מכניס צבע לחיים

מכניס צבע לחיים

אלי פלורנטל, נשיא חברת פלורמא, דור שני למייסדיה, נולד שבועיים לאחר שהוקמה מדינת ישראל. היום, בגיל 70, הוא מביט בגאווה על החברה המשפחתית, אשר צובעת לכולנו את החיים

מאת: ענת יפה
סחר ועסקים תוצרת הארץ

   תעודת הוקרה של סב המשפחה
   (צילום: אוסף פרטי)

חגיגות ה-70 למדינת ישראל, ישתלבו השנה גם בחגיגות ה-70 לאלי פלורנטל, נשיא חברת פלורמא ובנו של מייסד החברה, אברהם (יונצ'י) פלורנטל, אשר ייסד אותה ב־1938. אלי פלורנטל, הדמות המובילה, המנהיגה והמנווטת את החברה, נולד ב-28 במאי, 1948, כשבועיים לאחר שהוקמה מדינת ישראל.

ונדמה כי כבר אז נסלל מסלול חייו וניתנה לו הזכות לעמוד בראש חברת פלורמא המתמחה בצבענים, תוספים, מערכות מינון ומערכות מיכון מפעליות לתעשיות הפלסטיק, הצבע והציפויים, הקוסמטיקה, הפארמה ועוד ועוד. אזי אם הדשא שלנו ירוק יותר, והדיו הביטחונית מאפשרת לנו למנוע זיופי שטרות כסף ודרכונים, חברת פלורמא היא הכתובת לגאווה הישראלית הזו.

הצבר הראשון של פלורמא

רגע לפני שניגע בנימיה של החברה, נכיר את "ילד יום ההולדת", אשר אחראי ללא מעט מפיתוחיה הצבעוניים והטכנולוגיים של החברה: לידתו של אלי החלה בבית החולים אסותא והסתיימה בבית החולים הדסה (לימים בית חולים איכילוב) המוחשך, עקב ההתקפה בשלהי מלחמת העצמאות.

אלי גדל בתל אביב ולמד בתיכון עירוני א', בצה"ל שירת בסיירת גולני, לחם בכל מלחמות ישראל. במלחמת יום הכיפורים שהה בתעלה כשישה חודשים ובהמשך שירות מילואים פעיל בסיירת הירושלמית, עד שהגיע לדרגת רב-סרן.  לאחר השירות הצבאי למד הנדסת אווירונאוטיקה בטכניון. בתום הלימודים, ולאחר שהתקבל לתעשייה האווירית, החליט להצטרף אל אביו לחברת פלורמא.

אלי ואביו במשרדיה הראשונים של פלורמא ברחוב המשביר בתל אביב (צילום: אוסף פרטי)

פלורמא עסקה בראשיתה במסחר של כימיקלים וצבעים, בעיקר עבור תעשיית העורות והטקסטיל שהיו נפוצים אז. לאחר מלחמת העולם השנייה החלה פעילות עניפה בתחומי התעשייה בארץ, וגם חברת פלורמא הגבירה את פעילותה. הייבוא נעשה אז בעיקר מאירופה, והקשר ארוך-השנים עם החברות המובילות בעולם שימש קרקע פורייה לכל הקשרים, שעליהם שומרת החברה עד היום.

על 3 דברים

בשנים האחרונות עוסקת פלורמא בשלושה תחומים עיקריים: התחום הראשון כולל צבענים לתעשיות הצבע והציפויים, מזון, קוסמטיקה, בנייה ועוד; תעשיית הדיו המודרנית; תעשיות השיש; פיתוחים של חברות סטארט-אפ; פיתוחים חקלאיים ועוד. התחום השני הוא תחום המיכון לתעשייה; והתחום השלישי הוא תחום התוספים לתעשיית הצבע והציפויים ולתעשיית הפלסטיק.

כל לקוח תעשייתי אשר זקוק לפתרונות צבע וצביעה הכוללים גם מכונות לשימוש בצבע, יודע שימצא את מבוקשו בחברת פלורמא. וכשבלקוחות עסקינן, הרי שהמוטו שהטמיע אלי בקרב עובדי החברה הוא "לשרת לקוח קטן כלקוח גדול". מתוך תודעת שירות גבוהה והבנה טכנית ומקצועית יוצאת מן הכלל, פועל אלי כבר יותר מארבעה עשורים וכך מחנך את עובדי ומנהלי החברה, שניים מתוכם, ילדיו אפרת ודניאל, מנהלים את החברה כיום.

לקוחותיה הוותיקים של חברת פלורמא, אשר החלו דרכם כלקוחות קטנים והפכו במהלך השנים ללקוחות אסטרטגיים, זוכרים את אלי הצעיר, אשר בגר והתקדם יחד עם החברה. חברמ'ן, מלח הארץ, בעל חוש הומור וחוכמת חיים. העובדים מעידים על מנהל מקצועי ומעורב, אשר זכה בשנת 2016 לתואר חבר כבוד מהאגודה הישראלית לפולימרים ופלסטיקה. מנהל אשר יודע לפרגן, מגיב במהירות וכל הזמן מדגיש בפניהם: "הצבע עושה את המוצר" וגם שואל: "מה מכרת היום?".

ולצד הפן של המנהל והמוביל, מדובר באיש צנוע, אשר תורם לקהילה וליוזמות חברתיות, בשקט, מבלי להזכיר, מתוך מחשבה עתידית ליישום יעדים גם עבור החברה הישראלית. כזה שטורח ימים כלילות להנצחת חבריו מהסיירת אשר נפלו במלחמות ישראל.

יעד ועוד יעד

סימון ואימוץ יעדים בתחום איכות הסביבה נמצא ב-DNA של פלורמא, והיא עומדת בתקני האיכות הבינלאומיים: ISO 9001:2015 ,ISO 14001:2015. הידע העצום שצברה בעשרות שנות פעילותה תורם לשיתופי הפעולה הרבים שלה עם חברות תעשייתיות, למתן פתרונות מלאים בנוגע לצבענים, תוספים, ציוד ייעודי ותהליכי ייצור.

בחזונו, מקפיד אלי להצעיד את החברה להיות חברה בינלאומית, המייצאת את מוצריה האיכותיים אותם היא מפתחת במעבדה מיוחדת כאן בארץ. אחת מפעילויותיה היא בתחום התוספים שנועדו לחבר בצורה כימית חומרים שונים, לייצב את המוצר ולהתאים אותו לדרישות השונות.

פעילות חדשה נוספת של החברה היא בנייתו של מרכז לוגיסטי חדש באזור כפר סבא. בימים אלה מסיימת החברה את שלב האישורים והתכנון לקראת הבנייה העתידית. ממש כמו הילדים שנולדו עם הקמת המדינה, והמשיכו את בנייתה, גם אלי פלורנטל התעקש על קידמה, על רכישת הטנדר הראשון, על הכנסתה של מכונת הטלקס של אותם ימים, ועל פיתוחים טכנולוגיים ועל ייצור כחלק מהמורשת.

ומה מאחלים לבן ה-70? המשך יצירה מתוך שמחה וחדוות עשייה, וגאווה רבה על החברה שהיא גם משפחה.

תגובות

Comments are closed