ממרת"א תצא תורה

ממרת"א תצא תורה

מאת: מערכת 'במרכז העניינים'
במרכז העניינים בריאות ורפואה

זה רק ספורט!

 

מנתחים ומפיצים את הבשורה לעולם

מנתחים ומפיצים את הבשורה לעולם

 

הכינוס השנתי של האיגוד הישראלי לרפואת ספורט, התקיים זו השנה החמישית, בארגונו של נשיא האיגוד ד"ר אהוד ראט, מנהל היחידה לאורתופדיה זעיר-פולשנית באיכילוב. בכינוס השתתפו מאות רופאים, פיזיותרפיסטים, פיזיולוגים ונציגי רפואת הספורט והיחידות המיוחדות בצה"ל, וכן אורחים ידועי שם מחו"ל. בכינוס ניתנו הרצאות גם של רופאי איכילוב: ד"ר אייל עמר, ד"ר משה יניב, וכמובן, ד"ר ראט. הכינוס עמד בסימן "חשיבותו של שילוב כוחות" – של כל הגורמים העוסקים בתחום זה, רופאים, פיזיותרפיסטים, פיזיולוגים, תזונאים, פסיכולוגים של הספורט ועוד, בטיפול בספורטאי המקצועי מחד, ו/או בעוסקים בפעילות גופנית עילאית. המסקנה הנחרצת, כפי שהוצגה בהרצאות הכינוס, הייתה כי שילוב כוחות כזה יביא להישגים מיטביים וגם יקטין למינימום את פגיעות הספורט העלולות להיגרם בהיעדר טיפול הולם.

 

 

בפרק זמן קצר

 

שאול זכאי מלמד את תורת הגבסים לרופאים המרותקים להסבר המאלף

שאול זכאי מלמד את תורת הגבסים לרופאים המרותקים להסבר המאלף

 

פרופ' משה סלעי מנהל החטיבה האורתופדית, השתתף כמרצה אורח, בכינוס בינלאומי אירופאי, IMUKA 2014 בהולנד, של מובילי דעה בתחום ניתוחי החלפות הברכיים. הנושא המרכזי בכינוס היה מגמה אירופאית לקיצור משך האשפוז למינימום, עד שיסתכם אפילו לכדי זמן אשפוז לניתוח אמבולטורי. זאת בעת בה ברוב מדינות אירופה, כולל גרמניה וישראל, משך האשפוז הממוצע הוא 3-7 ימים. בהרצאתו, ובדיון שהתנהל לאחריה, הדגיש פרופ' סלעי כי יש להתאים גם את משך האשפוז לאחר ניתוחי החלפות ברך לתרבות האוכלוסייה, לאופי מערכת הבריאות ולמשאבים המוקצים למערכות השיקום לאחר הניתוח. בנוסף, בחודש אוקטובר התקיים לראשונה בישראל כנס אורתופדים מהקהילה (עם נציגי רופאי משפחה). יו״ר הכינוס, פרופ׳ סלעי, הדגיש את חשיבות ראשוניות הכנס, בו נכחו למעלה מ-110 רופאים, בהידוק הקשר המקצועי ו״יישור קו״ בין רופאי בתי החולים והקהילה ושיפור איכות הטיפול האורתופדי בה. גם סדנת גיבוס לרופאים הצעירים של החטיבה האורתופדית נערכה ברבעון האחרון. הסדנה הועברה ע"י מר שאול זכאי, אח ותיק ועתיר ניסיון במערך האורתופדי, ובליווי פרופ' סלעי. כל מהלך הדנה צולם והועלה למחשבי כל הרופאים, לצורך המשך לימוד ורענון. אין ספק כי סדנה זו תתרום להעלאת איכות הגבסים המתבצעים במיון ובמחלקות, לרווחת החולים ושיפור איכות החיים עם הגבסים.

 

 

נותנים תוקף לפג

 

הפאנל בעיצומו

הפאנל בעיצומו

 

כנס ייחודי וראשון, בשיתוף ביה"ח "דנה-דואק" לילדים, הפגייה של ליס ועמותת לה"ב (עמותה למען הפגים בישראל), התקיים בבית החולים. לכנס הוזמנו הורים לפגים בגילאי אפס עד שנתיים, בוגרי פגיית ליס וגם מבתי חולים האחרים. לכנס הגיעו כ-100 הורים. נצפו מפגשים מרגשים בין הורים לצוות המטפל ובין הורים להורים אחרים איתם בילו ימים כלילות בפגיה. בכנס נדונו מגוון נושאים: פרופ' דרור מנדל, מנהל מחלקת פגים וילודים ומנהל ביה"ח דנה-דואק לילדים, פתח את הכנס ובירך את ההורים, ואיתם גם רומי שחורי, יו"ר עמותת לה"ב.

 

את ההרצאה הראשונה נתן ד"ר חיים בסן, מנהל המרפאה לנוירולוגיה של היילוד ורופא ביחידה להתפתחות הילד, שדיבר על ההתפתחות הנוירולוגית של פגים. בהמשך גב' ענת חיות וגב' חן רם, פיזיותרפיסטיות התפתחותיות, הסבירו על ההתפתחות המוטורית של פגים. גב' טלי בלינסקי, יועצת שינה לתינוקות ופעוטות במועדון היולדות "מאמי ליס, דיברה על הנושא הכל כך רגיש להורים: שינה אצל פגים ודרכי התמודדות עם בעיות השינה אצלם. יפה שיף, דיאטנית קלינית, אחראית תזונת ילדים, סגנית מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה, דיברה על תזונת פגים. ההרצאה האחרונה עסקה בזכויות פגים ובני משפחתם, וניתנה ע"י גב' עינב הרשקוביץ, מתנדבת בעמותת לה"ב. הכנס נחתם בפאנל תוסס של שאלות ותשובות. ענבל ירקוני, מי שהייתה אחות אחראית בפגייה, מסכמת את הכנס כ"מרגש ומוצלח, כנס בו ניתנו להורים מידע וכלים חשובים לגידול ילדיהם, וכן הרגשה של בית חם, כאן בבית החולים שלנו, המעניק לפגים ולהוריהם תמיכה ורצף טיפולי גם לאחר השחרור".

 

 

רואים ריאות

 

פרופ' פיירמן לצד הביתן שלנו בתערוכה

פרופ' פיירמן לצד הביתן שלנו בתערוכה

 

בכנס השנתי של איגוד רופאי הריאות האירופאי, ERS European Respiratory Society – השתתפה פרופ' ליזי פיירמן כנציגת ישראל מטעם האיגוד הישראלי לרפואת ריאות, Israeli National Delegate. האיגוד האירופאי מייחס חשיבות גדולה לצירוף והשתתפות פעילה של כמה שיותר מדינות בכנסים אלו. בכנס מתנהל World Village – כפר עולמי בו האיגודים מציגים נושא המשקף את עיקר הפעילות. השנה הכפר העולמי היה מעוצב לתפארת וכל מדינה קיבלה דוכן להצגת סרט תדמית. התמקדנו השנה בנושא: The Israeli Hi Tech in Pulmonary Medicine. הסרט רץ שלושה ימים, והתגובות היו מאוד אוהדות, כששתיים מתוך שש הטכנולוגיות שהוצגו "נולדו" בשיתוף פעולה עם צוות מכון הריאות בביה"ח שלנו: Superdimension – חיישן מגנטי המאפשר דיגום מנגעים פריפריים בריאה (ד"ר שוורץ); ו-Donner Technologies – מכשיר לייזר לזיהוי חלקיקים בדגימות ביולוגיות ריאתיות. פרופ' פיירמן: "במשך הכנס הוזמנתי, כנציגת ישראל, לישיבה עם מזכירות ה-ERS וקיבלתי הצעה ל-Joint Membership Agreement בין ה-ERS-ISP Israeli Society of Pulmonology/European Respiratory Society – דבר אשר מקנה לישראל מעמד מועדף בתוך החברה האירופאית, ובימים אלו אנו מסיימים את תהליך החתימה על החוזה".

 

 

שומרים על קצב

 

פרופ' גרהרד הינדריקס (נשיא האיגוד האירופי להפרעות קצב), פרופ' ג'ימי קוקס ופרופ' הרי קריינס – שלושה מומחים מובילים בתחום הקרדיולוגיה וניתוחי הלב בעולם – הגיעו לכנס רפואי בנושא פרפור עליות, שנערך כאן בבית החולים על ידי ד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה. שלושת המומחים המובילים בעולם בתחום הקרדיולוגיה וניתוחי הלב הגיעו במיוחד לישראל לכנס שקיימה המחלקה לניתוחי לב-חזה בשיתוף עם החוג לאלקטרופיזיולוגיה. הכנס עסק בטיפול בהפרעות קצב לב מסוג פרפור עליות. בין האורחים היו: פרופסור גרהרד הינדריקס מלייפציג, גרמניה, שהוא גם נשיא האיגוד האירופי להפרעות קצב; פרופסור ג'ימי קוקס, מגדולי מנתחי הלב בעולם ובין מניחי התשתית לטיפול הפולשני בהפרעות קצב לבביות (על שמו נקרא ניתוח Cox-Maze Procedure); וכן פרופסור הרי קריינס, מנהל המחלקה הקרדיולוגית, במרכז הרפואי בעיר מסטריכט שבהולנד. בין הדוברים בכנס היו גם חברי הסגל במרכז הרפואי ת"א: ד"ר רפאל רוסו, מנהל היחידה לטיפול אנדו-וסקולרי בפרפור עליות, וד"ר נחום נשר, האחראי על תחום הטיפול הכירורגי בהפרעות קצב לבביות. כ-120 קרדיולוגים, לצד רופאים פנימיים ומנתחי לב, דנו בעקרונות הטיפול בעבר, בהווה ובעתיד. כ-4-5% מכלל האוכלוסייה הבוגרת סובלים מתופעה זו. את תכנית הכנס ריכזו פרופ' סמי ויסקין, מנהל המחלקה הקרדיולוגית, וד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה בבית החולים.

 

 

נותנים כתף

 

הכנס השלישי בסדרת כנסי הכתף, אשר נערך במשותף עם יחידת הכתף ויחידת כף היד בחטיבה האורתופדית, התקיים בניהולו של ד"ר ערן ממן ושירותי הפיזיותרפיה במרכז הרפואי. בכנס זה הוצגו הגישות העדכניות לטיפול בגפה העליונה – כתף, מרפק, כף יד במבט רחב – האורתופד, הפיזיותרפיסט והמרפא בעיסוק וחשיבה על רצף הטיפול בקהילה. ההרצאות ניתנו ע"י צוות המרכז הרפואי: רופאי יחידה גפה עליונה: ד"ר מוזס, ד"ר ממן, ד"ר פריטש, ד"ר רק, ד"ר גולדשטיין, ד"ר רוזנבלט; הפיזיותרפיסטים: שרון רוזנמן וורד קמחי; והמרפאות בעיסוק: איילה חנוכה ויונה אהרוני. למשתתפים הוצגה מרפאת הכתף הייחודית אליה יכולים לפנות אנשי המקצוע מהקהילה על מנת להתייעץ עם צוות המרכז הרפואי – כל זאת, לטיפול מיטבי בקהל המטופלים – וחולק דיסק-און-קי עם הפרוטוקולים המקצועיים לטיפול לאחר ההתערבות הניתוחית. לאור העניין שעורר הנושא, הגיעו פיזיותרפיסטים רבים מרחבי הארץ, הן מבתי החולים והן ממרפאות קופות החולים בקהילה, וההדים שעורר יום זה היו חיוביים ביותר. ניפגש בכנס הרביעי!

 

 

למה לימפומה?

 

כנס למטופלים בנושא לאוקמיה לימפוציטרית כרונית ולימפומה, על סוגיה השונים, נערך במערך ההמטולוגי שלנו. במסגרת הכנס ניתנו למטופלים מספר הרצאות ע"י צוות המכון המתמחה במחלות אלו. ד"ר עירית אביבי, מנהלת המערך ההמטולוגי, פתחה בהסבר קצר מהי לימפומה. ד"ר חוה פרי, מנהלת שירות לימפומה, ד"ר יאיר הרישנו, מנהל שירות CLL, וד"ר נדב שריד, מנהל מרפאה המטולוגית, הציגו בפני החולים את החידושים בגישה הטיפולית במחלות אלו, עם דגש על ההתפתחות המואצת בתחום ומעבר לתרופות "חכמות" רבות, הפוגעות סלקטיבית בתאי המחלה, כשחלקן אף מפעילות את מערכת החיסון של המטופל כנגדה.

 

ד"ר רון רם, מנהל יחידת השתלות מח עצם, סקר את השימוש והיעילות בהשתלת מח עצם עצמית ומתורם בלימפומות, ותיאר את השיפור בתוצאות הטיפול בשנים האחרונות תודות לשימוש בפרוטוקולים חדשניים.

 

את הערב סיים מר גיא תבורי, מטופל לשעבר, אשר החלים, לאחר שמחלתו נשנתה מספר פעמיים, וטופל לבסוף בהשתלת מח עצם מתורם. בהרצאתו תיאר את דרך ההתמודדות מבעד לעיניו, והדגיש את הבחירה להמשיך לחיות ולהאמין גם ברגעי קושי ומצוקה.

תורמים בלבד

 

יוסרא עאסור מרגשת את הקהל עד דמעות

יוסרא עאסור מרגשת את הקהל עד דמעות

 

כנס בנושא תרומת איברים בראייה רב-תרבותית התקיים במרכזנו. לכנס הוזמנו נציגים משלוש הדתות, בהם אנשי דת, אם שכולה שתרמה את איברי בניה וילדה מושתלת לב. "תרומת איברים מבטאת אקט אמיתי של אהבה, מדגימה וממחישה תחושה של אחריות חברתית", מספרת הנזירה מוניקה דולמן, מנהלת בית החולים הצרפתי בירושלים, שאף ציינה כי האפיפיור עצמו חתום על כרטיס תורם. כבוד הרב רוז'ה יעקב, חבר מועצת הרבנים הראשית ומומחה בתחום קבורה וזיהוי חללים, פתח בדבריו לגבי ההלכה היהודית ועמדתה בנושא תרומת איברים: "כל המציל נפש אחת בישראל, כאילו הציל עולם ומלואו". מוות מוחי הינו מוות, ולכן מצווה לתרום איברים על מנת להציל חיים. לשאלת הטהרה כהלכתה לאדם יהודי אשר נתרמו איבריו, ענה כי אין מניעה לעשות טהרה כהלכתה. האימאם עמארה מוחמד הציג את עמדת האסלאם, שגם היא תומכת בתרומת איברים להצלת חיים ובתנאי שהיא ניתנת כתרומה ללא תשלום, אם כי ניתן לקבל תשלום עבור אשפוז, צורכי נסיעה וכו'. לשאלה האם גבר יכול לתרום את איבריו לאישה והפוך, ענה כי אין מניעה מבחינת האסלאם, והאיסור היחיד הוא תרומת זרע או ביצית. יוסרא עאסור, אם מוסלמית שתרמה את איברי שני בניה בהפרש של שנה וחצי, ריגשה את הקהל כאשר שיתפה וסיפרה בהתרגשות ובעיניים נוצצות את תפיסת עולמה, לפיה הצלת חיים קודמת להבדלי דת גזע ומין. "באזכרה שעשיתי לבניי, המושתלים הגיעו, ורציתי לגעת באזור האיבר שהושתל – כך הרגשתי שאני חשה את בניי", אמרה בקול חנוק.

 

לסיום שיתפה אותנו יעל בחוויה המטלטלת שלה בהמתנה לתרומת לב. יעל הושתלה בגיל שמונה, וכיום היא בת ארבע-עשרה: "היום אני ילדה רגילה, שמשתתפת בטיולים השנתיים בבית הספר ועושה ספורט, כמו כל ילד רגיל. חיי ניצלו בזכות אצילותם של הורים שתרמו את איברי בנם ובכך שמו קץ לסבל האישי שלי".

 

 

עיניים פקוחות לרווחה

 

היפות ונכונות של מערך עיניים

היפות ונכונות של מערך עיניים

 

כנס נוירואופתלמולוגי, שאורגן ע"י פרופ' ענת קסלר בהשתתפות 3 נוירואופתלמולוגיות מובילות מארה"ב, שוויץ וגרמניה, נערך במרכז הרפואי שלנו. הכנס זכה להצלחה עצומה, ונכחו בו מעל ל-250 רופאים מתחומים שונים, כגון רפואת עיניים, נוירולוגיה ונוירוכירורגיה, בעלי עניין בנוירואופתלמולוגיה. בכנס ניתנו הרצאות על מחקרים וחידושים בנוירואופתלמולוגיה, לצד הצגתם של מקרים מעניינים וייחודים. פרופ' קתלין דיגר הציגה סיבות לרגישות לאור אצל חולים וטיפולים חדשים. בהרצאתה הדגישה שכל חולה עם רגישות יתר לאור צריך לעבור בירור לחיפוש הסיבה לתלונותיו. לדעתה, בירור זה עתיד למצוא סיבה אצל מרבית החולים. הטיפולים האפשריים שהיא הציגה כללו: תחליפי דמעות, עדשות צבעוניות מיוחדות, ולעיתים אף טיפול תרופתי. פרופ' סוזנה קלוזינצקי הציגה את הקשיים של חולים עם נזק המערב מחצית של שדה הראייה בכל עין, במיוחד את הקושי בהתמצאות במרחב ובקריאה, וכן הציגה מחקרים חדשניים בתחום זה.

 

פרופ' קלרה לנדאו הציגה השלכות עיניות של שהייה בגובה רב, שהיא רלוונטית במיוחד למטפסי הרים. בהרצאתה ציינה כי השינויים העיניים הנצפים בזמן השהייה בגובה רב, כגון שינויים בקרנית, ברשתית ובעצב הראייה, הם לרוב זמניים וחולפים לאחר חזרה לגובה נמוך. התגובות לכנס היו מצוינות, וכל הנוכחים הביעו הערכה רבה לרמת ההרצאות ולארגון של הכנס.

 

 

ברוב קשב

 

צוות המכון בדנה דואק קשובות למצלמה

צוות המכון בדנה דואק קשובות למצלמה

 

יום עיון בנושא האבחנה המבדלת של הפרעת קשב וריכוז בילדים התקיים בניהולה של ד"ר יעל לייטנר, מנהלת היחידה להתפתחות הילד והמרפאה לאבחון הפרעות קשב, ריכוז ולמידה. יום העיון התקיים לזכרו של שגב מנדלר ז"ל. שגב נפטר לפני כמה שנים, בהיותו בן 12, עם אבחנה של אדרנולויקודיסטרופי (ALD) – מחלת חומר לבן נדירה, אשר בשלביה הראשונים התייצגה כהפרעת קשב וריכוז. בשיתוף פעולה עם משפחתו, הוחלט על קיום יום עיון בנושא האבחנה המבדלת הרחבה, נוירולוגית ופסיכיאטרית, של הפרעת קשב וריכוז בגיל הילדות.

 

השתתפו בכינוס כ-100 רופאים מדיסציפלינות שונות: נוירולוגים, פסיכיאטרים של הילד ורופאי ילדים ומשפחה בעלי התמחות מיוחדת בטיפול בהפרעות קשב וריכוז מכל רחבי הארץ. מגוון הנושאים בכינוס היה רב. את הרצאת הפתיחה נתן ד"ר איתי ברגר, מנהל היחידה לנוירולוגית ילדים בהדסה, שדיבר על אבחנה מבדלת נוירולוגית של ADHD. פרופ' יעקב סיון, מנהל מכון ריאות, טיפול נמרץ והמרכז לרפואת שינה, התמקד בקשר בין הפרעות שינה ו-ADHD. פרופ' אביבה פתאל, מנהלת היחידה לנוירולוגית ילדים, נתנה סקירה על ALD ומחלות חומר לבן. ד"ר מיכאל רוטשטיין, מנהלת השירות להפרעות תנועה, הסביר על הקשר בין הפרעות תנועה להיפראקטיביות.

 

בהמשך, ד"ר גידי רצוני, מנהל חטיבת ילדים ונוער מביה"ח שלוותה, נתן סקירה של אבחנה מבדלת פסיכיאטרית של ADHD, וד"ר נועה ורדי, פסיכיאטרית לילדים מביה"ח באר יעקב-נס ציונה, מב"ן-שב"ס, הסבירה על הדמיון והשוני בין ADHD והפרעות הספקטרום האוטיסטי. ד"ר לייטנר הציגה סקר רופאים עדכני לגבי אופן האיבחון הקליני של ADHD בארץ. בסיום התקיים פאנל פורה ודיון משותף.

 

 

בין העצב לשריר

 

סמינר ארצי בן 3 ימים, בהדרכתו של פרופ' דובין רובין מבית החולים מאיו-קליניק בארצות הברית, התקיים בבית החולים שלנו. פרופ' רובין הינו מחבר ספרים, מאמרים רבים ותוכנות למידה בנוירופיזיולוגיה קלינית, ומעביר סדנאות במאיו-קליניק ובקרב האקדמיה הנוירולוגית האמריקאית (AAN). כמו כן, הוא חבר ישראל, אוהב לבקר בארץ ולא נרתע לבקר גם בתקופה המתוחה מבחינה בטחונית של החודשים האחרונים. הוא העביר סדנא יוצאת דופן לרופאים נוירולוגים ורופאי שיקום (בכירים ומתמחים מתקדמים), אשר במסגרת תפקידם עוסקים באופן ישיר באבחון חולים עם מחלות נוירומוסקולריות וב-EMG.

 

מטרת הסמינר הייתה לשפר את מיומנויות האבחון של המשתתפים במחלות עצב-שריר בעזרת שיטות אלקטרופיזיות מתקדמות. הסדנא הועברה בשיטת הוראה אינטראקטיבית, בשילוב הרצאות פרונטליות, הדגמות על מתנדבים בריאים וחולים עם בעיות נוירומוסקולריות מורכבות והתנסות עצמית של המשתתפים, כאשר כל הפעילות המעשית הוקרנה על מסכי ענק, כדי לאפשר לכל המשתתפים לראות וללמוד בתנאים אופטימליים. בסדנא השתתפו 60 רופאים מ-16 מרכזים רפואיים שונים מכל רחבי הארץ. הרופאים הביעו שביעות רצון רבה מהסדנא, הן באספקט הלימודי התיאורטי והן מההדגמה של טכניקות בדיקה מיוחדות בזמן-אמת. הקורס סימן שוב את בית החולים שלנו כמרכז מוביל בתחום האבחון הנוירופיזיולוגי והמחלות הנוירומוסקולריות.

 

 

בגלל השגשוג

 

מפגש להורים, אשר ילדיהם מאובחנים עם שגשוג מולד של בלוטת האדרנל, או בלעז Congenital Adrenal Hyperplasia – CAH – התקיים במרפאות דנה בתמיכת היחידה לאנדוקרינולוגית ילדים, ביה"ח דנה-דואק. שגשוג מולד של האדרנל נגרם על ידי חסר אנזים במסלול יצירת הקורטיזול (ההורמון שאחראי לשמירת רמת סוכר, מלחים ולחץ דם), וכתוצאה מכך נמצאים הורמוני מין גבריים במצב יתר. הטיפול בחסר האנזימטי הוא מורכב, כי מנת יתר של קורטיזול מדכאת גדילה ומנת חסר גורמת לרמות גבוהות של הורמוני מין, התפתחות מוקדמת, קידום ב"גיל עצמות" וקיפוח גובה סופי. בנוסף למשטר טיפולי הדוק של מתן תרופות שלוש פעמים ביום, ההורים צריכים לשאת קיט של תרופה להזרקה במקרה של הקאות ולהתאשפז במיון למתן נוזלים עם מלחים וסוכר. בכל מצב בו ההתמודדות היא לאורך החיים, חשוב ביותר שיהיו קבוצת תמיכה ולובי להכנסת תרופות חדשות לסל הבריאות. לפני שנתיים ארגנו במרכז הרפואי שלנו כנס ארצי בנושא זה למשפחות המטופלים, ובכנס זה נזרעו הזרעים הראשונים להקמת העמותה. המפגש הנוכחי היה המפגש השלישי של העמותה. השתתפו הורים מכל בתי החולים בארץ. במפגש עלו שאלות ונערכו דיונים חשובים בנושא. את הקבוצה מנחה העובדת הסוציאלית של היחידה, עירית מודן, והוא נעשה תחת ליווי ויעוץ מקצועי של פרופ' נעמי וינטרוב. היותנו יוזמי הקמת העמותה הופך את המרכז שלנו למרכז ארצי לילדים וצעירים אשר להם חסר באנזים.

 

 

בשביל הלב

 

שני כנסים למטופלי ומתעמלי המרכז למניעה ולשיקום הלב התקיימו בבית החולים שלנו, והם מהווים תחילתה של מסורת, כאשר השאיפה הינה לקיים בכל רבעון כנס למתעמלי המרכז ואורחיהם. מטרת הכנסים הינה להרחיב את ידיעותיהם של המטופלים בנושא מחלות לב והדרכים למניעתן, וכן להרחיב את הידיעה על תחומים המשיקים לנושאים אלו. בנוסף לכנסים שהתקיימו ולאלו המתוכננים לעתיד לבוא, המרכז למניעה ולשיקום הלב ממשיך להרחיב את פעילותו, ופותח את שעריו לכל מי שמעוניין לבצע פעילות גופנית תחת פיקוח, השגחה וליווי של צוות רפואי ופרא-רפואי מקצועי, מנוסה ומיומן. הפעילות מותאמת לא רק לחולי לב, אלא יכולה לענות גם על צרכיהם של מטופלים אחרים ממסגרות המרכז הרפואי, אשר מעוניינים בפעילות גופנית אישית ומותאמת שכזו, ובמיוחד למטופלי המערך הכירורגי, הפנימי ומחלקות השיקום השונות. הפעילות הגופנית והליווי יכולים לסייע למטופל לחזור לשגרה בצורה טובה יותר ולחזור לתפקוד מיטבי בקצב שמותאם לו. הכנס הקרוב יתקיים ב-27.1.16.

 

 

יש עור

 

הכנס החודשי של איגוד רופאי העור בארץ התקיים במחלקת העור במרכז הרפואי שלנו. האירוע נפתח בהרצאת אורח של פרופ' יוני וויטו, מנהל מחלקת העור באוניברסיטת תומס ג'פרסון, פילדלפיה. הרצאתו של פרופ' וויטו נסבה סביב קבוצת מחלות המאופיינות בהסתיידות עורית ווסקולרית, מגילוי בסיסן הגנטי ועד למציאת פתרון טיפולי. בהמשך הציגו מתמחי המחלקה מקרים מורכבים אשר נדונו במליאה. בכנס נכחו מעל ל-250 רופאי עור מכל הארץ.

 

תגובות