מכללת בית ברל: תוכניות לימוד חדשניות

מכללת בית ברל: תוכניות לימוד חדשניות

לראשונה בישראל, המכללה האקדמית בית ברל - חוד החנית של הכשרת המורים בישראל, קיבלה את אישור המל"ג לפתיחת שלוש תוכניות לתואר שני ותעודת הוראה במדעים, מתמטיקה ואנגלית, ברמת 5 יח"ל. הסטודנטים ייהנו מתכניות ייחודיות וחדשניות וכן מהטבות יוצאות דופן

מאת: ענת יפה
אקדמיה אקדמיה וחברה

מערכת החינוך מתמודדת בשנים האחרונות עם מחסור במורים למקצועות הליבה בחלק מן המגזרים והאזורים. הכשרת מורים איכותיים למקצועות אלו היא משימה לאומית מהמעלה הראשונה. מימושה המוצלח הינו אחד התנאים לשימור מעמדה של מדינת ישראל כמעצמה מדעית וטכנולוגית. בנוסף, קיים מחסור גובר והולך של מהנדסים, הנדסאים וטכנאים במגוון רחב של תחומים. חוסר זה נובע, בין היתר, מכך שתלמידים לא בוחרים ללמוד במגמות מדעיות וטכנולוגיות במערכת החינוך העל-יסודית.

בשנים האחרונות חלחלה בארץ ובעולם ההבנה שכדי לעודד תלמידים לגשת לבגרות ברמת 5 יח"ל, יש צורך במורים בעלי הכשרה של תואר שני בהוראת המקצועות הללו. מורים בעלי תארים מתקדמים הם בעלי יכולות גבוהות יותר, וכן מהווים השראה לתלמידיהם. במכללה האקדמית בית ברל, שנחשבת חוד החנית של הכשרת המורים בישראל, קשובים כל העת למגמות העולמיות ולצרכים שעולים מן השטח, ועמלים על פיתוח תכניות חדשניות ופורצות דרך כדי להתמודד עם אתגרים אלו. הכוונה היא להכשיר מורים מקצוענים בתחומם, אכפתיים, חוקרים, מעניינים ומתעניינים. מורים בעלי ניסיון חיים ובשלות אינטלקטואלית, שיצליחו לסקרן את התלמידים ולעורר בהם את המוטיבציה ואת אהבת המקצוע, דבר שיוביל אותם לבחירה במקצועות אלה כמקצוע לעתיד.

ד"ר אביבה קליגר (צילום: יח"צ)

   ד"ר אביבה קליגר
   (צילום: יח"צ)

מי ילמד את מקצועות הליבה של דור העתיד?

"במשך שלוש שנים עמלנו על פיתוח תכניות לימודים יוקרתיות, ייחודיות ופורצות דרך, ולאחרונה, לראשונה בישראל, המכללה האקדמית בית ברל קיבלה את אישור המועצה להשכלה גבוהה לפתיחת ההרשמה לשלוש תכניות לתואר שני ותעודת הוראה במקצועות הליבה – אנגלית, מתמטיקה ומדעים, M.Teach מוסמך בהוראת מדעים, M.Teach מוסמך בהוראת מתמטיקה ו-M.Teach מוסמך בהוראת אנגלית", מסבירה ד"ר אביבה קליגר, ראש יחידת מוסמך בהוראה M.Teach, במכללה האקדמית בית ברל.

"הייחודיות של תכניות הלימוד החדשות היא שרק במכללה האקדמית בית ברל, יוכלו סטודנטים לקבל הכשרה ייחודית להגשה לבגרות ברמה של 5 יח"ל באנגלית, מתמטיקה ומדעים. את ההכשרה הזאת לא יוכלו לקבל בשום מוסד אקדמי אחר.

"ההכשרה בתכניות החדשות מורכבת הן מידע מתקדם ומעמיק בתחום הדעת, והן בהכשרה פדגוגית דידקטית בתחום החינוך וההוראה. בדומה לשאר תכניות ההכשרה של המכללה, גם התכניות החדשות משלבות הכשרה מעשית במודלים מתקדמים, כך שבוגרי התכניות יכולים להשתלב כמורים באופן מיידי בתום לימודיהם. התכניות לוקחות בחשבון שינויים שחלו בחברה, תוך שאיפה לצייד את הבוגרים בידע שיאפשר להם להתמודד עם שינויים אלה, ואולי גם להשפיע על התפתחותם. כחלק מהעבודה המעשית משתתפים הסטודנטים בימי התנסות והעשרה בתעשייה. קהלי היעד של התכניות הם בעלי תארים אקדמיים שאינם רוצים לעמוד מנגד, ומבקשים להשתלב במערכת ולתרום".

M.Teach מוסמך בהוראת מדעים – פיתוח מורה חוקר

אחד הדברים החסרים כיום בהוראת המדעים הוא הוראה מבוססת חקר. למידת החקר מאפשרת לתלמיד להתנסות ב"להיות מדען". כך הוא לומד על עצמו ובוחן את יחסו למדע. בנוסף, מתאפשר ללומד להביא לידי ביטוי יצירתיות, מקוריות וסקרנות. הוראה בדרך החקר מאפשרת לתלמיד להכיר את עבודתם של המדען והמהנדס במעבדות המחקר והפיתוח. אחד מעקרונות ההכשרה להוראה הוא פיתוח מורה כחוקר, כשלמחקר ניתן מקום רב בתכנית.

תכנית הלימודים M.Teach. בהוראת המדעים ממוקדת בין היתר ברכישת אסטרטגיות הוראה חדשניות, עיצוב הידע של הסטודנטים באמצעות למידת חקר, למידה מבוססת פרויקטים (Project Based Learning – PBL), חשיבה יצירתית, למידה שיתופית, התנסות בעבודה במעבדה, השתתפות בפרויקטים ובמחקר בהוראת מדעים, התנסות בהובלת יוזמות ייחודיות ויצירת סביבות למידה חווייתיות ומאתגרות. ההתנסות בבתי הספר מאפשרת לסטודנטים לפתח פעילויות בינתחומיות של שילוב מספר דיסציפלינות מדעיות המציגות באופן אותנטי את עבודת המדען/המהנדס.

M.Teach מוסמך בהוראת מתמטיקה – ללמוד מתמטיקה בצורה מאתגרת וחדשנית

מתמטיקה איננה אוסף של עובדות ופרוצדורות, אלא מקצוע המסייע בלימוד של תופעות המתרחשות בטבע ובחברה ובפתרון בעיות בתחומי הכלכלה, התחבורה, התרבות ועוד. מכאן שיש לטפח את יכולת התלמידים להתמודד עם בעיות שלפתרונן דרוש שילוב של תחומים מתמטיים שונים. M.Teach – מוסמך בהוראת מתמטיקה, מאפשר לסטודנטים הזדמנות ללמוד מתמטיקה מאתגרת וחדשנית בסביבת לימוד עשירה טכנולוגית ומבוססת חקר. ייחודה של תכנית זו הוא בהעמקת הידע בנושאים מתקדמים במתמטיקה, בניית שפה מתמטית וחיזוקה, הקניית גישות ייחודיות להוראה וללמידה של תחום מאתגר זה, תוך הלימה לתכנית הלימודים במתמטיקה של משרד החינוך.

M.Teach מוסמך בהוראת אנגלית – מורים מובילים תהליכי שינוי

מטרת התכנית המוצעת היא להכשיר מורים בעלי ידע רחב ועדכני, מורים שהם גם חוקרים בתחום הוראת אנגלית כשפה זרה וגם בעלי יכולת להוביל תהליכי שינוי. הסטודנטים יתוודעו לתיאוריות ולגישות חדשניות בתחום הוראת שפה ורכישתה, וגישות המדגישות את אופייה הרב-ממדי של השפה על שימושיה והקשריה הקוגניטיביים, החברתיים והתרבותיים. התכנית תאפשר הכשרת מורים לשפה, שיהיו בקיאים בחומר הלימוד ובשיטות הוראה עדכניות, התופסים את תפקידם לא רק כמורים לאנגלית אלא גם כמחנכים המקדמים ערכים חיוביים של שוויון וצדק חברתי (כגון: זכויות לשוניות של קבוצות מיעוט ותלמידים עולים, אי שוויון בהקשר של מבחני שפה), חשיבה ביקורתית וידע עולם אצל תלמידיהם.

בונים לכם עתיד בתעסוקה

המכללה האקדמית בית ברל ורשת החינוך הטכנולוגי המובילה "אורט ישראל" גבשו שיתוף פעולה ייחודי, במסגרתו, 30 סטודנטים אקדמאים מצטיינים, שירשמו לאחת מהתכניות הייחודיות לתואר שני M.Teach עם תעודת הוראה במתמטיקה, אנגלית ומדעים, יקבלו מלגה חודשית ע"ס 1,000 שקלים מרשת "אורט ישראל" ותובטח להם משרה ברשת כבר משנת הלימודים השנייה. בנוסף, יוכלו הסטודנטים להשתלב במחלקת המחקר והפיתוח של הרשת ומתוכננות פעילויות משותפות בין הסטודנטים לבתי הספר של אורט במהלך שנת הלימודים.

"העובדה שקיבלנו פנייה מרשת "אורט ישראל" מיד לאחר שקיבלנו את אישור המל"ג לפתיחת ההרשמה לשלוש התכניות החדשות, ממחישה את הצורך המיידי הקיים בשטח למורים מקצועיים ואיכותיים", מסבירה ד"ר אביבה קליגר, ראש יחידת מוסמך בהוראה M.Teach, במכללה האקדמית בית ברל. "שיתוף הפעולה יעניק לסטודנטים שלנו, ביטחון תעסוקתי כבר במהלך הלימודים, וכן יאפשר לרשת 'אורט' ליהנות ממורים מוכשרים ואיכותיים. בימים אלה שוקדים במכללה על שיתופי פעולה נוספים, שיאפשרו לסטודנטים להתחיל לעבוד כבר בשנת הלימודים השנייה."

הטבות לנרשמים לתכניות הייחודיות והיוקרתיות

"מעבר לחשיבות הרבה שאנו מייחסים לפיתוח תכניות לימוד איכותיות, אנו גם דואגים שהסטודנטים שלנו, יתמקדו וישקיעו את כל כולם בלימודים האקדמיים. אי לכך דאגנו גם להטבות לנרשמים לתכניות החדשות" מסבירה ד"ר קליגר. למתקבלים לתכניות החדשות, תוענק מלגת שכר לימוד מלאה ומענקים נוספים נדיבים מאוד, שיאפשרו לסטודנטים שקט נפשי מבחינה כלכלית במהלך הלימודים.

במכללה האקדמית בית ברל, חדשנות, יצירתיות ומקצוענות הם הערכים שמובילים אותנו. אנחנו נותנים לסטודנטים שלנו את כל הכלים להכשיר את דור העתיד ולצייד אותם בידע מדעי וטכנולוגי, שהוא בסיס לצמיחה כלכלית ולעוצמה," מסכמת ד"ר קליגר. "אנחנו לא שוקטים על השמרים וקשובים כל העת לצרכים שעולים מן השטח ומקפידים להמשיך להוות מוסד, המוביל חדשנות פדגוגית פורצת דרך, המכשיר מורים להיות מנהיגים חינוכיים מובילי שינוי חברתי, בעלי זהות וידע מקצועי".


* הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה

תגובות