"תעשיית הביו-טק היא מנוף הצמיחה של הנדל"ן המניב"

"תעשיית הביו-טק היא מנוף הצמיחה של הנדל"ן המניב"

כך מאמין יוני ישראלי, מנהל חטיבת הנכסים בחברת מנרב. על התנהלות בסביבת ריבית לא סטבילית הוא אומר: "בשנים הבאות כל עסקה חייבת להיעשות בפינצטה". חברה עם פורטפוליו נכסים

מאת: יהב גול (צילומים: יח"צ)
נדל"ן נדל"ן מניב

אחד התחומים שצברו תאוצה בשנים האחרונות הוא תחום הביוטק. אל התחום הזה פרצה חברת מנרב לפני שנים עם הקמת פארק הביו-טק JBP בעין כרם ירושלים, הכולל כ-20,000 מ"ר ברוטו עבור חברות מתחום הביוטק. הצמיחה בתחום נראית בכל הארץ, אולם בירושלים היא מורגשת ביתר שאת כאשר בין השנים 2015-2018 כ-60 חברות הזנק נכנסו לעיר, שליש מתוכן בחרו לקבוע מושבן במתחם JBP ו-3 מהן הונפקו בנאסד"ק".

בין החברות שנכנסו ושוכרות שטחים במתחם ה-JBP נמנות חברות סטארט-אפ ביוטכנולוגיות, ביומד ומדיקל דיווייס דוגמת: נובלוס, סלקיור, ליפוקיור, אנטרה-ביו, אלומון לאבס, רזיאל, אנלייבקס, סיביקס, ביו-ננוסים, הדסית, ביונדווקס ועוד.

    יוני ישראלי

יוני ישראלי, מנהל חטיבת הנכסים של קבוצת מנרב מסביר: "לאחר שנים של קיפאון מסוים בתחום זה, בשלוש השנים האחרונות נרשמה צמיחה יפה ומספר אקזיטים ישראליים בתחומי המכשור הרפואי והביוטכנולוגיה לצד הנפקות בחו"ל שתרמו לעלייה בגיוסי ההון.

"אני בהחלט רואה בנדל"ן המניב עבור תעשיית מדעי החיים מנוף צמיחה עתידי, להבדיל מהמסחר והמשרדים המהווים "more of the same" ואשר מצויים בסביבת היצע גבוה באופן יחסי של שטחים להשכרה בתוספת מהפכת האון-ליין שגואה ורק מכרסמת בביקוש לשטחים. לשם כך יש להתמחות בבנייה מודולרית וגמישה למעבדות מכל מני סוגים לרבות חדרים נקיים".

"בתור גוף המשכיר נכסים ונהנה מתשואה בגינם", מוסיף ישראלי, "ככלל, הרצון המיידי הוא לטייב את הקיים, קרי, להגיע לניצול מיטבי של מערך הנכסים הן באשר לתפוסה, הן באשר לשכר הדירה, תוך הבנת צרכי לקוחותינו והן באשר להרחבת מקורות ההכנסה מהנכסים הקיימים".

"כל עסקה נבחרת בפינצטה"

חטיבת הנכסים המניבים של מנרב, אחת מחברות הבנייה והתשתיות הגדולות בישראל, כוללת פורטפוליו נכסים מגוון בתחום המשרדים, התעשייה הנקייה והקלה, המסחר, הלוגיסטיקה והאחסנה, תעשיית הביו-טק והמדיקל, בתי קירור וקרקעות לפיתוח. כוחה של מנרב "בתפירת מלוא החליפה" של ייזום ותכנון, בינוי, ניהול שיווק ותפעול הנכסים.

בין היתר, מחזיקה חטיבת הנכסים המניבים של מנרב בפארק סיטי-טק באשדוד, הכולל למעלה מ-35,000 מ"ר המושכרים לחברות מהשורה הראשונה דוגמת אלביט מערכות, שטראוס, ויזה כאל, סביון דיאגנוסטיקה, אלבטק, אמ.אס.סי, יו.טי.איי ודואר ישראל.

לפני כשנתיים השלימה מנרב את בנייתו של בניין נוסף במתחם בשטח של 8,000 מ"ר המיועד למשרדים לוגיסטיקה ולמעבדות, והשכירה למעלה מ 7,500 מ"ר בפארק לחברות שונות. הפארק ממוקם בכניסה הצפונית לאשדוד בסמוך לעורקי תנועה מרכזיים, כביש 4 וכביש 6, לא הרחק מנמל אשדוד ומשתרע על שטח כולל של כ- 50 דונם. הפארק הייחודי, נהנה משירותי ניהול מתקדמים, אבטחה, מתחם חניה גדול חינמי, שירותים הכרחיים כגון הסעדה וכן מהטבות ומענקים מטעם האגף לפיתוח התעשייה בעיריית אשדוד. כמו כן שוקדת החטיבה על פיתוח קרקע ייחודית בבעלות החברה בשטח של כ-53 דונם המצויה בקו ראשון לחוף הים אשדוד.

בנוסף, מחזיקה מנרב באשדוד את המרכז המסחרי "מנרב סנטר", בשטח של למעלה מ- 22,000 מ"ר, המושכר לשופרסל, מרכז הריהוט הישראלי, אמבט-ליין, טרקלין חשמל, חברת הדלק פז ועוד. החטיבה שדרגה במרוצת השנים האחרונות את בתי הקירור בשטח של למעלה מ-15,000 מ"ר שהושכרו לחברת לוגיסטימן, וכן את מתחם מנרב באשקלון הכולל למעלה מ- 33 דונם ו-7,000 מ"ר מבנה לוגיסטי עבור חברת סמל"ת. שני המתחמים הללו נמכרו בשנה החולפת והסבו רווח נאה לקבוצה.

ישראלי מסביר את המדיניות העסקית של החברה. "אני מאמין בעסקאות סולידיות דוגמת "סל אנד ליס בק" – רכישת נכס כשהמוכר האיכותי נשאר בו כשוכר לטווח ארוך בשכ"ד ריאלי ובנכס לא ייעודי מדי; רכישת קרקעות באזורי ביקוש קשיח, דוגמת קרקעות לתעשייה ולוגיסטיקה בסמוך לצירים ראשיים דוגמת כביש 6; מרכזים מסחריים לא גדולים בקרבה מיידית לריבוי אוכלוסין, כאלה שאינם בשימוש מיטבי ואשר בעבודת נמלים ניתן לשפר אותם ולהוסיף זכויות בנייה וקרקעות למשרדים (או בניינים קיימים) בפריים לוקיישן, בפארקי תעשיות עתירות ידע עם הימצאותם של מלוא השירותים הנלווים הנדרשים דוגמת רעננה, תוך מתן תוכן מרענן לדור ה-Y (ואף לדור ה-Z). הכל מן הסתם תלוי במחיר הכניסה לעסקה".

"לצערי, מחירי הקרקעות המבוקשים, פעמים רבות אינם מאפשרים את ביצוען של עסקאות, קל וחומר בסביבת ריבית לא סטבילית. העתיד ככל הנראה צפוי להשתנות בקרוב .כבר היום אנו עוקבים אחר מספר חברות שנכנסו לקשיים וייאלצו להיפרע מנכסיהם בכדי לשרת את החוב המעיק עליהן. אנו צופים המשך המגמה הזו כך שבשנים האחרונות-כל עסקה חייבת להיעשות בפינצטה," מסכם ישראלי.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

ת.ז. מנרב

מנרב נוסדה בשנת 1969 על ידי אברהם קוזניצקי, יו"ר הקבוצה. מנכ"ל הקבוצה הינו פיני דקל. עיקר פעילותה של החברה הינה בענף הנדל"ן על תחומיו השונים: ייזום לבנייה ומכירה בארץ ובחו"ל; ביצוע עבודות קבלניות עבור גופים מוסדיים וציבוריים; ביצוע עבודות תשתית מורכבות, השכרה ייזום וניהול נכסים מניבים, בין היתר בשיטת B.O.T עבור המגזר הציבורי דוגמת עיר הבה"דים. בנוסף, עוסקת החברה בבניית אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות