"לימודי התרבות והשפה הסינית הם עניין מתבקש כיום"

"לימודי התרבות והשפה הסינית הם עניין מתבקש כיום"

מגמת לימודי אסיה בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן, בהובלת ד"ר דניאלה גורביץ', משלבת לימוד תיאורטי והתנסות מעשית, המקרבים את הסטודנטים הישראלים לאסיה ולסין וחושפת בפני הסינים את התרבות הישראלית

מאת: חוה טרטנר (צילומים: יח"צ)
מוסף סין סחר ועסקים

"למה סין? למה ישראל?" אלו היו השאלות שעליהן התבקשו לענות סטודנטים ישראלים וסינים הלומדים לתואר ראשון בלימודי אסיה של התוכנית הרב-תחומית (Liberal Arts) בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת בר-אילן, בעבודת סוף הסמסטר שלהם.

דיאלוג בין תרבותי

הסטודנטים הסינים התבקשו לציין ולפרט מה הניע אותם לבחור בישראל וביהדות כמושא לימודיהם לתואר; ואילו הישראלים התבקשו להסביר מדוע בחרו בשפה ובתרבות של סין. "התשובות חיממו לנו את הלב", מספרת ד"ר דניאלה גורביץ', שכבר לפני עשור הקימה ופיתחה את תוכנית הלימודים הרב-תחומית באוניברסיטה, הכוללת, בין השאר, את חטיבת לימודי אסיה.

לדברי ד"ר גורביץ', "אוניברסיטת בר-אילן מתאפיינת בשיתוף הקהילה – התואם גם את רוח התוכנית הרב-תחומית. לכן, יזמתי מפגש עם תלמידי תיכון בן-גוריון בפתח תקווה, בית ספר מעולה שזכה בפרס החינוך הארצי לשנת 2018". המפגש כלל סיור היכרות במגמות הלימוד ובמות-שיח לדיאלוג בין התלמידים לסטודנטים, שבמהלכן הציגו הסטודנטים מצגות שהכינו.

"הסינים הופתעו מסביבת הלימודים התומכת, הדינמית והמכילה", מתארת את המפגש ד"ר מיכל זלצר-לביד, סינולוגית וראש מגמת אסיה בתוכנית הרב-תחומית. "בתי הספר בסין מתאפיינים במשמעת ברזל וחובת ציות מוחלטת. היום של התלמיד הסיני דומה לטירונות: מתחיל ב 7:00- בבוקר ונמשך עד 22:00 בלילה. רצונותיו של התלמיד והעדפותיו כמעט שאינם נחשבים.

אין פלא שהסטודנטים הסינים הופתעו לגלות שהתלמידים משוחחים בחופשיות ובנינוחות עם המורים והסטודנטים; זו חוויה חדשה לחלוטין עבורם. "הישראלים אף הם זכו להפתעה, כשנחשפו למוטיבציה, לנחישות ולחריצות הגבוהות של הדור הבא בסין, בתוספת טעימה מהתרבות המרתקת שממנה באו הסטודנטים הסינים", מוסיפה זלצר-לביד.

הזדמנויות לשיתופי פעולה בינלאומיים

הציר המרכזי של תוכנית הלימודים היא האינטראקציה התרבותית המשותפת לסטודנטים, שנועדה להעשיר את עולמם במגוון תחומי דעת, תוך שילוב בין תיאוריה לבין חשיבה יישומית. "התוכנית כולה, ומגמת סין בכלל זה, מעודדת פעילות ויוזמה של הלומדים ויוצרת תנועה דו-כיוונית תרבותית מתמדת", מסבירה ד"ר גורביץ'.

לדבריה, "הסטודנטים הישראלים שבחרו בשפה ובתרבות סינית כאשכול מוביל נהנים מהאפשרות לצאת לקורסי קיץ והשתלמויות, ואפילו לקחת חלק בפרויקטים לשיקום ערים בסין. צוות ההוראה נרתם להזדמנויות של שיתופי פעולה בינלאומיים, וגם מעודד את הסטודנטים לאתר הזדמנויות נוספות. עם סיום התואר, אנחנו ממשיכים ללוות את בוגרינו לתארים מתקדמים וכן מסייעים למעוניינים להשתלב בלימודים גבוהים בסין".

בד בבד, התוכנית הרב-תחומית קולטת סטודנטים סינים שבחרו בשפה העברית ובלימודי ישראל (בעברית ובאנגלית) כאשכול מוביל. גם הם זוכים לליווי ותמיכה הדוקים של צוות התוכנית. "רוח התקופה מחייבת פתיחות והתאמה למגמות החדשות בכפר הגלובלי, והידוק הקשרים עם סין הוא עניין מתבקש כיום", מסכמת ד"ר גורביץ'.

"מגמת אסיה בתוכנית הרב-תחומית בפקולטה למדעי הרוח היא תוכנית לימודים צעירה ודינמית, המשכילה להתאים את עצמה לרוח התקופה, למדיניות המל"ג, לבינלאומיות ולעידוד חילופי סטודנטים".


לפרטים: barav.biu.ac.il | 03-5318231 ;03-5318370/1

תגובות