילום האדריכלי האירופאי מוענק אחת לשנתיים וזו הפעם ה- 12 שבפרס זה מוענק. כתמיד, הצלמים המגישים את צילומיהם מגיעים מכל רחבי העולם והם מציגים סדרה של ארבעה צילומים, המהווים פרשנות סיפורית אישית לנושא מוגדר. השנה הוגדר הנושא כ-גבולות – בין אם גבולות פיסיים או גבולות סמויים מן העין. כל אחד מהצלמים נתן את פרשנותו האישית לתימה זו בהקשר של הסביבה הבנויה. לתחרות ניגשו צלמים מעשר מדינות ולמקום הראשון נבחר הצלם הברלינאי Andreas Gehrke. סדרת הצילומים שלו, שכותרתה "Arrival", מתמקדת באחת הבעיות הבוערות המעסיקות את האירופאים – מגורי פליטים ומהגרים, והיא לוכדת את הניכור, העליבות והבידוד הנלווים לחייהם.[email protected]

תגובות

Comments are closed