לקנות טבעי ובמחיר נוח

לקנות טבעי ובמחיר נוח

אצל יעל ארבל, מנכ"לית גרין פלאש, אקולוגיה היא לא רק אידאולוגיה: "השאיפה היא להגיע לאנשים שלאו דווקא מבינים בזה"

מאת: שרלי שטרית
Eco-Trend סגנון חיים

שעוות דקל מופקת מעלי עץ הדקל Copernicia prunifera ומשולבת בשלל מוצרים המתהדרים בהיותה טבעית ואקולוגית – אך מחירה הסביבתי כבד: לצורך גידול מטעי הדקלים כורתות אינדונזיה ומלזיה, היצרניות העיקריות של שמן הדקלים ושעוות הדקל, שטחים נרחבים מיערות הגשם – ובכך מעמידות בסכנת הכחדה את מעט קופי האורנגאוטן שעוד נותרו בעולם, אשר יערות הגשם הם אזור מחייתם הטבעי.

מצוידת בנתון זה – כמו-גם בסכנה הבריאותית שבשאיפת הבערה של נרות רגילים, שאיננה קיימת בנרות משעווה טבעית –  ביקשה יעל ארבל, מנכ"לית חברת 'גרין פלאש', לייצר לאחרונה נרות לדחיית יתושים. לפיכך, בחיפושיה אחר שעווה טבעית שלא תכיל ולו קמצוץ של שעוות דקל, איתרה ארבל ספק ישראלי שהתחייב לכך. אלא שכאשר הגיעו שקי השעווה, נדהמה ארבל לגלות עליהם כתובית שציינה במפורש: '100% שעוות דקל' – מה שהביא מצידה לביטול העסקה לאלתר.

מבחינת ארבל, זה סיפור שמשקף את התמודדותה היומיומית מאז שהקימה את חברתה בשנת 2010: עמידה עיקשת על ערכי איכות הסביבה מול ניסיונות 'לכופף' אותם לטובת רווחים קלים. "אתה מבין", היא אומרת, "החברה שמשווקת הכי הרבה שעווה בארץ פשוט לא מוטרדת מזה! אז פרשנו מהמוצר הזה, אבל אשמח אם אנשים יבינו יותר את עניין המצוקה של הקופים וחיות אחרות".

“זה באמת עובד”

גרין פלאש מייצרת מוצרים אקולוגיים לשימוש יומיומי, במחירים תחרותיים ושווים לכל כיס, ומשווקת אותם ישירות לצרכן דרך אתר החברה וכ-100 חנויות ורשתות שיווק. רוב מוצרי החברה מיוצרים במפעלים משקמים המעסיקים בעלי מוגבלויות ואחרים, ובמיוחד במפעל ‘נתיב’ שבחדרה. “הרעיון במפעל משקם הוא לא רק באספקת פרנסה, אלא גם לתת להם להרגיש טוב עם עצמם”, מסבירה ארבל.

אולם עיקר מומחיותה הוא בתחום מוצרי קד”מ ממותגים ומתנות לעובדים, בהם היא משקיעה יצירתיות רבה כאשר עד כה כבר פיתחה כאלה עבור ארגונים כגון קבוצת אריסון, חברת אסם, חברת רפאל, עיריית הוד השרון ועוד.

כך, לארגונים שמבקשים להעביר ללקוחותיהם ולעובדיהם מסר אקולוגי, מציעה החברה מגוון מוצרים משעם טבעי כגון תיק מחשב, מחזיק מפתחות או ארנק; עט כתיבה משחקי חשיבה מעץ ממוחזר, כוס קפה מבמבוק, מוצרי טקסטיל מכותנה אורגנית רכה או מגבות רחצה מכותנה ממוחזרת, ועוד.

לצד אלה, מציעה החברה שפע של מוצרים לבית ולטיפוח הכוללים מאריזת סנדוויץ׳ רב-פעמית ועד ספוג לשטיפת כלים העשוי קליפות אגוזי מלח וניתן לחיטוי במדיח. ישנה גם ‘ביצת הפלא' הוותיקה והמבוקשת, שמכילה חומר פעיל הסופח את גז האתילן שנפלט מהפירות והירקות במקרר (מה שמאיץ את הריקבון) ובכך מאריך את תקופת טריותם. “בהתחלה האנשים סקפטיים איתה”, מציינת ארבל, “אבל אנחנו מקבלים כל הזמן מיילים מלקוחות שמופתעים מאיך שזה באמת עובד”.

ואם קודם הזכרנו יצירתיות, הנה סיפור שממחיש זאת כמו-גם את נחישותה של ארבל  בתחום האקולוגי: גרין פלאש משווקת בהצלחה רבה מטליות רב-מגבת עשויות מבד במבוק אנטי-בקטריאלי. “בהתחלה ייצרנו אותן בסין כי שם מייצרים את בד הבמבוק”, נזכרת ארבל, “אבל כעבור זמן גילינו באירופה יצרן של כריות מבד הבמבוק, שמחפש למכור את שאריות הבד. החלטנו לייבא את השאריות ומצאנו מפעל שאורז לנו אותן בגלילים. כלומר, אותה איכות – אבל במחיר נמוך יותר ממטליות רגילות”.

בהשכלתה, ארבל היא מהנדסת מכונות – מקצוע שממנו התפרנסה בשנים שקדמו לכניסתה לתחום האקולוגיה. אך גם בו לא תמיד התמידה: היא מחזיקה בבעלותה סירת מפרש ובעבר היא נהגה לשוט בה לתקופות ארוכות בלב ים, הרחק מהציביליזציה וקרוב יותר לטבע.

עברת מהנדסת מכונות לאקולוגיה. מדוע?

“תמיד הייתי מוטרדת מענייני איכות סביבה, ואיך שהאנשים לא מבינים עד כמה זה יכול להיות פשוט נוח ובריא, אז הקמתי את העסק כדי להנגיש להם את הנושא. על הדרך, אם נציע בכנסים אלטרנטיבה לפסולת של מוצרי קד"מ מתפרקים – עוד יותר טוב. אני שואפת שהמוצרים שלנו יגיעו לכמה שיותר אנשים שלאו דווקא מבינים בזה, ואז זה יהפוך לנורמה. ככל שזה יהיה הנורמה, המחירים ירדו”.


greenflash.co.il

תגובות

Comments are closed