הסרטן במרכז

הסרטן במרכז

עולם האונקולוגיה משנה פניו לנוכח מהפכת הגנום, שמאפשרת להבין טוב יותר את המוטציות הגורמות לסרטן ואת המערכת החיסונית שיכולה להתגייס לטפל בו. פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי, מציג את הדור החדש של הטיפולים במרכז החדש לסרטן

מאת: שרון דובקין
בריאות ורפואה מגזין ביו

העולם כולו התרגש כשהתבשר על סיום החלקים הראשונים של מיפוי הגנום האנושי, שהכין תשתית חשובה לעולם הרפואה. עולם שמניח בצד את הגישה האחידה למטופלים ויכול להיעזר בארגז כלים חדש, המתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופל. "בעקבות מהפכת הגנום והבנה טובה יותר של מערכת החיסון, אנו עוברים היום לאונקולוגיה אחרת", מסביר פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי תל-אביב.

"אפשר לומר שהעולם האונקולוגי עובר מהפכה בשנים האחרונות", הוא אומר, "אם עד לפני 15 שנה הכלי העיקרי שלנו היה כימותרפיה, הרי שבשנים האחרונות, בעקבות מהפכה הגנום והבנה טובה יותר של מערכת החיסון, אנו עוברים לאונקולוגיה חדשה, המתבססת על טיפול מדויק כנגד מנגנונים ספציפיים של התא הסרטני. בעזרת הטיפול המדויק ניתן להציע טיפול יעיל יותר ואף בטוח יותר, המסוגל להאריך את תוחלת החיים באופן משמעותי ולשמור על איכות החיים. בכל חודש אנו מתבשרים על תרופות חדשות, שמציעות טיפול יותר מדויק ונכנסות במהירות לשימוש יומיומי".

מכוונים גבוה

בשנים האחרונות אנחנו שומעים על מהפכות בחקר הסרטן, כאשר יש מי שכבר מבשרים כי טיפולי הכימותרפיה יפנו מקומם לתרופות ביולוגיות חדשות, שהן הרבה יותר מוכוונות. "הבעיה בטיפולי הכימותרפיה היא הפגיעה בתאים בריאים, למשל בתאי מערכת הדם. התרופות הביולוגיות תוקפות בעיקר את התאים הסרטניים ופחות את התאים הבריאים, כך שאפשר לראות הרבה הצלחות, כמו במקרה של תרופות 'אימוניות', שאינן תוקפות ישירות את הגידול אלא גורמות למערכת החיסון של הגוף להתעורר ולפעול בעצמה כנגד גידול או מספר גידולים, כמו מלנומה וסוגים מסוימים של סרטן הריאה. תרופות אלה החליפו את הטיפול הכימותרפי. וזו בהחלט מהפכה, כשבעתיד נראה שהטיפולים הכימותרפיים יהיו פחות ופחות משמעותיים.

"מהפך נוסף ראינו גם בתחום הקרינה, כשכיום יש לנו מכשור מתקדם שחושף את המטופל לקרינה מאוד מדויקת, המאפשרת מתן קרינה במנה גבוהה מאוד לגידול, תוך שמירה על הרקמות הבריאות שסביבו. אנחנו יכולים למדוד אפילו את השינויים בנשימה של המטופל בעת הבדיקה ולהקרין ישירות לאזור הגידול – ברמת דיוק של מילימטרים ספורים", מסביר פרופ' וולף.

אבחון תוך 48 שעות

פרופ' וולף התמחה בחקר הסרטן באוניברסיטת UCLA בארצות הברית, וחוקר כיום מנגנונים שונים הגורמים להתפתחות סרטן ולהופעת עמידות לטיפולים ביולוגיים. הוא מומחה בטיפול בגידולי דרכי העיכול ומוביל את המערך האונקולוגי בבית החולים איכילוב, שמציע למטופלים ליהנות ממערך גדול הכולל את כל המרכיבים שיכולים לסייע למטופלים להתמודד בהצלחה עם הסרטן. כיום מטפל המערך ביותר מ-4,500 מטופלים מדי שנה, ומעמיד לרשותם צוות הכולל עשרות רופאים המתמחים בטיפול בגידולים השונים, אנשי קרינה, מומחים לכאב, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, וכמובן צוות רפואי שתמיד נמצא בקשר. בנוסף, מפעיל המערך יחידה לאשפוז יום, מחלקת אשפוז ויחידת מחקר קלינית גדולה – המאפשרת לישראלים להשתתף במחקרים בינלאומיים.

"כאשר מתקבל חולה חדש, מתקיים דיון של צוות רב-מקצועי הכולל בנוסף לאונקולוגים גם מומחים בכירורגיה, הדמיה ועוד, כדי לקבוע ביחד את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר לכל מטופל. המערך פועל רבות כדי לשפר את השירות ולהקל על המטופלים, וכיום אנחנו יכולים להציע למטופלים שלנו אפשרות לראות אונקולוג תוך 48 שעות. זו הרגשה אחרת מבחינת המטופלים, שאינם צריכים להיות במתח לקראת המפגש הראשוני, ואנחנו שמחים להציע מענה מיידי ככל האפשר. במבחן המציאות, אנחנו לומדים שלא כל המטופלים זקוקים לקצב המהיר הזה, אבל טוב שיש זמן לחשוב על הדברים ולהתעדכן כמה שיותר בתמונה הרפואית הכוללת", מייעץ פרופ' וולף.

במרחק הקלקה

כדי לשפר עוד יותר, באיכילוב משיקים בימים אלה אפליקציה חדשה, המאפשרת לעדכן באופן מיידי את הצוות הרפואי בכל בעיה ושינוי במצבו של המטופל, לפני ואחרי טיפולים, לקראת ניתוח וגם בהפוגות. "מדובר באתר אליו יוכל להתחבר כל מטופל שלנו ולדווח בקביעות איך הוא מרגיש, האם הוא סובל מכאב או מתלונות אחרות. הדיווח יועבר לרופא המטפל, ובמקרים דחופים יינתן מענה טלפוני מהיר שינחה את המטופל כיצד לפעול", מסביר פרופ' וולף, וממליץ לשמור על קשר ישיר עם הצוות הרפואי, שעכשיו נמצא במרחק הקלקה בלבד.

תגובות