מחברים חברות ויזמים להיי-טק הפולני

מחברים חברות ויזמים להיי-טק הפולני

בפולין מתפתחת תעשיית היי-טק ענפה והממשלה הנוכחית דוחפת קדימה את פיתוח החדשנות. במינהל סחר חוץ פועלים לחבר חברות, סטארט-אפים ויזמים לסצנה ההיי-טק הרותחת של המדינה, שכלכלתה נמצאת על ציר צמיחה מואץ

מאת: יובל גמליאל
טכנולוגיה והייטק ספר ההיי-טק הישראלי

פולין היא המדינה הגדולה במזרח ומרכז אירופה והשישית בגודלה ביבשת. אוכלוסייתה מונה 39 מיליון בני אדם וכלכלתה נמצאת בצמיחה מתמדת בשנים האחרונות (כולל בשנות המשבר הכלכלי העולמי של 2008/9). יתירה מכך, עלויות תפעול והקמה זולות וכוח אדם טכנולוגי מעולה, הפכו אותה זה מכבר ליעד אטרקטיבי עבור חברות הטכנולוגיה הבין-לאומיות והיא נחשבת למדינה המובילה כיום בכל מזרח ומרכז אירופה בהיבטי הטכנולוגיה והחדשנות.

לא ייפלא אפוא שהמגזר העסקי הבין-לאומי שם עיניו בעשור האחרון על המדינה המזרח-אירופאית הצומחת ונכון להיום פועלות במדינה חברות ענק רבות כגון גוגל, אינטל, IBM, סמסונג, מיקרוסופט, צ'ק פוינט, מאסטר כארד, ויזה, אוראקל, מרק, ג'ונסון, Huwawei ,SAP ועוד.

שיר סלוצקי
(צילום: יח"צ)

"בפולין הולך ומתגבש בשנים האחרונות HUB להיי-טק וסטארט-אפים, והיא מתקרבת לרמתם של ההאבים הגדולים כמו ברלין ולונדון", אומרת שיר סלוצקי, הנציגה הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בפולין. לדבריה, "בפולין נפתחות תוכניות אקסלרציה חדשות לבקרים וכמעט כל חברות האנרגיה הגדולות השיקו תכניות כאלה, עליהן ניתן למנות את startup weekend warsaw ו-Reaktor Warsaw. כמו כן, פועלים במדינה מיזמים כמו 'The heart Warsaw' וכן 'גוגל קמפוס' קהילה הפועלת לקידום נשים בטכנולוגיה”.

מה קורה בתוכניות ובמיזמים האלו?

“אם ניקח לדוגמא את תוכנית 'The heart Warsaw' הרי שבמסגרת פעילותה המגוונת מתקיימים DEMO DAYS, אירועי נטוורקינג, מנטורינג, האקאתונים, כנסים, שולחנות עגולים וסדנאות במגוון סקטורים וקטגוריות כמו IoT, פינטק, ערים חכמות, E-commerce, סייבר ועוד. מדובר למעשה ב-HUB לנטוורקינג, שיתופי פעולה ופיתוח עסקי וכן במתחם שדרכו ניתן לפתוח דלתות לתאגידים הגדולים בפולין”.

מפתחים אקו-סיסטם של חדשנות

סצנת ההיי-טק בפולין החלה להתפתח כבר לפני מספר שנים ואין ספק כי המיקוד של הממשלה הנוכחית בתחום החדשנות בשנתיים האחרונות נתן לנושא דחיפה רצינית. במסגרת זו הכליל שר הפיתוח הכלכלי בתוכנית האסטרטגית הרב-שנתית של משרדו, נדבך חשוב ומרכזי בפיתוח אקו-סיסטם לחדשנות בפולין. כחלק מכך הוקם Stratup Poland – גוף שמטרתו לרכז את הפעילות והטיפול בסטארט-אפים ולייצר עבורם תנאים טובים יותר. גוף אחר שהוקם הוא ה- Polish development fund ומטרתו היא לקדם ולפתח את תחום ההשקעות ו VCsבמדינה ולנהלו.

"באופן כללי, כספים רבים מושקעים ביצירת אקו-סיסטם וחדשנות בפולין ועל כך תעיד העובדה שחלק משמעותי מאוד מתוך 82 מיליארדי האירו אשר הוענקו ומוענקים למדינה, במסגרת כספי ומענקי האיחוד האירופי, מושקעים בפיתוח חדשנות", מסבירה סלוצקי. "בנוסף, ב-2016 הודיעה הממשלה הפולנית כי תשקיע ב-700 מיליון אירו בתעשיית ההיי-טק".

מעבר למיזמי הנטוורקינג המגוונים שפולין מציעה לסטארט אפיסטים, פורחים בה מרחבי עבודה משותפים (co-working) הרלוונטיים מאד לסטארט-אפים. על אלה ניתן למנות את מיינדספייס הישראלית שהשיקה את הסניף הוורשאי שלה לפני כחודשיים ואת המתחמים The Brain Embassy, The Hive, The Office ועוד.

אירועים עסקיים ומשלחות

החברות הישראליות אינן טומנות ידן בצלחת ובפולין פועלות זה מכבר חברות ישראליות בולטות כגון: טבע, אדמה, נטפים, מעברות ועוד. בנוסף, פועלות בפולין חברות טכנולוגיה ישראליות דוגמת ECI, ורינט, צ'ק פוינט, מובילאיי, סייברביט (חברה בת של אלביט), Cynet ו–Waterfall ובשנתיים האחרונות עמלים במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה על חיבור הסטארט-אפים הישראליים לסצנה ההיי-טק הרותחת של פולין. בין ההצלחות ניתן לציין כדוגמה את קרן פיטנגו הישראלית, שהקימה קרן השקעות פולנית-ישראלית, בסיוע ממשלת פולין. הקרן נקראת TDJ- Pitango Ventures והושקה לפני כחצי שנה.

באילו מסלולים פועלת הנספחות לשילוב הסטארט-אפים הישראלים?

"אנו פועלים במגוון ערוצים: ראשית, באמצעות פניות ישירות אלינו מצד סטארט-אפים וחברות ישראליות המבקשות לפעול בשוק הפולני. אנו מחברים אותם עם שותפים, לקוחות, מפיצים, משקיעים או אינטגרטורים רלוונטיים. שנית, קיום אירועים ומשלחות עסקיות בפולין באופן יזום בסקטורים נבחרים. בשנים האחרונות, לאור הביקוש, מדובר בעיקר בסייבר, פינטק ולאחרונה גם אנרגיה.

"כך למשל, בכל שנה מאז 2014 מתארחת בפולין משלחת חברות וסטארט-אפים ישראלים בתחום הסייבר, עבורם אנו מארגנים רוד שואו – ביקור בחברות יעד פולניות וקיום פגישות 1:1, או אירוע עסקי עם שותף מקומי, כדוגמת השת"פ המעולה שיש לנו עם The heart Warsaw ובמסגרתו אירחנו משלחת של 13 חברות וסטארט-אפים בתחומי הסייבר ופינטק לפני כחודשיים, באירוע עם 80 משתתפים ומעל 60 פגישות שנקבעו מראש. שלישית, ארגון ותיאום ביקורי חברות פולניות בישראל, למטרות סקאוטינג ואיתור טכנולוגיות. במסגרת זו, ביקרו בארץ בשנה האחרונה ארבעה בנקים פולניים מהשביעייה הראשונה בשוק, חברות אנרגיה מובילות (הנמצאות בטופ 10 של כלל החברות בפולין) ואנו צופים ביקורים נוספים ב-2018”.

===========================================================================

הפינטק חזק בפולין

"אחד הסקטורים הבולטים ביותר נכון להיום בפולין הוא הפינטק, אשר שווי השוק המקומי שלו עומד על-פי הערכות חברת דלויט, על 2.2 מיליארד אירו", מציינת סלוצקי. "בפולין פעילים 38 בנקים מסחריים (שני שליש מהם בבעלות בנקים זרים, בעיקר ממערב אירופה, כדוגמת סנטנדר הספרדי, commerce bank הגרמני ו-ING ההולנדי) ומעל 50 חברות ביטוח. שוק הפיננסים בה נחשב לאחד המתקדמים באירופה. פולין מהווה בנוסף מקפצה וגשר עבור סטארט-אפים וחברות ישראליים בתחום הפינטק המעוניינים להגיע גם למערב אירופה ולחדור לבנקים הזרים באמצעות חברות הבת הנמצאות בפולין".

===========================================================================

תגובות