“הענן מעודד חדשנות דיגיטלית בעסקים”

“הענן מעודד חדשנות דיגיטלית בעסקים”

היקף וקצב המצטרפים ל-ERP בענן גדל כל שנה. ארגונים גדולים וקטנים מכירים יותר בערך המוסף של הענן ומבינים שהמפתח לחדשנות דיגיטלית, יעילות תפעולית ושירותים מתקדמים ללקוחות נעוץ במעבר לפתרונות תוכנה בענן. ראיון עם אנדרס ריכטר, מנכ”ל Priority Software

מאת: יעל כהן
טכנולוגיה והייטק מגזין ענן

   אנדרס ריכטר
   (צילום: יח"צ)

"ERP בענן מעודד חדשנות וצמיחה של ארגונים, וחוסך משאבי זמן ומקום, כח אדם וכסף. בעוד שבתחילת הדרך, בהיותנו חלוצים בתחום בארץ, ראינו גידול הדרגתי ומתון בהיקף המצטרפים לשירות, כיום אנחנו רואים גידול מואץ במעבר ארגונים לשימוש בענן בתוכנות הארגוניות (ERP) וביישומים אחרים", אומר אנדרס ריכטר, מנכ"ל Priority Software.

על-פי אינדקס הענן הגלובלי שפירסמה חברת סיסקו (2016-2021), עד 2021 94% מעומסי הפעילות בארגונים יעבדו על מתכונת כלשהי של סביבת ענן, ושרתים ייעודיים יהפכו למיעוט נכחד. הדבר כולל עננים ציבוריים ופרטיים וסביבות וירטואליות. היקפי המידע והפעילות הולכים וגדלים, ובמהירות רבה. הענן מאפשר את האלסטיות, הגמישות הנדרשת לארגונים, ולכן הם מאמצים פתרון זה.

נתון נוסף המעיד על המגמה הוא היקף אימוץ ענן היברידי, שגדל פי-שלושה במהלך השנה האחרונה, והתרחש ב- 57% מהארגונים, לעומת 19% שנה קודם לכן. על-פי סקר שערכה אינטל ב-2017, בתוך 15 חודשים, 80% מכלל תקציבי ה-IT יוקדשו לפתרונות ענן.

"גם אצלנו אנו עדים למגמה זו", מציין ריכטר. "1,900 ארגונים מבין 8,700 לקוחותינו הצטרפו לשירות ERP בענן, בקצב שהתגבר בשנתיים האחרונות ועומד על 30% גידול בכל שנה ביחס לקודמתה. עדות נוספת למגמה העולמית אנחנו רואים בקרב לקוחותינו בחו”ל. בארה”ב, כ-90% מהלקוחות המצטרפים לפריוריטי עשו זאת בענן מלכתחילה. בישראל, הקצב מעט איטי יותר, ועומד על כ- 65% מהלקוחות החדשים שלנו שהצטרפו ישירות לשירות בענן. לעומת זאת, באנגליה, המתאפיינת בשמרנות, מדובר בפחות מ- 30% מהלקוחות.

חברות שעוברות לענן יכולות לשפר את המענה ללקוחות – מכל מקום ובכל זמן, לנצל את יכולות המובייל המתקדמות וכיוצ"ב. יכולתן להטמיע תוכנות חדשניות המתממשקות בקלות ל-ERP בענן, או להציע שירותים מבוססי מובייל, משתפרות גם הן.

שיפור הביצועים

"מהם השיקולים לעבור לענן?", שואל ועונה ריכטר. "אני יכול להתייחס לעולם התוכן שלנו, ERP בענן. שיקול ראשון יהיה שיפור בביצועים. ERP On-premise דורש תשתיות מקומיות. לעומת זאת, כל מה שצריך ERP בענן הוא חיבור אינטרנט אמין והספק שלך מנהל את היתר. בענן, ה-ERP מספק ביצועים מהירים וטובים יותר, ברמת אמינות גבוהה. שיקול נוסף הוא הפחתה בעלויות התפעוליות. פתרון ERP On Premise דורש חומרה וצוות IT מקומי לתחזוקתו. בנוסף, יש לרכוש את המערכת ולשלם על רישיונות, לחדש אותם, ולדאוג לעדכוני תוכנה.

"עם ERP בענן, התמחור מבוסס על עלויות בסיסית, מה שמפחית את עלויות ההתקנה ואת העלויות הנלוות, בעיקר מכיוון שהספק שלך לוקח על עצמו את עלויות התפעול. עוד שיקול משמעותי הוא, גישה קלה יותר למידע. עם ERP בענן אתה יכול להגיע למידע שלך מכל מקום, בכל זמן. דבר זה מאפשר לשמור על רצף עבודה ולבצע משימות מחוץ למשרד, אצל הלקוח, בדרכים ומהבית.

“נקודה משמעותית וחשובה מאד היא שיפור אבטחת מידע”, הוא מוסיף. “אתה רוצה לשמור על הנתונים שלך, בתוך הארגון ומחוצה לו. ERP בענן מבטיח שהמידע של הארגון מאובטח. לשמירה על אבטחת נתונים בתוך הארגון, ERP בענן מאפשר הרשאות גישה מחמירות. למעשה, כיום רמת אבטחת המידע שהענן יכול לספק גבוהה מזו שארגונים משיגים במערכות הלוקאליות שלהם.

“נקודה אחרונה, אבל חשובה אף היא, בוודאי בעידן דינאמי של שינויים טכנולוגיים תכופים, היא הפיכת ה-ERP בענן לפלטפורמה לגמישות ולחדשנות דיגיטלית מואצת. ERP בענן מבטיח שתדע בכל רגע נתון מה קורה בעסק שלך, מאפשר גישה לנתונים, תוך ביצוע אנליזות ושימוש בגרסאות התוכנה העדכניות ביותר. מעקב אחרי תהליכי עבודה והיכולת להגיב במהירות לשינויים בשרשרת האספקה הופכים לפשוטים יותר.

"ERP בענן הוא פתרון שמאפשר לארגון לצמוח ולגדול בקלות, מבלי שנידרש להחליף חומרה, דוגמת שרתים או תוכנה. כל שינוי נעשה בצורה חלקה ופשוטה יותר, בעלויות מופחתות ובאופן מיידי. ERP בענן משפר את הקישוריות והתקשורת הפנימית בארגון ועם לקוחות, ספקים ושותפים אחרים”.

אופציה של סביבה היברידית

לעיתים, שמרנות וחשש מאיומי אבטחת מידע או שאלות לגבי מידת יכולת הסנכרון בין תוכנות היושבות על פלטפורמות נפרדות, מונעות אימוץ פלטפורמות חדשות. כך אנחנו רואים גם בנושא הענן. על כן, חשוב להבהיר כי קיימת אופציה של סביבה היברידית של תוכנות מקומיות ותוכנות בענן, עם שכבת API שמאפשרת אינטגרציה וסנכרון עם ובין אפליקציות חיצוניות. כך, מתאפשר לעבוד עם מגוון של תוכנות היושבות בעננים נפרדים.

"אבטחת המידע היא אלמנט קריטי בהתנהלות ארגונים. השימוש בענן מספק גיבויים אוטומטיים, עם התחייבות ל-recovery מהיר, שחוזר לנקודת הזמן הסמוכה ביותר להווה, על מנת לצמצם סיכונים", מדגיש ריכטר. "כמו כן, יש היום ספקי שירות, שמוכנים לגבות עבורכם לא רק את האפליקציה עצמה אלא את כל הסביבה הארגונית וכל הספריות.

"אנחנו בהחלט רואים שברגע שחברה מעבירה מערכת ארגונית אחת לענן היא מבינה את היתרונות ומתחילה לחפש פתרונות ענן נוספים. מרגע שמכניסים ענן לפעילות הארגון, נפתחת הדלת להכנסת חדשנות דיגיטלית. אז כשכולם מדברים על טרנספורמציה דיגיטלית, שילוב ענן בתכניות הוא כלי הכרחי", מסכם ריכטר.

תגובות