מתכתבים עם העתיד

מתכתבים עם העתיד

מאת: עינת פרידמן
2050 טכנולוגיה והייטק

עינת פרידמן
(צילום: סם יצחקוב)

מאז ומעולם גילה האדם סקרנות עזה לגבי העתיד.

ואכן, לאורך ההיסטוריה ומסביב לעולם המציא האדם שיטות שונות ומשונות לחיזוי העתיד. מגוון השיטות מעיד יותר מכל על הצורך האדיר של האדם להרגיש שליטה בחייו. כיום, בעידן המידע, הביג דאטה, הבינה המלאכותית וחוכמת ההמונים לא רק ששיטות הניבוי – או שמא נאמר חיזוי – השתכללו מאוד, אלא שגם הצורך של האנושות בניבוי העתיד גבר מאוד. בצד הברכה הטכנולוגית והקדמה האנושית, העידן הדיגיטלי יוצר גם אי וודאיות רבות, שמועצמות על-ידי המציאות החברתית והכלכלית.

ברוח זו עיצבנו את מגזין 2050: לצד תחזיות מדעיות וטכנולוגיות, מציגים בכירים בתעשייה ובכלכלה – שנבחרו בקפידה ע"י המערכת – הערכות ותחזיות לגבי הצפוי בענפי המשק השונים, בעוד חמש שנים ובעוד 30 שנה. אין כאן יומרה לניבוי מדויק של העתיד, אלא רק לשרטוט מגמות בולטות שתעצבנה את פני העתיד.

בשנת 2050 המהפכה התעשייתית הרביעית תשפיע על כל תחומי חיינו. טכנולוגיות חדשניות יובילו למהפכה בכל ענפי המשק. הרובוטים יבצעו פעולות שכיום מתבצעות על-ידי בני אדם באתרי בנייה, במפעלים תעשייתיים ואפילו בחדרי הניתוחים.

העולם יהפוך ירוק יותר: 50 מדינות כבר הודיעו שעד שנת 2050 הם יעברו לייצר חשמל אך ורק מאנרגיות מתחדשות ובכל בית יותקנו פאנלים סולאריים על הקירות החיצוניים, שיספקו את החשמל של המבנה לשימוש עצמי.

עולם התעסוקה ישתנה: מקצועות העתיד יהיו מהנדסי תוכנה בעלי הכשרה במדעי הרוח והחברה ואנשי ״ביג דאטה״, שתפקידם יהיה לנתח את כמויות המידע העצומות ולהנגיש אותם למערכות השונות.

מערכת החינוך תתאים את עצמה לעידן החדש: הלמידה תהפוך מפאסיביות של הקשבה למורה ללמידה אקטיבית, שבה יתקיימו דיונים מקצועיים על החומר המקצועי בקבוצות קטנות, ותפקידו של המחנך יהיה להקנות לצעירים את סל הכישורים הדרושים לעולם המודרני – יכולת חשיבה עצמית, חשיבה ביקורתיות ועוד.

סנסורים ושבבים תת-עוריים, או כחלק ממערכת הביגוד, יהיו חלק בלתי נפרד מחיינו, שינטרו באופן רציף נתונים פיזיולוגיים החל מלחץ דם, א.ק.ג ואפילו צירי לידה. הטיפול הרפואי יהיה מותאם אישית ויתבסס על ידע מעולם הגנטיקה.

גם ההתנהלות הצרכנית תשתנה: תגדל הדרישה לשקיפות וקבלת מידע מתומצת ומהיר, והקשר בין נותני השירותים לאזרחים יהיה בעיקר באמצעות שירותי האון-ליין באמצעות האינטרנט והסמארטפונים.

האם התחזיות הללו יתגשמו? ואם כן, האם במלואן או בחלקן? ימים יגידו. דבר אחד וודאי – ישראל תוביל לא מעט מהמהפכות הללו ומתהליכי החדשנות הטכנולוגית בעולם.

ביום העצמאות ה-69 ועל סף הכניסה לעשור השביעי מאז הקמתה, ישראל כיום היא מובילה טכנולוגית בשורה ארוכה של תחומים וענפים – ביטחון ו-HLS, אלקטרו-אופטיקה, ננו-טכנולוגיה, סייבר, רפואה, אגרו-טכנולוגיה, היי-טק, ביוטק, מכשור רפואי ועוד.

צירוף נדיר של הון אנושי מעולה, אקדמיה איכותית, מערכת ביטחון בעלת אוריינטציה טכנולוגית, יזמים מבריקים ונועזים, ומערכת הון סיכון משוכללת יצרו כאן אקו-סיסטם טכנולוגי מפואר שמהווה אבן שואבת לתאגידים רב-לאומיים ומייצר מידי שנה מאות סטארט-אפים חדשניים.

תגובות

Comments are closed