גשר על מים תנודתיים

גשר על מים תנודתיים

פלטפורמת וקרן ההשקעות בבלוקצ'יין iCapital.io, שהקימו היזמיות שלי הוד מויאל ומור אסיא, פועלת לאתר השקעות ראויות בתחום הצומח מאוד. אגדה נמרי, המנהלת הכללית של iCapitl.io: "אנחנו פועלים בפיכחון גמור, תוך גישור בין ההון סיכון המסורתי לבלוקצ'יין החדשני"

מאת: יואל צפריר (צילומים: אורן בירן)
Blockchain טכנולוגיה והייטק

כיום כשה"הייפ" סביב הבלוקצ'יין מתקרב לשיאו, ראוי להיזכר באלה שהיו ראשונים לקפוץ למים הקרים של הטכנולוגיה החדשנית. למשל, צמד היזמיות-משקיעות הישראליות שלי הוד מויאל ומור אסיא, שהקימו ב-2013 את פלטפורמת ההשקעות iAngels, במטרה לחבר בין משקיעים פרטיים בעולם לסטארט-אפים ישראליים. כבר לפני 3-4 שנים, היסטוריה עתיקה במונחים טכנולוגיים, הן השקיעו בחברת הסטארט-אפ הישראלית Simplex, המאפשרת לסחור בביטקוין באמצעות כרטיס אשראי.

    שלי הוד מויאל

זה היה רק המבוא. מאז צברו השתיים ניסיון רב בהשקעות בתחום, כאשר הן מיישמות את מתודולוגיית ההשקעה הייחודית שפיתחו, לצד חשיבה ביקורתית ויכולת להעריך כל מיזם לגופו, תוך ניטרול רעשי הרקע שמאפיינים את השוק. התוצאה הייתה הקמת חברה-בת, iCapital, שהיא למעשה פלטפורמה וקרן השקעות החותרות להשקיע בעולם החדש של הבלוקצ'יין בניסיון לאתר טכנולוגיות מבטיחות ויוצאות דופן.

השקעה במגוון טכנולוגיות

הוד מויאל ואסיא מתוארות בתעשייה לא רק כיזמיות, אלא כמובילות חדשנות וכמי שהמציאו נישה חדשה בתחום ההשקעות הטכנולוגיות. אך כדי להבין את התשוקה של השתיים לחדשנות צריך לקחת צעד אחורה. הן נפגשו לפני כעשור בניו-יורק כשכל אחת מביאה עימה מטען עשיר של ניסיון בתחומי הפיננסים והעסקים. מויאל עבדה כיועצת פיננסית בבנק ההשקעות UBS, כאנליסטית בקרן הגידור Avenue capital וכבנקאית השקעות בגולדמן זאקס בישראל.

    מור אסיא

אסיא שירתה בצבא ביחידת המודיעין 8200, היא בעלת תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב מהטכניון ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת קולומביה ועבדה ב-SAP, ביבמ ובאמדוקס. ב-2013 הן מקימות את פלטפורמת ההשקעות המקוונת iAngels, המונה כיום מעל -10,000 משקיעים כשירים (Accredited Investor) מכל העולם – כולל משרדי פמילי אופיס, משפחות עתירות הון, גופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים, המעוניינים להשקיע בטכנולוגיות ישראליות בשלבים מוקדמים – ומציעה הזדמנויות השקעה במגוון רחב של ענפים עתירי טכנולוגיה.

לשתיים שותפה כיום אגדה נמרי, המנהלת הכללית של iCapital.io, שמחזיקה גם היא רזומה מרשים. היא בעלת יותר מעשור של ניסיון בתחומי המיזוגים ורכישות והמשפט העסקי. בעבר שימשה כראש המטה של מנכ"ל חברת פרוטרום, כמנהלת פיתוח עסקי בקבוצת פרופיסקופ התומכת בסטארט-אפים וכיועצת משפטית בקבוצת תשובה.

הדור השלישי של ההון סיכון

   אגדה נמרי

"פלטפורמת ההשקעות המקוונת iAngels, מבטאת את הדור השלישי של קרנות ההון סיכון", אומרת לנו נמרי. "מדובר בפלטפורמה היברידית המשלבת מתודולוגיה קפדנית של הון סיכון עם קהילת משקיעים גלובלית. תהליך ההשקעה כולל שני שלבים: בשלב הראשון, צוות ההשקעות שלנו מאתר ובוחן חברות סטארט-אפ ראויות להשקעה. חברות שעברו בהצלחה את תהליך בדיקת הנאותות והאנליזה מובאות לאישור וועדת ההשקעות. בהנחה שהתקבל אישור ועדת ההשקעות (פה-אחד), iAngels תבצע השקעה בחברה.

"בשלב השני, אנו משתפים את המשקיעים שנמנים על הפלטפורמה, במידע לגבי חברת המטרה, בתמצית האנליזה שלנו ובשיקולים בגינם החלטנו להשקיע, ומאפשרים להם להצטרף לסיבוב ההשקעה. ההשקעה שלנו מאותתת להם שמדובר בחברה ראויה. המשקיעים למדו לאהוב אותנו ומצאו בנו שותף אמין להשקעה בהיי-טק הישראלי".

באילו תחומים משקיעה iAngels?

"אנחנו משקיעים בארבעה תחומים עיקריים בהם יש לנו מומחיות. הראשון הוא תוכנה ארגונית לתאגידים גדולים. במסגרת זו אנחנו משקיעים בסייבר, פינטק, בינה מלאכותית וכיוצ"ב תוכנות שנועדות לייעל תהליכי עבודה, להפחית עלויות ולשפר מוצרים ושירותים. תחום נוסף שאנו מתמקדים בו הוא טכנולוגיות מתקדמות כגון רכבים אוטונומיים, מציאות מדומה (VR), מציאות רבודה (AR) ו-IOT (האינטרנט של הדברים). תחום ההתמקצעות השלישי שלנו הוא אגרו-טכנולוגיה, בעיקר בתחומי החקלאות, האנרגיה והמים והתחום הרביעי הוא כמובן הבלוקצ'יין. אנחנו מאמינים שיש בו פריצת דרך אמיתית, ושואפים להיות חלק מהשחקנים שייעצבו את התעשייה המתפתחת".

מדוע החלטתם להפריד מיתוגית וארגונית בין ההשקעות השונות לבין הבלוקצ'יין והקמתם את iCapital.io?

"ככל שהתעשייה התפתחה, פיתחנו מומחיות בתחום הבלוקצ׳יין והעמקנו את ההבנה והעניין שלנו בתחום. זרם העסקאות גבר וראינו שיש לנו ערך מוסף להציע ולכן כדאי לבדוק את תיאבון המשקיעים לעומק. בניגוד ליתר ההשקעות שממוקדות בישראל, כאן היה מדובר בעניין גלובלי, בסוג נכסים שונה ובקהל יעד עם מאפיינים משלו ולכן היה היגיון בהפרדה. גיבשנו צוות מקצועי ייעודי, עם מומחי אנליזה מהשורה הראשונה, וכיום זו אחת הקרנות עם הביצועים הכי טובים בשוק בעולם".

מה אתם עושים? מה היתרון שלכם בתחום הבלוקצ'יין?

"אנו מבין המשקיעים המוקדמים בתעשייה, משקיעים בחברות סטארט-אפ ופרויקטים בשלבים ראשוניים של פיתוח הטכנולוגיה שלהם, במגוון סוגי הנכסים – הן במניות והן בנכסים דיגיטליים (מטבעות/טוקנים) בדרך כלל בשלבי טרום הנפקה ראשונית של המטבע (pre-ICO). אנו פועלים עבור משקיעים שמתעניינים מאוד בתחום ומחפשים חשיפה לסוג הנכסים הזה, אבל לא בהכרח רוצים או יודעים כיצד להחזיק ישירות בנכסים האלו, לנהל אותם ולסחור בהם. אנחנו יודעים לתת מענה לצורך הזה.

"כאמור, כבר בשלבים מוקדמים של התפתחות התעשייה הזו היינו קרובים לתחום וצברנו ידע רב. אנו יודעים להחזיק ארנקים אלקטרוניים באופן מאובטח, לבצע פעילות מסחר, לנהל נכסים דיגיטליים ולבצע עבור המשקיעים את כל הפעולות הנדרשות כדי להשקיע בתחום החדש. כאחד השחקנים הפעילים ביותר בתעשייה, היינו מהמשקיעים הגדולים בכמה מהעסקאות הגדולות והמשמעותיות ביותר שהיו בתחום השנה, כגון ה-Pre ICO של פלטפורמת ההודעות טלגרם והשקעה בסיבוב גיוס ההון (מניות) של ביטמיין הסינית – ענקית ייצור השבבים המיועדים לכריית מטבעות דיגיטליים".

לא משקיעים פאסיביים

אם היית צריכה להצביע על הייחוד שלכם בתחום מהו הוא היה?

"אנחנו מהווים גשר בין העולם המסורתי של השקעות הון סיכון לבין העולם החדש של בלוקצ'יין. היכולת שלנו להשקיע בפרויקטים האיכותיים בתנאים הטובים ביותר, לבצע אנליזה מעמיקה, לנהל את הסיכונים ואת הנכסים נכון, תוך יכולת לתמוך בטכנולוגיות חדשניות שיוצרות משהו חדש ומפתחות עולמות חדשים, היא גבוהה ביותר. יצרנו חיבור עמוק למערכת האקולוגית של בלוקצ'יין, ליזמים ולמשקיעים בתחום וזה יתרון חשוב.

"אגב, אנחנו לא רק משקיעים פאסיביים. אנחנו מאוד מעורבים בחברות שבהן אנו משקיעים – תומכים, מלווים, עוקבים ומייעצים. למשל, בכל הקשור לבנית המודל העסקי, עיצוב כלכלת המטבע, פתיחת דלתות וסיוע בפיתוח העסקי, ותמיכה באסטרטגיה השיווקית. יזמים, בתחום הזה בעיקר, רוצים משקיעים מעורבים עם ערך מוסף, שאליהם ניתן לפנות בשעת הצורך. מבחינת המשקיעים, אנחנו מותג חזק והם מבינים שאנחנו משקיעים מתוחכמים שיודעים לאתר עסקאות איכותיות".

זירת הבלוקצ'יין היא תנודתית מאוד לאחרונה. כיצד מנהלים את סיכוני ההשקעה?

"זה נכון שהשוק הוא תנודתי מאוד, אבל לצד הסיכון הגבוה יש גם פוטנציאל לתשואות גבוהות. אין לנו בטוחה להצלחה, אבל צריך להיות מוכנים לפעול בשוק תנודתי ולבצע את ההשקעות באופן מבוקר ומתוחכם. אנחנו בוחנים השקעות בתחום בדומה לפעילות ההשקעות המסורתית שלנו בהון סיכון: על-ידי הבטחת גישה לעסקאות הטובות ביותר, תוך ביצוע בדיקות נאותות מעמיקות על הטכנולוגיה וההבטחה שגלומה בה ועל הצוות, לרבות היכולת של היזמים להוציא לפועל את החזון שלהם, וכמובן מוודאים שתנאי העסקה הם הטובים ביותר.

"אך נדרש מאתנו גם מעבר לכך. כשאנחנו בוחנים סטארט-אפ או פרויקט בתחום הבלוקצ׳יין, חשוב גם להבטיח שיש התאמה לשימוש בטכנולוגיית הבלוקצ׳יין והצדקה אמיתית ליצירת המטבע הייעודי. בנוסף לכך, חשוב להבין לעומק את כלכלת המטבע. קרי, ובהנחה שהפרויקט יצליח, שהמודל הכלכלי שבבסיס המטבע החדש ישיא ערך למשקיעים. אם הפרויקט מעניין ומבטיח מבחינה טכנולוגיות, אך אנחנו לא רואים הצדקה ליצירת מטבע ייעודי, או שכלכלת המטבע לא תומכת ביצירת ערך למחזיקי המטבע לאורך זמן, לא נבצע השקעה, או שלחילופין נבחר לבצע השקעה במניות החברה ולא במטבע שלה.

"זאת ועוד, חשוב מאוד להבטיח תאימות אינטרסים עם היזמים בטווח הארוך ולהשקיע ביזמים שהם אמינים ובעלי יושרה ואתיקה, מעבר ליכולות המקצועיות שלהם. אנחנו שמים דגש על עבודה עם חברות שקופות ובשיתוף פעולה עם משקיעים אחרים בתחום, ומפעילים את כל הכלים שאנו מצטיינים בהם. אני חושבת שזה מה שהמשקיעים מצאו אצלנו – פלטפורמת השקעות שנהנית מרשת מידע בפיזור רחב ויכולת לאתר השקעות מבטיחות ופורצות דרך. המטרה היא לא לזרוק את הכסף אחרי ה'הייפ' אלא להיות משקיע מתוחכם ומפוכח".

תגובות