דם טבורי: אל תלדו בלי לחשוב על זה

דם טבורי: אל תלדו בלי לחשוב על זה

הלידה מתקרבת והמלאכה מרובה. נרשמתם לקורס הכנה, קבעתם סיור בבית חולים, בחרתם עגלה, שידה ומיטה... בין כל אלה יש עוד נושא שחשוב לדעת עליו בדיוק עכשיו: שימור דם טבורי. בכתבה זו ריכזנו את המידע שחשוב לדעת, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי

מאת: גלעד ירון
בריאות ורפואה היריון ולידה

ארון תרופות אישי

כל תינוק נולד עם “ארון תרופות אישי” הנמצא בדם חבל הטבור והשליה. נשמע מוזר ומפתיע? לא ממש, אם יודעים שדם זה עשיר בתאי גזע צעירים ואיכותיים שיכולים להפוך לכל תא בגוף: תא כבד, תא עצב, תא של מערכת הדם וכו’. לתאים מדם חבל הטבור פוטנציאל רפואי עצום.

לדברי פרופ’ קורצברג, רופאה ומדענית אמריקנית, חלוצת השתלות דם טבורי: “אני חושבת שהיום מיצינו ברפואה את הדברים הקלים שאפשר לעשות באמצעות תרופות, אבל התאים הם חכמים יותר מתרופות, הם כמו מפעלי תרופות קטנים בתוך הגוף”.

ילד חולה פנקוני אנמיה היה הראשון לעבור השתלת דם טבורי מאחותו בשנת 1988 בצרפת. מאז אותו יום היסטורי, עברו יותר מ-35,000 ילדים ומבוגרים שחלו במחלות קשות וחשוכות מרפא, השתלת דם טבורי, שבמקרים רבים הצילה את חייהם. היום עיקר ההשתלות מתבצעות כפרוצדורה שגרתית שבה דם טבורי משמש תחליף למח עצם, אך פריצת הדרך האמתית של השנים האחרונות התרחשה בתחום של רפואה רגנרטיבית מותאמת אישית. מדובר במחלות כגון שיתוק מוחין, סכרת נעורים, אוטיזם ועוד. כשתאי גזע מהדם הטבורי של התינוק מוחזרים לגופו, הם מתקשרים אתו ועוזרים לאזורים הפגועים להשתקם.

חוות מכלים של 'טבורית', בנק דם טבורי משפחתי שיבא תל השומר

“כשאתה רואה ילד קם מכיסא גלגלים – זה נס”

התחום שהתפתח במהירות בשנים האחרונות הוא טיפול בשיתוק מוחין באמצעות דם טבורי של הילד החולה. מאות ילדים חולים טופלו במסגרת ניסוי קליני שהסתיים לאחרונה בהצלחה בארה”ב, לרבות מספר ילדים ישראלים שהדם הטבורי שלהם נשמר ב”טבורית”, בנק הדם הטבורי המשפחתי של המרכז הרפואי שיבא תל השומר. “כשאתה רואה ילד חולה שקם מכיסא גלגלים – זה נס”, מסבירה פרופ’ קורצברג שעומדת מאחורי מחקר פורץ הדרך.

בשנת 2016 בוצעה השתלה ראשונה מסוג זה במרכז הרפואי שיבא, תל השומר. נ’, אמה של ילדה שיש לה שיתוק מוחין ועברה את ההשתלה, מספרת על שינוי מהיר ומשמעותי: “קלינאית תקשורת שפגשה את בתנו לפני ואחרי אמרה: ‘מה זה? אלה שתי ילדות שונות, שינוי של 180 מעלות!’”.

תהליך קצר ובלתי מורגש

עשרות אלפי זוגות הורים בישראל ומיליוני זוגות בעולם כבר ביצעו תהליך של איסוף דם טבורי בלידה ושימורו בבנק משפחתי כאופציה רפואית לתינוק ולבני משפחתו הקרובה. תהליך של איסוף דם טבורי מתבצע ע”י המיילדת או הרופא בתום הלידה, בעוד השליה עדיין נמצאת ברחם. זהו תהליך קצר ובטוח שלא מורגש ע”י האם או התינוק. אפשר להשהות את חיתוך חבל הטבור בדקה או שתיים ולאסוף את הדם הטבורי בתום ההשהיה.

למען השקט הנפשי: בחירת בנק דם טבורי

הצעד הבא שלכם הוא בחירת בנק. דם טבורי עשוי להיות מוחזר לגוף של אדם חולה ביום מן הימים, לכן קיימים בעולם תקנים מחמירים בתחום זה. כשאתם בוחרים בנק, חשוב שתבדקו האם הוא עומד בתקנים אלה ועובר ביקורות, משלב שליחת הערכה לבית הלקוח ועד להקפאת המנה. דבר חשוב נוסף הוא בעלותו של המרכז הרפואי על הבנק – דבר שמבטיח שקט נפשי להורים. לבסוף, ביטוח הוא חלק חשוב מתהליך שמירת דם טבורי. אם חלילה תצטרכו להפשיר את המנה לצורך טיפול רפואי, זה יבטיח לכם שקט כלכלי. אם החלטתם שלא לשמר דם טבורי עבור המשפחה, תוכלו לתרום אותו לבנק הציבורי.


לפרטים: www.taburit.co.il

תגובות

Comments are closed